آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش جامع ساخت واترمارک در فتوشاپ ( ۲۰۲۳ )

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

اگر دوست دارید تا اعتبار و حق مالکیت را روی یک عکس ذخیره کنید، باید نحوه ساخت واترمارک را یاد بگیرید. مهم نیست این عکس برای مصرف شخصی باشد و یا تجاری! استفاده از واترمارک ها و لوگوها در هر زمینه ای مهم و دارای اهمیت است. طبق آمار، مردم روزانه بیش از ۳ میلیارد تصویر را به اشتراک می گذارند! با نگاهی به این رقم عظیم می فهمیم که در این دهه حفظ آثار و حق انتشار تصاویر بیش از پیش مهم شده است!

با اینکه استفاده از واترمارک ها روش قطعی برای جلوگیری از دزدیده شدن آثار نیست اما از آنجایی که پاک کردن آن ها بدون لطمه زدن به خود عکس کار بسیار سختی است، در اکثر مواقع واترمارک شما روی عکس ها حفظ خواهد شد! این بدین معناست که مخاطب به راحتی می فهمد که این عکس توسط شخص دیگری ساخته شده است!

بسیاری از افراد روش ساخت واترمارک در فتوشاپ را بلد نیستند و این کار را به گرافیست های مطرح می سپارند! با این حال باید بدانید که پروسه ساخت واترمارک در فتوشاپ آسان تر از چیزی است که به آن فکر می کنید! ما در این مقاله سعی داریم تا شما را به صورت جامع با پروسه ساخت واترمارک در فتوشاپ آشنا کنیم! برای استفاده از محتوای این مقاله هیچ پیش نیازی لازم ندارید و فقط باید رابط کاربری فتوشاپ را بشناسید! 

در ابتدا کارمان را با چند تعریف و توضیح ساده شروع می کنیم و بعد از آن سراغ آموزش ساخت واترمارک در فتوشاپ می رویم! 

واترمارک چیست؟

بهتر است در ابتدا با مفهموم و تعریف کلی واترمارک آشنا بشویم. زمانیکه یک متن و یا لوگو را روی یک تصویر قرار می دهیم به آن واترمارک گفته می شود. اگر می خواهید یک عکس را به صورت آنلاین منتشر کنید، بهتر است حتما به آن واترمارک خود را اضافه کنید. استفاده از واترمارک ها برای کسب و کار هایی که در حوزه تجارت الکترونیک ( E-Commerce ) هستند بیش از پیش مهم است. 

با این حال استفاده از واترمارک ها مزیت و معایب خودشان را نیز دارد که در بخش بعدی با آن ها آشنا می شویم!

مزیت استفاده از واترمارک ها

با استفاده از واترمارک ها می توانید حق مالکیت و انتشار تصویر را کنترل کنید. زمانیکه یک تصویر را در فضای آنلاین منتشر می کنید، هر کسی می تواند این عکس را دانلود کرده و برای اهداف شخصی خود استفاده کند. اما اگر به آن واترمارک شخصی خود را اضافه کنید، اسم شما و یا لوگوی شرکت روی آن حک خواهد شد که نشان می دهد مالکیت تصویر متعلق به شماست! 

بنابراین شانس سو استفاده و یا دزدی آثار با استفاده از واترمارک ها کاهش پیدا می کند. اگر نحوه ساخت واترمارک ها را یاد بگیرید، می توانید از تصاویر خود در برابر سو استفاده و یا هرگونه مشکل قانونی حفاظت کنید.

همچنین اگر صاحب یک کسب و کار تجارت الکترونیک هستید، استفاده از واترمارک ها روی محصولات شما حس منحصربفرد بودن و قانونی بودن را به مشتری القا می کند. واترمارک ها اغلب حاوی اسم شخص، آدرس وبسایت و یا نام شرکت شما می باشند. بنابراین پخش شدن عکس های حاوی واترمارک روی بازاریابی و تبلیغات شرکت شما نیز تاثیرگذار خواهد بود!

حالا شاید بپرسید آیا استفاده از واترمارک ها معایبی نیز دارد؟ اجازه بدید در قسمت بعدی به پاسخ این سوال بپردازیم!

معایب استفاده از واترمارک ها

تقریبا همه چیز در این دنیا با جوانب مثبت و منفی همراه است و واترمارک ها نیز از این قائده مستثنی نیستند! گاهی اوقات ممکن است با استفاده از واترمارک ها، حواس بیننده را از سوژه اصلی پرت کنیم! البته این موضوع به رنگ، اندازه، محل قرارگیری و متن واترمارک شما بستگی دارد! در صورتیکه استاندارد های لازم برای استفاده از واترمارک ها را رعایت می کنید، می توانید این موضوع را کاملا نادیده بگیرید!

مورد بعدی نیز هزینه ساخت واترمارک هاست! این موضوع برای کسانیکه نحوه ساخت واترمارک در فتوشاپ را بلد نیستند و یا وقت کافی برای انجام آن را ندارند، یک نقطه منفی محسوب شود! گاهی اوقات نیز به دنبال طراحی یک لوگو و واترمارک کاملا یونیک و حرفه ای هستیم که طبیعتا هزینه کار را افزایش می دهد!

اما به طور کلی، افزودن واترمارک به یک تصویر، مزایای بیشتری نسبت به معایب آن دارد!

چرا باید به عکس های خود واترمارک اضافه کنیم؟

 • اگر یک عکاس و یا ویرایشگر تصویر هستید، مخاطب با دیدن عکس از کسب و کار و مهارت شما اطلاع پیدا می کند. این دقیقا شبیه به بازاریابی برای کسب و کار شماست!
 • وقتی شخصی عکس واترمارک شده شما را پست می کند، حق مالکیت آن هنوز برای شماست!
 • در صورتیکه عکس واترمارک شده شما در سایت دیگری آپلود شود، برای کسب و کار شما اعتبارآفرین است!
 • کسب و کار شما برای مخاطبان خاص خود حس منحصربفرد و قانونی بودن را القا می کند!

خب، بعد از این همه توضیحات راجع به واترمارک ها، بهتره که سراغ نحوه ساخت آن در برنامه فتوشاپ بریم!

نحوه ساخت واترمارک شفاف ( Transparent ) در فتوشاپ 

بدون شک اولین برنامه ای که برای ساخت آثار گرافیکی و یا ویرایش تصاویر به ذهنمان خطور می کند فتوشاپ است! در این برنامه می توانید واترمارک های سفارشی خود را با دقیق ترین جزئیات بسازید! در ادامه با نحوه ساخت واترمارک با پس زمینه شفاف در برنامه فتوشاپ آشنا می شویم!

قدم اول: ابزار تایپ افقی Horizontal Type Tool را انتخاب کنید

در ابتدا، تصویری که می خواهید روی آن واترمارک بزنید را در فتوشاپ باز کنید. بعد از آن ابزار تایپ افقی ( Horizontal Type Tool ) را از نوارابزار سمت چپ انتخاب کنید.

قدم دوم: متن دلخواه خود را بنویسید

در این مرحله، متن دلخواه خود را برای واترمارک بنویسید. برای تغییر فونت توانید از نوارگزینه بالای فتوشاپ استفاده کنید. در سمت راست نوارگزینه نیز امکان تغییر اندازه فونت را خواهید داشت!

فونت دلخواه و اندازه آن را تنظیم کنید. بعد از آن روی ابزار جابجایی ( Move Tool ) کلیک کنید. حالا ماوس خود را روی نوشته نگه دارید و آن را به جایگاه دلخواه خود بکشید.

قدم سوم: میزان پر بودن ( Fill ) لایه متن را کاهش دهید

در این مرحله، متن به وضوح قابل مشاهده است. برای تبدیل آن به یک واترمارک شفاف باید مقدار Fill لایه را روی ۰ قرار دهید. این گزینه درست در بالای پنل لایه ها قرار گرفته است. روی آن بزنید و مقدار را روی ۰ تنظیم کنید.

با این کار متن نوشته شده شما ناپدید می شود. نگران نباشید! در مراحل بعدی این متن را به یک واترمارک با پس زمینه شفاف تبدیل خواهیم کرد! 

قدم چهارم: سبک و حالت لایه را شخصی سازی کنید

برای شخصی سازی ظاهر لایه، روی لایه متن در پنل لایه ها دوبار کلیک کنید. با این کار یک پنجره جدید برای شما ظاهر خواهد شد. در این پنجره گزینه دوم یعنی Bevel and Emboss را انتخاب کنید. 

سپس در این منو، استایل ( Style ) را روی Outer Bevel تنظیم کنید. اگر Depth روی ۵۰۰% نبود، به صورت دستی آن را تنظیم کنید. بعد از آن سراغ اسلایدر Size بروید و آن را روی مقدار دلخواه خود قرار دهید. برای گزینه Soften نیز می توانید از اعدادی بین ۳ تا ۷ و یا مقدار دلخواه خود استفاده کنید. 

حالا در همین پنجره به قسمت پایین یعنی Shading بروید. تیک گزینه Use Global Light را بزنید. مقدار angle را روی ۳۰ تنظیم کنید و تیک گزینه Anti-aliased را بردارید! همچنین باید در این صفحه مقدار Gloss Contour را روی Linear تنظیم کنید.

سپس حالت هایلایت ( Highlight ) و سایه ( Shadow ) را روی Normal قرار دهید. برای هایلایت رنگ سفید و برای سایه نیز رنگ مشکی را انتخاب کنید. بعد از آن شفافیت ( opacity ) را روی ۹۰ یا ۱۰۰% قرار دهید. حالا کم کم متوجه می شوید که ظاهر متن شما به یک واترمارک شفاف تغییر کرده است! فقط یک مرحله باقی مانده است! 

قدم پنجم: سایه زیرین را شخصی سازی کنید

برای بهبود ظاهر واترمارک، در همان صفحه شخصی سازی لایه ( Layer Style ) روی گزینه آخر یعنی drop shadow بزنید. حالا روی Blend Mode بزنید و از منوی کشویی گزینه Normal را انتخاب کنید. میزان شفافیت ( Opacity ) را روی ۱۰۰% تنظیم کنید. یادتان نرود که روبروی گزینه Blend Mode روی کادر رنگی کلیک کنید و رنگ را روی مشکی قرار دهید.

بعد از آن سراغ گزینه Angle بروید. مقدار آن را روی ۱۳۰ تنظیم کنید. حالا تیک گزینه Use Global Light را بردارید چون برای این مرحله نیازی به آن نداریم!

پایین این گزینه ها، گزینه های دیگری به نام Distance، Spread و Size داریم. مقادیر این گزینه ها باید نسبت به تصویر شما تنظیم شوند. بنابراین با اسلایدر بازی کنید و مقدار صحیح را انتخاب کنید. من برای این مثال مقدار Distance را روی ۴، Spread را روی ۹ و Size را روی ۱۰ گذاشته ام.

وقتی از همه تنظیمات راضی بودید، دکمه Ok را در این پنجره فشار دهید.

حالا ما یک واترمارک شفاف در برنامه فتوشاپ داریم! روی ابزار جابجایی ( Move Tool ) در نوار ابزار کلیک کنید و واترمارک را در نقطه دلخواه خود در تصویر قرار دهید. دقت داشته باشید که بجای متن Brand Name باید اسم خودتان و یا شرکت را قرار دهید و بعد از آن سراغ مراحل شخصی سازی بروید!

آموزش ساخت واترمارک متنی در فتوشاپ

خب حالا شاید دلتان بخواهد یک واترمارک متنی به صورت جداگانه در فتوشاپ بسازید و سپس روی عکس های دلخواه خود اعمال کنید. برای این کار کافیست مراحل زیر را طی کنید:

قدم اول: یک لایه جدید برای وارترمارک بسازید

برنامه فتوشاپ را باز کنید و روی گزینه New بزنید. در این صفحه می توانید اندازه دلخواه خود را برای بوم تنظیم کنید. می توانید از تنظیمات پیش فرض خود برنامه نیز استفاده کنید. وقتی از تنظیمات اندازه بوم راضی بودید روی گزینه Create بزنید. حالا بوم سفید برای شما نمایش داده می شود.

روی ابزار تایپ افقی ( Horizontal Type Tool ) در نوارابزار کلیک کنید. زمانیکه متن تان را بنویسید، فتوشاپ به صورت خودکار یک لایه برای آن ایجاد می کند.

قدم دوم: به واترمارک خود متن اضافه کنید

روی بوم کلیک چپ کنید و متن دلخواه خود را برای واترمارک بنویسید. همچنین می توانید متن را از جاهای دیگر با فشردن دکمه Ctrl + C کپی بگیرید و پس از کلیک کردن روی بوم با فشردن دکمه های Ctrl + V پیست کنید. پس از تایپ متن دلخواه، در بالای پنل لایه ها بروید و مقدار گزینه Fill را از ۱۰۰% به ۰% کاهش دهید.

مرحله سوم : متن خود را به یک واترمارک تبدیل کنید

در مرحله آخر، روی لایه متنی خود در پنل لایه ها دوبار کلیک کنید تا پنجره Layer Style برایتان باز شود. در این پنجره تیک گزینه Bevel and Emboss را بزنید. سپس به گزینه Drop Shadow بروید و حالت Blend Mode را روی Normal قرار دهید. 

کارمان تمام شد! فقط کافیست از نوار منو روی گزینه File و سپس Save As بزنید و واترمارک خود را با فرمت PNG ذخیره کنید! توجه داشته باشید که می توانید در قدم اول نوع فونت، اندازه و دیگر خصوصیت های آن را در نوار گزینه تغییر دهید. 

برای اضافه کردن این واترمارک به عکس های خود کافیست از نوار منو روی گزینه File بزنید و سپس Open را انتخاب کنید. عکس مورد نظر را انتخاب کرده و وارد فتوشاپ کنید.

حالا به صفحه واترمارک برگردید.( مرحله سوم ) به پنل لایه ها بروید و روی لایه نوشتاری نگه دارید. حالا آن را به برگه عکس بکشید و چند ثانیه نگه دارید. خواهید دید که به پنجره عکس منتقل می شوید. حالا ماوس خود را روی پنل لایه ها رها کنید تا واترمارک به عکس شما اضافه شود!

نحوه تبدیل لوگو به واترمارک در فتوشاپ 

این روش برای کسانی کاربرد دارد که لوگوی دلخواه خود را از قبل طراحی کرده اند و دوست دارند آن را به صورت واترمارک به عکس های محصولات و … اضافه کنند. توجه داشته باشید که لوگوی شما باید به صورت پس زمینه شفاف ( Transparent ) و با فرمت PNG باشد. 

قدم اول: لوگو خود را کپی کنید

برنامه فتوشاپ را باز کنید و روی گزینه New بزنید. در قسمت راست صفحه جدید، مقدار Width را روی ۳۰۰ و مقدار Height را نیز روی ۳۰۰ قرار دهید و دکمه Create را فشار دهید. حالا یک بوم مربع شکل با اندازه ۳۰۰ در ۳۰۰ ایجاد می شود. 

به نوار منوی فتوشاپ بروید و روی گزینه File و سپس Open بزنید. لوگو خود را انتخاب کنید و Open را فشار دهید. دکمه Ctrl + T را فشار دهید و اندازه لوگو را نسبت به بوم مربع شکل تنظیم کنید. ( به طوریکه که کاملا در مربع جای می گیرد )

حالا روی لایه در پنل لایه ها کلیک راست کنید و گزینه Rasterizing Layer را انتخاب کنید. سپس روی بوم دکمه های Ctrl + A را فشار دهید. از نوار منو به روی گزینه Edit بزنید و سپس Define Brush Preset را انتخاب کنید.

قدم دوم: لوگو را به عکس خود اضافه کنید

در مرحله بعد، عکسی که می خواهید واترمارکتان را به آن اصافه کنید باز کنید. ( از همان صفحه لوگو در قدم اول، روی گزینه File و سپس Open بزنید. عکس مورد نظر را انتخاب کنید تا در یک برگه جداگانه باز شود ) 

حالا در پنجره عکس ابزار براش ( Brush Tool ) را از نوارابزار فعال کنید. در نوار گزینه های این ابزار در بالا، روی آیکون اول ( Brush Preset ) کلیک کنید. حالا می توانید لوگوی خود را بین براش های مختلف انتخاب کنید. حالا فقط کافیست تا روی عکس خود کلیک چپ کنید تا لوگوی شما روی عکس حک شود.

قدم سوم: لوگوی خود را در صورت نیاز تنظیم کنید

در مرحله آخر، باید تنظیماتی را روی لوگوی شفاف خود اعمال کنید. اگر رنگ پس زمینه ( مربع اول در قسمت پایینی نوارابزار ) را تغییر دهید، رنگ لوگوی حک شده شما نیز تغییر پیدا می کند. اگر می خواهید اندازه لوگوی خود را تغییر دهید باید به نوارگزینه ابزار براش بروید و در این قسمت اندازه قلم مو ( Brush ) را کاهش/افزایش دهید!
 
با این روش، به راحتی می توانید چندین لوگو را تنها با یک کلیک به عکس های خود اضافه کنید. 

جمع بندی نهایی

به پایان این مقاله رسیدیم. حالا باید روش های مختلف ساخت واترمارک در فتوشاپ را یاد گرفته باشید. مهم ترین بخش در ساخت واترمارک با برنامه فتوشاپ، شخصی سازی فونت، اندازه و به طور کل ظاهر متن شماست. سعی کنید پس از تایپ متن موردنظر برای واترمارک حتما شخصی سازی های لازم را انجام دهید تا یک واترمارک حرفه ای و باکیفیت داشته باشید. 

اگر سوالی در مورد پروسه ساخت واترمارک در فتوشاپ داشتید، می توانید از قسمت نظرات همین صفحه با ما ارتباط بگیرید. ممنون که همراه ما بودید!

دیدگاه ها

 1. سبحانی گفت:

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 2. امیرحسین وکیلی گفت:

  علیرضا جان عالی بود

 3. جواد طباطبایی گفت:

  متشکرم

 4. عزیز سالاری گفت:

  بیشتری بنویسین لطفا

 5. علیرضا اشکان گفت:

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 6. رسول مهدوی گفت:

  این موضوع یکی از موضوعات موردعلاقه منه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک