آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش ساخت موشن گرافیک در فتوشاپ ( قدم به قدم )

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

امروزه موشن گرافیک ها بیش از پیش مورد توجه کاربران و کسب و کارها قرار گرفته اند. این محتویات گرافیکی را می توانید در تبلیغات وبسایت ها، شبکه های اجتماعی، تبلیغات تلویزیونی و حتی ویدئوهای یوتیوب نیز مشاهده کنید! در حقیقت، کاربرد و مزیت استفاده از موشن گرافیک ها بی نهایت می باشد! آن ها یک راهکار موثر برای نمایش اطلاعات بصری به صورت جذاب و پویا محسوب می شوند و به همین دلیل، روز به روز به اهمیت آن ها افزوده می شود.

اگر شما یک طراح گرافیک یا UI هستید، مطمئناً اهمیت موشن گرافیک را درک می کنید و می دانید یادگیری نحوه ساخت آن چقدر ارزشمند است! در حالیکه موشن گرافیک یک مهارت بسیار خاص است و سال‌ها طول می‌کشد تا در این زمینه متخصص شوید، ساخت انیمیشن های ساده زمان زیادی نمی برد و برای ساخت آن ها به نرم افزار اختصاصی هم نیاز ندارد! بله! درست شنیدید! شما به راحتی می توانید موشن گرافیک ساده خود را در نرم افزاری مثل فتوشاپ بسازید و این دقیقا کاری است که قرار است در این مقاله انجام دهیم!

آموزش ساخت موشن گرافیک در فتوشاپ به صورت مرحله به مرحله برای شما بیان می شود! در پایان کار می توانید موشن گرافیکی مثل تصویر زیر برای خودتان بسازید!

بریم که با این آموزش آشنا بشیم!

این آموزش بیشتر به درد کسانیکه می خورد که آشنایی ابتدایی با فتوشاپ و قابلیت های آن دارند! در نتیجه قرار نیست به نحوه انجام امور ابتدایی در فتوشاپ مثل ساخت لایه جدید و یا جرخندان شکل و ... اشاره کنیم! اگر در انجام این امور ساده مشکل داشتید، می توانید با یک سرچ در گوگل مشکلتان را حل کنید و پس از آن به ادامه مقاله برگردید! همچنین برای یادگیری و درک بهتر مراحل، حتما تصاویر GIF هر مرحله را ببینید و بعد از آن تغییرات را روی پروژه خود اعمال کنید!

مراحل ابتدایی برای ساخت موشن گرافیک در فتوشاپ

اولین مرحله برای ساخت موشن گرافیک در فتوشاپ، آماده کردن تمام اجزای موشن گرافیک به صورت یک لایه جداگانه در برنامه می باشد! ما در این پروژه برای ساخت موشن گرافیک از این محتوای گرافیکی اسفاده کردیم! همانطور که در تصویر زیر می بینید تمام اجزای گرافیکی موشن گرافیک به صورت یک لایه مستقل به فتوشاپ اضافه شده اند. این اجزا از بالا به پایین عبارتند از:

 • قطعه بالایی چارچوب
 • قطعه پایینی چارچوب
 • مکعب اولی
 • مکعب دومی
 • متن موشن گرافیک ( Motion Graphic )
 • پس زمینه
 • لایه اول

تایم لاین ( Timeline ) یک قابلیت فتوشاپ است که به ما اجازه ساخت موشن گرافیک و انیمیشن را می دهد. برای مشاهده پنل تایم لاین از نوار منو به مسیر Windows بروید و تیک گزینه Timeline را بزنید.

با این کار، پنل تایم لاین درقسمت پایینی رابط کاربری فتوشاپ ظاهر می شود. در ابتدا این پنل خالی است اما اگر روی دکمه  Create Video Timeline کلیک کنید، خواهید دید که با لایه هایی که قبلا اضافه کردید پر می شود! 

برنامه ریزی داستان موشن گرافیک

مهم ترین نکته راجع به موشن گرافیک ها، نحوه داستان سرایی آن ها می باشد. این بدین معناست که ما نمیخواهیم چندین واقعه مختلف در یک زمان خاص اتفاق بیفتد. انیمیشن باید توالی منطقی داشته باشد و روایتی خاص را بیان کند! 

یک راه ساده برای برنامه ریزی پروژه موشن گرافیک این است که آن را به عنوان توالی از لحظات در نظر بگیرید. هر یک از این لحظات شامل یک انتقال می باشد که در خواص همان لایه موردنظر قرار گرفته است! این انتقال توسط دو فریم کلیدی ( Keyframe ) تعریف می شود: یک برای شروع انتقال و دیگری برای پایان آن!

فریم کلیدی ( Keyframe ) یک نقطه در جدول زمانی ( تایم لاین ) است که شروع یا پایان یک انتقال را مشخص می کند. در این فریم، اطلاعات خاصی نظیر اینکه انتقال باید از کجا شروع شود و یا کجا پایان بگیرد ذخیره می شود! فریم های میانی در طول مسیر فریم کلیدی آغازین و پایان قرار می گیرند تا مفهوم حرکت برای مخاطب تداعی شود.

به عنوان مثال، انتقال شفافیت از ۰% در اولین فریم کلیدی به ۱۰۰% در آخرین فریم کلیدی باعث می شود تا لایه روی بوم نمایش پیدا کند! 

با توجه به این تعریف ها، من داستان این موشن گرافیک را در سه خط توصیف کردم :

 • چرخیدن یک مربع کوچک
 • مربع به دو قسمت مساوی تقسیم می شود که هر کدام از آن ها در جهت مخالف هم حرکت می کنند
 • سپس متن مورد نظر در وسط مربع تیکه شده نمایش پیدا می کند

لحظه اول: چرخش یک مربع کوچک

در سمت چپ پنل تایم لاین، یک خط قرمز عمودی وجود دارد. این نشانگر زمان فعلی است! 

اگر روی فلش کنار نام هر یک از لایه ها کلیک کنید، ویژگی های همان لایه شامل جایگاه ( Position )، شفافیت ( Opacity ) و سبک ( Style ) با یک آیکون کرونومتر ( Stopwatch ) نمایش پیدا می کند! 

اگر روی کرونومتر کناری هر یک از خواص لایه ها مثل Position یا Opacity و… کلیک کنید، نقطه شروع Keyframe ابتدایی را تعیین می کنید. 

برای متحرک سازی اولین فریم کلیدی، اجزای مختلف موشن گرافیک را در موقعیت دلخواه خود روی بوم قرار دهید. برای این مثال، نقطه شروع موشن گرافیک ما از اینجا شروع می شود. این مربع سپس باز می شود و پس از تقسیم شدن، متن موردنظر نمایش پیدا می کند!

برای تنظیم موقعیت فعلی هر یک از اجزا در اولین فریم کلیدی، روی کرونومتر موقعیت ( Position ) هر لایه کلیک کنید. بعد از آن یک شکل الماس زرد روی کرونومتر سمت چپ و زیر نشانگر زمان فعلی ظاهر می شود که نشان دهنده وجود یک فریم کلیدی خطی ( Linear Keyframe ) می باشد. قرار نیست در این آموزش به تعریف فریم کلیدی خطی و یا دیگر فریم ها بپردازیم چون حقیقتا برای این آموزش نیازی به آن ها نداریم! فقط کافی است تا اسم آن ها را بدانید تا در ادامه مقاله بدانید منظورمان کدام فریم ها بوده است! 

مطمئن شوید که نشانگر زمان فعلی در هر کدام از لایه ها در ابتدای پنل تایم لاین قرار گرفته است. یعنی زمان ۰۰ دقیق !

خب طبیعتا در اولین فریم ما نباید مربع و متن موشن گرافیک نمایش پیدا کند و به عبارت دیگر باید یک سکانس کاملا خالی داشته باشیم! در نتیجه باید یکی دیگر از خواص لایه ها را تغییر دهیم! شفافیت ( Opacity )! برای این کار باید:

 • شفافیت ( Opacity ) این سه اجزای مختلف را به صفر ( ۰ ) کاهش دهید: هر دو مربع ( One Cube و Other Cube ) و متن موشن گرافیک ( Motion Graphic ).
 • سپس روی علامت کرونومتر Opacity برای هر کدام از این سه لایه ها کلیک کنید تا فریم کلیدی ابتدایی تعیین شود!

و حالا اولین فریم کلیدی برای موشن گرافیک خودمان را ساخته ایم!

اولین انتقال انیمیشنی که می‌خواهیم ایجاد کنیم، چرخش دو اجزای موشن گرافیک در یک موقعیت است. با این حال، هنوز خواص این انتقال ( Transition ) را ایجاد نکرده ایم! بنابراین برای این کار باید یک ترفند ساده اجرا کنیم و آن هم تبدیل لایه به شی هوشمند می باشد!

در حقیقت برای متحرک سازی انتقال هایی مثل تغییر اندازه یا چرخش، باید روی لایه موردنظر کلیک راست کنید و گزینه Convert To Smart Object را انتخاب کنید! 

برای مثال ما فقط کافیست تا دو لایه را به شی هوشمند تبدیل کنیم! ( در این مثال در پنل لایه ها این دو اجزا Upper Frame Piece ( قطعه بالایی چارچوب ) و Down Frame Piece ( قطعه پایینی چهارچوب ) نام گرفته اند ! ) بنابراین روی این دو لایه کلیک راست کنید و گزینه تبدیل به شی هوشمند را انتخاب کنید!

پس از آن متوجه می شوید که در پنل تایم لاین، خواص جایگاه ( Position ) با خواص تبدیل ( Transform ) جایگزین می شود! 

یک قانون طلایی در ساخت موشن گرافیک در فتوشاپ وجود دارد و آن این است که هیچ گاه یک انیمیشن را از نقطه شروع استارت نزنید! ( مثلا ۰۰ ) بجای آن نشانگر زمان فعلی ( خط قرمز ) را روی گزینه ای مثل ( ۰۵f) قرار دهید. برای این کار بهتر است روی تایم لاین کمی زوم کنید تا گزینه ها به راحتی برایتان قابل مشاهده باشد. 

زمانیکه نشانگر زمان را در موقعیت مناسب قرار دادید، روی آیکون کرونومتر خواص Transform کلیک کنید. این کار را برای هر دو اجزایی که در بوم قابل نمایش هستند ( قسمت بالایی چهارچوب ) و ( قسمت پایینی چهارچوب ) تکرار کنید. 

برای اولین انیمیشن ساخته خودتان آماده اید!؟

حالا مراحل زیر را برای هر دو لایه انجام دهید:

 • نشانگر زمان فعلی ( خط قرمز ) را به تایم یا فریمی ببرید که لایه باید در آن بچرخد! مثلا ۱۰ فریم بعد!
 • روی دکمه کنترل فریم کلیدی ( نماد الماس در سمت چپ کرونومتر Transform ) کلیک کنید تا یک لایه فریم کلیدی جدید اضافه شود!
 • لایه را مستقیماً در بوم بچرخانید! برای این کار یا دکمه های Ctrl + T را فشار دهید و لایه را ۱۸۰ درجه بچرخانید و یا از نوار منو به مسیر Edit > Transform > Rotate 180º بروید!

در این مرحله می‌توانید با حرکت دادن نشانگر زمان فعلی در  پنل تایم لاین و یا استفاده از کنترل‌های پخش کننده در آن، نحوه اجرا و حرکت موشن گرافیک خودتان را ببینید !

لحظه دوم: تقسیم شدن مربع به دو قسمت مساوی و حرکت در جهت مخالف یکدیگر

پس از چرخش مربع، حالا می خواهیم با حرکت در جهت مخالف، دو تیکه از یکدیگر جدا شوند. برای انجام این کار باید دقیقا همان روشی که قبلا بکارگرفتیم رو اعمال کنیم. 

 1. نشانگر زمان فعلی به لحظه موردنظر در تایم لاین منتقل کنید تا اولین فریم کلیدی ایجاد شود. ( برای این مثال روی ۵ فریم بعدی قرار دادیم )
 2. روی دکمه کنترل فریم کلیدی تبدیل ( نماد الماس در سمت چپ کرونومتر Transform ) کلیک کنید تا یک فریم کلیدی خطی جدید ایجاد کنید.
 3. نشانگر زمان فعلی را به لحظه موردنظر در تایم لاین منتقل کنید تا آخرین فریم کلیدی ایجاد شود. ( برای این مقال روی ۱۰ فریم بعدی قرار دادیم )
 4. دوباره روی دکمه کنترل فریم کلیدی تبدیل ( نماد الماس در سمت چپ کرونومتر Transform ) کلیک کنید تا یک فریم کلیدی خطی جدید ایجاد شود.
 5. لایه ها را به صورت مستقیم روی بوم جدا کنید. برای این کار لایه های موردنظر را مثل تصویر زیر حرکت دهید.

اگر دقیقا نمی دانید شکل ها را باید کجا قرار دهید نگران نباشید! همیشه می توانید به این مرحله برگردید و جایگاه آن ها را تغییر دهید.

لحظه سوم: جابجایی و حرکت مربع ها

حالا باید مربع های کوچک را دوباره دستکاری کنیم تا در یک لحظه مشخص ظاهر شده و حرکت کنند. از آنجایی که میزان شفافیت ( Opacity ) مربع ها روی ۰ قرار گرفته است، پیشنهاد می دهیم آن را به صورت برعکس متحرک کنیم! مثلا می توانیم فریم کلیدی پایانی را در ابتدا مشخص کنیم! خب بزارید یکم بهش فکر کنیم! در آخرین فریم کلیدی ما می خواهیم که میزان شفافیت مربع ( Opacity ) روی ۱۰۰ باشد و در کنار اشکال دیگر روی بوم قرار بگیرد.

برای این کار، مراحل زیر را طی کنید!

 1. نشانگر زمان فعلی را روی فریم کلیدی پایانی نگه دارید. ( ۰۱:۰۰f اگر از روی مثال ما پیروی می کنید )
 2. روی دکمه کنترل فریم کلیدی شفافیت ( نماد الماس در سمت چپ کرونومتر Opacity ) کلی کنید تا یک فریم کلیدی خطی ایجاد شود.
 3. هر لایه را در جایی تنظیم کنید که مربع ها دارای میزان شفافیت ( Opacity ) 100% باشند.
 4. روی دکمه کنترل فریم کلیدی جایگاه ( نماد الماس در سمت چپ کرونومتر Position ) هر دو لایه کلیک کنید.
 5. مربع ها روی روی بوم در مکان دلخواه خود قرار دهید.

اگر نشانگر زمان فعلی را در طول خط تایم لاین جابجا کنید، خواهید دید که مربع ها همین حالا هم همان انیمیشن و تحرکی که می خواستیم را دارند. با این حال، زمان بندی آن ها درست نیست!

این اتفاق به این دلیل می افتد که اولین فریم کلیدی انتقال مربع در اولین لحظه تایم لاین تعریف شده است. در حقیقت نماد های زرد در جدول زمانی ( تایم لاین ) نشاندهنده آن هستند. این نماد های زرد را با فشردن دکمه Ctrl و سپس کلیک کردن روی آن ها انتخاب کنید. سپس آن ها را به اولین فریم کلیدی در لحظه دوم بکشید. مثل تصویر زیر:

لحظه چهارم: نمایش متن مورد نظر در وسط مربع های تقسیم شده

فقط یک مرحله دیگر تا تکمیل پروژه ساخت موشن گرافیک در فتوشاپ باقی مانده است! و آن هم ساده ترین مرحله ممکن است!

درست مثل مرحله مربع های کوچک ( سوم )، ما اولین فریم کلیدی انیمیشن متن ( Motion Graphic ) را در اولین لحظه تایم لاین تعریف کردیم. با این حال انیمیشن متن موردنظر با لحظه سوم موشن گرافیک ما مطابقت دارد. به این معنا که اولین فریم کلیدی آن باید با آخرین فریم کلیدی لحظه دوم همپوشانی داشته باشد.

برای این کار:

 1. لایه متن ( در مثال ما Motion Graphic ) را در جدول تایم لاین باز کنید.
 2. هر دو نماد فریم کلیدی خطی را با فشردن دکمه Ctrl و کلیک کردن روی آن ها انتخاب کنید. ( Opacity و Position )
 3. حالا آن ها را به لحظه ۰۱:۰۰f بکشید.

در پایان نیز:

 1. نشانگر زمان فعلی را برای آخرین فریم کلیدی جابجا کنید. ( من آن را روی ۵ فریم بعدی قرار دادم )
 2. روی دکمه کنترل فریم کلیدی شفافیت ( نماد الماس در سمت چپ کرونومتر Opacity ) کلیک کنید تا یک فریم کلیدی خطی ایجاد شود.
 3. میزان شفافیت Opacity لایه را روی ۱۰۰% قرار دهید.

و تمام شد! حالا اولین موشن گرافیک خودتان را به کمک برنامه فتوشاپ ساختید! حالا می توانید از این پروژه به عنوان یک ویدئو ( Render as Video ) خروجی بگیرید و یا آن را به صورت GIF از مسیر File<Save As ذخیره کنید.

جمع بندی و کلام آخر

موشن گرافیک ها به سرعت به یک ترند محبوب در فضای مجازی تبدیل شده اند و انتظار می رود در سال های آینده نیز با همین منوال پیش بروند.

در این مقاله ساخت یک موشن گرافیک ساده را در برنامه فتوشاپ را یاد گرفتیم. با این حال با وجود سادگی آن، گزینه های زیادی هم در اختیارتان قرار می گیرد تا طرحتان را بر اساس سلیقه خود سفارشی کنید. فقط کافی است تا نحوه کارکرد انتقال لایه های Opacity ( شفافیت )، Position ( جایگاه ) و Transform ( تبدیل ) را یاد بگیرید تا تقریبا ۸۰ درصد مسیر یادگیری ساخت موشن گرافیک در فتوشاپ را طی کنید! همانطور که قبلا هم گفتیم، برای درک بهتر مراحل مختلف، حتما فایل GIF آموزشی را تا انتها ببینید و بعد از آن تغییرات را روی پروژه خود اعمال کنید!

یک پیشنهاد جذاب دیگر هم برایتان داریم! اگر دوست دارید به صورت حرفه ای تر موشن گرافیک های خودتان را بسازید بهتر است سراغ برنامه دیگری از ادوبی به نام Adobe After Effects بروید. در این برنامه هم جدول زمانی ( تایم لاین ) مشابه با برنامه فتوشاپ قرار گرفته است که ویژگی و قابلیت های بیشتری در اختیارتان قرار می دهد!

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید! سوالات و مشکلات خودتان را در هنگام ساخت موشن گرافیک می توانید در قسمت نظرات بپرسید!  

دیدگاه ها

 1. حسین حاجی گفت:

  خیلی سایت خوبی دارین

 2. قاسم گنجی گفت:

  حساب توییتری هم دارید؟

 3. سعید نظری گفت:

  حرف نداشت👌🏻

 4. غلام عبادی گفت:

  اکانت اینستا هم دارید؟

 5. هادی صمدی گفت:

  دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

 6. سیدعلی نوروزی گفت:

  هزینه مشاورتون چنده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک