آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

۱۰ مورد از بهترین منابع دانلود موکاپ رایگان

avatar
زهیر اکبری

اشتراک

موکاپ، طرحی گرافیکی است. این طرح بستری برای شماست تا لوگو، نوشته یا عکس مد نظر خود را روی آن قرار دهید. مثلا شما می‌توانید با استفاده از موکاپ، لوگوی تجاری شرکت خود را، یا نام و طرح هنری خود را روی یک تابلو یا روی یک ماگ قرار دهید و نمونه سه بعدی و واقعی آن را بعدا بسازید. از این رو موکاپ‌ها کاربردهای بسیار زیادی برای شرکت‌های تجاری یا انواع و اقسام‌ برندهای شخصی و جمعی بزرگ و کوچک دارند.

یکی از بیشترین دلایل استفاده از موکاپ‌ها، چاپ لوگو یا طرح گرافیکی مدنظر مصرف‌کنندگان موکاپ بر روی تیشرت یا پارچه است. از این رو ما قصد داریم تا پیش از هرچیز توضیحاتی را درمورد موکاپ تیشرت یا موکاپ پارچه برای شما ارایه کنیم.

پس از آن به سراغ بخش اصلی این مقاله، یعنی معرفی ۱۰ منبع برتر دانلود موکاپ به شکل رایگان برویم.

در انتها نیز در آموزشی ساده به شما توضیح خواهیم داد تا چگونه از یک موکاپ استفاده کنید.

موکاپ (Mockup) تیشرت یا موکاپ پارچه چیست؟

همانطور که گفتیم موکاپ تیشرت یا پارچه پرمصرف‌ترین نوع موکاپ است. به همین علت تصمیم گرفتیم تا بخشی جداگانه را برای توضیحات در مورد این دسته از موکاپ‌ها برای شما تدارک ببینیم. تعریف موکاپ تیشرت ساده است، این دسته از موکاپ‌ها تصاویری با فرمت PSD از تیشرت‌های مختلف با طرح‌هایی مشخص به شکل پیش‌فرض هستند. طرح‌های روی این تیشرت‌ها نیز قابل تغییر است و شما می‌توانید متن، تصویر، لوگو یا طرح مورد نظر خود را به جای طرح پیش‌فرض تیشرت قرار دهید و در مرحله‌های بعدی اقدام به چاپ این طرح‌ها بر روی تیشرت‌ها یا دوخت این تیشرت‌ها کنید. تصاویر زیر نمونه‌هایی از موکاپ تیشرت هستند که طرح‌های روی این‌ تیشرت‌ها را می‌توانید با طرح مد نظر خودتان تعویض کنید.

موکاپ تیشرت سفید

طرح آماده برای چاپ تیشرت

موکاپ برای تیشرت آبی

همانطور که مشاهده کردید، این طرح‌ها نمونه‌هایی از موکاپ تیشرت هستند. شما می‌توانید فایل‌های لایه باز این موکاپ‌ها را از طریق منابعی که در بخش بعدی معرفی می‌کنیم، دانلود کنید. سپس طرح خود را به جای طرح پیش‌فرض این تیشرت‌ها که بیشتر با نوشته‌های (Your Design Here / Your Mockup Here / Mockup) مشخص می‌شوند، جایگزین کنید.

البته این نکته را فراموش نکنید که چون بیشتر استفاده از موکاپ‌های لباس مربوط به تیشرت‌هاست، از عنوان (موکاپ تیشرت) برای توصیف این دسته از طرح‌های آماده استفاده می‌کنیم. در حالی که بسیاری طرح آماده از موکاپ‌ها وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها برای قرار دادن طرح‌ خودتان روی سایر لباس‌ها استفاده کنید. شما می‌توانید نمونه این موکاپ‌هایی که تعریفشان می‌کنیم را در تصاویر زیر مشاهده کنید.

موکاپ هودی

موکاپ شلوار

موکاپ کاپشن

همانطور که دیدید شما می‌توانید از موکاپ‌ها برای قرار دادن طرح خود بر روی انواع لباس‌ها نیز استفاده کنید. در واقع موکاپ‌ها کار طراحان لباس و افرادی که در پروسه تولید لباس‌ها بودند را بسیار راحت کرد، به شکلی که می‌توان در چند دقیقه با استفاده از موکاپ‌ها یک طرح آماده را بر روی یک لباس قرار داد و آن را چاپ کرد.

موکاپ پارچه نیز در دسته‌ای بزرگ‌تر از موکاپ تیشرت قرار می‌گیرد. شما می‌توانید طرح موکاپ خودتان را بر روی یک پارچه قرار دهید و آن را چاپ کنید. سپس تصمیم بگیرید که از پارچه چه استفاده‌ای بکنید. مثلا می‌توانید با استفاده از این پارچه‌های طرح‌دار یک کیف پارچه‌ای سفارش دهید،‌ یا با استفاده از آن پارچه تکه‌های مختلف لباس و پوشیدنی را تولید کنید. شما می‌توانید در تصاویر زیر نمونه‌های از موکاپ پارچه را مشاهده کنید.

موکاپ پارچه برای تولید دستمال

طرح موکاپ روی پارچه

این‌ها نیز نمونه‌هایی از طرح‌های موکاپ بر روی پارچه هستند.

اگر قصد دارید تا از این موکاپ‌ها برای قرار دادن طرح، نوشته یا لوگوی خودتان بر روی وسایل مختلف از جمله لباس‌ها استفاده کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا با ۱۰ منبع برتر دانلود موکاپ لایه باز رایگان، آشنا شوید.

۱۰ منبع برتر برای دانلود موکاپ به شکل رایگان

در تمام دنیا افراد و مجموعه‌هایی وجود دارند که اقدام به طراحی، تولید و عرضه موکاپ می‌کنند. بسیاری از این طراحان موکاپ‌های خود را به شکل پولی به مخاطبان عرضه می‌کنند. اما به غیر از این طراحان،‌ مجموعه‌هایی، اکثرا در قالب وبسایت، وجود دارند که موکاپ‌های رایگان را در اختیار افرادی قرار می‌دهند که قصد استفاده از این بسترهای گرافیکی را دارند. اگر شما هم قصد استفاده از موکاپ را دارید، در این بخش همراه باشید تا ۱۰ مورد از بهترین موارد این وبسایت‌ها را برای دانلود موکاپ رایگان، به شما معرفی کنیم.

۱. Mckups

وبسایت Mckups یکی از کامل‌ترین منابع دانلود موکاپ است که رابط کاربری آن بسیار راحت است و به محض ورود به این سایت می‌توانید کار کرذن با قسمت‌های مختلف Mckups را یاد بگیرید. یکی از جالب‌ترین قسمت‌های این وبسایت، دانلود موکاپ ماسک صورت است. شما در این قسمت می‌توانید ماسک صورت افراد را با طرح‌های خود جایگزین کنید. اولین پیشنهاد ما و بسیاری از افرادی که با دنیای موکاپ سر و کار دارند، برای دانلود موکاپ،‌ وبسایت Mckups است.

لینک این وبسایت : Mckups

۲. Smartmockups

وبسایت Smartmockups را شاید بتوان یکی از جالب‌ترین منابع و مجموعه‌های کار با موکاپ دانست. زیرا که شما می‌توانید با استفاده از ابزارها و امکاناتی که این وبسایت در اختیار شما قرار می‌دهد، موکاپی به انتخاب خودتان بسازید. همچنین شما در Smartmockups می‌توانید تصاویر واقعی خودتان را با استفاده از ابزارهای این سایت،‌ تبدیل به موکاپ با قالب PSD کنید. در صورتی که اشتراک این سایت را تهیه کنید نیز می‌توانید اپلیکیشن Smartmockups را دانلود کنید و آن را بر روی سیستم کامپیوتری خود اجرا کنید. 

لینک این وبسایت : Smartmockups

۳. Mockuuups

برنامه ساخت موکاپ Mockuuups یکی از سریع‌ترین و بهترین برنامه‌های ساخت موکاپ است. شما می‌توانید نرم افزار Mockuuups را برای سیستم‌های خود که با ویندوز یا مک کار می‌کنند، دانلود کنید. سپس در این برنامه اقدام به طراحی موکاپ کنید. برای ساخت موکاپ با Mockuuups فقط کافی‌ست تا طرح خود را در این برنامه بکشید تا بعد از چند دقیقه موکاپ خود را تحویل بگیرید. کار با Mockuuups بسیار راحت است و رابط کاربری این برنامه بسیار خوب طراحی شده است. همچنین این برنامه یکی از سریع‌ترین سازنده‌های موکاپ به شمار می‌رود.

لینک این وبسایت (اپلیکیشن Mockuuups را می‌توانید از طریق همین وبسایت دانلود کنید) : Mockuuups

۴. Place it

place it یک ابزار بسیار سریع برای قرار دادن طرح‌های خودتان بر روی موکاپ‌های آماده است. در واقع پیشنهاد ما به شما این است که در صورتی که به فتوشاپ دسترسی نداشتید،‌ دست از کار نکشید، طرح و موکاپ خودتان را وارد این برنامه کنید و در ‌آن نتیجه نهایی لوگوی خود که بر روی بستری که میخواستید، قرار گرفته را دریافت کنید. همچنین Place it دارای ابزارهای بسیار کاربردی‌تر و جالب‌تری مانند تغییر رنگ تیشرت که به عنوان موکاپ آن را دانلود کردید را دارد، اما برای استفاده از این امکانات و ابزارهای جالب، پول پرداخت کنید. در مجموع همه تغییراتی که این برنامه بر روی موکاپ‌ها به وجود می‌آورد آنلاین است و هیچ نیازی به فتوشاپ ندارد. در واقع بهترین جایگزین فتوشاپ برای ساخت طرح نهایی با استفاده از موکاپ‌ها همین سایت است.

لینک این وبسایت : Place it

۵. PSD Repo

اگر به دنبال یک سایت ساده با امکانات معمولی که کارتان را راه می‌اندازد می‌گردید، حتما PSD Repo را امتحان کنید. این سایت دارای تعداد زیادی موکاپ است که همگی رایگان هستند و توسط طراحان گرافیکی خلاق در سرتاسر دنیا تولید شده است. کار با این سایت بسیار راحت و ساده است و اگر به دنبال یک طرح موکاپ می‌گردید و عجله دارید، حتما از این وبسایت دیدن کنید.

لینک این وبسایت : PSD Repo

۶. The Mockup Club

یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین وبسایت‌های منبع برای دانلود موکاپ،‌ The Mockup Club نام دارد. شما در این وبسایت می‌توانید انواع طرح‌های موکاپ لایه باز رایگان و یا پولی را مشاهده کنید و طرح مورد نظر خود را دانلود و استفاده کنید. اگر رابط کاربری خوب حین استفاده از سایت‌ها برای شما اهمیت دارد، حتما از The Mockup Club دیدن کنید.

لینک این وبسایت : The Mockups Club

۷. Anthony Boyd Graphics

یکی از طراحان جدید و بسیار خلاق در حوزه کارهای گرافیکی و فتوشاپ، آنتونی بوید (Anthony Boyd) نام دارد. این طراح به طراحی و عرضه طرح‌های موکاپ نیز می‌پردازد. شما در وبسایت این طراح مطرح و خلاق گرافیکی، می‌توانید طرح‌هایی برای دانلود موکاپ را نیز پیدا کنید. طرح‌هایی بسیار خلاقانه که هرجایی نمی‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

لینک این وبسایت : Anthony Boyd Graphics

۸. Pixel Buddha

وبسایت Pixel Buddha یکی از منابع نه تنها موکاپ که انواع و اقسام نرم افزارها و ابزارهای گرافیکی است. شما می‌توانید در این وبسایت علاوه بر مشاهده و استفاده از امکانات این سایت در حوزه گرافیک و طرح‌های گرافیکی، از موکاپ‌های رایگان و پولی این سایت مشاهده کنید و در صورتی که آن‌ها را پسندیدید، اقدام به دانلود و استفاده ازشان کنید. یکی از مزیت‌های مهم این سایت این است که موکاپ‌ها را در قالب Smart Object به شما تحویل می‌دهد. یعنی موکاپی که از این سایت دانلود می‌کنید دارای ویژگی شی هوشمند است. به همین علت شما می‌توانید از موکاپ‌های این سایت بسیار راحت‌تر استفاده کنید یا از آن‌ها استفاده‌های بیشتری کنید. Pixel Buddha دارای هزاران طرح متنوع و گوناگون موکاپ است که بسیاری از آن‌ها را به شکل رایگان در اختیار مخاطبانش قرار می‌دهد.

لینک این وبسایت : Pixel Buddha

۹. Pixel Surplus

یکی دیگر از منابع دانلود موکاپ، Pixel Surplus نام دارد. این منبع طرح‌های مختلفی از موکاپ را به مخاطبان خود ارایه می‌کند. مزیت مهم این وبسایت این است که موکاپ‌های Pixel Surplus در زمینه‌های بسیار زیادی موجود هستند. یعنی شما در این سایت می‌توانید به جز موکاپ‌های پر استفاده‌ای مثل موکاپ تیشرت، موکاپ برای کارت ویزیت یا پوسترهای مختلف را مشاهده کنید. حتی یکی از دسته‌بندی‌های موکاپ در وبسایت Pixel Surplus مربوط به بسته بندی است. یعنی شما می‌توانید در این سایت طرح‌هایی را برای بسته بندی انواع وسایل و اشیا پیدا کنید و از آن‌ها استفاده کنید و لوگو یا برند تجاری خود را در آن‌ها قرار دهید و از آن به بعد محصولات خود را در بسته‌بندی‌هایی که طرح مخصوص به شما روی آن حک شده، عرضه کنید. در صورتی که با طراحی‌های تجاری و استفاده از موکاپ برای برندهای تجاری و کسب و کارها سر و کار دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما از وبسایت Pixel Surplus استفاده کنید.

لینک این وبسایت : Pixel Surplus

۱۰. Pixeden

وبسایت Pixeden را می‌توانید به صورت رایگان و پولی استفاده کنید. در این وبسایت علاوه بر وجود تعداد زیادی طرح جالب برای موکاپ، می‌توانید طرح‌های لایه باز گرافیکی یا فونت را پیدا و دانلود کنید. اگر با طرح‌های گرافیکی و موکاپ سر و کار دارید، این وبسایت را می‌توانید به عنوان یکی از منابع خود انتخاب کنید.

لینک این وبسایت : Pixeden 

شما می‌توانید به این ۱۰ وبسایت مراجعه کنید و امکانات و طرح‌های موجود در هرکدام از آن‌ها را مشاهده کنید و بهترین وبسایت را مطابق با نیاز خود پیدا کنیم. امیدواریم که در این بخش معرفی توانسته باشید منبع مناسبی برای دانلود و کار با موکاپ، پیدا کرده باشید.

در بخش پایانی این مقاله می‌خواهیم ببینیم تا چگونه می‌توان از یک طرح موکاپ در فتوشاپ استفاده کرد، با ما همراه باشید.

آموزش استفاده از موکاپ‌ها

شاید به نظر برسد که استفاده از یک موکاپ و قرار دادن لوگو یا طرح گرافیکی بر روی آن پیچیده به نظر برسد، اما اصلا اینطور نیست، شما می‌توانید در آموزش زیر به سادگی یاد بگیرید که چگونه از یک موکاپ لایه باز با فرمت PSD در فتوشاپ استفاده کنید.

برای استفاده از موکاپ‌ها ابتدا باید فایل PSD این قالب‌های گرافیکی را وارد فتوشاپ کنید.

هنگامی که موکاپ به درستی وارد فتوشاپ شود، می‌توانید آن را در پنل لایه‌ها مشاهده کنید.

تصویر زیر موکاپی است که قرار است طرح‌مان را بر روی آن قرار دهیم.

طرح اولیه موکاپ

موکاپی که وارد کردید را در پنل لایه‌ها پیدا کنید و سپس مانند تصویر زیر، بر روی آیکون Smart Object که شکل آن شبیه به یک کاغذ است که گوشه آن برگشته، دو بار کلیک کنید.

فعال کردن Smart object

هنگامی که این کار را انجام دهید یک صفحه جدید برای شما باز می‌شود.

در این صفحه شما می‌توانید طرح خود را بکشید. تصویر زیر طرحی است که ما کشیدیم. شما می‌توانید طرح خودتان را به هر شکلی که دوست دارید وارد فتوشاپ کنید یا با استفاده از ابزارهای مختلف فتوشاپ مانند PEN طرح مد نظر خودتان را تولید کنید.

طرحی که قرار است بر روی موکاپ قرار بگیرد

حالا کافی است تا این صفحه را ذخیره کنید و ببندید.

طرح نهایی موکاپ

حالا همانطور که می‌بینید طرح ما بر روی موکاپی که دانلود کردیم قرار گرفت. به همین سادگی کار قرار دادن لوگو بر روی موکاپ تمام شد.

کلام آخر

ما در این مقاله ۱۰ مورد از بهترین منابع دانلود رایگان موکاپ لایه باز با فرمت PSD برای استفاده در فتوشاپ را به شما معرفی کردیم. پیش از آن نکاتی را درمورد موکاپ‌ها برای شما توضیح دادیم و در پایان نیز نحوه استفاده از یک موکاپ یا قرار دادن یک طرح گرافیکی بر روی یک بستر (Mockup) را به شما آموزش دادیم. در صورتی که به دنیای موکاپ‌ها علاقه‌مند هستید حتما پیشنهاد می‌کنیم که به این ۱۰ وبسایت سر بزنید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از فتوشاپ به طراحی و تولید موکاپ‌هایی با ایده و طرح خودتان بپردازید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه ها

 1. ابوالقاسم سهرابی گفت:

  متشکرم

 2. مهدی نهاوندی گفت:

  afarin matlab khobi bood

 3. علیرضا گفت:

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

 4. سجاد مهرابی گفت:

  چطوری میتونیم از آخرین مطالبتون باخبر بشیم

 5. عبدالرضا افشاری گفت:

  دستخوش

 6. سجاد آزادی ور گفت:

  خیلی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک