آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش ادیت عکس با فتوشاپ | ۱۰ تکنیک خفن

avatar
زهیر اکبری

اشتراک

نسبت به همه برنامه‌های دیگر در زمینه ادیت تصاویر، فتوشاپ از محبوبیت و درصد استفاده بالایی برخوردار است. در واقع نمی‌‌توان هیچ برنامه دیگری در موضوع تصویر را با فتوشاپ مقایسه کرد. این برنامه ساخت شرکت ادوبی دارای انواع و اقسام ویژگی‌ها و ابزارهاست که هرکدام از آن‌ها تغییرات چشم‌گیری را بر روی عکس‌ها به وجود می‌آورند. از این رو برای افرادی که به ادیت عکس با فتوشاپ مشغول هستند مهم است تا از انواع این ابزارها و ویژگی‌ها و همچنین نکات این برنامه آگاه باشند.

ما در این مقاله آموزشی قصد داریم تا ۱۰ تکنیک جذاب و کاربردی فتوشاپ را به شما معرفی کنیم و نحوه کار با هرکدام از آن‌ها را توضیح دهیم. پس اگر می‌خواهید که ۱۰ تکنیک کاربردی برای زیبا سازی عکس با فتوشاپ را بدانید‌‌، در ادامه با ما همراه باشید.

۱. Custom Shape، ابزاری مهم در ادیت عکس‌ها در فتوشاپ

ابزار Custom Shape می‌تواند شکل‌های مختلفی را در فتوشاپ برای تصاویر شما درست کند. این ابزار توانایی این را دارد که شکل‌هایی از پیش آماده شده را در اختیار شما قرار دهد و همچنین به شما امکان ساخت شکل‌هایی جدید با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف می‌دهد. بسیاری از افرادی که در زمینه طراحی پوستر و طرح‌های گرافیکی فعالیت می‌کنند، برای تولید و آماده‌سازی محصول نهایی خود از این ابزار استفاده می‌کنند. به همین جهت آشنایی با Custom Shape مخصوصا برای کسانی که با کارهای گرافیکی و طراحی پوستر سر و کار دارند امری بسیار مهم و کاربردی است.

برای آموزش استفاده از Custom Shape  ما قصد داریم تا یک گل ساده را روی یک پس زمینه ساده طراحی کنیم. تصویری که پایین می‌بینید پس زمینه‌ای است که قرار است تا شکل گل با استفاده از ابزار ساخت شکل‌‌، روی آن قرار گیرد.

همانطور که در این تصویر نیز مشاهده می‌کنید، ابزار Custom Shape را می‌توانید از نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ پیدا کنید. با فعال کردن این ابزار به سراغ مراحل بعدی می‌رویم.

در صورت انتخاب شدن ابزار Custom Shape باید نواری مطابق با تصویر بالا به صفحه کار شما اضافه شود. بخشی که در تصویر بالا دور آن خط کشیده شده منوی Picker ابزار Custom Shape است که با استفاده از آن می‌توانید شکل مد نظر خود را انتخاب کنید. با باز کردن این منو شما می‌توانید طیف بسیار گسترده‌ای از شکل‌های مختلف را مشاهده کنید. شکلی که در تصویر پایین آن را مشخص کردیم، یکی از اشکالی است که شباهت زیادی به یک گل دارد و برای ساخت طرحمان، می‌خواهیم از آن استفاده کنیم.

سپس در مرحله بعدی به سراع انتخاب رنگ داخلی گل و رنگ لبه‌های آن می‌رویم.

در منوی Custom Shape شما می‌توانید از گزینه Fill برای رنگ داخلی شکل و از گزینه Stroke برای تعیین رنگ لبه‌های شکل استفاده کنید.

در صورتی که احساس می‌کنید هیچکدام از رنگ‌های پیش‌فرضی که در فتوشاپ قرار گرفته‌اند مناسب طرح شما نیستند می‌توانید با انتخاب گزینه Color Picker که در تصویر پایین آن را مشخص کردیم‌، رنگ مدنظر خود را با استفاده از پالت رنگی فتوشاپ بسازید. همچنین در حالتی که می‌خواهید داخل شکل شما یا دور آن رنگی نداشته باشد، گزینه‌ای که آیکون آن شبیه به مستطیلی سفید است که خط قرمزی مورب در آن رسم شده را انتخاب کنید.

برای رسم شکل گل روی پس زمینه‌ای که پیش‌تر انتخاب کردیم ابتدا یک لایه جدید ایجاد می‌کنیم تا شکل گل انتخاب شده روی آن قرار گیرد. قرار گرفتن شکل روی لایه‌ای مجزا به شما امکان ویرایش راحت‌تر شکل و تغییر سریع‌تر رنگ‌ها را می‌دهد.

سپس نشانگر موس خود را روی صفحه بگذارید و شکل را به اندازه‌ای که فکر می‌کنید مناسب است رسم کنید. در قدم اول، همانظور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، حین رسم شکل لبه‌های شکل آبی به نظر می‌رسد که بعد از جایگذاری شکل از بین می‌رود. 

می‌بیند که در نقاط مهم شکل نقاطی قرار گرفته‌اند. با استفاده از این نقاط و جابه‌جایی و کشیدن آن‌ها می‌توانید شکل و ابعاد گلی که روی صفحه کشیده‌ایم را تغییر دهید. همانطور که مشاهده می‌کنید این گل یک طرح ساده قابل استفاده است. اما ما قصد داریم تا برای آموزش بیشتر و بهتر، تغییراتی را بر روی آن به وجود بیاوریم. برای ایجاد این تغییرات می‌خواهیم از ابزار Direct Selection استفاده کنیم. آیکون Direct Selection tool یک فلش سفید کوچک است که شبیه به تصویر پایین می‌توانید آن را از نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ پیدا کنید و آن را فعال کنید.

با انتخاب و فعال‌سازی Direct Selection Tool شما می‌توانید از طریق نشانگرهای نقطه‌ای شکل، زوایا و لبه‌های شکل را تغییر دهیم. اصطلاح فتوشاپی این نقاط نشانگر، لنگر یا Anchor می‌باشد. توجه کنید که وقتی Direct Selection Tool فعال شود نقاط روی خط لبه شکل به رنگ سفید درمی‌آیند.

ابزار Direct Selection نقاط لنگری را در راستای مسیر امتداد می‌دهد. ما نقاط میانی را با استفاده از این ابزار به پایین می‌کشیم تا برگ‌های این گل نازک و کشیده به نظر برسند. برای این کار فقط کافی است تا با نشانگر موس نقاط لنگر را به پایین بکشید و وقتی در موقعیت مناسب قرار گرفت آن را رها کنید تا نتیجه کارتان را ببینید.

سپس ما در ادامه همه برگ‌های این طرح گل را نازک کردیم و در انتها به سراغ تنظیمات Stroke رفتیم.

طبق چیزی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. Stroke را سفید رنگ کردیم و اندازه آن را از طریق منویی که در تصویر مشخص شده، کلفت‌تر کردیم. نتیجه نهایی کار چیزی شد که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.

شما نیز می‌توانید با استفاده از ابزار Custom Shape هزاران طرح مختلف را که در فتوشاپ وجود دارد بیابید و در مراحل ادیت عکس با فتوشاپ از آن‌ها استفاده کنید و به دلخواه خود آن‌ها را تغییر دهید و طرح خود را بهبود دهید. در بخش بعدی به سراغ ابزار Magic Wand خواهیم رفت.

۲. ابزار Magic Wand، عصای جادویی فتوشاپ را بیشتر بشناسید

یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن می‌توان کار روتوش در فتوشاپ را انجام داد اما نادیده گرفته می‌شود، عصای جادویی یا Magic Wand است. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید رنگ و کیفیت و شفافیت پس زمینه و سوژه‌ها را تغییر دهید. اما باید این توجه را داشت که عصای جادویی نمی‌تواند تاثیر مطلوبی روی مناطق تار ایجاد کند. شما با انتخاب Magic Wand می‌توانید نقاطی را به تفکیک انتخاب کنید و مناطق انتخاب شده را ویرایش کنید. یکی دیگر از کارهایی که این ابزار کاربردی می‌تواند برای شما انجام دهد این است که توانایی تغییر پس زمینه بدون ایجاد تغییر یا حذف و حتی خرابی سوژه اصلی عکس را دارد.

برای استفاده و اعمال این ابزار بر روی تصاویر فقط کافی است به نحوی که در ادامه توضیح می‌دهیم آن را فعال کنید و روی نقاطی که قصد ویرایش آن را دارید کلیک کنید. با هر کلیک، Magic Wand پیکسل‌ها را به شکل خودکار با پیکسل‌های قسمت دیگری از تصویر که شرایط بهتری دارد مطابقت می‌دهد و پیکسل مناسب را جایگزین پیکسل‌های خراب یا نامشخص می‌کند.

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. برای فعال کردن Magic Wand باید از نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ آیکونی که واقعا شبیه به یک عصای جادویی است را باز کنید و از دو گزینه آن، گزینه Magic Wand Tool را با کلیک روی آن فعال کنید. با فعال کردن این ابزار نوار منویی در بالای صفحه برای شما فعال می‌شود که گزینه‌های مهم آن را برای شما به تفکیک توضیح می‌دهیم.

Tolerance Level

سطح Tolerance بیانگر درخشندگی رنگ‌هاست. هرچقدر عدد مقابل گزینه Tolerance را افزایش دهید نیز میزان این درخشندگی بیشتر خواهد شد. برای مثال شما می‌توانید برای درک تغییراتی که این گزینه از ابزار Magic Wand برای تصویر شما انجام می‌دهد، عدد Tolerance را روی ۲۰۰ یا ۰ قرار دهید.

Contiguous

با فعال کردن و غیر فعال کردن گزینه Contiguous از ابزار Magic Wand در فتوشاپ می‌توانید تعیین کنید که پیکسل‌هایی که شما انتخاب کرده‌اید،‌ کنار همدیگر قرار بگیرد یا نگیرند. فعال کردن این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که جایگزینی پیکسل‌ها را به مناطق خاص محدود کنید.

Anti Alias

اگر تیک گزینه Anti Alias را فعال کنید، Magic Wand Tool، لبه‌های نقاطی که انتخاب کردید را صاف می‌کند.

 

این سه افزونه که به ابزار Magic Wand اضافه شده‌اند توانایی تغییر و زیباسازی عکس‌ها در فتوشاپ را دارند و با امتحان کردن این سه گزینه در کنار Magic Wand Tool می‌تواند تاثیرات این ابزار کاربردی و افزونه‌هایش را ببینید.

۳. ادیت عکس با فتوشاپ با استفاده از ابزار Magnetic Lasso

ابزار Magnetic Lasso یکی از ابزارهای فتوشاپ است که با استفاده از آن شما می‌توانید شی یا سوژه مورد نظر خود را انتخاب کنید. اما این ابزار یک تفاوت مهم با سایر ابزارهای انتخاب دارد. برای انتخاب با Magnetic Lasso لازم نیست تا دور سوژه را به شکل دقیق و میلی متری انتخاب کنید. بلکه با کشیدن یک خط حدودی شما می‌توانید سوژه مورد نظر خود را انتخاب کنید و ابزار Magnetic Lasso به طور خودکار سوژه یا محدوده انتخاب مورد نظر را شناسایی و انتخاب می‌کند. به گفته بسیاری از افراد فعال در حوزه فتوشاپ، دقت ابزار Magnetic Lasso چیزی حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد است.

البته توجه داشته باشید که بهتر است از این ابزار برای انتخاب و جدا کردن سوژه‌هایی که برجسته هستند و نسبت به پس زمینه تفاوتی دارند، استفاده کنید. در ادامه نیز به آموزش نحوه انتخاب Magnetic Lasso Tool و توضیح منوی مربوط به آن خواهیم پرداخت.

برای انتخاب ابزار Magnetic Lasso فقط کافی است تا مانند تصویر زیر، از نوار ابزار سمت چپ، منوی ابزار Lasso که آیکون آن شبیه به یک بیضی است را باز کنید و از بین گزینه‌های موجود، Magnetic Lasso Tool را انتخاب کنید. همچنین برای انتخاب این ابزار شما می‌توانید از طریق صفحه کلید خود، میانبر Shift + l را فشار دهید تا این ابزار کاربردی را فعال کنید.

اگر ابزار انتخاب و فعال شده باشد باید منویی مربوط به Magnetic Lasso Tool در بالای صفحه برای شما فعال شود. این منو باید شبیه به تصویر پایین باشد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، ۱۰ گزینه در منوی ابزار Magnetic Lasso وجود دارد که با تغییر و فعال و غیر فعال کردن هرکدام از آن‌ها تغییراتی بر این ابزار مهم اعمال می‌شود. به تفکیک و از شماره ۱ تا ۱۰ همه این گزینه‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد. 

۱. ذخیره شکل: با استفاده از گزینه‌ای که با شماره یک آن را مشخص کردیم می‌توانید یک شکلی که با استفاده از Magnetic Lasso Tool کشیده‌اید را ذخیره کنید و سپس به سراغ ترسیم شکل و خطوط بعدی کنید.

۲. جدا کردن شکل: از گزینه شماره دو می‌توانید برای جدا کردن یک شکل استفاده کنید. این گزینه را انتخاب کنید و دکمه ALT در صفحه کلید را نگه دارید تا قسمت مد نظر را جدا کنید.

۳. انتخاب قسمت مشترک دو شکل: فرض کنید که پس از کشیدن شکل اول با Magnetic Lasso Tool می‌خواهید شکل دیگری را روی همان تصویر رسم کنید. این دو شکل نیز در قسمتی با هم مشترک هستند. برای جلوگیری از انتخاب اشتباه قسمت مشترک، گزینه سوم را فعال کنید و شکل دوم را بکشید.

۴. به دست آوردن قسمت مشترک دو شکل: در صورتی که هر دو شکل را کشیده‌اید و قسمت مشترک را انتخاب نکرده‌اید، می‌توانید این گزینه را انتخاب کنید تا بخشی که در بین دو شکل مشترک است انتخاب شود.

۵. Feather: هر چقدر عدد مقابل گزینه Feather را افزایش دهید، دور قسمت‌های انتخاب شده محو تر می‌شود.

۶. Anti Alias: با فعال کردن این گزینه، فتوشاپ به شکل اتوماتیک لبه‌های قسمت انتخاب شده را محو می‌کند تا با سایر قسمت‌های عکس، شکل یکسانی داشته باشند.

۷. Width: این گزینه فاصله بین نشانگر موس و لبه‌های سوژه‌ای که انتخاب کردید را تعیین می‌کند. این عدد را به دلخواه خود تغییر دهید تا به اندازه مد نظر برسید. 

۸. Contrast: میزان یک دست بودن گوشه‌های سوژه یا قسمتی که انتخاب کردید را می‌توانید با کم و زیاد کردن مقدار گزینه Contrast تعیین کنید.

۹. Frequency: هر چقدر عدد این گزینه را افزایش دهید میزان نقاطی که روی خط کشیده شده با ابزار Magnetic Lasso کشیده‌اید، بیشتر می‌شود.

۱۰. Refine Edge: با انتخاب این گزینه، منویی برای شما باز می‌شود که شما در آن می‌توانید ویرایش و انتخاب را دقیق‌تر انجام دهید. همچنین با استفاده از منوی Refine Edge شما می‌توانید لایه انتخاب شده را به ماسک تبدیل کنید.

شما با استفاده از این ۱۰ گزینه و کم و زیاد کردن یا فعال و غیر فعال کردن آن‌ها تغییرات مطلوبی را بر روی روند کار ابزار Magnetic Lasso اعمال کنید.

۴. سایز عکس‌ها را برای زیباسازی تصاویر در فتوشاپ تغییر دهید

اندازه عکس تاثیر زیادی بر روند ویرایش آن و ادیت عکس با فتوشاپ دارد. همچنین در صورتی که می‌خواهید عکسی را ویرایش کنید و در کنار عکس دیگری قرار دهید یا آن را بر روی یک طرح گرافیکی قرار دهید، سایز عکس اهمیت زیادی دارد. از این رو بسیار مهم است که هر کاربری بتواند سایز عکس‌ها را به دلخواه خودش تعیین کند. شما برای تغییر سایز عکس باید از طریق نوار بالای صفحه در فتوشاپ منوی Image را باز کنید. سپس شبیه به تصویر پایین گزینه Image Size را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این گزینه منویی مطابق تصویر زیر برای شما باز می‌شود.

در این منو میزان Width برای عرض تصویر و گزینه Height برای تنظیم ارتفاع تصویر می‌باشد. همچنین منویی که مقابل اعداد عرض و طول می‌بینید برای انتخاب واحد سنجش اندازه است. به صورت پیش‌فرض فتوشاپ اندازه را بر اساس اینچ تنظیم می‌کند اما شما می‌توانید آن را تغییر دهید.

همچنین با استفاده از گزینه Resolution شما می‌توانید کیفیت تصویر را تغییر دهید و نتیجه را ببینید. 

فراموش نکنید که برای ایجاد این تغییرات تیک گزینه Constrain Proportions را فعال کنید.

بعد از اینکه تغییرات را بر روی عکس به وجود آوردید، OK را بزنید تا این مرحله از ادیت عکس با فتوشاپ را به پایان برسانید.

۵. آموزش چرخش تصویر در فتوشاپ

گاهی عکاسان یا هر کسی که با تصویر سر و کار دارد تصمیم می‌گیرد تا عکس را برای نمود بهتر منظور عکس یا زیباتر شدن آن بچرخاند. همچنین بعضی مواقع برای قرار دادن یک عکس کنار عکس دیگر، ادیتورها تصمیم می‌گیرند که تصویر را بچرخانند. به غیر از این موارد بسیاری از طراحان پوستر و طرح‌های گرافیکی برای ادیت سایر طرح‌ها نیاز به اعمال چرخش روی تصاویر دارند. این کار شاید بسیار ساده به نظر برسد اما یکی از کارهای پایه و مهم و ضروری است که همه افرادی که با فتوشاپ کار می‌کنند، آن را به راحتی انجام دهند. از این رو قصد داریم تا در این مرحله از آموزش ۱۰ تکنیک ادیت عکس با فتوشاپ، به توضیح نحوه چرخاندن عکس در فتوشاپ بپردازیم.

برای چرخش تصاویر خود در فتوشاپ فقط کافی است تا عکس خود را روی فتوشاپ باز کنید و سپس از طریق نوار بالای صفحه در فتوشاپ، منوی Image را باز کنید. از بین گزینه‌های منوی Image، شبیه به تصویر آموزشی زیر، گزینه Image Rotation را باز کنید.

هر کدام از گزینه‌های منوی Image Rotation به نحوی بر تصاویر شما اثر می‌گذارد. هر کدام از این گزینه‌ها را به شکل جدا توضیح می‌دهیم.

۱۸۰: با انتخاب این گزینه تصویر ‍۱۸۰ درجه چرخش پیدا می‌کند. یعنی به اندازه نصف یک دایره می‌چرخد.

۹۰CW: تصویر به اندازه ۹۰ درجه به سمت را می‌چرخد. یعنی به اندازه ربع دایره به سمت راست دوران پیدا می‌کند.

۹۰CCW: عکس وارد شده در فتوشاپ را به اندازه ۹۰ درجه به سمت راست چرخش می‌دهد.

Arbitrary: شما با انتخاب این گزینه می‌توانید درجه چرخش تصویر را به دلخواه خودتان انتخاب کنید.

Flip Canvas Horizontal: این گزینه تصویر را به شکل افقی می‌چرخاند. یعنی تصویر را تبدیل به بازنمای عکس اصلی در آینه می‌کند.

Flip Canvas Vertical: شبیه به گزینه قبلی است اما به شکل عمودی عمل می‌کند و کل عکس شما را به شکل وارونه در می‌آورد.

شما با استفاده از این گزینه‌ها می‌توانید به هر میزان و شکلی که دوست دارید تصویر خود را بچرخانید و از آن استفاده کنید.

۶. کلیدهای میانبر فتوشاپ برای افزایش سرعت ادیت عکس در فتوشاپ

قطعا همه کاربران در همه پلتفرم‌ها و برنامه‌ها مثل فتوشاپ دوست دارند تا سرعت کارشان بالا باشد. یکی از عواملی که با استفاده از آن می‌توانید سرعت ادیت عکس با فتوشاپ را افزایش دهید، استفاده از کلیدهای میانبر است. فتوشاپ برای اینکه شما بتوانید به برخی ابزار و گزینه‌های پر استفاده این برنامه دسترسی سریع داشته باشید، میانبرهایی را تعبیه کرده که با استفاده از صفحه کیبورد خود می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

ما در این بخش ۲۰ مورد از کاربردی‌ترین میانبرهای فتوشاپ را برای شما گرد آوردیم تا با استفاده از آن‌ها سرعت خود در ادیت عکس را افزایش دهید.

ابزار جابه‌جایی: V

پاک کن: E

ابزار برش تصویر: C

ابزار انتخاب (Selection Tool): W

کپی کردن لایه‌‌های انتخاب شده

 • مک: CMD + J
 • ویندوز: CTRL + J

تولید لایه جدید

 • مک: SHIFT + CMD + N
 • ویندوز: SHIFT + CTRL +N

یکی کردن لایه‌های قبلی در یک لایه جدید

 • مک: CMD + ALT + SHIFT + E
 • ویندوز: CTRL + ALT + SHIFT + E

ترکیب لایه‌های انتخاب شده

 • مک: CMD + ALT + E
 • ویندوز: CTRL + ALT + E

انتفال لایه‌ای که انتخاب کردید به بالای بقیه لایه‌ها

 • مک: ] + CMD + SHIFT
 • ویندوز: ] + CTRL + SHIFT

انتقال لایه‌ای که انتخاب کردید به زیر همه لایه‌ها

 • مک: [ + CMD + SHIFT
 • ویندوز: [ + CTRL + SHIFT

کاهش یا افزایش سایز قلم (Brush)

 • مک: ] یا [
 • ویندوز: ] یا [

انتخاب اسپری یا AirBrush

 • مک: SHIFT + OPT + P
 • ویندوز: SHIFT + ALT + P

باز کردن پنجره Curves

 • مک: CMD + M
 • ویندوز: CTRL + M

باز کردن پنجره Color Balance

 • مک: CMD + B
 • ویندوز: CTRL + B

باز کردن پنجره Hue – Saturation

 • مک: CMD + U
 • ویندوز: CTRL + U

تنظیم خودکار کنتراست تصویر

 • مک: OPT + SHIFT + CMD + L
 • ویندوز: ALT + SHIFT + CTRL + L

تنظیم خودکار رنگ تصویر

 • مک: SHIFT + CMD + B
 • ویندوز: SHIFT + CTRL + B

ایجاد Clipping Mask

 • مک: CMD + OPT + G
 • ویندوز: CTRL + ALT + G

تغییر سایز عکس

 • مک: CMD + OPT + I
 • ویندوز: CTRL + ALT + I

اندازه کردن عکس در کادر فتوشاپ

 • مک: CMD + 0
 • ویندوز: CTRL + 0

شما می‌توانید با سیستم مک یا ویندوز خود هرکدام از این میانبرها را انتخاب کنید و با استفاده از آن‌ها ابزار یا منو یا ویژگی مدنظر خود را انتخاب و فعال کنید.

۷. از افکت ویگنت برای زیباسازی عکس در فتوشاپ استفاده کنید

بسیاری از ادیتورهایی که فتوشاپ را به عنوان محیط کارشان انتخاب کرده‌اند، از افکت ویگنت (Vignette) برای افزایش تمرکز روی سوژه برای انواع تصاویر پوسترها استفاده می‌کنند. همچنین برای تولید و طراحی بسیاری از طرح‌های گرافیکی از این افکت استفاده می‌شود. ویگنت در واقع گوشه‌های عکس محو می‌کند و مرکز را در معرض توجه و دید قرار می‌دهد. همانطور که در تصویر پایین می‌بینید، ویگنت روی یک پس زمینه ساده بدون طرح، چنین تغییری به وجود می‌آورد.

برای اعمال فیلتر ویگنت بر روی تصاویر فقط کافی است تا از طریق نوار بالای فتوشاپ منوی Filter را باز کنید و از بین گزینه‌های این منو، Lens Correction را انتخاب کنید.

با این کار منویی شبیه به تصویر پایین برای شما باز می‌شود.

همانطور که می‌بینید بالای این منو دو تب وجود دارد. تب Custom را انتخاب کنید. همانطور که می‌بینید قسمتی از این منو به افکت Vignette اختصاص دارد. شما با تغییر میزان Amount در این بخش می‌توانید گوشه‌های تصویر را محو کنید و افکت ویگنت را اعمال کنید.

۸. ادیت عکس حرفه‌‌ای در فتوشاپ با افزایش وضوح و جزییات تصویر

قطعا یکی از فاکتورهایی که با استفاده از آن عکس سنجیده می‌شود، کیفیت آن است. افزایش وضوح و کیفیت تصویر موجب زیباتر شدن آن می‌شود و همچنین جزییات بیشتری از تصویر را نمایان می‌کند. همچنین افرادی که مشغول به کار ادیت عکس با فتوشاپ هستند، همواره سعی می‌کنند تا عکس‌هایی که ادیت می‌کنند با کیفیت‌تر و واضح‌تر باشد. از این رو ما قصد داریم تا در این مقاله آموزشی یکی از ساده‌ترین راه‌های افزایش وضوح تصویر را برای شما بیان کنیم.

برای افزایش کیفیت عکس خود از طریق نوار ابزار بالای صفحه در فتوشاپ، Filter را باز کنید. سپس Other را انتخاب کنید و از بین گزینه‌های آن، High Pass را انتخاب کنید.

سپس منویی شبیه به تصویر زیر برای شما باز می‌شود و تصویر شما خاکستری می‌شود. به طوری که فقط لبه‌های برجسته سوژه‌های تصویر را می‌بینید.

در این منو، مقدار Radius را افزایش دهید. مثلا میزان Radius در تصویر ما بر روی یک تنظیم شده بود که ما آن را به عدد ۳.۵ افزایش دادیم. بعد از این کار OK را بزنید تا تغییری که به وجود آورده‌اید بر روی عکس اعمال شود. بعد از اینکه این کار را انجام دادید به منوی لایه‌ها بروید و Blending Mode را به Overlay تغییر دهید. این کار باعث می‌شود تا جزییات تصویر شما حفظ شود.

با انجام این کارها ممکن است شما بتوانید تا عکسی که وارد فتوشاپ کرده‌اید را به کیفیت مطبوع و دلخواه خود برسانید.

همچنین فراموش نکنید که قبل از انجام این تغییرات بر روی عکس خود یک کپی از تصویر یا لایه در فتوشاپ داشته باشید تا در صورتی که تغییرات موفقیت آمیز نبود، عکس اصلی شما خراب نشود.

۹. برای ادیت بهتر عکس با فتوشاپ‌‌، تفاوت Saturation و Vibrance را بدانید

بسیاری از افرادی که ادیت عکس با فتوشاپ را انجام می‌دهند، برای بهبود تصویر، دست به ایجاد تغییراتی بر روی رنگ‌های می‌زنند. دو ابزار متداول تغییر رنگ‌های تصویر Saturation و Vibrance هستند. اما بسیاری از این افراد آگاهی‌ای نسبت به تفاوت این دو ابزار با یکدیگر ندارند. در صورتی که گاهی ممکن است با یکی از این ابزارها بر روی رنگ‌های تصویر تغییر ایجاد کنند و نتیجه نهایی مطلوب آن‌ها نباشد. بزرگ‌ترین تفاوت این دو گزینه این است که Vibrance برای افزایش وضوح و ایجاد تغییر بر روی رنگ‌های نارنجی و زرد یا رنگ‌های نزدیک به آن‌ها موفق عمل می‌کند. در صورتی که Saturation همه رنگ‌های تصویر را به شکل یکسان واضح می‌کند یا تغییر می‌دهد. به علت همین تفاوت، بهتر است که حین ادیت عکس‌هایی که سوژه اصلی آن صورت است یا پرتره‌ها از Vibrance برای دست بردن در رنگ‌ها استفاده کنید. اما برای عکس‌هایی که طیف‌های رنگی زیادی در آن‌ها وجود دارد و نیاز به ادیت آن‌ها دارید، از Saturation استفاده کنید تا نتیجه مطلوب‌تری دریافت کنید.

در دو تصویر زیر می‌توانید تفاوت استفاده از این دو گزینه برای عکسی که رنگ‌های بسیار مختلفی را در خود جای داده است را ببینید.

 

 

 

 

 

 

۱۰. آشنایی با فیلترهای آماده عکس فتوشاپ

بسیاری از کاربران فتوشاپ تلاش می‌کنند تا با استفاده از این برنامه کاربردی، تغییراتی را بر روی عکس به وجود بیاورند تا با تغییر فضای کلی عکس، نتیجه مطلوبی که می‌خواهند را به دست آورند. اما شاید برای انجام این کار بهتر باشد تا به جای انجام ادیت‌های زمان‌بر، از فیلترهای آماده فتوشاپ استفاده کنید تا تصویر را به چیزی که می‌خواهید تبدیل کنید.

شما برای استفاده از این فیلترها فقط کافی است تا از طریق نوار بالای فتوشاپ، منوی Filter را باز کنید و از میان گزینه‌های آن، Filter Gallery را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این گزینه، شما منویی می‌بینید که در آن طیف متنوعی از انواع فیلترهای آماده سازی شده توسط شرکت ادوبی وجود دارد. 

بین این فیلترها بگردید و بهترین گزینه را انتخاب کنید و ادیت عکس با فتوشاپ را به بهترین شکل انجام دهید.

سخن نهایی

ما در این مقاله سعی کردیم تا ۱۰ مورد از کارهایی که با فتوشاپ برای بهبود تصاویر خود می‌توانید انجام دهید را به شما معرفی کنیم. شاید برخی از این موارد، کارهای ساده‌ای بودند اما تاثیری که بر روی تصاویر می‌گذارند و میزان بهبود عکس‌ها با استفاده از آن‌ها با اهمیت و موثر است. امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید تا عکس‌های خود را با استفاده از این ۱۰ تکنیک به بهترین شکل ادیت کنیم.

دیدگاه ها

 1. اسماعیل توسلی گفت:

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 2. قربانعلی آذری گفت:

  خیلی دنبال این موضوع بودم

 3. حامد شجاعی گفت:

  مطلب به درد بخوری بود

 4. عبدالله عبادی گفت:

  مطلب خوبی بود

 5. علی اصغر محمودی گفت:

  دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

 6. بهمن قربانی گفت:

  قیمت مشاورتون چقدره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک