آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

۴ روش کاربردی برای پاك كردن نوشته از روي عکس در فتوشاپ

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

تصاویر و عکس ها، عضوی جذاناپذیر از فضای مجازی شناخته می شوند و تقریبا در همه جای اینترنت یافت می شوند. روی بسیاری از آن ها هم نوشته ای حک شده است که می توانید یک تگ معمولی برای کپی رایت و یا متنی برای خنداندن شما ( Meme ) باشد! در هر صورت، شاید شما دلتان بخواهد مقداری از این نوشته را ویرایش کنید و یا حتی متن دلخواه خود را به آن اضافه کنید. خوشبختانه برای حذف نوشته از روی عکس راه های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها، پاک کردن نوشته از روی عکس در فتوشاپ می باشد. برنامه ای که به شما اجازه می دهد هر طور که دوست دارید متون را روی عکس ها پاک و یا ویرایش کنید!

طبیعتا اگر نوشته شما در یک لایه جداگانه قرار گرفته است، شما به راحتی می توانید لایه مورد نظر را پاک کنید تا متن نیز به طور خودکار حذف شود. اما در بسیاری اوقات ما با یک عکس معمولی با فرمت JPEG یا PNG طرف هستیم که عکس و متون کاملا با یکدیگر ادغام شده اند!  گاهی اوقات نیز ممکن است نوشته روی یک بک گراند ساده و تک رنگ باشد که طبیعتا کار ما را برای حذف نوشته راحت تر می کند و گاهی اوقات نیز ممکن است با عکسی روبرو باشیم که نوشته آن روی یک پس زمینه چند رنگ قرار گرفته است! در هر صورت، ما برای هر سناریو ممکن برای حذف نوشته از روی عکس در فتوشاپ آماده ایم!

در این مقاله به صورت تخصصی با ۴ روش کاربردی برای حذف نوشته از روی عکس در برنامه فتوشاپ آشنا خواهید شد! تمام حالات مختلف را هم پوشش دادیم که توانایی ویرایش و حذف هر گونه نوشته را داشته باشید! 

بریم که با آموزش آشنا بشیم!

پاک کردن نوشته از روی عکس با پس زمینه ساده در فتوشاپ 

اگر نوشته شما روی یک بک گراند ساده و تک رنگ قرار گرفته است، احتمالا روز خوش شانسی شماست! چون مراحل حذف نوشته از روی عکس بسیار ساده خواهد بود! فقط کافی است چند پیکسل که همرنگ با پس زمینه شماست به محل نوشتار اضافه کنید تا متن قبلی کاملا پاک شود! 

به عنوان مثال عکس بالا را درنظر بگیرید. من می خواهم عدد ۲۰۱۷ را پاک کنم و بجای آن ۲۰۲۳ را بنویسم. با این حال این یک مثال است و شما می توانید این روش را با متن دلخواه خود روی هر عکسی پیاده کنید. 

برای شروع برنامه فتوشاپ را باز کنید و عکس مورد نظر را وارد برنامه کنید. در اولین مرحله باید رنگ دلخواه خود را که برای وصله زدن روی نوشتار مورد استفاده قرار می گیرد را مشخص کنید. برای این کار، از نوارابزار سمت چپ، ابزار قطره چکان Eyedropper را انتخاب کنید و یا با فشردن دکمه I آن را فعال کنید. 

حالا دقیقا پشت بک گراند متن کلیک کنید تا فتوشاپ به صورت خودکار رنگ را تشخیص دهد. حالا این رنگ به عنوان رنگ مورد استفاده ( پیش زمینه ) انتخاب می شود و می توانید از آن برای ساخت لایه وصله زن روی متن استفاده کنید. 

اگر از رنگ انتخاب شده راضی نیستید، به نوارگزینه بالای عکس بروید. در این قسمت می توانید مقدار گزینه Sample Size را تغییر دهید. تنظیمات Sample Size به شما این امکان را می‌دهد که تعداد پیکسل‌هایی را که فتوشاپ برای تعیین رنگ نهایی استفاده می‌کند را به صورت دستی کاهش و یا افزایش دهید. 

در صورتیکه مقدار این گزینه روی حالت پیش فرض ( Point Sample ) باشد، فتوشاپ تنها از یک پیکسل رنگ نمونه برداری می کند. این در حالی است که باقی گزینه ها با محاسبه ریاضی، میانگین رنگ استفاده شده در یک ناحیه بزرگتر را انتخاب می کنند. 

همچنین بهتر است برای ذخیره لایه پوشش خود یک لایه جدید بسازید. این مرحله کاملا انتخابی است و اگر عجله دارید هیچ اجباری در انجام آن وجود ندارد. اما اگر این کار را انجام دهید،در صورتیکه نظرتان عوض شد و یا اشتباهی در نوشتار به وجود آمده باشد، به راحتی می توانید به لایه موردنظر برگردید و تغییرات را اعمال کنید. بالاخره ویرایش غیر تخریبی ( Non-destructive ) آینده فتوشاپ محسوب می شود!

از نوار منوی بالا سراغ گزینه Layer بروید. پس از آن روی New و سپس Layer بزنید. همچنین می توانید از دکمه های های Options + Shift + N در مک و Ctrl + Shift + N در ویندوز استفاده کنید. در پنل لایه ها نیز امکان ساخت لایه جدید وجود دارد. فقط کافی است روی آیکون + در قسمت پایینی پنل کلیک کنید. بعد از آن یک اسم برای لایه خود تعیین کنید و Ok را بزنید. 

وقتی کارتان با انتخاب رنگ وصله زن و ساخت لایه جدید تمام شد، وقت پاک کردن نوشته از روی عکس فرا رسیده است! فقط قبل از آن مطمئن شوید که لایه جدیدی که ساختید در پنل لایه ها انتخاب شده است. بدین منظور به پنل لایه ها بروید و روی لایه جدیدی که در مرحله قبل ساختید کلیک کنید تا انتخاب شود. 

خب حالا شما می توانید پروسه پاک کردن نوشته از روی عکس در فتوشاپ را به چند روش مختلف اجرا کنید. استفاده از ابزار براش ( Brush ) و یا ساخت یک ناحیه مستطیل شکل روی نوشته و پر کردن آن با رنگ!

برای روش اول، کافی است ابزار براش را از نوار ابزار سمت چپ فعال کنید. این کار را می توانید با کلیک کردن روی آیکون آن و یا فشردن دکمه B انجام دهید. پس از آن با قلم مو روی متن دلخواه خود بکشید تا کاملا همرنگ با پس زمینه پشتی آن شود!

برای روش دوم باید ابزار Rectangular Marquee tool را از نوار ابزار انتخاب کنید. این ابزار با فشردن دکمه M روی کیبورد نیز فعال می شود.

حالا یک مستطیل دورتادور متن روی عکس بکشید. پس از آن دکمه های Option + Delete در مک و یا Ctrl + Delete در ویندوز را فشار دهید تا ناحیه مستطیل شکل را با رنگ پیش زمینه شما پر کند!

پاک کردن نوشته از روی عکس در فتوشاپ روی پس زمینه های پیچیده ( چند رنگ )

اگر می خواهید متن را از روی یک تصویر با پس زمینه چند رنگ ( مثل عکس و … ) پاک کنید، کارتان کمی سخت تر خواهد بود! حداقل اگر ظاهر نهایی و ظرافت کار برایتان مهم است، مطمئنا کارتان سخت تر از روش قبلی است! در غیر این صورت، می توانید برای انجام سریع تر ویرایش و ظاهر نهایی کثیف تر، از راه حل های قسمت بعد استفاده کنید!

در این روش از یک لایه جدید و ابزار Clone Stamp برای بازسازی جزئیات تصویر استفاده خواهیم کرد! توضیح این روش زمان زیادی نخواهد برد اما تکمیل آن نسبت به دیگر روش های اشاره شده در این مقاله، بیشتر طول می کشد! 

از دکمه های های Options + Shift + N در مک و Ctrl + Shift + N در ویندوز برای ساخت یک لایه جدید استفاده کنید. یک اسم برای لایه جدید انتخاب کنید و Ok را بزنید. 

ابزار Clone Stamp را از نوارابزار سمت چپ فعال کنید و مطمئن شوید که مقدار Sample در نوارگزینه بالای عکس روی Current & Below قرار گرفته است! 

حالا دکمه Alt را روی کیبورد خود نگه دارید و روی نقاطی از عکس که برای قرار گرفتن روی متن عکس مناسب هستند کلیک کنید! توجه داشته باشید نقاطی که انتخاب می کنید به عنوان کاور و پوشش روی متن عکس قرار می گیرند!

بعد از آن مطمئن شوید که لایه جدیدی که ساخته اید در فتوشاپ انتخاب ( Select ) شده است. سپس ماوس خود را روی متن بکشید تا متن به طور کامل پاک شود! 

فرآیند انجام این روش، نسبت به محتوای تصویر شما بسیار متفاوت می باشد اما مراحل  آن کاملا یکسان است! اگر لازم است در مرحله نگه داشتن دکمه Alt، نقاط منبع خود را چندین بار عوض کنید تا لایه وصله کاملا با بک گراند شما مطابقت داشته باشد. هم چنین می توانید در نوار گزینه ابزار Clone Stomp سایز براش، میزان شفافیت و سختی لبه ها را به اندازه دلخواه تغییر دهید تا به ظاهر دلخواه خود برسید. 

انجام صحیح این روش می توانید خیلی زمان بر باشد و در برخی موارد نیز ممکن است به دلیل ظاهر اولیه عکس، ویرایش و حذف متن از روی عکس بسیار پیچیده و سخت شود! مخصوصا زمانیکه مطمئن نیستید که دقیقا کدام قسمت عکس می تواند به عنوان پوشش دهنده متن به عکس اضافه شود! 

خودتان می توانید تصمیم بگیرید که چقدر وقت صرف انجام این روش می کنید! با این حال اگر ظاهر نهایی آنچنان برایتان مهم نیست، می توانید از روش های زیر کمک بگیرید!

روش های جایگزین و سریع برای حذف نوشته از روی عکس در فتوشاپ 

اگر واقعا ویرایش دقیق و ظاهر تمیز عکس بعد از حذف نوشته برایتان اهمیتی ندارد، چند گزینه دیگر نیز برای پاک کردن نوشته از روی عکس در فتوشاپ وجود دارد که انجام آن بسیار سریع تر می باشد. استفاده از آن ها بهترین انتخاب نیست اما شاید سریع ترین روش ممکن باشند!

متن را از عکس برش دهید!

این روش احتمالا روشی کاملا بی رحمانه برای حذف نوشته از روی عکس در فتوشاپ محسوب می شود! زیرا ممکن است جزئیاتی از عکس از دست بروید اما خب در بعضی مواقع نیز بسیار کاربردی است!

سراغ ابزار انتخاب کننده مستطیل شکل ( Rectangular Marquee tool ) در نوار ابزار بروید. این ابزار را یا با کلیک کردن آیکون و یا با فشردن دکمه M روی کیبورد فعال کنید. حالا سرتاسر نواحی که می خواهید نگه دارید یک مستطیل بزرگ رسم کنید! ( به عبارت دیگر نوشتار و متن روی عکس را انتخاب نکنید! )

از نوار منوی بالا گزینه Image و پس از آن Crop را انتخاب کنید. حالا هر چیزی که در مستطیل شما قرار نگرفته بود، حذف خواهد شد! مثل متن روی عکس! همانطور که گفتیم روش دقیق و تمیزی نیست و بیشتر شبیه به پاک کردن صورت مسئله می باشد! اما در بعضی اوقات نیز کاربرد خودش را دارد!

متن را ویرایش کنید!

این روش تقریبا شبیه به روش اولی است که در این مقاله به آن اشاره کردیم. با این تفاوت که دیگر قرار نیست هماهنگی بین رنگ پیش زمینه و پس زمینه انجام دهیم و فقط یک تکه بلوک رنگی را برای ناپدید کردن متن روی عکس قرار می دهیم! 

این روش برای کسانیکه می خواهند یک عکس را فورا و بدون متن اولیه به اشتراک بگذارند، بسیار کاربردی خواهد بود! همچنین اگر اهل ساخت Meme و یا ترول هستید، استفاده از این متود متداول ترین روش برای حذف نوشته از روی عکس های Meme به شمار می رود! 

فقط کافی است تا ابزار Rectangular Marquee tool را نوار ابزار انتخاب کنید و رنگ پیش زمینه را روی رنگ دلخواه خود تنظیم کنید. ( در نوارابزار فتوشاپ، دو مربع رنگی در پایین نوار به چشم می خورند که اولی برای تغییر رنگ پیش زمینه می باشد ! ) 

حالا یک مستطیل دور تا دور متنی که می خواهید حذف کنید بکشید! حالا روی ویندوز دکمه Alt + Delete  و روی مک دکمه Option + Delete را فشار دهید تا ناحیه انتخاب شده فورا با رنگ پیش زمینه شما پر شود! حالا دیگر متن اولیه قابل مشاهده نیست!

کلام آخر و جمع بندی

احتمالا در نسخه های جدید تر فتوشاپ باید شاهد این باشیم که توسعه دهنگان آن یک روش کاملا خودکار برای پاک کردن نوشته از روی عکس در فتوشاپ ابداع کرده اند! مثلا اگر صحبت سر پاک کردن جسمی از عکس و یا اضافه کردن قسمتی به عکس باشد، ابزار Content-Aware این کار را به راحتی و با دقت بی نظیر برایتان انجام خواهد داد . اما فعلا روشی خودکار برای حذف نوشته از روی عکس ها در فتوشاپ وجود ندارد!

اما نگران نباشید! چون الان بهترین روش های کاربردی برای حذف نوشته از روی عکس در فتوشاپ را یاد گرفته اید! فقط کافی است کمی حوصله به خرج دهید و برای ویرایش های خود زمان بگذارید! مطمئن باشید که می توانید به بهترین شکل ممکن نوشته های مزاحم را از عکس خود حذف کنید!

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید!

دیدگاه ها

 1. بهزاد امامی گفت:

  سلام وقت بخیر چطور میشود فایل لایه بسته رو لایه هاش رو باز کنیم و بتونیم تغییراتی رو ، روی فایل ایجاد کنیم؟

 2. امیر زنگنه گفت:

  تو فتوشاپ متن فارسی میذارم نقطه ها علامت سوال و… میره اول خط جابه جا میشن چیکار کنم؟

 3. حیدر روزبه گفت:

  درود بر شما. خسته نباشید.
  وقتی در سایت روی آموزش تغییر چهره حرفه ای در فوتوشاپ کلیک می کنم، این آموزش، یعنی آموزش چسباندن دو عکس به هم باز میشه. آیا آموزش تغییر حرفه ای عکس مشکلی دارد؟ سپاسگزارم که بررسی بفرمایید.
  سوزان دهقانی

 4. سجاد ساعی گفت:

  سلام خسته نباشین. وقتی روی یه لایه یه عملی انجام میدم مثلا قسمتیش رو پاک میکنم بااینکه لایه ی زیرش رو قفل کردم اون هم پاک میشه. باید چیکار کنم؟

 5. بهرام حاتمی گفت:

  سلام
  جداسازی لایه هایی که با کنترل e ترکیب شدند چطوری ممکنه؟

 6. غلامعلی علیزاده گفت:

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک