آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش ساخت موکاپ محصولات در برنامه فتوشاپ ( ۰ تا ۱۰۰ )

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

طراحی و ساخت موکاپ، اولین قدم برای ایجاد طرح اولیه روی محصول شماست. شاید برای خیلی ها تجسم طرح روی محصول آسان نباشد و از همه مهمتر از ظاهر نهایی آن نیز مطمئن نباشند! درست همینجاست که یادگیری ساخت موکاپ برای محصولات در فتوشاپ بسیار کاربردی خواهد بود!

ما در این آموزش در ابتدا به پیش نیازهای لازم برای ساخت موکاپ می پردازیم و بعد از آن سراغ آموزش ساخت یک موکاپ ساده روی صفحه نمایش کامپیوتر می رویم. در پایان نیز، با اضافه کردن یک طرح به قوطی سودا، نوع پیشرفته تری از موکاپ را به شما یاد خواهیم داد! در واقع بخش آخر، تمام ابزارهای مورد نیاز برای ساخت موکاپ منحنی را به شما معرفی می کند!

بریم که با این آموزش آشنا بشیم!

پیش نیازهای لازم قبل از ساخت موکاپ در فتوشاپ

موکاپ ها اغلب با تصاویر با کیفیت محصولات و یا طرح های کامپیوتری ساخته می شوند. موکاپ شامل یک تصویر سه بعدی از محصول شما می شود که طرح بندی نهایی نیز با همین تصویر انجام می شود.  فقط کافی است تا طرح خود را روی یک موکاپ قرار دهید تا ببینید در دنیای واقعی چه شکلی خواهد بود!

اگر چرخی در اینترنت بزنید، هزاران موکاپ از پیش ساخته و رایگان پیدا می کنید که می توانید طرح خود را روی آن ها بچسبانید. به عنوان مثال می توانید موکاپ تی شرت ها، صفحه نمایش، بیلبوردها و دیگر موارد را در سایت هایی مثل Mockupworld و یا Envato Elements پیدا کنید. با این حال زمانیکه حرف از معرفی محصولات جدید باشد، احتمالا استفاده از موکاپ های از پیش ساخته شده کاربردی ندارد و باید سراغ ساخت آن ها بروید!

گاهی اوقات نیاز دارید تا برای ساخت موکاپ، از عکس محصولی که خودتان ثبت کرده اید استفاده کنید. در نتیجه، باید پروسه ساخت موکاپ محصول را از صفر استارت بزنید که خوشبختانه به کمک ابزارهای کاربردی فتوشاپ، بسیار آسان خواهد بود!

قبل از شروع ساخت موکاپ در فتوشاپ، به دو اجزای دیگر نیاز دارید که متاسفانه نمی توانید آن ها را از صفر در فتوشاپ بسازید! 

مورد اول، یک تصویر اولیه از محصول است. این طرح اولیه می تواند یک عکس با کیفیت از محصول و یا یک تصویر رندر شده ۳ بعدی از محصول در برنامه ایلاستریتور و باقی برنامه های مشابه باشد.  

طرح اولیه می توانید تصویر یک تی شرت، جعبه مقوایی و یا یک صفحه نمایش باشد! به عنوان مثال، می توانید این قوطی خالی را به عنوان طرح اولیه در نظر بگیرید.

مورد دوم نیز طراحی هنری شما برای محصول است. اگر هدفتان چاپ طرح روی محصول است، به شما پیشنهاد می کنیم برای ظاهر بهتر، حتما از برنامه InDesign فتوشاپ استفاده کنید. به عنوان مثال، ما قرار است از این طرح روی محصول خود ( قوطی سودا ) استفاده کنیم.

موکاپ و طراحی شما باید با فرمت های پشتیبانی شده برنامه فتوشاپ ذخیره شوند. فرمت هایی مثل PDF، JPEG ، PNG و …

در پایان نیز، برای ساخت موکاپ دلخواه خود به آموزش زیر نیاز دارید! تمامی مراحل به صورت قدم به قدم و با زبانی ساده برایتان شرح داده شده است.

نحوه ساخت یک موکاپ ساده محصول در فتوشاپ 

اگر قصد دارید تا یک موکاپ ساده محصول روی سطوح صاف مثل صفحه نمایش و … بسازید، از این آموزش استفاده کنید.

مرحله ۱: تصویر پایه و طرح محصول خود را در برگه های جداگانه فتوشاپ باز کنید

کارتان را با باز کردن تصویر پایه شروع کنید که در حقیقت همان تصویر محصول بدون طرح دلخواه شما می باشد.

تصویر پایه شما می تواند یک تصویر استوک، عکسی که خودتان گرفتید و یا یک تصویر سه بعدی که توسط کامپیوترتان رندر شده است باشد. برای این مثال، ما از این محیط کاری استفاده می کنیم که مک بوک روی یک میز قرار گرفته است. 

بعد از آن، طرح نهایی شده خود را که قرار است روی تصویر موکاپ محصول قرار گیرد را در فتوشاپ باز کنید. زمانیکه طرح دوم را وارد کردید، فتوشاپ به صورت خودکار آن را به برگه ای جداگانه منتقل می کند. 

برای این مثال، قرار است از این طرح وبسایت روی تصویر موکاپ استفاده کنیم.

به برگه تصویر پایه برگردید و سرغ مرحله بعد بروید.

مرحله ۲: یک لایه مستطیل شکل اضافه کنید

یک شکل مستطیل ایجاد کنید تا محل چیدمان طرح روی اسکرین مک بوک کاملا مشخص شود. برای این کار در ابتدا باید یک لایه شکل جدید ایجاد کنید.

ابزار Rectangle Tool ( U ) را از نوارابزار فعال کنید . پس از آن سراغ نوار گزینه ابزار بروید و روی گزینه Fill بزنید. رنگ دلخواه خود را انتخاب کرده و Ok را بزنید. حالا سراغ گزینه Stroke بروید و مطمئن شوید که روی Transparent ( شفاف ) قرار گرفته است.

رنگ انتخاب شده، در واقع ناحیه الصاق طرح به محصول را برجسته می کند که بهتر است همرنگ با خود محصول نباشد. با این حال این رنگ در نمونه نهایی دیده نخواهد شد!

حالا یک مستطیل روی صفحه نمایش مک بوک بکشید. مطمئن شوید که تمام صفحه نمایش را پوشش داده اید.

مرحله ۳: لایه شکل را به Smart Object تبدیل کنید

اگر می خواهید طرح خود را به صفحه نمایش بچسبانید، در ابتدا باید لایه شکل را به Smart Object ( شی هوشمند ) تبدیل کنید. همچنین تبدیل لایه به شما این امکان را می دهد تا تصویر موکاپ خود را ذخیره کنید و طرح صفحه نمایش را در هر مرحله ای که خواستید دوباره عوض کنید. 

برای تبدیل لایه، سراغ پنل لایه ها بروید. حالا روی لایه شکل ( Rectangle 1 ) کلیک راست کنید و گزینه Convert to Smart Object را انتخاب کنید. 

زمانیکه لایه به یک شی هوشمند تبدیل شد، روی نمایه آن در پنل لایه ها یک مربع کوچک ظاهر خواهد شد.

می توانید روی آن دوبار کلیک کنید تا اسم آن را تغییر دهید. شاید در مراحل بعد نیاز بود دوباره به این لایه برگردید و تغییر نام آن می تواند در دسترسی راحت تر و سریع تر به شما کمک کند.

مرحله ۴: لایه شکل را برای قرارگیری متناسب روی صفحه نمایش دستکاری کنید

حالا باید لایه شکل را برای قرارگیری صحیح روی صفحه نمایش دستکاری کنید. مطمئن شوید که لایه شکل شما قاب سیاه رنگ اطراف صفحه نمایش را نمی پوشاند.

در ابتدا، اگر روی صفحه نمایش مک بوک تصویر دیگری بود، مقدار حالت ترکیبی ( Blend Mode ) را روی Color Burn قرار دهید. با این حال اگر صفحه نمایش سفید است، مقدار Blend Mode را روی Hard Light قرار دهید.

حالت ترکیبی جدید به شما این امکان را می دهد که لایه پایینی را در حالی که لایه شکل را دستکاری می کنید، ببینید.
 
زمانیکه صفحه نمایش سفید ( تک رنگ )  است، گزینه Hard Light ، رنگ شکل را در جاییکه روی قاب سیاه قرار می گیرد، تغییر می دهد.
 
 
حالا باید قابلیت Free Transform را فعال کنید. برای این کار سراغ نوار منوی فتوشاپ بروید و مسیر Edit > Free Transform را طی کنید. همچنین می توانید دکمه های Control + T  را روی کیبورد فشار دهید.
 
 
حالا روی صفحه نمایش کلیک راست کنید و گزینه Distort را انتخاب کنید. قابلیت Distort به شما این امکان را می دهد تا لبه های مستطیل را متناسب به صفحه نمایش تنظیم کنید.
 
با اینکه در این مثال تصویر مک بوک کاملا مستقیم و رو در روی دوربین قرار گرفته است، صفحه نمایش آن کاملا به شکل مستطیل نیست. قابلیت Distort برای صفحه نمایش هایی که به سمت گوشه قرار گرفته اند نیز کاربردی است.
 
 
حالا می توانید برای مشاهده بهتر صحفه نمایش با استفاده از دکمه های Ctrl و + روی آن زوم کنید.
 
 
برای تغییر دادن شکل، روی یکی از نقاط لنگرگاه ( نقط سفید رنگ ) کلیک کنید و آن را به گوشه صفحه نمایش بکشید. سعی کنید این کار را دقیق انجام دهید تا کاملا متناسب با اندازه صفحه نمایش شود. همچنین این قابلیت تنها همان گوشه ای که انتخاب کرده اید را دستکاری می کند و به باقی اجزای شکل کاری ندارد.
 
 
این کار را برای باقی گوشه های تصویر نیز تکرار کنید تا مطمئن شوید که لایه شکل به هیچ عنوان روی قاب سیاه صفحه نمایش قرار نگرفته است.
 
 
اگر در تنظیم صحیح شکل روی صفحه نمایش  به مشکلی برخوردید، دوباره روی شکل کلیک راست کنید و گزینه Warp را انتخاب کنید. با این گزینه انتخاب عمل بیشتری برای تکان دادن لایه مستطیل شکل روی صفحه نمایش خواهید داشت.
 
 
زمانیکه از جایگاه مستطیل روی صفحه نمایش راضی بودید، روی گزینه تیک در نوار گزینه ها کلیک کنید و یا دکمه Enter را برای ذخیره کردن تغییرات فشار دهید.
 
 
حالا باید دوباره حالت ترکیبی ( Blend Mode ) را به Normal برگردانید.
 
 
حالا یک شکل تک رنگ روی صفحه نمایش مک بوک قرار گرفته است!
 
 

مرحله ۵: طرح خود را به Smart Object اضافه کنید

حالا می توانید طرح خود را به شی هوشمند ( Smart Object ) اضافه کنید؛ بطوریکه کاملا روی صفحه نمایشگر قرار گیرد. 

روی مربع کوچک نمایه لایه شکل دوبار کلیک کنید تا طرح خود را اضافه کنید.

حالا یک برگه جدید در فتوشاپ باز می شود که فایل PSD همان شی هوشمندی می باشد که ساختید. در این برگه شکلی که ساختید به صورت فول اسکرین روی بوم نشان داده می شود. جاییکه می توانید طرح خود را روی آن جایگذاری کنید.

در این مرحله به راحتی می توانید طرح خود را به برگه ای که شی هوشمند در آن قرار گرفته است اضافه کنید. 

لایه را با باز کردن برگه Layout انتخاب کنید و پس از آن دکمه Ctrl+C را فشار دهید.

حالا باید دوباره به برگه شی هوشمند برگردید و دکمه Ctrl+V را برای جایگذاری طرح روی آن فشار دهید. در اکثر مواقع، طرح جایگذاری شده به درستی روی لایه زیرین خود قرار نمی گیرد!

برای تنظیم اندازه طرح خود دکمه های Ctrl+T را فشار دهید. سپس باید دستگیره های اطراف طرح را بکشید تا اندازه طرح را به متانسب به بوم، تغییر دهید. اگر از نسخه های قدیمی تر فتوشاپ استفاده می کنید، حتما در این مرحله دکمه Shift را نگه دارید تا طرح شما کج و ماوج نشود.

شاید مجبور شوید مقداری از گوشه های طرح خود را برای تناسب روی بوم ببرید که هیچ مشکلی ندارد. فقط مطمئن شوید که اطلاعات نوشتاری و مهم روی طرح را نمی برید. 

دکمه Enter را برای ذخیره طرح فشار دهید. در این مرحله باید طرح شما به صورت کامل صفحه نمایش را پوشش داده باشد.

حالا باید کل پروژه ( طرح و شی هوشمند ) را ذخیره کنید. برای این کار سراغ گزینه File در نوارمنوی بالای فتوشاپ بروید و گزینه Save As را بزنید. می توانید دکمه های Ctrl+S را نیز برای ذخیره پروژه فشار دهید.

حالا اگر دوباره به برگه موک آپ ( برگه اول ) خود برگردید، فتوشاپ طرح شما را به صورت کاملا دقیق روی صفحه نمایش چسبانده است. شما در هر مرحله ای می توانید با باز کردن برگه شی هوشمند ( Smart Object ) و قرار دادن طرح جدید روی صفحه نمایش، طرح خود را عوض کنید.

مرحله۶: با استفاده از جلوه های نورپردازی افکت براق اضافه کنید (اختیاری)

اگر دوست دارید ظاهر طبیعی تری به صفحه نمایش بدهید، می توانید چند افکت نورپردازی برای براق کردن صفحه نمایش اضافه کنید. این افکت ها به عنوان فیلتر هوشمند ( Smart Filter ) به تصویر شما اضافه می شوند و هر وقت که خواستید می توانید آن ها را پاک / ویرایش کنید.

برای اضافه کردن افکت، در ابتدا لایه شی هوشمند را از پنل لایه ها انتخاب کنید و سپس از نوارمنوی بالا به قسمت Filter و سپس Render بروید. حالا روی گزینه Lighting Effects بزنید. 

در پنجره باز شده، می توانید تنظیمات افکت را بر اساس دلخواه خود تنظیم کنید. می توانید بر اساس خلاقیت و سلیقه خود پیش بروید و یا برای شروع، از مقادیر زیر استفاده کنید:

 • مقدار Intensity را روی ۸۰ قرار دهید.
 • مقدار  Exposure  را روی ۵۹- قرار دهید.
 • اسلایدر گزینه Gloss را روی ۱۰۰ قرار دهید. 
 • اسلایدر گزینه Ambience را روی ۱۶ قرار دهید. 

مطمئن شوید که گزینه Preview در نوارگزینه برای پیش نمایش طرح تیک خورده است. هر وقت تنظیمات افکت به اتمام رسید، دکمه Ok را فشار دهید.

حالا روی فیلتر هوشمند Lighting Effects در پنل لایه ها دوبار کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شود.

حالا افکت براق به صفحه نمایش موکاپ شما اضافه شده است!

نحوه ساخت موکاپ پیشرفته در فتوشاپ 

طرز ساخت یک موکاپ پیشرفته تقریبا شبیه به مراحل بالاست. با این حال در این روش باید طرح خود را برای قرار گرفتن صحیح روی یک محصول منحنی شکل، بیشتر دستکاری کنید. همچنین باید چند ویرایش اضافی نیز به طرح خود اعمال کنید تا میزان نور و رنگ نمونه نهایی شما، با نمونه واقعی آن تناسب داشته باشد. 

قبل از شروع، دوباره باید عکس اولیه محصول و طرح خود را در ۲ برگه جداگانه وارد فتوشاپ کنید. در ابتدا سراغ برگه عکس محصول خواهیم رفت.

مرحله ۱: سلکشن های خود را آماده کنید

منظور ما از سلکشن ( Selection ) همان انتخاب کردن اجزای مختلف محصول است. به منظور آسان تر کردن مراحل ساخت موکاپ پیشرفته، بهتر است این سلشکن ها را از قبل آماده کرده باشیم. در این مثال قرار است روی یک قوطی به عنوان محصول کار کنیم.

اگر می خواهید رنگ قسمت بالای قوطی و یا پایین آن ( یا هرجای قوطی ) را عوض کنید، باید در ابتدا سلکشن های خود را انجام دهید. با این حال اگر دوست ندارید رنگ آن ها را عوض کنید، می توانید با ابزارهای انتخابگر، یک سلکشن دورتادور قوطی رسم کنید.

بهتر است برای ساخت این سلکشن ها، از ابزار خودکار ( Pen Tool ) کمک بگیرید. قبل از کار با این ابزار دکمه Ctrl و + را به منظور بزرگنمایی عکس محصول فشار دهید تا سلکشن دقیق تری داشته باشید

ایجاد سلکشن در اطراف درب قوطی

برای ایجاد این سلکشن، ما از ابزار خودکار ( Pen Tool ) استفاده خواهیم کرد. برای فعال کردن این ابزار، سراغ آیکون آن در نوارابزار سمت چپ بروید و یا دکمه P را فشار دهید.

حالا روی هر نقطعه ای از درب قوطی کلیک کنید تا نقطه شروع سلکشن شما ایجاد شود. این کار را تکرار کنید تا یک سلکشن دوتادور درب قوطی ایجاد شود. اگر به نواحی منحنی درب برسید، به راحتی می توانید با نگه داشتن روی نقاط و کشیدن آن ها، مسیر رسم شده را انحنا بدهید. 

برای تصحیح نقاط لنگرگاه در حین استفاده از ابزار خودکار ( Pen Tool )، زمانی که روی این نقاط کلیک می کنید دکمه Ctrl را نگه دارید تا به راحتی بتوانید مسیر سلکشن را تغییر دهید. فلش سفید، نشان دهنده این است که شما در حال تصحیح مسیر سلکشن هستید.

به کار خود ادامه دهید و در پایان برای نهایی سازی این پروسه، نقطه جدید خود را به نقطه شروع وصل کنید. حالا باید یک سلکشن دقیق دور تا دور درب قوطی داشته باشید. توجه داشته باشید که ایجاد این سلکشن بر اساس محصول شما متفاوت است. با این حال اگر نظر ما را می خواهید همیشه اجزای مختلف محصول خود را در اولین مرحله به همین صورت جدا کنید تا به کار خود سرعت بیشتری بدهید.

زمانیکه سلکشن شما ایجاد شد، پنل مسیر ( Paths Panel ) را باز کنید. ( اگر این پنل در فتوشاپ برایتان باز نیست، از نوار منوی برنامه مسیر Window > Paths  را طی کنید و تیک گزینه Paths را بزنید )

حالا روی عبارت Work Path دوبار کلیک کنید و اسم آن را به قوطی ( Lid ) تغییر دهید.

ایجاد سلکشن اطراف قسمت پایینی قوطی

زمانیکه سلکشن اول خود را ایجاد کردید، یک مسیر جدید ( New Path ) با فشردن آیکون Create a new path در پایین پنل مسیر ایجاد کنید. ( آیکون آن در عکس زیر مشخص شده است )

اسم آن به قسمت زیرین ( Bottom ) تغییر دهید و همان مراحل بالا را این بار برای سلکشن اطراف قسمت پایینی قوطی تکرار کنید. 

ایجاد سلکشن اطراف بدنه قوطی

حالا مراحل بالا را یک بار دیگر برای ایجاد سلکشن دورتادور بدنه قوطی تکرار کنید. ( اول یک مسیر جدید ایجاد کنید و پس از نام گذاری آن به قوطی ( Can )، با استفاده از ابزار خودکار دور تا دور بدنه قوطی بکشید )

حالا باید ۳ سلکشن جداگانه در پنل مسیر ها ( Paths Panel ) داشته باشید که از همه آن ها برای ساخت موکاپ استفاده خواهد شد. ممکن است بر اساس محصول شما، این سلکشن ها کمتر و یا بیشتر باشند.

مرحله ۲: یک لایه شیء هوشمند روی محصول اضافه کنید

برای ساخت نواحی موکاپ برای الصاق طرحتان، در ابتدا باید یک لایه شکل به قوطی ( و یا محصول خاص خودتان ) اضافه کنید و بعد از آن، لایه را به شی هوشمند( Smart Object ) تبدیل کنید. 

در این مرحله برای ساخت موکاپ، در ابتدا ابزار Rectangle Tool (U) را از نوارابزار سمت چپ فعال کنید و یک مستطیل روی بدنه قوطی بکشید. هنگام رسم این مستطیل به اطراف قوطی فضای بیشتری بدهید چون به آن در مرحله بعدی نیاز خواهیم داشت. بعد از آن می توانید لایه شکل خود را به صورت دلخواه تغییر نام دهید. (در پنل لایه ها روی آن دوبار کلیک کنید)

 

حالا باید حالت ترکیبی ( Blend Mode ) لایه شکل را به Multiply را تغییر دهید. اگر طرح را روی کل بدنه قوطی قرار نمی دهید، حالت ترکیبی بسیار مفید است. این حالت ترکیبی همچنان به شما کمک می کند تا زمانیکه می خواهید شکل را تاب بدهید، کاملا با بدنه قوطی یک دست شود.

سپس درست مثل روش اول، لایه شکل را با کلیک راست کردن و انتخاب گزینه Convert to Smart Object در پنل لایه ها، به شی هوشمند ( Smart Object ) تبدیل کنید. 

زمانیکه لایه شما به شی هوشمند تبدیل شد، یک مربع کوچک در نمایه لایه در پنل لایه ها اضافه خواهد شد. 

مرحله ۳: لایه شکل را برای تناسب روی محصول تاب دهید

حالا می توانید لایه شکل را برای تناسب با قوطی تاب دهید. با تاب دادن لایه شکل، طرح شما با انحنای قوطی متناسب خواهد بود.

در ابتدا، لایه شکل را از پنل لایه ها انتخاب کنید و پس از آن Control + T  را روی کیبورد فشار دهید. حالا روی طرح کلیک راست کنید و گزینه Warp را انتخاب کنید. 

حالا به کمک دستگیره های اطراف شکل و خطوط شبکه ای، شکل لایه را همانطور که می خواهید تغییر دهید. لبه های شکل را به بدنه قوطی نزدیک کنید، اما همیشه اطراف کناره ها را خالی بگذارید. روی دستگیره ها و یا یا خطوط شبکه کلیک کرده و به سمت داخل بکشید تا همان بخش بدون تأثیر بر بقیه اجزا، تغییر شکل دهد.

روی لبه های شکل نیز کلیک کرده و به سمت داخل بکشید. 

این مراحل را برای پوشش دادن کل بدنه قوطی تکرار کنید. سعی کنید این طرح کاملا منطبق با شکل محصول شما باشد. 

در پایان برای ذخیره سازی، روی آیکون تیک در نوارگزینه کلیک کنید و یا Enter را فشار دهید. 

مرحله ۴: با استفاده از مسیرهای از پیش ساخته شده، یک لایه ماسک اضافه کنید

حالا وقتش رسیده که از سلکشن های مرحله اول ( مسیر ها ) برای اضافه کردن یک لایه ماسک استفاده کنیم. با این کار، لایه شکل و طرحی که اضافه می کنید فقط روی بدنه قوطی نمایش پیدا می کند.

در ابتدا سراغ پنل مسیر ها ( Paths Panel ) را بروید و روی سلکشن قوطی ( Can ) کلیک راست کنید و روی گزینه Make Selection بزنید. حالا در پنجره جدید، مقدار گزینه Feather Radius را روی ۰ قرار دهید و Ok را بزنید. 

زمانی که این کار را انجام دادید، سلکشن دوباره اطراف بدنه قوطی فعال می شود.

حالا دوباره به پنل لایه ها برگردید و روی آیکون Add vector mask کلیک کنید. در این حالت یک لایه ماسک به جلوی لایه شکل اضافه می شود. بدین معنا که شکل انتخابی شما فقط به بدنه قوطی اضافه خواهد شد. 

روی بوم فتوشاپ، شکل اضافه شده کاملا با بدنه قوطی مطابقت دارد.

مرحله ۵: لایه طرح خود را به شی هوشمند ( Smart Object ) اضافه کنید. 

درست مثل روش قبلی، در این مرحله ساخت موکاپ، نیاز به اضافه کردن لایه طرح به شی هوشمند ( Smart Object ) داریم. روی لایه شی هوشمند ( Smart Object ) در پنل لایه ها دوبار کلیک کنید تا در یک برگه جداگانه باز شود. حالا مثل روش قبلی، به برگه طرح خود بروید و لایه طرح را با فشردن دکمه Ctrl + C کپی کنید. دوباره به برگه شی هوشمند برگردید و دکمه های Ctrl + V را برای پیست کردن طرح فشار دهید.

برای طرح الصاقی روی قوطی، می توانید به عنوان یک برچسب از آن استفاده کنید و یا کل بدنه قوطی را با طرح بپوشانید. تعییر اندازه و جایگاه طرح روی بدنه قوطی کاملا انتخابی و طبق سلقیه شما می باشد. ( برای توضیحات بیشتر مرحله ۵ مثال قبلی را ببینید )

برای جایگزینی رنگ پس زمینه قوطی، در ابتدا به برگه شی هوشمند ( Smart Object ) بروید و روی لایه شکل ( rectangle1 ) دوبار کلیک کنید. حالا در این پنجره، رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و Ok را بزنید. 

مرحله ۶: به قوطی سایه و هایلایت اضافه کنید

حالا که طرح را به بدنه قوطی چسباندیم، می توانید سایه و هایلایت اصلی قوطی را به آن اضافه کنید. این مرحله در ساخت موکاپ، بسیار آسان است چون ما قرار است همان سایه و هایلایت تصویر پایه را دوباره به طرح پایانی موکاپ اضافه کنیم. 

در ابتدا، از لایه تصویر ( Background ) یک کپی بگیرید. برای این کار، روی لایه Background در پنل لایه ها کلیک کنید و آن را روی آیکون Create a new layer در قسمت پایینی پنل لایه ها بکشید. حالا باید یک لایه جدید به نام Background Copy داشته باشید.

می توانید اسم این لایه را با دوبار کلیک کردن روی آن تغییر دهید. ( ما اسم آن را Highlights and Shadows  گذاشتیم )

پس از آن، این لایه را به به بالای لایه طرح بکشید.

سپس دکمه Alt را روی کیبورد نگه دارید و لایه ماسکی که برای طرح خود در مرحله ۴ ساختید را روی لایه جدید بکشید. با این کار، یک کپی از لایه ماسک به لایه جدید خود اضافه کردید.

حالا روی لایه Highlights and Shadows کلیک کنید و مقدار حالت ترکیبی ( Blend Mode ) را به Multiply تغییر دهید. مقدار شفافیت ( Opacity ) را نیز تا ۶۵% کاهش دهید. 

حالا خواهید دید به قوطی مقداری سایه و هایلایت اضافه شده است که به طبیعی تر شدن ظاهر آن کمک شایانی می کند.

مرحله ۷: در مرحله پایانی ساخت موکاپ، درب و قسمت پایینی قوطی را ویرایش کنید ( اختیاری )

در پایان اگر دوست داشتید می توانید رنگ درب قوطی و یا قسمت پایینی آن را با رنگ دلخواه خود جایگزین کنید.

در ابتدا، سراغ پنل مسیر ها ( Paths Panel ) بروید و همانطور که دکمه Ctrl را نگه داشتید روی لایه درب ( Lid ) و قسمت پایینی ( Bottom ) کلیک کنید. سپس کلیک راست کنید و گزینه Make Selection را انتخاب کنید. مقدار گزینه Feather Radius  را روی ۰ تنظیم کنید و OK را بزنید.

سپس باید یک لایه رنگ ثابت را با کلیک کردن روی آیکون گزینه Create a new fill or adjustment layer در پایین پنل لایه ها و انتخاب گزینه Solid Color اضافه کنید. 

در پنجره جدید، رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و در نهایت گزینه Ok را بزنید.

حالا لایه رنگ به طور خودکار به سلکشن شما اضافه می شود. 

با این حال از آنجایی که رنگ و ظاهر آن ها طبیعی نیست، باید کمی هایلایت و سایه به آن اضافه کنیم.

برای این کار، روی لایه Background کلیک کنید و دکمه Ctrl + J را فشار دهید تا کپی شود. حالا باید دوباره به پنل مسیرها ( Paths Panel ) برگردید و یک سلکشن دورتادور اطراف درب و قسمت پایینی قوطی ایجاد کنید. سپس یک لایه ماسک به لایه کپی شده اضافه کنید. درست مثل مرحله اضافه کردن هایلایت و سایه به قوطی !

حالا لایه جدید را به بالای لایه رنگ ( Color Layer ) بکشید. در صورت نیاز می توانید اسم لایه ها را عوض کنید تا لایه ها برای دسترسی راحت تر سازماندهی شوند. همچنین می توانید روی آیکون گزینه New Group در پنل لایه ها کلیک کنید و جفت لایه های سایه و هایلات را در یک فولدر قرار دهید.

در پایان نیز، حالت ترکیبی ( Blend Mode ) لایه جدید برای هایلایت و سایه ها را به Multiply تغییر دهید. 

حالا شما یک تصویر موکاپ کامل با طرح دلخواه خود دارید که به راحتی می توانید رنگ درب و قسمت پایینی آن را در صورت نیاز، عوض کنید!

اگر از طرح پایانی راضی نبودید، به سادگی می توانید لایه شی هوشمند ( Smart Object ) را ویرایش دهید و با اضافه کردن طرح دلخواه خود، یک موکاپ جدید بسازید!

این آخرین بخش از آموزش جامع ساخت موکاپ به کمک برنامه فتوشاپ بود! حالا هر طور که دوست دارید می توانید موکاپ دلخواه خود را برای محصولات متفاوت بسازید! فقط کافی است تا قدم به قدم با این آموزش پیش بروید و پیش نیازهای لازم را برای ساخت موکاپ آماده کرده باشید!

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. 

دیدگاه ها

 1. یعقوب آزادی گفت:

  عالی

 2. سیدعلی رضایی گفت:

  کانال تلگرامی هم دارید ؟

 3. جمشید یزدانی گفت:

  چه سایت قشنگی دارین

 4. یعقوب سلطانی گفت:

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 5. داوود صابری گفت:

  احسنت عالی بود

 6. اسماعیل رضا گفت:

  مشاوره هاتون عالین واقعا!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک