آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش قدم به قدم ساخت عکس پروفایل خفن با فتوشاپ

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

در دنیای رو به رشد بازاریابی در رسانه های اجتماعی، داشتن یک عکس پروفایل حرفه ای یکی از باید ها محسوب می شود! این عکس ها، چهره و شخصیت شما را به دنیا نشان می دهند و ارزش بیشتری به شایستگی های شما اضافه می کنند. خوشبختانه روش های زیادی برای ساخت عکس های پروفایل وجود دارد که هرکس می تواند باتوجه به نیاز و اهداف خود سراغ این راهکارها بود. با این حال ما در این مقاله قرار است طرز ساخت عکس پروفایل حرفه ای را با برنامه فتوشاپ یاد بگیریم! بهترین و حرفه ای ترین برنامه ویرایشگر تصاویر!

توجه داشته باشید که ما برای ساخت عکس پروفایل در برنامه فتوشاپ قرار است از محبوب ترین روش عکاسی در سال های اخیر یعنی عکس های سلفی استفاده کنیم! بنابراین بهتر است قبل از آشنایی با آموزش ساخت عکس پروفایل، نگاهی به تعریف ” عکاسی از چهره ” بیندازیم!

عکس پرتره چیست؟

هدف ما تبدیل عکس سلفی به یک عکس پرتره می باشد. در این نوع عکس، عکاس لنز دوربین را روی ویژگی های صورت سوژه متمرکز می کند. یک عکس پرتره حرفه ای می تواند تاثیری ماندگار بر روی مخاطب ایجاد کند و از آن طرف هم یک عکس پرتره بد به سادگی می تواند تاثیر منفی روی بیننده بگذارد!

به عنوان مثال، این 2 عکس را از هنرپیشه معروف آمریکایی یعنی کوین اسپیسی در نظر بگیرید:

عکس سمت چپ مربوط به پروفایل کوین اسپیسی در توئیتر می باشد! این نوع عکس ها را معمولا می توانید در پلتفرم های مشابه مثل LinkedIn نیز پیدا کنید. با این حال عکس سمت راست، توسط یکی از بزرگترین عکاسان پرتره جهان یعنی Marco Grob گرفته شده است! حالا اگر دو عکس را با هم قیاس کنیم، مطمئنا برداشت متفاوتی از هر یک آن ها خواهیم داشت. نه تنها عکس سمت راست کیفیت بیشتری نسبت به عکس سمت چپی دارد، بلکه عکس سمت راست به شکلی ویرایش شده که حس دراماتیک و حرفه ای تری به ببینیده القا می کند!

ما در این آموزش قرار است از ابزار های مختلف و ساده فتوشاپ برای ایجاد افکتی مشابه با عکس سمت راست استفاده کنیم! پس تا انتهای این مقاله ما همراه باشید.

چک لیست مورد نیاز برای عکاسی پرتره

با اینکه با برنامه فتوشاپ می توانید شگفت انگیز ترین ویرایش ها را ایجاد کنید، بهتر است قبل از عکاسی چند مورد را به خاطر بسپارید. با این کار مطمئن خواهید شد که برای تبدیل عکستان به یک پروفایل خفن، به کمترین ویرایش نیاز دارید!

پس زمینه خالی/ ثابت

مطمئن شوید پس زمینه جایی که قرار است عکاسی کنید یا کاملا خالی باشد و یا یک رنگ ثابت داشته باشد! حتی می توانید از برنامه های مختلف برای حذف پس زمینه عکس استفاده کنید. با این کار عکس حرفه ای تری می گیریدکه برای ایجاد تصویر پروفایل کمتر شلوغ بنظر میرسد! علاوه بر این شما باید این حس را به بیننده القا کنید که این عکس به طور هدفمند گرفته شده است!

اگر جایی که می خواهید عکاسی کنید پس زمینه ثابتی ندارد، بهتر است یک تابلوی سفید ( یا یک پوستر سفید ) از فروشگاه های مختلف تهیه کنید و روی دیوار بچسبانید. حالا سراغ عکاسی سلفی خود بروید.

وضوح عکس ( رزولوشن ) را روی حداکثر تنظیم کنید

مطمئن شوید عکس خود را با حداکثر وضوح ذخیره و ویرایش می کنید. برای این کار باید سراغ تنظیمات دوربین خود بروید و میزان رزولوشن را روی حالت Max تنظیم کنید. با این که این یک ترفند ساده برای عکاسی حرفه ای می باشد، بسیاری از کاربران از انجام آن چشم پوشی می کنند و در نهایت با یک عکس بی کیفیت سلفی روبرو می شوند. اکثر پلفترم های اجتماعی به شما امکان آپلود عکس با بالاترین رزولوشن ممکن را می دهند بنابراین سعی کنید همیشه عکس های خود را با وضوح حداکثری ذحیره کنید.

نوع لباس پوشیدن

یادتان باشد! این یک عکس پروفایل است نه یک مصاحبه کاری! بدون شک شایستگی و صلاحیت های شما تاثیر بیشتری برای استخدام شدن تا عکس پروفایل دارد! با این حال، بهتر است حد تعادل را بین لباس هایی که می پوشید حفظ کنید! مثلا فکر نکنید که یک پیراهن یقه باز کارفرماها را برای استخدام شما فریب می دهد! یا با یک تیپ رسمی به همراه کت و شلور و کراوات عکاسی کنید و یا سراغ ترکیب پیراهن و شلوار جین روزمره خود بروید! مهم تر از همه، سعی کنید همیشه در عکس خودتان باشید!

کادربندی شات

صورت خود را دقیقا در وسط شات عکاسی قرار دهید. با این کار نسبت تصویر یا همان Aspect Ratio به بهترین شکل ممکن حفظ خواهد شد. بعضی از وبسایت ها لبه های عکس شما را می برند تا یک نمایه ( Thumbnail ) بسازند.

دست خود را تا حد امکان دراز کنید و ترجیحاً فقط از یک دست استفاده کنید. نگران جهت دوربین نباشید، چون بعدا عکس را دوباره برش خواهیم داد.

نورپردازی

نورپردازی احتمالا یکی از سخت ترین و خسته کننده ترین جنبه های عکاسی محسوب می شود! با این حال برای هدف ما که ساخت عکس پروفایل می باشد، نیازی به وسایل نورپردازی و تجهیزات مختلف نیست! فقط کافی است تا پنجره اتاقتان را باز کنید تا نور خورشید مستقیما وارد اتاق شود!

ویرایش های مورد نیاز برای ساخت عکس پروفایل در فتوشاپ

فتوشاپ بهترین برنامه برای ویرایش تصاویر پرتره محسوب می شود. تمام ابزارهای معرفی شده در این مقاله جزو ابزارهای ساده و ضروری این برنامه برای ویرایش تصاویر سلفی و پرتره هستند.

برای تغییر هر یک از پارامترهای پیشنهاد شده در زیر، روی لایه موردنظر در زیر شی هوشمند ( Smart Object ) دوبار کلیک کنید.

برش تصویر

در ابتدا عکس خود را به شکل مربع برش دهید. با این کار مطمئن خواهید شد که عکستان نسبت تصویر مشخص را حفظ خواهد کرد. هم برای نمایه ( Thumbnail ) و هم برای عکس پروفایل اصلی.

با اینکه نسبت تصویری 1:1 ( مربع ) ظاهر آنچنان سینمایی به تصویر ما نمی دهد، بهتر است در اکثر مواقع از این مقدار استفاده کنید.

ابزار انتخابگر مستطیل ( Rectangular Marque Tool ) را از نوارابزار سمت چپ انتخاب کنید و یا دکمه M را روی کیبورد فشار دهید. سپس به نوارگزینه های این ابزار بروید و مقدار Style را روی Fixed Ratio تنظیم کنید. سپس مقدار طول ( Height ) و عرض ( Width ) را روی 1 تنظیم کنید.

صورت خود را در وسط تصویر جایگذاری کنید اما سعی کنید کمی فضای خالی نیز اطراف صورت داشته باشید. با این کار تصویر کامل تری برای ساخت عکس پروفایل خواهید داشت!

ویرایش تصویر

پوشش سیاه و سفید ( Overlay ) :

حالا که اندازه تصویرتان را مشخص کردید، وقت آن رسیده که با اعمال چند ویرایش، افکت پویاتری به آن ببخشید. در ابتدا در پنل لایه ها روی لایه پس زمینه ( Background ) کلیک راست کنید و سپس گزینه Duplicate Layer را انتخاب کنید. با این کار یک لایه کپی از عکستان ساخته می شود. بعدا می توانید عکس اصلی را با این لایه کپی مقایسه کنید و ببینید چه تغییراتی بوجود آورده اید.

پس از آن روی لایه کپی کلیک راست کنید و گزینه Convert to Smart Object را انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید فیلترهای هوشمندی به عکستان اضافه کنید.

حالا باید یک کپی دیگر از لایه کپی خود بسازید! برای این کار روی لایه کپی کلیک راست کنید و دوباره گزینه Duplicate Layer را بزنید. حالا آن را در پنل لایه ها بالاتر از دیگر لایه ها قرار دهید. روی آن کلیک کنید و سپس از نوار منو به مسیر Image > Adjustments > Black & White بروید. حالا یک پنجره جدید باز می شود که مجموعه از رنگ ها در آن فهرست شده اند. لازم نیست گزینه ای را تغییر دهید. فقط روی دکمه Ok کلیک کنید.

پس از آن حالت ترکیبی ( Blend Mode ) لایه را که به صورت پیش فرض روی Normal قرار گرفته است را به حالت پوشش ( Overlay ) تغییر دهید. درست روبروی آن روی کادر Opacity کلیک کنید و میزان شفافیت لایه را تا 65% کاهش دهید. حالا می توانید با دوبار کلیک کردن روی لایه تنظیم کننده، پارامترهای مختلف را تغییر دهید و ظاهر دلخواهتان را بسازید.

سعی کنید پارامترها را طوری تغییر دهید که یک کنتراست حرفه ای بین رنگ های روشن و تیره ایجاد کنید. با این کار، کیفیت عکستان را بهبود می بخشید و تاثیر دوچندانی روی مخاطبتان خواهید گذاشت.

ماسک Unsharpen

در مرحله بعدی، اولین لایه کپی خود را انتخاب کنید ( همان لایه ای که حالت ترکیبی ( Blend Mode ) آن روی Normal قرار گرفته ) و بعد از آن از نوار منو به مسیر Filter > Sharpen > Unsharpen Mask بروید. با این کار یک افکت ظریف و شبه HDR به عکس ما اضافه می شود که رنگ های تیره و روشن را بیشتر از یکدیگر جدا می کند. اگر احساس می کنید که افکت اضافه شده روی عکس قابل تشخیص نیست در پنجره Unsharpen Mask، مقدایر Amount، Threshold و Radius را افزایش دهید.

اعمال افکت سیاه و سفید ( انتخابی )

همانطور که لایه کپی اول در پنل لایه ها انتخاب شده است، روی آن دوبار کلیک کنید تا پنجره تنظیم سیاه سفید Black & White Adjustments باز شود. در این پنجره می توانید میزان رنگ های مختلف عکس را تغییر دهید و ظاهر سیاه و سفید به آن ببخشید. این مرحله کاملا انتخابی است زیرا بسیاری فکر می کنند که ظاهر سیاه و سفید حالت حرفه ای تری به عکس شما می دهد. با این حال اگر علاقه ای به ساخت عکس پروفایل با ظاهر سیاه و سفید ندارید، می توانید این مرحله را رد کنید.

پس از تنظیم رنگ ها، دکمه های Ctrl + L را روی کیبوردتان فشار دهید تا پنجره تنظیم سطوح ( Levels ) باز شود. در این پنجره، مقادیر White و Gray را نسبت به تصویر خود کم و زیاد کنید. ( لازم نیست تغییرات زیادی در این رنگ ها بوجود آورید. فقط کمی اسلایدر آن ها را عقب و جلو کنید تا ظاهر حرفه ای به عکس خود ببخشید )

تصویر

استفاده از Color Fill

حالا باید به عکس خود یک افکت ظریف آبی رنگ اضافه کنیم. این کار را به 2 دلیل انجام می دهیم: با اضافه کردن افکت آبی رنگ، رنگ غالب طبیعی و نارنجی رنگی که معمولا به دلیل استفاده از نور خورشید روی عکس ها اعمال می شود خنثی خواهد شد و عکسمان ظاهر حرفه ای تری به خود می گیرد. در حقیقت، پلتفرم هایی مثل فیسوبک و لینکدین از رابط کاربری رنگی ( آبی ) برای القای حس حرفه ای بودن به مخاطبان خود استفاده می کند.

برای اضافه کردن این افکت، به پایین پنل لایه ها بروید و روی آیکون دایره سیاه و سفید کلیک کنید. سپس از فهرست باز شده گزینه Solid Color را انتخاب کنید. حالا این لایه را به بالای پنل لایه ها بکشید و سپس حالت ترکیبی ( Blend Mode ) آن را به حالت Color تغییر دهید.

حالا روی مربع رنگی در لایه جدیدتان کلیک کنید. با این کار، پنجره انتخابگر رنگ باز می شود که باید یک رنگ آبی تیره انتخاب کنید. همچنین می توانید روبروی کادر # مقدار 111e33 را وارد کنید تا رنگ آبی تیره رنگی مشابه با عکس بالا روی عکستان اعمال شود. در مرحله آخر میزان شفافیت ( Opacity ) لایه را روی 25% تنظیم کنید. این آخرین مرحله ما در پروسه ساخت عکس پروفایل با برنامه فتوشاپ بود!

ذخیره عکس

استفاده از فرمت صحیح هنگام ذخیره عکس یکی از مهم ترین مراحل در ساخت عکس پروفایل در برنامه فتوشاپ می باشد. همیشه به یاد داشته باشید بهترین فرمت تصویری برای استفاده در فضای آنلاین، فرمت PNG-24 می باشد. دلایل زیادی پشت این حرف وجود دارد اما اگر مهم ترین آن ها را می خواهید فرمت PNG-24 از میلیون ها رنگ مختلف پشتیبانی می کند و در هنگام مشاهده عکس به صورت نمایه ( Thumbnail ) کیفیت خود را از دست نمی دهد!

برای ذخیره عکس با فرمت PNG-24 به مسیر File > Export > Save for Web (Legacy) بروید. در نوار کشویی کنار گزینه Preset، فرمت PNG-24 را انتخاب کنید. حالا عکس خود را در مکان دلخواهتان ذخیره کنید! کارمان تمام شد! به همین سادگی!

ویترین عکس های پروفایل

این یک مثال دیگر از تصویر سلفی یک زن می باشد که با استفاده از تکنیک های این مقاله، ظاهر حرفه ای تری به خود گرفته است. توجه داشته باشید که تناژ رنگی پوست این زن تقریبا مشابه با عکس مرد بالایی می باشد.
مثال بعدی، استفاده از این تکنیک را روی رنگ پوست تیره تر نشان می دهد. با اینکه می توانید بعضی از پارامترها را بسته به رنگ پوست فرد تغییر دهید، سعی کنید پروسه اصلی را به ترتیب برای تمام عکس هایتان اعمال کنید.
این مثال نیز مردی را نشان می دهد که تقریبا رنگ پوست مشابه ای با زن بالایی دارد.

کلام آخر و جمع بندی

همانطور که دیدید، پروسه ساخت عکس پروفایل حرفه ای با برنامه فتوشاپ بسیار ساده و جذاب می باشد. فقط یک پیش نیاز لازم دارید! یک عکس سلفی نیمه حرفه ای که مواردی که بالاتر گفتیم را در آن رعایت کرده باشید!

پس از آن می توانید سراغ برنامه فتوشاپ بروید و با اعمال ساده ترین ویرایش ها، یک عکس پروفایل حرفه ای بسازید! ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید!

دیدگاه ها

 1. عزیز یزدانی گفت:

  خیلی خوشحالم که هستین

 2. علی بهاور گفت:

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 3. علی اصغر رجبی گفت:

  سایتتون محشرههههه

 4. ابوالقاسم عرب گفت:

  شادکام و سلامت باشید

 5. غلام انصاری گفت:

  چقد خوبین شما

 6. بهنام مقدم گفت:

  سلام عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک