آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش جامع تبدیل عکس به کارتون در فتوشاپ + دانلود اکشن مبدل خودکار!

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

تبدیل عکس به کارتون یکی از قابلیت های جذاب برنامه فتوشاپ محسوب می شود. به کمک این تکنیک به راحتی می توانید عکس های خودتان را تبدیل به کاریکاتورهای کارتونی کنید و به عنوان عکس پروفایل در شبکه های اجتماعی و … استفاده کنید! پروسه تبدیل عکس به کارتون در فتوشاپ شامل چندین مرحله مختلف می باشد که به صورت قدم به قدم در این مقاله پوشش داده می شود! از آنجایی که انجام این مراحل برای دست یابی به تصویر کاریکاتوری نهایی الزامی می باشد، مطمئن شوید که تمام مراحل را به ترتیب و با دقت لازم انجام می دهید!

تنها پیش نیاز لازم برای این کار، یک عکس ( ترجیحا سلفی خودتان ) می باشد که تغییرات روی همین عکس انجام خواهد گرفت! پس عکس خود را آماده کنید و سراغ برنامه فتوشاپ برید! باقی مراحل را به صورت تصویری در این مقاله آموزش می بینید!

اگر دوست دارید تنها با یک کلیک عکس های خودتان را به تصاویر کارتونی تبدیل کنید، می توانید به بخش هفتم این مقاله مراجعه کنید و از اکشن مبدل خودکار استفاده کنید!

در آموزش تبدیل عکس به شخصیت کارتونی در فتوشاپ چه چیزهایی یاد میگیریم؟

 • چگونه سوژه را از پس زمینه پشتی جدا کنیم
 • چگونه اندازه سر سوژه را بزرگتر کنیم
 • چگونه اندازه اجزای صورت مثل چشم ها، بینی و چانه را تنظیم کنیم
 • چگونه از افکت های مختلف فتوشاپ برای دست یابی به ظاهر کارتونی نهایی استفاده کنیم
 • چگونه از اکشن های کاریکاتور تنها با یک کلیک برای تبدیل عکس به کارتون استفاده کنیم

۱٫ چگونه اندازه تصویر را تغییر دهیم؟

اولین مرحله در پروسه تبدیل عکس به کارتون در فتوشاپ، تغییر اندازه عکس شما می باشد. ( طبیعتا پیش تر از این مرحله عکستان را وارد فتوشاپ کردید دیگه؟ مگه نه؟ )

از نوارمنوی فتوشاپ به مسیر Image > Image Size بروید. مطمئن شوید که آیکون زنجیر بین Width و Height وجود دارد. پس از آن مقدار Width را روی ۲۵۰۰ px تنظیم کنید. پس از آن روی OK بزنید تا تغییر سایز تصویر با موفقیت صورت گیرد!

۲٫ چگونه سوژه را از پس زمینه پشتی برش دهیم؟

مرحله ۱

در ابتدا از نوار ابزار سمت چپ ابزار Quick Selection Tool را انتخاب کنید. سپس از نوارگزینه روی گزینه Select Subject بزنید. حالا فتوشاپ سعی می کند با استفاده از هوش مصنوعی خود سوژه تصویر شما را تشخیص دهد.

مرحله ۲

همانطور که ابزار Quick Selection Tool فعال است، اصلاحات لازم را روی نواحی انتخاب شده انجام دهید. روی نقاط سوژه ( صورت ) که به صورت خودکار انتخاب نشده اند، با قلم مو بکشید تا انتخاب شوند. برای نقاط بزرگ از براش با سایز بزرگتر و برای نقاط کوچک از براش با سایز کوچکتر استفاده کنید.

مرحله ۳

حالا از نوار ابزار سراغ ابزار Lasso Tool بروید و آن را فعال کنید. به کمک این ابزار می توانید با نگه داشتن SHIFT به سلکشن فعلی نقاطی را اضافه کرده و با نگه داشتن ALT نیز می توانید نقاط اشتباهی را پاک کنید! این مراحل را برای نقاطی که هنوز به اصلاحات نیاز دارند، تکرار کنید.

مرحله ۴

بعد از اینکه کارتان تمام شد، از نوارگزینه روی گزینه Select and Mask بزنید. از پنل سمت راست مطمئن شوید که حالت مشاهده View Mode روی گزینه Overly قرار گرفته است. 

سپس گزینه Refine Edge Brush را انتخاب کنید. اندازه آن را روی Medium قرار داده و مطمئن شوید که نوک قلم مو نرم می باشد.

مرحله ۵

حالا با قلم مو روی لبه های مو در نواحی روشن تر بکشید. با این کار به تدریج پس زمینه پشتی حذف می شود. سپس در کادر Shift Edge مقدار -۱۰ را وارد کنید تا ناحیه انتخاب شده تثبیت شود. در قسمت Output گزینه Layer Mask  را انتخاب کنید و روی Ok بزنید.

۳٫ چگونه یک پس زمینه جدید بسازیم؟

در مرحله بعدی در آموزش تبدیل عکس به کارتون در فتوشاپ، به یک پس زمینه جدید احتیاج داریم. در پنل لایه ها روی علامت + کلیک کنید و گزینه Solid Color را انتخاب کنید. زمانیکه انتخابگر رنگ برایتان باز شد، یک رنگ آبی ملایم ( مثل : #۹de9ff ) انتخاب کنید. 

حالا شاید برایتان سوال باشد که چرا سوژه را از پس زمینه حذف کردیم و حالا دوباره داریم یک پس زمینه جدید اضافه می کنیم! این بدین خاطر است که قرار است در مراحل بعدی تغییرات عمده ای روی سوژه بوجود آوریم. در عکس ما، رنگ پس زمینه آبی، با رنگ بلوز دختر همخوانی دارد و ما ترجیح دادیم از این رنگ استفاده کنیم. با این حال برای عکس و سوژه شما، می توانید از رنگ های ثابت دیگر برای پس زمینه استفاده کنید.

۴٫ چگونه سر سوژه را بزرگتر کنیم؟

خب به مراحل جذاب تر آموزش رسیدیم! برای دست یابی به ظاهر کاریکاتوری، در ابتدا باید کله سوژه خودمان را بزرگتر کنیم! برای این کار لازم است تا ناحیه سر را روی یک لایه جداگانه قرار دهیم!

مرحله ۱

برای فعال شدن سلکشن قبلی، همانطور که دکمه Ctrl را نگه داشته اید، روی لایه سوژه ای که در مرحله قبل جدا کردیم یک بار کلیک کنید. حالا از نوارابزاز سمت چپ ابزار Polygonal Lasso Tool را انتخاب کنید. 

با نگه داشتن دکمه ALT، شروع به غیرفعال کردن ناحیه های انتخاب شده بکنید. نقطه پایانی شما باید چانه سوژه باشد.

در پایان این مرحله، شما فقط باید یک سلکشن فعال دورتادور سر سوژه خودتان داشته باشید!

مرحله ۲

برای ایجاد یک کپی از ناحیه سر ، دکمه های Ctrl + J را فشار دهید. می توانید اسم این لایه را Head ( سر ) نام گذاری کنید.

مرحله ۳

از نوار ابزار سمت چپ ابزار Move Tool  را انتخاب کنید. حالا روی گوشه های سر سوژه نگه دارید و بکشید تا اندازه آن بزرگتر شود. اگر دکمه ALT را نگه دارید و این کار را انجام دهید، اندازه سر سوژه به طور متانسب تغییر می کند! ( یعنی یه طرف کله بزرگتر از اون طرف نمی شه! ) 

در پایان باید تصویری مشابه با عکس زیر داشته باشید!

حالا در پنل لایه ها باید یک لایه جداگانه برای پس زمینه، بدن سوژه و کله آن داشته باشید. 

۵٫ چگونه اندازه چشم ها، بینی و چانه سوژه را تغییر دهیم؟

مرحله ۱

اگر می خواهید عکس های خود را در برنامه فتوشاپ به شخصیت های کارتونی تبدیل کنید، باید اندازه اجزای صورت مثل چشم های، بینی و چانه را تغییر دهید. همانطور که دکمه Shift را نگه داشته اید، هر ۳ لایه را از پنل لایه ها انتخاب کنید. حالا روی آن ها کلیک راست کنید و گزینه Convert to Smart Object را انتخاب کنید. با این کار می توانید به لایه های مختلف فیلتر های هوشمند اضافه کنید!

مرحله ۲

از نوار منوی فتوشاپ به مسیر Filter > Liquify بروید و مقادیر زیر را وارد کنید:

 • Eye Size, Eye Height, Eye Width: 100 (هم برای چپ و هم راست )
 • Eye Distance: -20  ( فاصله چشم ها )
 • Nose Height: 100 ( ارتفاع بینی )
 • Forehead: -10 ( پیشانی )
 • Chin Height: 25 ( ارتقاع چانه )

اگر تمام مقادیر را به درستی وارد کنید، باید عکس قبل و بعدی مشابه با تصویر زیر داشته باشید!

۶٫ چگونه با اضافه کردن فیلترهای هوشمند، افکت کارتونی به تصویرمان اضافه کنیم؟

مرحله ۱

حالا قراره از فیلترهای هوشمند فتوشاپ برای تبدیل عکس به کارتون در فتوشاپ استفاده کنیم. از لایه هوشمندی که بالاتر ساختید یک کپی بگیرید. برای این کار، در پنل لایه ها روی لایه موردنظر کلیک کنید. حالا از نوارمنو به مسیر  Layer > Duplicate Layer بروید. حالا دوباره به پنل لایه ها برگردید و لایه جدید ( کپی ) را پنهان کنید. برای این کار روی علامت چشم کنار لایه کلیک کنید. 

مرحله ۲

از نوار منوی فتوشاپ به مسیر Filter > Sharpen > Smart Sharpen بروید و مقادیر زیر را وارد کنید:

 • Amount: 300
 • Radius: 3
 • Reduce Noise: 0

روی کادر روبروی Remove کلیک کنید و مقدارآن را روی Gaussian Blur قرار دهید. 

سپس روی Ok بزنید.

مرحله ۳

دوباره از نوار منو به مسیر  Filter > Stylize > Oil Paint بروید. در پنجره جدید مقادیر زیر را وارد کنید:

 • Stylization: 4
 • Cleanliness: 4
 • Scale: 0.1
 • Bristle Detail: 0

تیک گزینه Lighting را بردارید و OK را فشار دهید.

مرحله ۴

از نوار منو به مسیر Filter > Filter Gallery بروید. از فیلترهای مختلف در این صفحه، روی گزینه Poster Edges بزنید و مقادیر زیر را وارد کنید:

 • Edge Thickness: 0
 • Intensity: 0
 • Posterization: 2

سپس روی OK کلیک کنید.

مرحله ۵

حالا یواش یواش عکسمون داره به یه تصویر کارتونی تبدیل میشه اما هنوز چند تا مرحله مونده! از نوار منو به مسیر Filter > Blur Menu بروید و روی Surface Blur کلیک کنید. در پنجره جدید، مقادر Radius را روی ۱۲ پیکسل و Threshold را روی ۱۵ پیکسل تنظیم کنید. این افکت باعث می شود ناحیه پوست بسیار شفاف و تمیز تر به نظر برسد. حالا روی OK کلیک کنید. 

مرحله ۶

در این مرحله باید مقداری کیفیت عکس را بهبود ببخشیم و کمی هایلایت نیز به آن اضافه کنید. از نوار منو به مسیر Filter > Sharpen > Unsharp Mask بروید. مقدار Amount را روی ۱۳۰، Radius را روی ۷ و Threshold را روی ۲۰ قرار دهید.

مرحله ۷

حالا لایه کپی ( لایه ای که در مرحله اول مخفی کردیم ) را از حالت پنهان خارج کنید. برای این کار روی جای خالی کنار لایه کلیک کنید تا آیکون چشم به آن اضافه شود. همانطور که روی این لایه کلیک کرده اید، حالت ترکیب Blend Mode را روی Overlay قرار دهید. سپس میزان شفافیت Opacity را روی ۵۵ درصد قرار دهید.

مرحله ۸

دوباره از نوار منو به مسیر Filter > Filter Gallery بروید. افکت Poster Edges را انتخاب کنید و مقادیر زیر را وارد کنید:

 • Edge Thickness: 4
 • Edge Intensity: 3
 • Posterization: 4

حالا روی Ok کلیک کنید.

خب شاید فکر کنید که این مرحله را قبلا انجام دادیم. درسته! اما برای پر رنگ کردن بعضی جزئیات اعمال دوباره این افکت الزامیه! پس حتما انجامش بدید!

مرحله ۹

از نوار منو به مسیر Filter > Stylize بروید و روی فیلتر Oil Paint Filter بزنید. مقادیر زیر را وارد کنید:

 • Stylization: 10
 • Cleanliness: 4
 • Scale: 0.1
 • Bristle Detail: 0

تیک گزینه Lighting را بردارید و روی OK کلیک کنید. 

مرحله ۱۰

در پنل لایه ها، روی لایه کپی کلیک کنید تا انتخاب شود. حالا دکمه های Ctrl + J را فشار دهید تا یک کپی دیگر از این لایه ساخته شود. حالت ترکیبی Blend Mode آن را روی Pin Light قرار دهید و میزان شفافیت Opacity را تا ۴۰% کاهش دهید. 

مرحله ۱۱

حالا باید روی Filter Gallery همین لایه ای که ساختید، تغییراتی اعمال کنید. به این منظور روی Filter Gallery لایه کلیک کنید و در پنجره باز شده مقادیر زیر را وارد کنید:

 • Edge Thickness: 5
 • Intensity: 7
 • Posterization: 6

سپس روی OK بزنید.

همین پروسه را برای فیلتر Oil Paint Filter تکرار کنید و مقادیر آن را با اعداد زیر عوض کنید:

 • Stylization: 5
 • Cleanliness: 3
 • Scale: 0.1
 • Bristle Detail: 0

تیک گزینه Lighting را بردارید و سپس روی Ok بزنید.

با استفاده از این افکت ها توانستیم به سوژه خود لبه های مشخص تری اضافه کنیم! با این حال از آنجایی که طبیعتا عکس شما با تصویر انتخابی ما فرق می کند، بهتر است با پارامترهای مختلف افکت ها بازی کنید و ببینید کدام حالت مناسب عکس شماست!
 

مرحله ۱۲

خب در این مرحله با یک تکنیک ساده، میزان کارتونی بودن تصویر خودمان را افزایش می دهیم! مطمئن شوید که بالاتری لایه در پنل لایه ها را انتخاب کرده اید. ( روی آن کلیک کنید ) حالا دکمه های Control-Shift-Alt-E را فشار دهید تا یک لایه Stamp Visible Layer بسازید. زمانیکه می خواهید تمام لایه های موجود را به یک لایه جدید ادغام کنید، می توانید از این شورتکات استفاده کنید. 
 
حالا روی لایه جدید کلیک راست کنید و گزینه Convert To Smart Object را بزنید. سپس به نوار منوی فتوشاپ بروید و روی گزینه Filter بزنید. در لیست باز شده گزینه Camera Raw Filter را انتخاب کنید. 
 

در پنل باز شده باید بعضی از مقادیر را تغییر دهید. پنل هایی که نیاز به تغییر دارند عبارتند از:  Basic، Detail و Effects. 

حالا با توجه به عکس زیر، مقادیر این ۳ پنل را با اعداد ذکر شده تنظیم کنید!

تبریک میگم! پروسه تبدیل عکس به کارتون در فتوشاپ به اتمام رسید و حالا باید یک عکس کارتونی مشابه با تصویر زیر داشته باشید! اگر دوست دارید میتوانید مقداری Texture، Sharpness و Grain نیز به عکستان اضافه کنید تا جذابیت بیشتری داشته باشد! 

۷٫ چگونه با یک کلیک در فتوشاپ عکس هایمان را به کارتون تبدیل کنیم؟

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، می توانید عکس های خودتان را تنها با یک کلیک به تصاویر کارتونی تبدیل کنید! این کار به کمک اکشن های فتوشاپ انجام می گیرد. برای شروع، فایل زیر را دانلود کرده و سپس استخراج کنید. 

دانلود اکشن تبدیل عکس به کارتون در فتوشاپ (700 کیلوبایت)
 • فایل بالا را در مسیر دلخواه خود استخراج ( Extract ) کنید.
 • برنامه فتوشاپ را باز کنید و از نوار منو به مسیر Window بروید. در این لیست تیک گزینه Actions را بزنید.
 • به پنل Actions در فتوشاپ بروید و روی آیکون ۴ خط بغل آن بزنید. از لیست باز شده گزینه Load Action را انتخاب کنید. 
 • حالا به مسیر اکشن استخراج شده بروید و فایل Atn را انتخاب کنید. روی فولدر اکشن کلیک کنید و یکی از فیلترها را انتخاب کنید.
 • روی دکمه پلی در پنل Actions کلیک کنید و اجازه دهید تا تمام مراحل به صورت خودکار برایتان انجام شود!

عکس زیر به کمک همین اکشن به کارتون تبدیل شده است! امیدواریم از این اکشن نهایت استفاده را ببرید!

کلام آخر و جمع بندی

عکاسان هنری و کاریکاتوریست های مختلف معمولا بیشتر به تصاویر کارتونی و کاریکاتوری نیاز دارند! اما این بدین معنی نیست که تصاویر کارتونی مورد پسند کاربران عادی نیست! همه ما دوست داریم در بعضی مواقع از جنبه شادتری به تصاویر خودمان نگاه کنیم که تبدیل عکس به کارتون در فتوشاپ یکی از این راهکارهاست!

حالا شما هم به راحتی می توانید با استفاده از این مقاله، تصاویر خودتان را به کاریکاتورهای کارتونی تبدیل کنید! اگر هم احساس می کنید حوصله انجام آموزش را ندارید، فقط کافیه از اکشن تبدیل عکس به کارتون استفاده کنید!

در صورتیکه در پروسه آموزش به مشکلی برخوردید، از قسمت نظرات همین صفحه با ما ارتباط بگیرید! ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید! 

دیدگاه ها

 1. محمدحسین حیدری گفت:

  گروه واتساپی هم دارید؟

 2. مجتبی تابش گفت:

  هزینه مشاورتون چنده؟

 3. پرویز روزبه گفت:

  مرسی

 4. محمدعلی خوش نیت گفت:

  afarin matlab khobi bood

 5. قاسم بهاور گفت:

  متشکرم

 6. ابوالقاسم کریمی گفت:

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک