آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش گذاشتن دو عکس کنار هم در فتوشاپ

avatar
زهیر اکبری

اشتراک

افرادی که همواره علاقه به جمع‌آوری گالری عکس دارند، حتما خواسته‌اند تا دو یا چند عکس را کنار هم بگذارند. همچنین بسیاری از افرادی که به تولید محتوا مشغول هستند حتما خواسته‌اند تا دو عکس را کنار هم قرار دهند. این عکس‌ها معمولا شبیه به عکس‌هایی هستند که قبل و بعد یک اتفاق یا پدیده را نشان می‌دهند. یا از آن دسته از عکس‌ها هستند که به مقایسه دو عنصر در کنار هم از طریق عکس می‌پردازند. بهرحال افراد زیادی هستند که به دنبال چسباندن دو عکس به یکدیگر بوده‌اند. یکی از ساده‌ترین کارهایی که در فتوشاپ می‌توانید انجام دهید، گذاشتن دو عکس کنار یکدیگر است.

ما در این مقاله آموزشی قصد داریم تا نحوه گذاشتن دو عکس کنار یکدیگر را برای شما توضیح دهیم. همچنین اگر به فتوشاپ دسترسی ندارید، برنامه‌های زیادی هستند که این کار را روی سیستم‌عامل‌های موبایل انجام می‌دهند. به همین علت، در انتهای مقاله به معرفی چند برنامه برتر برای کنار هم گذاشتن عکس‌ها در موبایل، خواهیم پرداخت.

چسباندن دو عکس به هم در فتوشاپ

ما می‌خواهیم تا دو عکس را در ۶ مرحله ساده، در کنار هم قرار دهیم. در این مراحل با از ابتدایی‌ترین نقطه یعنی باز کردن عکس روی فتوشاپ تا قرار دادن عکس‌ها در یک راستا و مرحله پایانی، یعنی قرار دادن عکس‌ها کنار هم را در فتوشاپ برای شما توضیح دادیم.

مرحله ۱ : باز کردن عکس‌ها در فتوشاپ

پیش از اینکه به سراغ باز کردن عکس‌ها برویم، فراموش نکنید که هر دو عکس را در یک پوشه قرار دهید.

برای باز کردن عکس‌ها در فتوشاپ از طریق منوی نواری بالای صفحه در فتوشاپ، منوی File را باز کنید و گزینه Open را در این منو پیدا و انتخاب کنید.

باز کردن عکس‌ها در فتوشاپ

سپس پوشه یا فولدر عکس‌ها را پیدا کنید. شبیه به تصویر پایین،‌ هر دو عکس را انتخاب کنید.

انتخاب دو عکس برای به هم چسباندن آن‌ها در فتوشاپ

حالا فقط کافی‌ست تا گزینه Open را بزنید تا هر دو عکس وارد فتوشاپ شوند.

مرحله ۲ : برش عکس‌ها در فتوشاپ

بهتر است که عکس‌ها را به اندازه مناسب و تا حد امکان،‌ یکسان برش دهید تا هنگامی که دو عکس کنار هم قرار می‌گیرند، مرتب به نظر برسند. همچنین فرض کنید اگر یک عکس که قاب افقی پهن (Wide) دارد را در کنار یک عکس با قاب عمودی کشیده، در کنار هم قرار دهید. در این صورت بالا و پایین عکسی که قاب افقی دارند خالی می‌ماند و قاب عمودی یک طرف بوم را اشغال می‌کند. قرار دادن این عکس باعث می‌شود که در تصویری که از این دو عکس تشکیل شده،‌ زیبایی از بین برود و عکس برای بیننده، جالب به نظر نرسد. به همین جهت است که توصیه می‌شود که دو عکسی که قرار است کنار هم قرار بگیرند،‌ از نظر سایز و ابعاد تا حدودی شبیه به هم باشد.

همچنین برش عکس و یکدست کردن سایز دو عکس و حذف نقاط اضافی عکس‌ها کمک زیادی به زیبایی و راحتی کار شما می‌کند. برای همین علتی که توضیح دادیم، ما دو عکس را که از نظر سایز تقریبا یکسان بودند را انتخاب کردیم و قصد داریم تا باز هم با استفاده از ابزار برش در فتوشاپ (Crop Tool) این دو عکس را برش دهیم تا به هم نزدیک‌تر شوند.

شما می‌توانید با استفاده از کلید میانبر SHIFT + C ابزار برش عکس را فعال کنید. با استفاده از این ابزار می‌توانید به شکلی که در تصویر پایین می‌بینید، عکس را به صورت دستی برش دهید.

برش عکس به شکل دستی در فتوشاپ

اگر احساس می‌کنید برش عکس در فتوشاپ با این روش مناسب نیست، می‌توانید مطابق تصویر زیر، سایزی که می‌خواهید عکس برش داده شود را انتخاب کنید. هنگامی که ابزار برش در فتوشاپ را فعال می‌کنید، منوی این ابزار به شکل نوار در بالای صفحه قرار می‌گیرد. شما می‌توانید در این منو سایز مورد نظر عکس را وارد کنید تا فتوشاپ عکس را برای شما برش دهد.

برش عکس با استفاده از منوی ابزار برش در فتوشاپ

بعد از انجام دادن برش، در صورتی که سایزی که انتخاب کردید مناسب بود و قصد ذخیره کار برش بر روی عکس را داشتید،‌ به سمت راست منو بروید و روی آیکون تیک کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

همچنین اگر به دنبال ساخت تصویری زیبا با قرار دادن دو عکس در کنار هم هستید، ما پیشنهاد می‌کنیم که دو عکس شبیه به هم باشند و از نظر رنگ، موضوع و فضای کلی، تشابهی داشته باشند. 

حال که برش عکس‌ها انجام شد به سراغ آموزش مراحل بعدی از فرایند کنار هم قرار دادن دو عکس در فتوشاپ می‌رویم.

مرحله ۳ : استفاده از Canvas Size

ابزار Canvas Size یکی از امکانی است که فتوشاپ برای تغییر سایز عکس‌ها فراهم کرده است. اما این ابزار کاربردی، سایز عکس را تغییر نمی‌دهد، بلکه فضای کناره عکس که خالی است را تعیین می‌کند. برای قرار دادن دو عکس کنار هم نیز، ما به این ابزار احتیاج داریم.

برای باز کردن و کار با Canvas Size، باید مثل تصویر زیر، از طریق نوار بالای صفحه در فتوشاپ، منوی Image را باز کنید. در منوی آن گزینه Canvas Size را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود.

باز کردن ابزار Canvas Size در فتوشاپ

همچنین اگر خواستید که سریع‌تر به این ابزار دسترسی داشته باشید می‌توانید از کلیدهای میانبر استفاده کنید. فقط کافی‌ست تا در سیستم‌های ویندوز CTRL + ALT + C و در سیستم‌های مک CMD + OPT + C را از طریق صفحه کلید خود انتخاب کنید تا به Canvas Size دسترسی پیدا کنید. بعد از اینکه این ابزار را باز کردید، منویی مربوط به این ابزار کاربردی، مطابق با تصویر پایین برای شما گشوده می‌شود.

منوی ابزار Canvas Size در فتوشاپ

با استفاده از این منو شما می‌توانید سایز دور تصویر را تنظیم کنید. گزینه Width بیانگر فضایی است که شما می‌خواهید به کنار تصویر خود اضافه کنید یا مقداری که می‌خواهید از آن کم کنید است. چون که معمولا دو عکس را در قاب افقی کنار هم قرار می‌دهند ما مقدار Width را روی ۱۰۰ تنظیم می‌کنیم. زیرا که گزینه مقابل Width درصد (Percent) است، به اندازه عکس کاملی که الان وارد فتوشاپ کردیم، جای خالی برای وارد کردن عکس دیگر به بوم فتوشاپ اضافه می‌شود.

همچنین مقابل گزینه Height که فضای خالی بالا و پایین عکس را تعیین می‌کند، عدد ۰ را قرار می‌دهیم. زیرا که ما دو عکس را دقیقا به یک اندازه برش دادیم و نیاز به فضای اضافه بالا و پایین تصویر نداریم.

همچنین در این منو گزینه‌ای به نام Anchor وجود دارد که بوم شما را تقسیم به چند قسمت می‌کند و از شما می‌خواهد تا عکس را در یکی از این قسمت‌ها قرار دهید. شکل دایره‌ای که در قسمت‌های ایجاد شده در Canvas Size می‌بینید، بیانگر نقطه قرار گیری عکس می‌باشد. ما چون می‌خواهیم عکسی که در لایه بالاتر قرار دارد، سمت چپ تصویر قرار بگیرد، آن را به چپ‌ترین نقطه ممکن و در در جهت عمودی، در قسمت وسط قرار دادیم. شما می‌توانید با استفاده از این گزینه، عکس را به دلخواه خود در هر مکانی قرار دهید.

در انتها نیز تیک گزینه Relative را فعال کنید و با کلیک بر روی دکمه OK، تغییرات را بر روی بوم، اعمال کنید.

در صورتی که تغییرات را به درستی در منوی Canvas Size وارد کرده باشید، باید در بوم شما علاوه بر عکسی که وارده کرده‌اید، جای خالی برای قرار دادن یک عکس دیگر به اندازه‌ای که می‌خواستید باشد.

مرحله ۴ : اضافه کردن عکس دوم

حالا می‌خواهیم عکس دیگر را به عکس‌مان اضافه کنیم تا دو تصویر در کنار هم قرار بگیرند. 

برای این کار کافی است تا لایه عکس دوم را باز کنید. سپس مثل تصویر پایین، از نوار بالای فتوشاپ، منوی Select را باز کنید و گزینه All را انتخاب کنید تا عکس کپی شود.

انتخاب و کپی کردن عکس در فتوشاپ

سپس وارد لایه‌ای که در آن عکس اول را وارد کردید و با استفاده از Canvas Size دورش را خالی کردید شوید. از طریق نوار بالا، منوی Edit را باز کنید و گزینه Paste را انتخاب کنید تا عکس روی لایه‌ای که قرار است در آن دو عکس بهم بچسبند، وارد شود.

انتقال عکس اول به لایه قرار گیری دو عکس 

حال هر دو عکس شما در یک لایه قرار دارند. اما عکس دوم در مرکز بوم قرار می‌گیرد. برای تکمیل شدن کار فقط کافی است تا عکس دوم را به جای خالی‌ای که برای آن به وجود آوردیم، منتقل کنید تا دو عکس در کنار هم قرار بگیرند.

مرحله ۵ : قرار دادن درست عکس‌ها در یک خط

کار ما تقریبا تمام شده اما از جایی که می‌خواهیم اطمینان پیدا کنیم تا عکس بدون مشکل باشد. قصد داریم تا هر دو عکس را روی یک خط قرار دهیم تا از بالا و پایین یا نا هماهنگ بودن آن‌ها جلوگیری کنیم. برای قرار گرفتن دو عکس در یک سطح لازم است تا کلیدهای میانبر CTRL  + T را در ویندوز و CMD + T را در مک، از طریق صفحه کیبورد خود انتخاب کنید. در صورتی که میانبر برای شما کار نکرد، نگران نباشید. از نوار بالایی صفحه در فتوشاپ، منوی Edit را باز کنید و از بین گزینه‌های موجود، Free Transform را انتخاب کنید تا کارهای نهایی قرار گرفتن دو عکس در یک خط انجام شود.

مرحله ۶ : کار شما تکمیل است

اینک کار ما پایان یافت. عکس ما به شکلی که می‌بینید، تکمیل شد و توانستیم دو تصویر را کنار هم قرار دهیم.

چسباندن دو عکس به هم در فتوشاپ

با استفاده از نقاطی که دور یکی از عکس‌ها قرار گرفته نیز،‌ می‌توانید به دلخواه خود سایز عکس را از هر جهت بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید. در هر صورت همینطور که مشاهده کردید، در ۶ مرحله ساده و کوتاه دو عکس را به بهترین شکل کنار یکدیگر قرار دادیم.

اما اینجا پایان این مقاله آموزشی نیست. ما قصد داریم که بهترین برنامه‌های قابل اجرا بر روی سیستم‌های موبایل که توانایی چسباندن دو یا حتی چند عکس به هم دارند را به شما معرفی کنیم.

معرفی برنامه‌های موبایل که عکس‌ها را کنار هم می‌گذارند 

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید دو یا چند عکس را کنار هم قرار دهید اما سیستم خود را در اختیار نداشته باشید تا از فتوشاپ استفاده کنید. یا اینکه حتی بخواهید دو عکس را کنار هم قرار دهید اما حوصله و زمان باز کردن سیستم و فتوشاپ و انتقال عکس‌ها به سیستم را نداشته باشید. در این شرایط حتما به سراغ گوشی موبایل خود می‌روید تا ببینید آیا با استفاده از آن می‌توانید دو یا چند عکس را کنار هم قرار دهید. در این حالت جواب شما بله است. در واقع فتوشاپ به قدری برنامه جامع و گسترده‌ای است که هیچ جایگزینی برای آن، حتی روی سیستم‌های کامپیوتری وجود ندارد، چه برسد به سیستم‌های موبایل. اما بسیاری از طراحان و سازندگان برنامه‌های مختلف سعی کردند تا ابزارهای فتوشاپ یا یکی از هزاران کاری که فتوشاپ بر روی عکس‌ها انجام می‌دهند را برای سیستم‌های موبایل ممکن کنند. از این رو ما قصد داریم تا چند برنامه سازنده دست این طراحان را برای اینکه بتوانید در عکس‌های خود را به هم بچسبانید را به شما معرفی کنیم.

 • Photo Grid، برنامه تخصصی چسباندن عکس‌ها به یکدیگر

Photo Grid یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌ها برای سیستم‌های موبایل است. این برنامه به شکل تخصصی از ابتدا برای کنار هم گذاشتن و به هم چسباندن عکس، کارآمد بود. شما با دانلود و نصب این برنامه می‌توانید هر تعداد عکسی که دوست دارید را در کنار یکدیگر قرار دهید. همچنین در این برنامه می‌توانید نوع قرار گرفتن عکس‌ها کنار هم اندازه هر کدام را تعیین کنیم.

 • Photo Editor – Collage Maker عکس‌های شما را کنار هم قرار می‌دهد

این برنامه نیز به عنوان برنامه کنار هم قرار دادن عکس‌ها شناخته می‌شود. اما Photo Editor – Collage Maker به شما تا حدودی این امکان را می‌دهد که عکس‌هایتان را به شکل تکی ویرایش کنید. علاوه بر آن شما در این برنامه می‌توانید به عکس خود که از چند عکس تشکیل شده، استیکر، متن و … اضافه کنید. این برنامه علاوه بر امکانات و ویژگی‌هایی که در خود جای داده، دارای مواردی است که به شکل آنلاین قابل دریافت هستند. مثلا شما می‌توانید آنلاین شوید و استیکرهای مختلف را دانلود کنید و روی عکس‌ها و طرح‌های خودتان قرار دهید.

 • Pixlr، ادیتور معروف عکس روی موبایل

Pixlr یکی از معروف‌ترین برنامه‌های ادیت عکس بر روی موبایل و یکی از کامل‌ترین اپلیکیشن‌ها در این دسته است. این برنامه امکانات فراوانی دارد که یکی از آن‌ها چسباندن عکس‌ها به یکدیگر است. شما می‌توانید عکس‌های خود را وارد این برنامه کنید و در قالب قاب‌های متفاوتی که این برنامه به شما ارایه می‌کند، آن‌ها را کنار هم قرار دهید. این برنامه مانند Photo Grid و یا Photo Editor – Collage Maker تنوع زیادی در زمینه قرار دادن عکس‌ها کنار هم، ندارد. حداکثر تعداد عکسی که می‌توانید برای کنار هم گذاشتن وارد این برنامه کنید، ۱۰ مورد است.

 • InShot، برنامه‌ای مناسب برای ساخت آلبوم عکس‌های کنار هم در اندروید و آی‌او‌اس

InShot نیز یکی از برنامه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید عکس‌های خود را به همدیگر بچسبانید. این برنامه توانایی انجام کارهای زیادی را بر روی عکس دارد و یکی از برترین برنامه‌های ادیت عکس روی موبایل است. یکی از مزیت‌های این برنامه محیط کار مناسب آن و امکان نصب آن بر روی سیستم‌های اندروید و آی‌او‌اس است. شما می‌توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید و عکس‌ها را کنار هم قرار دهید.

 

امیدواریم که از این مقاله آموزشی لذت برده باشید.

دیدگاه ها

 1. اسدالله افشار گفت:

  بهتره که از برنامه XD برای طراحی سایت استفاده کرد اکثر سایت مثل سایت بلو مارکتینگ از برنامه XD و فیگما ستفاده می کنند

 2. ابوالفضل عابدی گفت:

  خیلی باحال توضیح دادین 🙂 مرسی کلی.

 3. محمدحسن رضایی گفت:

  عاااااااالی بود
  رفتم سی دی خریدم هشتاد هزار تومان هیچی ازش نمشه فهمید از بس پیچیده توضیح میده اینجا در عرض کمتر از دو وقیقه همه چیو فهمیدم واقعا دستمریزاد

 4. یدالله ایرانی گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 5. احمد توسلی گفت:

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم

 6. مجتبی محمدی گفت:

  خیلی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک