آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش قدم به قدم ساخت متن 3 بعدی در فتوشاپ ( مقدماتی )

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

یکی از روش های جذاب کردن متون و جلب توجه مخاطب، سه بعدی کردن آن می باشد. این روش که بیشتر برای لوگوها، کارت های ویزیت و یا شعارهای کوتاه کاربرد دارد، به راحتی با برنامه فتوشاپ قابل انجام است. در حقیقت به کمک فتوشاپ می توانید متن سه بعدی خودتان را به سلیقه دلخواه خودتان بسازید و بعد از آن سراغ چاپ متن بروید!

در این مقاله قرار است به صورت قدم به قدم ساخت متن 3 بعدی در فتوشاپ را یاد بگیریم. توجه داشته باشید در قسمت هایی که نیاز به اعمال رنگ، تایپ متن، تغییر اندازه و مواردی این دست وجود دارد، به راحتی می توانید مقدار دلخواه خود را وارد کنید و به این صورت متن 3 بعدی دلخواه خودتان را بسازید!

بریم که با آموزش ساخت متن 3بعدی در فتوشاپ آشنا بشیم!

آموزش ساخت متن 3بعدی در فتوشاپ

مرحله 1: یک سند جدید ایجاد کنید

برای شروع، در ابتدا یک سند جدید در فتوشاپ ایجاد کنید. از نوار منوی فتوشاپ سراغ گزینه File بروید و سپس روی گزینه New بزنید. همچنین می توانید از دکمه های Ctrl + N نیز استفاده کنید. با این کار، پنجره سند جدید ( New Document ) فتوشاپ باز می شود. در این پنجره، سایز دلخواه خود را وارد کنید. برای این آموزش ما از عرض ( Width ) 6 و طول ( Height ) 4 اینچ استفاده می کنیم و رزولوشن را نیز روی 300 قرار می دهیم که وضوح استاندارد برای نقاشی دیجیتال محسوب می شود.

مقدار  Background Contents را روی سفید ( White ) تنظیم کنید تا رنگ بوم کاملا سفید باشد. زمانیکه کارتان تمام شد، روی دکمه Ok کلیک کنید تا این پنجره بسته شود. پس از آن سند جدید شما روی بوم ایجاد خواهد شد.

مرحله 2: سراغ ابزار نوشتار ( Type Tool ) بروید

برای اضافه کردن نوشتار به سند لازم است که ابزار تایپ یا همان Type Tool را از نوار ابزار سمت چپ انتخاب کنیم. آیکون این ابزار حرف T را نشان می دهد. می توانید روی آیکون آن کلیک کنید و یا دکمه شوتکات آن ( T ) را روی کیبورد برای فعال شدن ابزار فشار دهید. بعد از آن در پنجره باز شده روی Horizontal Type tool کلیک کنید.

مرحله 3: فونت دلخواه خود را از نوارگزینه انتخاب کنید

در مرحله بعد باید یک فونت انتخاب کنیم. زمانیکه ابزار نوشتار را فعال می کنید، نوارگزینه های فتوشاپ نیز که در بالای رابط کاربری برنامه ( درست زیر نوارمنو ) قرار گرفته است نیز تغییر می کند. در این قسمت می توانید فونت دلخواه خودتان را برای متن 3 بعدی انتخاب کنید. توجه داشته باشید که افکت سه بعدی روی فونت هایی که حروف ضحیم و بزرگ دارند بهتر کار می کند! برای این مثال قرار است از فونت Impact استفاده کنیم.  همچنین در نوارگزینه ها می توانید اندازه فونت، حالت و موارد دیگر را نیز تغییر دهید اما از آنجایی که همیشه می توانیم به این قسمت برگردیم و تغییرات دلخواه مان را اعمال کنیم فعلا نیازی به دستکاری آن ها نداریم!

در این مرحله تنها چیزی که نیاز داریم انتخاب یک فونت بزرگ و ضخیم می باشد.

مرحله 4: یک رنگ برای متن خود انتخاب کنید

حالا باید یک رنگ برای متن خودتان انتخاب کنید. اگر نگاهی به نوارگزینه بیندازید، یک مربع رنگی نیز در آن قابل مشاهده است که رنگ فعلی متن شما را نشان می دهد. اگر می خواهید رنگ متن را عوض کنید روی آن کلیک کنید.

با این کار پنجره انتخابگر رنگ برایتان باز می شود. در این قسمت هر رنگی که دوست دارید انتخاب کنید و سپس روی دکمه Ok کلیک کنید. برای این مثال قرار است از رنگ قرمز استفاده کنیم:

حالا مربع رنگی در نوارگزینه ها نیز همرنگ انتخاب شما می شود.

مرحله 5: متن دلخواه خود را بنویسید

بعد از انتخاب فونت و رنگ متن، روی بوم فتوشاپ کلیک کنید و متن دلخواه خود را بنویسید. دراین مثال قرار است از کلمه PHOTOSHOP که همگی با حروف بزرگ نوشته شده اند استفاده کنیم. حروف بزرگ کمک می کنند تا افکت 3 بعدی بیشتر خودش را نشان دهد. نگران بزرگ و یا کوچک بودن متن نباشید. چون همیشه می توانیم به این مرحله برگردیم و اندازه متن را تغییر دهیم.

وقتی متن دلخواه خود را تایپ کردید، در نوار گزینه روی آیکون تیک کلیک کنید تا متن روی بوم تثبیت شود و از حالت ویرایش خارج شوید.

حالا اگر نگاهی به پنل لایه ها بیندازید، متوجه خواهید شد که فتوشاپ متن ما را به یک لایه جداگانه تبدیل کرده و بالای لایه پس زمینه ( Background ) قرار داده. به این ترتیب می توانیم متن را مستقل از پس زمینه سفید آن دستکاری کنیم.

مرحله 6: سایز متن را در صورت نیاز تغییر دهید

اگر احساس می کنید متن تایپ شده بیش از حد کوچک و یا بزرگ است، به راحتی می توانید با قابلیت Free Transform اندازه آن را تغییر دهید. برای این کار در ابتدا روی لایه متن در پنل لایه ها کلیک کنید تا انتخاب شود. سپس از نوارمنوی فتوشاپ سراغ گزینه Edit بروید و سپس روی Free Transform بزنید. همچنین می توانید پس از انتخاب لایه متن، دکمه های Ctrl + T را فشار دهید تا قابلیت Free Transform اجرا شود.

پس از آن متوجه خواهید شد که یک کادر دور تادور متن شما ظاهر می شود. برای تغییر اندازه متن، دکمه Shift را نگه دارید و  روی دستگیره های کادر ( مربع ها کوچک ) کلیک کنید و نگه دارید. حالا برای کوچک کردن متن، آن را به سمت داخل و برای بزرگ کردن  آن را به سمت بیرون بکشید. حتما در این پروسه دکمه Shift را نگه دارید و سپس مربع ها را جابجا کنید. با این کار نسبت تصویر ثابت می ماند و یک طرف متن بزرگتر از طرف دیگر نمی شود!

در این مثال، من با کشیدن یکی از مربع های پایینی و سمت راست کادر به بیرون، اندازه متن را افزایش می دهم. همچنین اگر از جایگاه متن خود روی بوم راضی نیستید، می توانید روی متن کلیک کنید و نگه دارید. حالا آن را به مکان دلخواه خود روی بوم منتقل کنید.

زمانیکه کارتان تمام شد، برای اعمال تغییرات و خارج شدن از حالت Free Transform دکمه Enter را روی کیبورد فشار دهید.

مرحله 7: تبدیل متن به یک شکل

برای ساخت متن 3 بعدی باید پرسپکتیو آن را در فتوشاپ تغییر دهیم. با این حال یک مشکل بزرگ بزرگ وجود دارد. فتوشاپ به ما اجازه تغییر چشم انداز متن را نمی دهد! برای اینکه منظورم را بهتر بفهمید از نوار منوی فتوشاپ سراغ گزینه Edit بروید و از لیست باز شده گزینه Transform را انتخاب کنید. با این کار یک منوی فرعی باز می شود که تمام حالات ممکن برای تغییر متن را به ما نشان می دهد. با این حال دو گزینه در این لیست  طوسی شده اند! Distort و Perspective! این بدین معناست که این دو گزینه برای ما قابل اجرا نیستند و فتوشاپ در حال حاضر نمی تواند متن را به این صورت تغییر دهید.

برای رفع این مشکل باید متن نوشتار خودمان را به یک لایه شکل تبدیل کنیم! با تبدیل متن به یک شکل، به راحتی می توانیم پرسپکتیو آن را تغییر دهیم و در نهایت افکت 3 بعدی را به آن اضافه کنیم. با این حال تنها بدی آن این است که پس از آن نمی توانیم متن را ویرایش کنیم! بنابراین اگر می خواهید متن را تغییر دهید الان وقتشه! سپس برای تبدیل متن به شکل، لایه متن را در پنل لایه ها انتخاب کنید. سپس از نوار منو سراغ گزینه Layer بروید و سپس روی Type بزنید. در پنجره باز شده گزینه Convert to Shape را انتخاب کنید.

حالا اگر نگاهی به پنل لایه ها بیندازید، متوجه خواهید شد که نمایه لایه متن دیگر شبیه قبل نیست! این بدین علت است که دیگر با یک لایه متن سر و کار نداریم و فتوشاپ آن را به یک لایه شکل تبدیل کرده است! حالا به راحتی می توانیم افکت Perspective را به شکل خود اضافه کنیم و افکت 3 بعدی خودمان را بسازیم!

مرحله 8: چشم انداز متن را تغییر دهید

از نوار منوی فتوشاپ روی گزینه Edit بزنید. اگر دقت کنید در لیست باز شده، گزینه Transform که در مرحله قبلی به چشم می خورد به عبارت Transform Path تبدیل شده. این بدین خاطر است که حالا بجای یک لایه متن با یک لایه شکل سرو کار داریم! گزینه Transform Path را انتخاب کنید. حالا در لیست باز شده گزینه های Distort و Perspective قابل انتخاب هستند! گزینه Perspective را انتخاب کنید:

حالا دوباره همان کادر Free Transform که در مراحل قبلی با آن سر و کار داشتیم ظاهر می شود. تنها فرق آن این است که حالا در حالت چشم اندازه Perspective با آن کار می کنیم. برای تغییر چشم انداز متن و القای جلوه 3 بعدی به آن، فقط کافی است روی مربع پایین و سمت راست متن کلیک کنید و مستقیما به سمت پایین بکشید. همانطور که می کشید، ارتقاع سمت راست متن از مرکز افزایش پیدا می کند. این در حالیست که ارتقاع سمت چپ کاملا دست نخورده باقی می ماند.

زمانیکه از ظاهر سه بعدی متن خود راضی بودید، دکمه Enter را فشار دهید تا از کادر Transform Path خارج شوید.

مرحله 9: ساخت کپی از لایه شکل

احتمالا این قسمت جذاب ترین مرحله در پروسه ساخت متن 3 بعدی در فتوشاپ باشد. در این مرحله قرار است به سرعت چندین کپی از لایه شکل خود بسازیم که هر یک از آن ها یک پیکسل بیشتر از لایه قبلی به سمت راست قرار گرفته است. با این کار حروف متن عمق بیشتری به خود می گیرند.

برای این کار در ابتدا ابزار جابجایی ( Move Tool ) را با فشردن دکمه V فعال کنید. این تکنیک فقط به کمک ابزار جابجایی قابل اجراست!

همانطور که لایه شکل در پنل لایه ها انتخاب شده است و ابزار جابجایی نیز فعال است، دکمه Alt را روی کیبوردتان نگه دارید و کلید پیکان سمت راست <— را روی کیبورد فشار دهید. سپس دوباره این کار انجام دهید! دوباره! و دوباره! متوجه می شوید چه اتفاقی می افتد؟ هر دفعه که دکمه پیکان سمت راست را همانطور که دکمه Alt را نگه داشته اید را فشار می دهید، یک کپی جدید از لایه شکل می سازید و آن را یک پیکسل به سمت راست حرکت می دهید. با نگه داشتن دکمه Alt به فتوشاپ دستور می دهید که هر بار به جای جابجایی شکل موجود، یک کپی جدید از شکل ایجاد کند!

هرچقدر بیشتر دکمه پیکان سمت راست را فشار دهید، کپی بیشتری از لایه می سازید و همین باعث می شود که عمق بیشتری به حروف اضافه شود.

دکمه سمت راست را تا زمانیکه از ظاهر متن 3 بعدی و عمق آن راضی هستید فشار دهید. در مورد مثال ما، ما دقیقا 68 بار دکمه سمت راست را فشار داده ایم. بنابراین 68 بار لایه جدید ساخته ایم که هر یک از آن ها به اندازه 1 پیکسل از هم فاصله گرفته اند.

تعداد دفعاتی که کلید سمت راست را فشار می دهید کاملا به رزولوشن سند شما بستگی دارد. وقتی کارتان تمام شد، متن شما باید شبیه عکس زیر باشد:

مرحله 10: لایه شکل اورجینال را به بالای پنل لایه ها انتقال دهید

هر بار که یک کپی جدید از لایه اورجینال گرفتیم، یک لایه جدید نیز به پنل لایه ها اضافه شد و فتوشاپ نیز به صورت خودکار آن را بالای لایه قبلی قرار داد. در مورد مثال ما، 68 لایه کپی به پنل لایه ها اضافه شده است. لایه شکل اورجینال درست بالای لایه پس زمینه ( Background ) قرار گرفته و لایه های کپی نیز به ترتیب بالای آن هستند. اگر نگاهی به پنل لایه های خود بیندازید، تنها لایه ای که واژه کپی Copy را در اسم خود ندارد، لایه اورجینال محسوب می شود!

در این مرحله باید لایه اورجینال را به بالای پنل لایه ها انتقال دهیم و برای این کار، یک راهکار آسان وجود دارد! در ابتدا لایه اورجینال را در پنل لایه ها پیدا کنید و روی آن کلیک کنید. سپس دکمه Ctrl+Shift+] را روی کیبورد فشار دهید. ] همان براکت سمت راست می باشد. با فشردن این دکمه ها به طور همزمان، لایه انتخاب شده شما به بالای پنل لایه ها انتقال پیدا می کند!

مرحله 11: تمام کپی ها را با هم ادغام کنید

حالا که لایه شکل اورجینال ما در بالای پنل لایه ها قرار گرفته است، باید تمام لایه های کپی را به یک لایه مستقل ادغام کنیم. برای این کار، روی لایه پایینی لایه اورجینال ( دقیقا لایه دوم از بالا ) کلیک کنید. سپس اسکرول سمت راست پنل لایه ها را به پایین بکشید تا به لایه بالایی لایه پس زمینه ( Background ) برسید. ( روی آن کلیک نکنید! )

حالا دکمه Shift را روی کیبورد نگه دارید و سپس روی لایه بالایی لایه پس زمینه کلیک کنید تا انتخاب شود. با این کار، تمام لایه ها بین لایه انتخاب شده اول و آخر انتخاب خواهند شد.

همانطور که تمام لایه ها انتخاب شده اند، از نوار منو سراغ گزینه Layer بروید و سپس روی گزینه Merge Layers بزنید. همچنین می توانید از دکمه های Ctrl+E استفاده کنید.

حالا فتوشاپ به صورت خودکار تمام لایه های کپی را به یک لایه مستقل و جداگانه ادغام می کند. اگر نگاهی به پنل لایه ها بیندازید، حالا 3 لایه جداگانه داریم. لایه پس زمینه ( Background ) که آخرین لایه ما می باشد، لایه اورجینال که در بالای پنل لایه ها قرار گرفته و لایه ادغام شده جدید که بین این دو لایه جای گرفته است!

مرحله 12: اضافه کردن گرداینت سیاه و سفید به لایه ادغام شده

برای تکمیل ظاهر سه بعدی متن بهتر است کمی افکت نورپردازی نیز به آن اضافه کنیم! برای این کار، در ابتدا روی لایه کپی ادغام شده در پنل لایه ها کلیک کنید تا انتخاب شود. سپس روی آیکون گزینه Layer Styles در پایین پنل لایه ها کلیک کنید تا یک لیست برای شما باز شود. در لیست باز شده گزینه Gradient Overlay را انتخاب کنید:

با این کار، یک پنجره جدید برایتان باز خواهد شد. ما با قسمت Gradient Overlay که در وسط کادر قرار گرفته کار داریم. برای ایجاد نورپردازی، باید یک گرادینت سیاه و سفید به متن اضافه کنیم. اگر روبروی گزینه Gradient یک گرادینت سیاه و سفید دارید، می توانید این مرحله را رد کنید. در غیر این صورت روبروی کادر Gradient کلیک کنید تا باز شود:

حالا  پنجره انتخاب گرادینت برایتان باز می شود. در این پنجره تمام گرادینت هایی که می توانید انتخاب کنید به چشم می خورند. ما به دنبال مدل سیاه و سفید ( Black, White ) هستیم که از ردیف بالا، در جایگاه سومی از سمت چپ قرار گرفته. اگر روی آن نگه دارید باید عبارت Black, White زیر آن ظاهر شود. این گرادینت را انتخاب کنید و سپس روی دکمه Ok بزنید.

حالا دوباره به پنجره Gradient Overlay بر می گردید. در این مرحله باید مستطیل روبروی گزینه Gradient سیاه و سفید باشد. سپس مطمئن شوید که گزینه Style روی Linear قرار گرفته و مقدار Angle نیز روی 90 تنظیم شده!

هروقت کارتان تمام شد، دکمه Ok را بزنید تا از پنجره Layer Style خارج شوید. کارمان تمام است! فتوشاپ گرادینت سیاه و سفید را به لایه ادغام شده اضافه کرده و حالا یک افکت سایه زیبا روی حروف متون خود داریم! بنابراین ظاهر سه بعدی متن ما کامل شده است!

کلام آخر و جمع بندی

همانطور که دیدید پروسه ساخت متون 3 بعدی در فتوشاپ آنچنان سخت نیست! فقط کافیست کمی دقت به خرج دهید و ظاهر آن را نسبت به علاقه خود سفارشی کنید! با این که برای ساخت متن 3 بعدی نیازی به انجام مرحله 12 نمی باشد، به شما توصیه می کنیم برای دست یابی به ظاهر بهتر سه بعدی حتما این مرحله را انجام دهید تا با اضافه کردن سایه به حروف، بیش از پیش متن خود را به شکل 3 بعدی نزدیک کنید!

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید!

دیدگاه ها

 1. حمید داوودی گفت:

  مثل همیشه عالی و کاربردی

 2. عزیز اشرفی گفت:

  این مطلب حرف نداشت

 3. حیدر دهقانی گفت:

  چه سایت قشنگی دارین

 4. محمود نعمتی گفت:

  مطالب بی نظیر بود

 5. حبیب الله محمدی گفت:

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 6. میلاد عباسی گفت:

  با اجازتون بازنشر شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک