آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش حذف قسمتی از عکس در فتوشاپ

avatar
زهیر اکبری

اشتراک

حتما برای شما هم پیش آمده که در لحظه صحنه یا سوژه‌ای زیبا دیده باشید و از آن عکس بگیرید. در این عکس‌ها معمولا در نقاطی از تصویر سوژه‌ها یا پدیده‌هایی قرار دارند که سوژه و هدف اصلی عکس را خراب می‌کنند. همچنین این اتفاق برای افرادی که مشغول به عکاسی مستند به شکل حرفه‌ای یا آماتور هستند زیاد اتفاق می‌افتد. شما با برنامه فتوشاپ می‌توانید قسمت‌های اضافی عکس را به روش‌ها و شکل‌های مختلف حذف کنید. ما قصد داریم تا در این مقاله آموزشی همین کار را توضیح دهیم. ابتدا به سراغ حذف کلی قسمت اضافه عکس، به معنی کوچک‌تر کردن تصویر و از بین بردن آن قسمت می‌رویم. در دومین راه حذف قسمت اضافی عکس، خذف سوژه را با استفاده از ابزار کاربردی Object Selection Tool توضیح خواهیم داد. در سومین و آخرین آموزش این مطلب، به حذف سوژه با روشی دیگر، از طریق Clone Stamp خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بریدن قسمتی از عکس (Crop)

همانطور که در مقدمه این مطلب توضیح دادیم،‌ با استفاده از ابزار برش عکس یا همان Crop Tool شما می‌توانید به شکل کلی قسمتی از عکس را حذف کنید و از بین ببرید. برای انتخاب ابزار برش و حذف قسمتی از عکس فقط کافی‌ست تا دکمه C را روی صفحه کیبورد خود انتخاب کنید تا این ابزار ساده و کاربردی برای شما فعال شود. اگر با این روش نتوانستید ابزار برش را فعال کنید، فقط لازم است تا مطابق تصویر زیر، به نوار ابزار سمت چپ صفحه فتوشاپ رجوع کنید و ابزار برش را انتخاب کنید تا فعال شود.

فعال کردن ابزار کراپ برای حذف قسمتی از عکس در فتوشاپ

سپس، همانطور که در تصویر مشخص است، نشانگرهای انتخاب دور تصویر شما فعال می‌شوند. فقط لازم است تا قسمت درست عکس را که لازم دارید در مرزهای مشخص شده توسط این نشانگرها ببرید و سپس دکمه Enter کیبورد خود را فشار دهید تا قسمت انتخاب شده از عکس بریده شود.

به همین سادگی شما می‌توانید قسمت‌های اضافی عکس را برش دهید و قسمت سالم تصویرتان را نگه دارید. حال ببینیم که اگر نخواهیم قسمتی از عکس به طور کلی حذف نشود، چطور می‌توانیم یک سوژه را حذف کنیم.

حذف قسمت‌های اضافه عکس با استفاده از ابزار انتخاب اشیا (Object Selection Tool)

یکی از ابزارهای هوشمندی که فتوشاپ در نسخه‌های پیشین خود اضافه کرد، ابزار انتخاب خودکار اشیا یا Object Selection Tool می‌باشد. این ابزار کار تغییر قسمت‌هایی از عکس و حذف و ویرایش سطوح، اشیا و افراد موجود در تصویر را بسیار راحت کرده است. با فعال کردن این ابزار یک کادر قابل تغییر برای شما روی تصویر فعال می‌شود، سپس لازم است تا این کادر مستطیلی شکل را بر روی اشیا یا سطوح مختلفی که می‌خواهید انتخاب کنید، ببرید. سپس این ابزار به شکل خودکار لبه‌های سوژه مورد نظر را انتخاب می‌کند و شما می‌توانید بر روی سوژه تغییرات ایجاد کنید. البته که گاها انتخاب سوژه توسط این ابزار دچار خطاهایی می‌شود. اما این خطاها خیلی زیاد نیست و با جا به جا کردن سریع خطوط لبه سوژه می‌توان آن‌ها را از بین برد. شما در این قسمت از این مقاله آموزشی می‌توانید یاد بگیرید تا با این ابزار چگونه کار کنید و چطور با استفاده از آن یک سوژه را در عکس حذف کنید.

برای این کار، پس از این که عکس خود را بر روی فتوشاپ باز کردید، به سراغ نوار ابزار سمت چپ صفحه فتوشاپ بروید. در این صفحه، مطابق تصویر زیر، آیکونی که شبیه به تصویر کلیک کردن بر روی یک مستطیل است که دور آن با خطوطی انتخاب شده، رجوع کنید و آن را انتخاب کنید.

فعال کردن ابزار انتخاب اشیا

با این کار Object Selection Tool برای شما فعال می‌شود. با فعال شدن این ابزار باید کادر مستطیلی شکل که شبیه به همان کادر Crop است بر روی عکس ظاهر شود. در تصویر پایین نیز می‌توانید این کادر را مشاهده کنید.

فعال شدن Object Selection Tool برای حذف قسمتی از عکس در فتوشاپ

حال در این تصویر ما قصد داریم تا غواص گوشه تصویر را در این عکس حذف کنیم. مطابق تصویر بالا، کادر ابزار انتخاب اشیا را دور قسمتی که غواص در آن قرار گرفته می‌بریم. بعد از این کار، ابزار غواص را به شکل خودکار انتخاب می‌کند. همانطور که در تصویر پایین می‌بینید، دور غواص بدون هیچ خطایی و به شکل کاملا درست انتخاب شده است.

حذف قسمتی از عکس با استفاده از نرم افزار فتوشاپ

بعد از انتخاب شدن صحیح قسمتی که می‌خواهید حذف شود، مطابق تصویر بالا، از منوی نواری شکل بالای صفحه در فتوشاپ، منوی Select را باز کنید تا وارد فاز بعدی حذف کردن قسمتی از عکس در فتوشاپ شویم.

استفاده از منوی Select

حال در این منو، دقیقا مثل تصویر بالا، گزینه Modify را باز کنید.

پر کردن جای خالی قسمت محذوف از عکس

در بین گزینه‌های Modify، گزینه Expand را انتخاب کنید. سپس در صورتی که پنل یا پنجره و یا گزینه‌ای در بالای صفحه برای شما فعال شد، OK را بزنید.

در مرحله بعدی از حذف قسمتی از عکس در فتوشاپ به سراغ منوی Edit می‌رویم. این منو را از طریق نوار بالای صفحه در فتوشاپ باز کنید و از میان گزینه‌های آن،‌ Content Aware Fill را مطابق با تصویر پایین انتخاب کنید.

پر کردن جای خالی قسمت حذف شده از عکس با استفاده از Content Aware Fill

این گزینه برای شما به شکل خودکار جای خالی قسمت حذف شده را پر می‌کند و به جای آن قسمت‌هایی مشابه از عکس را قرار می‌دهد. در اکثر مواقع، Content Aware Fill کار خود را به بهترین شکل انجام می‌دهد و درصد خطای آن بسیار پایین است. با این حال با باز کردن منوی این ابزار فتوشاپ، شما امکان ایجاد تغییرات و عوض کردن تنظیمات را جهت جلوگیری از خطاها و یا انجام کار این ابزار به شکلی که دوست دارید را دارا می‌باشید. ما اما در این قسمت به Content Aware Fill اعتماد می‌کنیم و نحوه کار آن را تغییر نمی‌دهیم. فقط وقتی که پنل این ابزار بعد از باز کردن آن از طریق منوی ادیت شکل گرفت، کافی‌ست تا بر روی OK کلیک کنید تا کار حذف قسمتی از عکس تمام شود.

به همین راحتی شما می‌توانید یک قسمت از عکس را با استفاده از برش عکس (ابزار Crop) و یا از راه حذف آن قسمت و جایگزینی آن با استفاده از نقاط شبیه به آن قسمت در سایر قسمت‌های تصویر با ابزار Object Selection Tool و استفاده از Content Aware Fill انجام دهید.

حرف آخر

ما سعی کردیم تا در این مقاله آموزشی به سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌های ممکن حذف قسمتی از عکس در فتوشاپ را به شما عزیزان آموزش دهیم. برای حذف قسمتی از عکس در فتوشاپ، علاوه بر راه‌های ذکر شده، شیوه‌های دیگری هم وجود دارد. مثلا به جای استفاده از ابزار Crop شما می‌‌توانید با ابزار کشیدن شکل در فتوشاپ یک قسمت را با استفاده از شکل مورد نظر خود انتخاب کنید و سپس با استفاده از گزینه Crop که در منوی Image در نوار بالای صفحه قرار دارد آن را برش دهید.

همچنین برای حذف قسمتی از عکس در فتوشاپ بدون برش آن، به جای Object Selection Tool، می‌توانید از سایر ابزارهای انتخاب موجود در فتوشاپ استفاده کنید تا سوژه مورد نظر را انتخاب کنید. ما از Object Selection Tool به دو دلیل استفاده کردیم. دلیل اول اینکه این ابزار بسیار سریع است و دلیل دوم اینکه سوژه‌ای که می‌خواستیم آن را حذف کنیم به شدت در تصویر برجسته و قابل تشخیص به راحتی بود و این ابزار حین انتخاب آن به مشکلی نمی‌خورد. همچنین برای پر کردن جای خالی سوژه حذف شده می‌توانید از روش‌های دستی جایگزینی قسمت‌های خالی عکس توسط فتوشاپ یا حتی از قلم‌ها (Brush) استفاده کنید.

همچنین برخی از ادیت‌کنندگان تصاویر قصد دارند تا کاری که ما انجام دادیم را با استفاده از گوشی موبایل خود انجام دهند. ممکن است برنامه‌های برجسته ادیت عکس بر روی موبایل مانند PicsArt یا حتی فتوشاپ موبایل بتوانند این کار را انجام دهند،‌ اما حذف کردن قسمتی از عکس بدون برش آن، آن هم در گوشی، کاری بسیار سخت و زمان‌بر است و در انتها نیز ممکن است این کار به درستی انجام نشود. قطعا مثل همه کارهای ادیت عکس، فتوشاپ حذف قسمتی از تصویر را بسیار بهتر از برنامه‌های دیگر انجام می‌دهد.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

دیدگاه ها

 1. داوود احمدیان گفت:

  منابع این مطلب کجاست؟

 2. محمدرضا فتحی گفت:

  سایتتون محشرههههه

 3. فرهاد قهرمانی گفت:

  چجوری می تونیم با کارشناسانتون در ارتباط باشیم

 4. رسول مومنی گفت:

  اکانت اینستا هم دارید؟

 5. مهدی رضایی گفت:

  حرف نداشت👌🏻

 6. اکبر لطفی گفت:

  این مطلب حرف نداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک