سایر آموزش ها

۵ منبع برتر دانلود عکس برای فتوشاپ

avatar
فرهاد گراف

اشتراک

اگر قصد دارید تا کار با فتوشاپ را شروع کنید، باید بدانید که قطعا در مسیر خود نیاز به عکس‌هایی آماده برای کاربردهای مختلف دارید. اگر که تجربه کار با فتوشاپ را دارید و از آن استفاده کرده‌اید یا حرفه‌ای هستید و از آن کسب درآمد می‌کنید، قطعا به این نتیجه رسیده‌اید. ما در این مقاله ابتدا قصد داریم تا به کسانی که در اول مسیر هستند توضیح دهیم که چرا برای کار با فتوشاپ نیاز به عکس‌ها دارید. در بخش پایانی نیز به سراغ موضوع اصلی این نوشته خواهیم رفت. در این بخش به شما ۵ مورد از برترین منابع دانلود عکس برای فتوشاپ را معرفی خواهیم کرد. با توجه به شرایط موجود ما در نظر گرفتیم که این وبسایت‌ها رایگان باشند یا حداقل به حد مناسبی عکس رایگان را در خود جای داده باشند. این بسترهای آنلاین را ما با جستجو در اینترنت به دست آورده‌ایم و مورد تایید متخصصین فتوشاپ قرار گرفته‌اند. پس ما با همراه باشید تا به سراغ توضیحات ابتدایی و معرفی وبسایت‌ها برویم.

برای چه کاربران فتوشاپ به عکس‌ها نیاز دارند؟

شاید فکر کنید که استفاده از عکس‌های آماده نوعی کپی‌برداری و کاری غیرحرفه‌ای محسوب شود. اما اینطور نیست، بسیاری از حرفه‌ای‌های فتوشاپ و گرافیست‌ها نیز همین کار را می‌کنند. همانطور که در برنامه‌نویسان، برای تکمیل کردن پروژه‌های خود از کدهای آماده استفاده کنند. فرض کنید که برای یکی از کاربردهایی که در پایین این نوشته قرار دارد، نیاز به عکس دارید. شما اگر فکر کنید که استفاده از عکس آماده مناسب نیست، باید خودتان (یا یک عکاس) به سراغ گرفتن یک عکس با مضمونی که می‌خواهید بروید. در حالی که عکس گرفته شده با آن عکس آماده تفاوتی ندارد. در عین حال که این کار زمان و هزینه زیادی می‌خواهد و حتی تقریبا همه کارفرمایان، راضی به انجام آن نیستند. از این رو به موارد زیر توجه داشته باشید تا بدانید که چرا به منابعی برای دانلود عکس نیاز دارید و در چه جاهایی بهتر است تا به سراغ این منابع و عکس‌هایشان بروید. حال به سراغ ذکر این موارد برویم.

 • قرار دادن عکس بر روی عکس‌های آماده

هنگامی که شروع به کسب درآمد از فتوشاپ کنید قطعا برای آمادگی نمونه کار یا انجام پروژه، از شما خواسته خواهد شد تا سوژه‌ای را بر روی پس‌زمینه دیگری قرار دهید. احتمالا این پس‌زمینه‌ها نیز همگی معروف هستند. یا اینکه یک مفهوم کلی مانند طبیعت، جنگل، خیابانی خالی و … دارند. از این رو برای انجام دادن این نوع از پروژ‌ه‌ها حتما لازم است تا بتوانید به منبعی از عکس‌های رایگان دسترسی داشته باشید تا بتوانید کار خود را به سرعت انجام دهید.

 • کسب آگاهی برای پروژه‌ها

شما برای پروژه‌هایی که کسب می‌کنید نیاز به نمونه از پروژه‌هایی دارید که افرادی پیش از شما آن را انجام دادند. این کار موجب می‌شود که شما تا حدودی بتوانید به این موضوع دست پیدا کنید که قرار است چه کاری را انجام دهید و کار شما باید چه کم و کیفی داشته باشد. مثال این موضوع می‌تواند شبیه به یک کارگردان سینما باشد. یک کارگردان سینما برای اینکه یک فیلم جنایی بسازد، می‌تواند (و حتی لازم است که) فیلم‌هایی از هیچکاک دیده باشد تا با ریز و بم یک فیلم جنایی خوب آشنا شود. حتی اگر نخواهد به سبک او فیلمی که دارد را بسازد. این مورد از کاربرد عکس‌ها دقیقا شبیه به همین مثال است. علاوه بر این موضوعات نیز قطعا برای کسی که با فتوشاپ و دنیای عکس‌ها سر و کار دارد، بهتر است تا به هر تعدادی که می‌تواند عکس ببیند، قطعا این کار موجب افزایش اطلاعات و خلاقیت‌ او می‌شود و ناخودآگاه کاری او را اصولی‌تر می‌کند. همچنین اگر که به جز متخصص فتوشاپ، عکاس یک پروژه باشید نیز، اهمیت این کار برای شما دوچندان خواهد شد. چرا که شما باید علاوه بر بررسی ویژگی‌های ادیت تصاویری که مربوط به پروژه هستند، از ویژگی‌های ثبت تصویر آن آگاه شوید تا پروژه‌تان را به بهترین شکل به پایان برسانید.

 • طراحی لوگو و پوستر

در بسیاری از لوگو‌ها و یا پوسترها از تصاویر آماده استفاده شده. برای مثال ممکن است لوگوی مد نظر شما را کسی قبل‌تر تولید کرده باشد و برای تبدیل آن طرح به طرحی که می‌خواهید، فقط مقداری ادیت نیاز باشد. از جهتی نیز ممکن است طرحی که با استفاده از ابزارهای گرافیکی فتوشاپ یا سایر برنامه‌ها ساخته می‌شوند، طرح‌های شلوغی هستند و قسمت‌های مختلفی دارند و یک قسمتی از این طرح‌ها نیز نیاز به عکس دارد. این عکس‌ها نیز می‌تواند از طریق همین عکس‌های آماده که ما در بخش بعدی وبسایت‌های مرجع برای دانلود آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم، تامین می‌شود. پس در نظر داشته باشید تا اگر به غیر از کار با فتوشاپ به منظور ادیت عکس، با طراحی گرافیکی و ساخت لوگو و پوستر، با هر برنامه‌ای، سر و کار دارید، حتما لازم است تا با عکس‌های آماده در تماس باشید و منابع برتر دانلود آن‌ها را بشناسید.

 • استفاده از عکس‌ها در مقام مثال

این مورد از استفاده بیشتر به کارهای سریالی یا عکس‌هایی که در راستای متون مختلف قرار می‌گیرد برمی‌گردد. برای مثال فکر کنید تا شما در حال طراحی یک بروشور که مربوط به بهداشت می‌باشد هستید. در این حال به عکس‌هایی برای آموزش شستن دست یا صورت نیاز دارید. این عکس‌ها را با چند جستجوی ساده در بستر اینترنت پیدا می‌کنید و در صورتی که موفق نبودید می‌توانید به سراغ عکس‌برداری بروید. پیدا کردن این عکس‌ها از اینترنت و منابع دانلود عکس بسیار معقول است، چرا که عکس‌ها به ذات در این بروشورها ارزشی ندارند و ارزش این بروشورها به نوع آموزش و بیان آن‌ها است. حالا در چنین جایی، پیدا کردن عکس از منابع مربوط به آن بسیار مناسب و معقول به نظر برسد. همینطور فکر کنید که شما می‌خواهید صفحات مختلف یک سایت را طراحی کنید و عکس‌های آن را سر جای خود قرار دهید. برای مثال این وبسایت مربوط به امور بیمه‌ای می‌باشد. از این رو برای بخش‌های مختلف این وبسایت نیاز به تصاویری دارید. برای مثال در قسمت بیمه ماشین نیاز به عکس از یک خودرو دارید. پس به راحتی می‌توانید عکس این خودرو را که موجب زیباتر شدن آن صفحه و از بین بردن یک‌ شکل بودن آن شود را به راحتی از منابع مختلف عکس پیدا کنید. به همین سادگی.

 • برداشتن المانی از عکس‌های آماده

شما ممکن است برای ادیت عکس‌ها، مونتاژ آن‌ها نیاز به یک المان خاص دارید، می‌توانید آن المان‌ها را به شکلی کاملا ساده از عکس‌های آنلاین پیدا کنید و با انجام چند مرحله از ادیت‌های مختلف آن المان را وارد بوم برنامه فتوشاپ خود کنید. این استفاده یکی از متداول‌ترین کاربردهای عکس‌های آماده برای کاربران فتوشاپ، ادیتورهای عکس، طراحان گرافیکی و سازندگان لوگو است.

ما همه استفاده‌هایی که متداول است از عکس‌های آماده را برای شما توضیح دادیم. اما حالا یک مسئله بزرگ وجود دارد، این عکس‌ها را از کجا دانلود کنیم؟ همانطور که گفتیم، با بخش بعدی این مقاله همراه باشید تا به جواب این سوال برسید.

۵ منبع برتر دانلود عکس در فتوشاپ

ما با جستجوهایی که داشتیم و بنا بر مولفه‌هایی همچون رضایت کاربران، رتبه سایت‌ها در گوگل و وجود عکس‌های رایگان و مناسب، به اندازه مناسبی، تصمیم گرفتیم تا این ۵ سایت را به عنوان منتخبی از بهترین وبسایت‌های دانلود عکس به شما عزیزان معرفی کنیم. ترتیب این وبسایت‌ها لزوما بر اساس رتبه‌بندی خاصی نیست و برتری این وبسایت‌ها را تجربه شما مشخص خواهد کرد. همچنین که هرکسی که وارد هرکدام از این وبسایت‌ها می‌شود نیاز به عکس در دسته خاصی دارد. از این رو ممکن است این سایت‌ها در یک موضوع ضعیف و در دیگری قوی باشند، از این جهت است که میگوییم رتبه‌بندی مشخصی برای این وبسایت‌ها وجود ندارد و شما باید بر اساس تجربه و استفاده خودتان میزان برتری این بسترهای آنلاین نسبت به یکدیگر را مشخص کنید.

Unplash

لوگوی وبسایت Unsplash

وبسایت Unsplash با اینکه شاید به اندازه سایر وبسایت‌های معرفی شده قدیمی نباشد و از با سابقه‌های این زمینه به شمار نرود، اما در همین دو سالی که از راه‌اندازی آن گذشته، توانسته است تا به خوبی عکس‌هایی با کیفیت بالا را به مخاطبان خود ارائه دهد. این نکته شایان ذکر است که همه این عکس‌های با کیفیت به شکل رایگان در اختیار مراجعه‌کنندگان این بستر آنلاین قرار می‌گیرد و برای استفاده از این وبسایت و دانلود عکس‌های آن نیازی به پرداخت پول نیست. یکی از مزایای مهم این وبسایت این است که عکس‌هایی که از استاندارد کیفیتی برخوردار نباشند را روی صفحه سایت خود قرار نمی‌دهد. منظور هم از کیفیت، میزان وضوح تصویر است. این فیلتر کیفی نیز باعث شده تا در جستجوهایی که در این وبسایت دارید بتوانید رضایت نسبی از عکس‌هایی که در این سایت مطابق با سلیقه شما بوده‌اند، داشته باشید. البته باید ذکر کرد که این فیلتر کیفیتی باعث شده که تعداد عکس‌های این سایت به اندازه سایر وبسایت‌های این سبکی نباشد. اما اینطور هم نیست که تعداد عکس‌ها در این وبسایت کم باشند، بلکه در حد متوسطی قرار دارند.

لینک این وبسایت : Unsplash

Dribbble

لوگوی وبسایت دانلود عکس Dribbble

وبسایت Dribbble را نمی‌توان صرفا مجموعه‌ای محدود به تصاویر آماده دید. بلکه این وبسایت در زمینه تصاویر آماده هم فعالیت می‌کند. علاوه‌ بر آن نیز، Dribbble در زمینه‌هایی مانند شکل ظاهری سایت‌ها و صفحات مختلف مجازی، انیمیشن، کارهای گرافیکی، برندینگ و مارکتینگ هم فعال است. البته این فعالیت در دنیای تصویری این زمینه‌های متفاوت خلاصه می‌شود. از این رو این وبسایت برای کسانی که علاوه بر ادیت عکس، مشغول به پیش بردن کارهای گرافیکی، خصوصا با فتوشاپ هستند، بسیار مفید است. در مجموع می‌توان گفت که این مجموعه آنلاین، بستری بسیار مناسب برای افرادی است که با اقسام تصاویر سر و کار دارند. اما کسانی که بیشتر در حوزه گرافیک و طراحی‌های تصویری در قالب‌های مختلف مشغول هستند، چه استفاده بکنند یا نه، باید به Dribbble سر بزنند. تعداد آثار، مجموعه‌ها و امکانات این سایت بسیار بالا است. همچنین برای استفاده از این سایت نیاز به پرداخت پول نیست و بیشتر آثار و امکانات این وبسایت، به شکلی کاملا رایگان در اختیار مخاطبانش قرار گرفته است.

لینک این وبسایت : Dribbble

Freepik

دانلود عکس از سایت Freepik

این وبسایت نیز یکی از مفیدترین مجموعه‌ها برای علاقه‌مندان حوزه تصویر می‌باشد، به خصوص کسانی که ادیتور هستند. در این وبسایت تعداد زیادی عکس آماده وجود دارد. این عکس‌ها در دسته‌بندی‌های مختلف می‌باشد و علاوه بر این موضوع، یکی از مزیت‌های اصلی این وبسایت، جستجوی راحت آن است. Freepik توانسته در بخش جستجوی عکس، فیلترها و تنظیمات بسیار کاربردی‌ای را تعبیه کند تا شما با استفاده از آن بتوانید به راحتی عکس یا عکس‌های مد نظر خود را پیدا کنید. با اینکه اکثر تصاویر موجود در این وبسایت و استفاده از آن رایگان است، اما شما می‌توانید با خرید اکانت در این بستر آنلاین، از امکانات بیشتری برخوردار شوید و سرعت و راحتی خود در کار با محیط سایت را افزایش دهید. همچنین تعداد محدودی از تصاویر این مجموعه، بنا به نظر ناشر یا عوامل وبسایت، به شکل رایگان قابل دسترسی نیستند و باید برای دریافت آن پول پرداخت کنید.

یکی دیگر از بخش‌های مفید Freepik قسمت ترند آن است. در صفحه اصلی این سایت، مجموعه‌ای از عکس‌ها وجود دارند که مربوط به مسائل روز هستند. برای مثال شما می‌توانید مجموعه عکس‌های مناسب با روز مادر، روز معلم یا عکس‌های مربوط به انتشار قسمت جدید جنگ ستارگان را روی صفحه اصلی این وبسایت بزرگ و جامع ببینید.  همچنین این وبسایت برای افرادی که به کار با فتوشاپ مشغول هستند بسیار مفید است. زیرا بسیاری از تصاویر این مجموعه با فرمت PSD عرضه می‌شوند. همچنین این وبسایت تصاویر وکتور و موکاپ‌ها را در خود جای داده است. به تازگی نیز این مجموعه بخش ویدیویی خود را ساخته و در حال توسعه و بهبود آن است. شما که با فتوشاپ و دنیای تصویر سر و کار دارید، حتما، حتی اگر نیازی ندارید، هر از گاهی به این مجموعه جامع سر بزنید و از امکانات آن استفاده کنید.

لینک این وبسایت : Freepik

Pexels

وبسایت عکس Pexels

وبسایت Pexels که یکی از بسترهای مجموعه Canva می‌باشد، از سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را آغاز کرده. در این ۹ سال، Canva و عوامل آن سعی بر این داشته‌اند تا این مجموعه را روز به روز بهبود بدهند و کمیت و کیفیت آن را بالا ببرند. امروز، پس از این سال‌ها و تلاش‌ها، حدود ۹۰۰۰ تصویر روی این وبسایت وجود دارد. Pexels نظارت کلی‌ای بر کیفیت عکس‌ها دارد و اکثر عکس‌های این سایت از کیفیت خوبی برخوردار هستند. همچنین تمامی این نه هزار عکس به شکل رایگان در اختیار مخاطبان این مجموعه آنلاین قرار گرفته است. این مجموعه نیز به شکل حرفه‌ای، علاوه بر عکس، بر روی ویدیو هم مشغول بوده و توانسته ۶۰۰۰ ویدیوی آماده را به شکل رایگان و با کیفیت‌هایی استاندارد، در اختیار مخاطبان خود قرار دهد و در زمینه ویدیو نیز چیزی کم از حوزه عکس ندارد. همچنین این رقم‌های گفته شده فقط مربوط به آثاری است که در دسته‌بندی‌های اصلی این وبسایت قرار دارند. طبق آماری که گوگل ارائه می‌کند، مجموع آثار موجود در این سایت به رقمی بیش از ۳ میلیون می‌رسد. یعنی تقریبا می‌توان گفت که این وبسایت، نسبت به سایت‌های دیگر آثار بسیار بیشتری را در خود جای داده است. اما تنها چیزی که باعث می‌شود Pexels با وجود این برتری، برترین سایت دانلود عکس آماده نباشد، امکانات کمتر آن در زمینه جستجو و دسته‌بندی نسبت به سایر مجموعه‌های آنلاین، که با برترین آن‌ها در این مقاله آشنا شدیم، است.

لینک این وبسایت : Pexels

Pixabay

لوگوی منبع دانلود عکس Pixabay

یکی دیگر از بزرگترین مجموعه‌های آنلاین دانلود عکس را با نام Pixabay می‌شناسیم. این وبسایت جزو قدیمی‌های این کار است و کار خود را سیزده سال پیش، در نوامبر ۲۰۱۰ شروع کرد. در این وبسایت بیش از ۲.۵ میلیون عکس وجود دارد. این عکس‌ها در موضوعات و دسته‌بندی‌های مختلف قرار دارند. اما یکی از دلایل عدم برتری این وبسایت و یکه‌تاز نبودن آن نسبت به سایر سایت‌های مشابه، مانند وبسایت قبلی است. این سایت بخاطر قدیمی بودنش دسته‌بندی‌های بسیار دقیقی ندارد و گاهی در این دسته‌بندی‌ها اشتباهاتی وجود دارد. با این حال به دلیل حجم بالای عکس در این وبسایت و نظارت بر کیفیت عکس‌ها توسط عوامل مجموعه، Pixabay را می‌توان یکی از برترین مجموعه‌های آنلاین عکس آماده دانست. همچنین این مجموعه بخشی از تمرکز خود را به حوزه موسیقی اختصاص داده که باعث افزایش محبوبیت آن شده است. در مجموع صرف تصاویر ساده و آماده در این سایت، از همه سایت‌های مشابه، تا به این لحظه بیشتر است.

لینک این وبسایت : Pixabay

کلام پایانی

بخش معرفی برترین وبسایت‌های دانلود عکس آماده برای برنامه فتوشاپ نیز به پایان رسید. در پایان توضیحات مربوط به هر وبسایت، شما می‌توانید لینک آن را پیدا کنید و به وبسایت ورود پیدا کنید. بنا به تجربه‌ای که ما از کار با این وبسایت‌ها کسب کردیم، نمی‌توان هیچکدام از آن‌ها را بر دیگری برتری داد. چرا که هرکدام از این وبسایت‌ها برای کاربرانی بهتر هستند. برای مثال اگر دوست‌ دارید آرشیوی بزرگ و بی‌انتها را ببینید، پیشنهاد ما به شما Pexels و Pixabay است. یا اگر دوست دارید با سایتی جدید که طراحی‌ها و دسته‌بندی‌های به روز دارد، می‌توانید سراغ Unsplash بروید. اگر گرافیک را دوست دارید به سراغ Dribbble بروید و اگر فقط دنبال فایل‌هایی مناسب برای فتوشاپ که به راحتی پیدا شوند هستید از Freepik استفاده کنید. علاوه بر این موضوع باز هم غنی بودن این وبسایت‌ها در هر ژانری متفاوت است. مثلا در Pixabay عکس‌های هنری بیشتری را می‌توانید پیدا کنید یا در Freepik تعداد وکتورها بیشتر است. چیزی که مشخص است و ذکر هم شد، این است که برتری هر کدام از این وبسایت‌ها را، تجربه شما مشخص می‌کند.

امیدواریم که از این وبسایت‌ها بتوانید نهایت استفاده را ببرید و توضیحات پیش از معرفی برای شما مفید بوده باشد.

سوالات متدوال

کدام سایت از میان این ۵ سایت نسبت به سایرین بهتر است؟

همانطور که در متن نوشته ذکر کردیم، نمی‌توان این وبسایت‌ها را بر دیگری برتر دانست. بلکه هرکدام از این وبسایت‌ها مزایا و معایبی دارند و تجربه شخصی شما میزان برتری سایت‌ها نسبت به دیگری را تعیین می‌کند.

بهترین سایت‌ برای گرافیست‌ها کدام است؟

همه این وبسایت‌ها امکاناتی را برای مخاطبان خود در این زمینه فراهم کرده‌اند، اما Dribbble موفق‌تر بوده است.

کدام یکی از این سایت‌ها در زمینه ویدیو هم فعال است؟

دو وبسایت Pexels و Freepik دارای ویدیوهای آماده نیز هستند.

دیدگاه ها

 1. علی رضا محمد گفت:

  مطلبتون بسیار مفید بود

 2. عبدالحسین انتظامی گفت:

  مشاوره آنلاین هم دارید

 3. سجاد ایرانی گفت:

  احسنت عالی بود

 4. رمضان زندی گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 5. داوود براتی گفت:

  چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر بشیم

 6. میثم باقری گفت:

  ایولا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک