آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

بهترین برنامه فتوشاپ صورت چیست؟

avatar
زهیر اکبری

اشتراک

عکس‌ها راوی تمام خاطرات ما در طول زندگی هستند. همچنین عکس‌های می‌توانند بیانگر هنر ما و یا اسناد ثبت اتفاقات باشند. به همین جهت ما دوست داریم که عکس‌هایمان بدون اشکال و عالی به نظر برسند. از آنجایی که همه عکاس خوبی نیستند یا دوربین‌های خوب همیشه در دسترس نیستند, بسیاری از ما رو به برنامه‌های ادیت عکس می‌آوریم. یکی از کارهای مهمی که با این برنامه‌ها انجام می‌دهیم, رفع اشکالات و ایرادات چهره‌ها حین تصویربرداری است. از این رو افرادی که با عکس‌ها سر و کار دارند همواره به دنبال بهترین برنامه فتوشاپ صورت بوده‌اند.

ما در این مقاله قصد داریم تا بهترین ابزارهای فتوشاپ برای ادیت صورت و بهترین برنامه فتوشاپ صورت در موبایل را به شما معرفی کنیم.

برنامه فتوشاپ صورت

درست است که برنامه‌های ادیت و تغییر عکس بسیارند, اما وقتی به دنبال برنامه‌ای برای ایجاد تغییر روی تصاویر می‌گردیم, فتوشاپ اولین نامی است که به ذهنمان می‌رسد. به همین جهت در این بخش به معرفی ابزارهای ساده اما کاربردی فتوشاپ که امکان ایجاد تغییر و بهبود صورت‌ها در تصاویر را می‌دهد, می‌پردازیم. این ابزارها شامل Crop یا برش عکس, ابزارهای Image Adjustments, ابزارهای براش (Healing Brush), ابزارهای Dodge & Burn و موارد دیگری همچون Blur, Sharpen, Smudge, Liquify tools هستند.

بهترین ابزارهای ادیت صورت در فتوشاپ

همانطور که گفتیم با این شش ابزار شما می‌توانید به شکل ساده فتوشاپ صورت و حتی فتوشاپ آرایش صورت را انجام دهید. این ابزارها ساده‌ترین راه برای فتوشاپ و ادیت صورت هستند.

ما قصد داریم تا عکس پایین را با استفاده از این شش ابزار فتوشاپ صورت ادیت کنیم و نتیجه نهایی را با عکس اولیه مقایسه کنیم.

 • Crop

اولین مرحله از ادیت و فتوشاپ صورت, برش عکس است. دقت کنید که نکات اضافی را از عکس حذف کنید و آن را برش دهید تا تمرکز بر روی سوژه مورد نظر باشد. شاید برش عکس‌ها کاری ساده به نظر برسد اما به شدت به تدوین و بهبود عکس کمک می‌کند.

Photoshop Crop Tool.

ابزار برش عکس در فتوشاپ با نام Crop Tool در نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ قرار گرفته و آیکون آن مطابق تصویر بالا است.

 • ابزارهای Image Adjustments

افرادی که با عکس و فتوشاپ سر و کار داشته‌اند می‌دانند که ابزارهای Image Adjustments چقدر کاربردی و مهم هستند. این ابزارها را شما می‌توانید از نوار بالای صفحه پیدا کنید. برای این کار طبق تصویر پایین ابتدا منوی Image را از بالای صفحه باز کنید و سپس وارد بخش Adjustments شوید تا این ابزارها را مشاهده کنید.

ما در این بخش با چهارتا از ابزارهای این بخش یعنی Levels و Brightness / Contrast و Color Balance و Hue / Saturation کار خواهیم کرد.

Brightness / Contrast

این ابزار به تنظیم نور و کنتراست تصویر کمک می‌کند. برای کار با این بزار, در منویی که آن را در مرحله قبل دیدید, وارد Brightness / Contrast شوید. منوی کوچکی که باز می‌شود به شما کمک می‌کند تا نور و کنتراست عکس را تغییر دهید. از جایی که نور هر عکس متفاوت است, آن‌ها را به قدری تغییر دهید که نور مطبوع خود را پیدا کنید. برای مثال برای عکسی که ما در نظر گرفتیم, عدد ۲۰ برای نور و عدد ۱۷ برای کنتراست تصویر, کیفیت خوبی را به ما نشان داد.

Levels

بعد از باز کردن منوی Levels سه متغیری که پایین بخش گرافیک یا Input Levels را جا به جا کنید تا کیفیت تصویر و وضوح آن افزایش پیدا کند.

Color Balance

شما می‌توانید همانطور که گفته شد با استفاده از منوی Image Adjustments صفحه ایجاد تغییرات رنگ تصویر یا Color Balance را باز کنید. با این ابزار شما می‌توانید با تغییر سه متغیر این ابزار, رنگ تصویر را به دلخواه تغییر دهید و کیفیت عکس و چهره را بهتر کنید. توجه کنید که ممکن است این تغییرات موجب غیرطبیعی شدن عکس بشود. از این رو تغییرات را تا حدی که تعادل در تصویر برقرار است به وجود آورید. برای مثال اگر رنگ صورتی در تصویر یا روی پوست سوژه زیاد است, متغیر را مقداری رو به رنگ سبز ببرید. بعد از ایجاد تغییرات, OK را بزنید.

Hue / Saturation

این ابزار نیز برای رنگ و اشباع رنگ در تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرند. درجه هرکدام از تنظیمات این ابزار را جا به جا کنید تا متوجه بهبود در تصویر شوید. این ابزار می‌تواند جو عکس‌ها را گرم یا سردتر کند. از این رو از Hue / Saturation در بهبود تصاویر تبلیغاتی استفاده زیادی می‌شود.

 • ابزارهای Healing Brush

این ابزارهای کاربردی را یکی از کلیدی‌ترین گزینه‌ها برای فتوشاپ صورت هستند. Healing Brush Tools را می‌توانید از نوار ابزار سمت چپ پیدا کنید.

هر کدام از گزینه‌های زیرمجموعه Healing Brush کاربرد خاصی برای بهبود چهره در تصویر دارند که هرکدام را به جدا توضیح می‌دهیم.

Spot Healing Brush Tool : این ابزار لکه‌ها و عیب‌های کوچک چهره را رفع می‌کند و سریع‌ترین راه برای از بین بردن لکه‌های صورت همین گزینه است. معمولا فتوشاپ‌کاران اندازه قلم Spot Healing Brush را کمی بزرگ‌تر از لکه انتخاب می‌کنند تا مشکل به صورت کلی برطرف شود.

Healing Brush Tool : این قلم را برای مشکلات بزرگ‌تر که Spot Healing Brush توانایی از بین بردن آن‌ها را ندارد استفاده می‌کنند. با استفاده از این ابزار می‌توانید قسمتی مشابه بخشی که مشکل دارد را انتخاب کنید و آن را روی قسمت خراب شده قرار دهید. مثلا اگر در پیشانی سوژه مشکلی وجود دارد از یک قسمت دیگر پیشانی استفاده کنید. برای این کار باید قلم را روی قسمت سالم ببرید و ALT را نگه دارید و سپس قسمت برداشته شده را روی نقطه‌ای که مشکل دارد پیاده کنید.

Patch Tool : به این ابزار وصله زن نیز می‌گویند. شما می‌توانید با استفاده از Patch tool یک قسمت از تصویر را طراحی یا انتخاب کنید. سپس آن را روی قسمت‌هایی که مشکل دارد بکشید تا طرح شما به بخش مشکل‌دار وصله بخورد.

Content Aware Move Tool : این مورد نیز بسیار شبیه به ابزارهای قبلی است. شما می‌توانید قسمتی از تصویر را انتخاب کنید و به نقطه‌های دلخواه ببرید. فتوشاپ نیز به طور هوشمند نقاط خالی شده را با گزینه‌های مناسب پر می‌کند.

Red Eye Tool : این ابزار به طور خودکار نقاط قرمز در چشم که به علت نور فلش یا سایر نورهای اطراف سوژه به وجود آمده‌اند را حذف می‌کند.

ما در عکسی که انتخاب کردیم با استفاده از قلم Spot Healing مقداری از لک‌های صورت را حذف کردیم. همچنین مقداری از موهای بهم ریخته و پریشان شده را ترمیم کردیم. از Patch Tool نیز برای از بین بردن سایه‌های زیر چشم استفاده کردیم. تا اینجا نتیجه به شکل زیر است. شما می‌توانید با استفاده از برنامه فتوشاپ صورت تغییرات بیشتر و مشهودتری را روی تصاویر ایجاد کنید اما از جایی که ما می‌خواهیم چهره طبیعی باقی بماند, تعادل چهره و عکس را حفظ کردیم.

 • ابزارهای Dodge & Burn

در واقع Dodge & Burn ابزارهایی برای تاریک و روشن کردن نقاط تصویر هستند. این دو ابزار فتوشاپ از اصلی‌ترین موارد فتوشاپ صورت هستند. شما با استفاده از این دو می‌توانید نقاطی از صورت که بخاطر سایه یا نور نامناسب مشخص نشده یا به شکل نچندان خوب در تصویر افتاده را روشن کنید. همچنین می‌توانید نقاطی را که دارای روشنی‌های غیرطبیعی هستند یا اینکه نور زیاد موجب دیده نشدنشان شده را تاریک کنید و صورت سوژه را یکدست کنید. تصاویر زیر به ترتیب آیکون‌های مربوط به Dodge که برای روشن کردن است و Burn که برای تاریک کردن نقاطی از تصویر است را مشاهده کنید.

آیکون Dodge

آیکون Burn

برای استفاده از Dodge یا Burn باید Sponge tool که آیکون آن مطابق تصویر زیر است را از نوار ابزار سمت چپ پیدا کنید و در منوی آن روی Dodge یا Burn کلیک کنید.

Photoshop Sponge Tool.

ما در عکسی که با استفاده از برنامه فتوشاپ در حال تغییر صورت سوژه آن بودیم را با استفاده از این دو ابزار برای روشن‌تر کردن دندان‌ها و چشم‌های سوژه تغییراتی ایجاد کردیم. همچنین با این دو ابزار کلیدی تغییراتی بسیار جزیی را برای یک‌دست کردن رنگ پوست صورت سوژه تغییراتی ایجاد کردیم. این تغییرات را می‌توانید در تصویر پایین مشاهده کنید.

 • Blur / Sharpen / Smudge

این سه ابزار را می‌توانید از نوار ابزار سمت چپ پیدا کنید.

Photoshop Blur Tool.

با استفاده از ابزار Blur شما می‌توانید نقاطی از عکس را به دلخواه خودتان محو یا تار کنید. ما در این عکس کمی از این ابزار روی پوست صورت استفاده کردیم تا پوست صاف‌تر و نرم‌تر به نظر برسد. همچنین شما می‌توانید از Blur برای محو کردن نقاط اضافی عکس و افزایش تمرکز بر روی سوژه اصلی استفاده کنید.

Photoshop Sharpen Tool.

با استفاده از ابزار Sharpen شما می‌توانید برخی از نواحی را تیز و لبه‌دار کنید. این ابزار بعضی از عناصر صورت را, به شرط اینکه به حد مناسب استفاده شود واضح‌تر می‌کند.

Photoshop Smudge Tool.

ابزار Smudge برای لکه دار کردن نواحی مشخصی از تصویر به کار گرفته می‌شوند. شما می‌توانید برای حفظ بافت تصویر یا طبیعی به نظر رسیدن نواحی‌ای از صورت که تغییرات زیادی روی آن به وجود آورده‌اید, از Smudge استفاده کنید.

ما با استفاده از این سه ابزار به فتوشاپ صورت سوژه پرداختیم و عکس پایین نتیجه مجموع این تغییرات تا به الان است.

 • Liquify Tools

از جایی که بسیاری از دوربین‌ها لنزهای منحنی دارند, ممکن است عکس دچار اعوجاج شود. اینجاست که میتوان از ابزار Liquify استفاده کرد. ابزار Liquify به قدری برای تنظیمات صورت استفاده شده است که فتوشاپ اکنون یک ابزار Face-Aware برای انجام این تنظیمات به شکل سریع‌تر و دقیق‌تر فراهم کرده است. شما می‌توانید این ابزار را در منوی Filter که در نوار بالای صفحه قرار دارد مطابق تصویر پایین پیدا کنید.

ما با استفاده از ابزار Liquify توانستیم اندازه دو چشم را به شکل متقارن تنظیم کنیم. همچنین دماغ سوژه را کمی باریک‌تر و متناسب‌تر با سایر اعضای صورت درآوردیم. همچنین صورت را کمی باریک‌تر کردیم. در نهایت عکس به شکل پایین درآمد.

این مرحله آخرین قدم از فتوشاپ صورت در برنامه فتوشاپ به شکل سریع و آسان بود. حین ادیت کردن صورت در فتوشاپ باید به این اجزای صورت و تناسب میان آن‌ها توجه داشته باشید:

 • اندازه, عرض و ارتفاع چشم‌ها
 • میزان کج و صاف بودن چشم‌ها
 • فاصله بین دو چشم
 • ارتفاع و عرض دماغ
 • لبخند سوژه
 • لب بالا و لب پایینی
 • عرض و ارتفاع دهان
 • پیشانی
 • ارتفاع چانه
 • خط فک
 • عرض صورت

ما با توجه به این نکات و طی کردن این شش مرحله از فتوشاپ صورت توانستیم تغییرات دلخواه را روی عکس اولیه به وجود بیاوریم. در عکس پایین شما مقایسه‌ای از عکس اولیه و عکس ادیت شده توسط ما را مشاهده خواهید کرد.

بعد از معرفی این ابزارها به سراغ بهترین برنامه فتوشاپ صورت با گوشی خواهیم رفت.

فتوشاپ صورت با گوشی

بسیاری از افراد به دلیل عدم دسترسی به کامپیوتر یا ادیت عکس در سریع‌ترین زمان, به دنبال برنامه فتوشاپ صورت گوشی هستند. ما در این بخش قصد داریم چهار مورد از برترین برنامه‌های فتوشاپ صورت که قابل نصب بر روی گوشی‌های موبایل هستند را به شما معرفی کنیم.

AirBrush

این برنامه یکی از ساده‌ترین برنامه‌های روتوش صورت و فوتوشاپ چهره بر روی گوشی‌های موبایل است. این برنامه را می‌توانید بر روی اندروید و آی او اس نصب کنید. این برنامه امکاناتی همچون صاف کردن پوست صورت یا درست کردن شکل صورت را دارا می‌باشد. همچنین تغییر اندازه‌های اجزای صورت و … با استفاده از این برنامه امکان‌پذیر است.

Facetune

با استفاده از برنامه FaceTune شما می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن عکس‌ها و ویدیوهای خود را ادیت کنید و صورت سوژه‌های موجود در این تصاویر را تغییر دهید و بهبود ببخشید. این برنامه همچنین به دلیل استقبال زیاد کاریران نسخه جدیدی از اپلیکیشن ساخته که با نام FaceTune 2 شناخته می‌شود.

Photo Makeover

این برنامه نسبت به سایر برنامه‌های فتوشاپ گوشی کمی حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر می‌باشد. بیشتر کارها در این برنامه به شکل دستی انجام می‌شود. شما می‌توانید به مقدار دلخواه تغییراتی را که می‌خواهید بر روی سوژه انجام دهید و نتیجه نهایی را مشاهده کنید. این برنامه نیز به طور خودکار برخی از ایرادات عکس شما را برطرف می‌کند. این ایرادها می‌توانند نظیر لک‌هایی روی صورت, نورهای بد و نامناسب و … باشند. همچنین برنامه Photo Makeover دارای ابزاری به نام Handy Magic Shake می‌باشد که به طور اتوماتیک تغییراتی را برای بهبود کیفیت و وضوح عکس شما اعمال می‌کند.

Visage Lab

این برنامه به طور خودکار تغییراتی را بر روی صورت شما به وجود می‌آورد. همچنین با استفاده از این برنامه می‌توانید فتوشاپ آرایش صورت را انجام دهید. این برنامه با تغییر رنگ‌ها, سفید کردن دندان‌ها, حذف کردن تاریکی و روشنی اضافه و … عکس‌های شما را بهبود می‌بخشد.

بهترین برنامه فتوشاپ عکس صورت کدام است؟

در مجموع وقتی نام برنامه‌ای برای ایجاد تغییر و ادیت عکس به میان می‌آید, اولین نامی که به ذهن همه می‌آید فتوشاپ است. واقعا هم نمی‌توان گفت که برنامه دیگری وجود دارد که امکانات و ابزارهای بیشتری را نسبت به فتوشاپ داشته باشد. همچنین به عنوان برنامه فتوشاپ صورت روی گوشی هم برنامه‌هایی که گفته شد از بروزترین و برترین برنامه‌های روز ادیت عکس هستند. شما باید بسته به نیاز و راحتی خود با محیط این برنامه‌ها گزینه مورد نظر خود را انتخاب و از آن برای فتوشاپ صورت استفاده کنید.

دیدگاه ها

 1. حسینعلی حبیبی گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای طراحی مثلا لوگو بهتر که فتوشاپ آموزش ببینیم یا ایلوستریتور!؟
  میشه دقیقا بگید که این دو نرم افزار چه تفاوتی با هم دارن؟

 2. امین شعبانی گفت:

  سلام مرسی از آموزش های عالی تون،من ی مشکلی با ایلوستریتور دارم لطفا راهنماییم کنید.
  من وقتی غلتک رو حرکت میدم بجای زوم کردن صفحه بالا و پایین می‌ره و وقتی غلتک رو فشار میدم ، بجای جابجا کردم صفحه ، هیچ اتفاقی نمیوفته،لطفا راهنماییم کنید،ممنون

 3. محمدرضا زندی گفت:

  کامل ترین سایتی که تا الان دیدم همین سایته از تمام عوامل و زحمت کشان در این عرصه و همچنین در این سایت کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

  #باتشکر

 4. محمود شهبازی گفت:

  گروه واتساپی هم دارید؟

 5. رضا پارسا گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 6. حسین رجبی گفت:

  ایولا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک