آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

لیست بهترین منابع برای دانلود رایگان اکشن فتوشاپ

avatar
زهیر اکبری

اشتراک

اگر در حوزه ادیت عکس فعالیت کرده باشید، حتما نام اکشن فتوشاپ را شنیده‌اید. در واقع فتوشاپ امکان طراحی و ساخت ابزارهایی را به کاربران خود داده است تا با استفاده از آن بتوانند در وقت خود صرفه جویی کنند. اگر برای شما سوال است که چگونه، با این مقاله همراه باشید تا متوجه آن شوید. ما قصد داریم تا اکشن فتوشاپ را به شما معرفی کنیم و سپس به آشنایی با بهترین منابع دانلود اکشن برای فتوشاپ بپردازیم. همچنین در انتها نیز نحوه استفاده از اکشن‌ها در فتوشاپ و روش ساخت این ابزارهای کاربردی را توضیح خواهیم داد. در بخش پایانی این مطلب می‌توانید چند مورد از برترین اکشن‌های فتوشاپ را به شکل رایگان دانلود کنید. با ما همراه باشید.

اکشن (Action) فتوشاپ چیست؟

حتما برای شما پیش آمده است که یک روند ادیت را برای ویرایش یک عکس در پیش گرفته باشید و باز هم بخواهید از آن استفاده کنید. راه حل زمان‌بر و طولانی این موضوع این است که دوباره به انجام همان کارها بر روی عکس دیگر بپردازید. اما فتوشاپ برای سریع‌تر شدن روند ادیت عکس‌ها یک راه بسیار مفید و کاربردی در نظر گرفته است. شما می‌توانید از ابزارهایی که همه آن‌ها را به نام اکشن می‌شناسیم استفاده کنید. این ابزارها امکان ضبط و نگهداری تغییراتی که شما بر روی یک عکس به وجود آوردید را دارند. بعد از ضبط این فرایند شما می‌توانید دوباره همان تغییرات را بر روی عکس دیگری اعمال کنید. به همین سادگی شما می‌توانید در زمان صرفه جویی کنید و چند عکس که به یک شکل باید ویرایش شود را در زمان بسیار کوتاهی ادیت کنید. این ابزار برای فتوشاپ کارانی که روش کار منحصر به فرد خود را دارند بسیار کاربردی است. زیر آن‌ها می‌توانند مثلا فرایند روتوش عکس در فتوشاپ را ضبط کنند. سپس همان فرایند روتوش را برای سایر عکس‌ها اعمال کنند.

البته این را فراموش نکنید که اکشن‌ها همیشه بر روی همه عکس‌ها شبیه به هم کار نمی‌کنند و ممکن است گاهی یک عکس را خراب کنند. اما در بسیاری مواقع اکشن‌ها مفید ظاهر می‌شوند. همچنین از جایی که استفاده از این ابزارهای فتوشاپ زمان‌بر و خسته کننده نیست شما می‌توانید حداقل یک بار این ابزار را بر روی عکس خود امتحان کنید و سپس در صورتی که اکشن، مفید ظاهر نشد، به ادیت ۰ تا ۱۰۰ عکس بپردازید.

کاربران فتوشاپ به دو طریق می‌توانند به Action دسترسی پیدا کنند. یک راه این است که خودتان این ابزارهای کاربردی ادیت عکس را بسازید. آموزش ساخت اکشن در انتهای این مطلب موجود است. علاوه بر این، شما می‌توانید اکشن‌ها را از طریق منابعی که در بخش بعدی معرفی می‌کنیم دانلود کنید و با فعالسازی آن‌ها در فتوشاپ، از آن‌ها استفاده کنید. هزاران طراح و فتوشاپ کار حرفه‌ای در سرتاسر دنیا اقدام به ساخت اکشن‌هایی کاربردی می‌کنند و آن‌ها را از طریق منابع مختلف به شکل رایگان و پولی در اختیار کاربران فتوشاپ قرار می‌دهند. اگر دوست دارید بدانید تا از کجا می‌توانید این اکشن‌های ساخته شده توسط این طراحان را پیدا کنید و از آن‌ها استفاده کنید، در بخش بعدی این مقاله با ما همراه باشید.

بهترین منابع دانلود اکشن فتوشاپ

همانطور که گفتیم تعداد زیادی از کاربران فتوشاپ و حتی سازندگان این برنامه در شرکت ادوبی اکشن‌های بسیار کاربردی را برای فتوشاپ درست کرده‌اند. شما می‌توانید این اکشن‌ها را دانلود کنید و از آن‌ها برای ادیت عکس خود استفاده کنید. در ادامه شما می‌توانید با ۶ منبع برتر دانلود اکشن رایگان آشنا شوید.

۱. Adobe

خود شرکت ادوبی که طراح و سازنده فتوشاپ نیز هست، اقدام به تولید و عرضه اکشن‌ها می‌کند. ادوبی این ابزارها را بر اساس نوع مجوز فتوشاپ به کاربران خود اهدا می‌کند. در سایت این شرکت تعداد زیادی Action به شکل رایگان وجود دارد که شما می‌توانید هرکدام از آن‌ها را مشاهده کنید، توضیحات مربوط به آن‌ها را بخوانید و سپس آن‌ها را به شکل رایگان برای خود دانلود کنید.

لینک این وبسایت : Adobe

۲. PhotoGraphyPla

کاربرد این سایت بیشتر برای افرادی است که علاوه بر فعالیت در حوزه فتوشاپ و ادیت تصاویر، عکاس نیز هستند. چرا که مجموعه PhotoGraphyPla به طور کلی در حوزه آموزش عکاسی فعالیت می‌کند. اکشن‌های این وبسایت نیز بیشتر به مرحله عکاسی برمی‌گردند. مثلا در این سایت اکشن‌هایی برای تغییر وضعیت لنز یا رفع تاری تصویر یا درست کردن تصاویری که حین حرکت گرفته شده‌اند کاربرد دارد. پیشنهاد ما به شما این است که اگر به شکل جدی هر دو زمینه عکاسی و ادیت عکس را دنبال می‌کنید و به دنبال Action هستید از محصولات و ابزارهای ادیت عکسی که وبسایت PhotoGraphyPla در اختیار شما قرار می‌دهد، دیدن و استفاده کنید.

لینک این وبسایت : PhotoGraphyPla

۳. Photoshoptutorials

وبسایت Photoshoptutorials یکی از مجموعه‌های فعال در زمنیه فتوشاپ است و به ارایه آموزش و ابزارهای مختلف فتوشاپ مشغول است. این وبسایت به شکل تخصصی روی فتوشاپ کار می‌کند و استفاده از اکشن‌های این مجموعه در بین بسیاری از کاربران فتوشاپ رواج دارد. اکشن‌ها در این سایت به شکل رایگان و دسته بندی شده در این سایت موجود هستند و شما به آسانی می‌توانید اکشن‌های رایگان Photoshoptutorials را پیدا کنید. سپس با مطالعه توضیحات مربوط به هر Action بر روی این سایت می‌توانید ابزار مورد نیاز خود را دریافت و استفاده کنید.

لینک این وبسایت : Photoshoptutorials

۴. Bellevue Avenue

اگر طراح گرافیکی هستید یا با استفاده از فتوشاپ اقدام به طراحی و یا ویرایش طرح‌های گرافیکی می‌کنید، اکشن‌های این وبسایت بسیار برای شما کارآمد خواهند بود. اکشن‌های رایگان این مجموعه شامل اکشن‌های طراحی وب و طراحی گرافیکی می‌شود. همچنین در این وبسایت تعداد بسیار زیادی Action برای روتوش صورت، ویرایش سوژه در عکس و حتی ویرایش صورت‌های مختلف وجود دارد. اما اکثر این دسته از اکشن‌های مجموعه Bellevue Avenue پولی هستند و به شکل رایگان نمی‌توان آن‌ها را پیدا کرد.

لینک این وبسایت : Bellevue Avenue

۵. Brusheezy

طراحان این وبسایت به تولید و عرضه تعداد زیادی اکشن فتوشاپ، الگوهای ادیت عکس و یا ساخت طرح‌های گرافیکی، کیت‌هایی برای رابط کاربری و … می‌کنند. شما در این وبسایت می‌توانید تعداد زیادی اکشن پیدا کنید که هرکدام از آن‌ها بسیار جذاب و کاربردی به نظر می‌رسد. تنها مشکل این وبسایت به اعتقاد بسیاری از کاربران فتوشاپ این است که این سایت دسته بندی مرتب و دقیقی ندارد و برای پیدا کردن ابزار مورد نظر خود در Brusheezy مجبور به جستجوی کلمات کلیدی هستید. در غیر این صورت کار با این وبسایت برای شما سخت خواهد شد.

لینک این وبسایت : Brusheezy

۶. mcpactions

وبسایت mcpactions یکی از مجموعه‌های برتر عرضه کننده اکشن در اینترنت است. اکشن‌های موجود در این سایت هم به شکل پولی و هم به شکل رایگان موجود می‌باشند. اما شما برای استفاده از این وبسایت و دانلود ابزارهای آن، حتما نیاز به ثبت‌نام در mcpactions دارید. همچنین علاوه بر موضوع اکشن‌ها، شما می‌توانید از آموزش‌های بسیار کاربردی این سایت در زمینه‌های عکاسی و ادیت عکس استفاده کنید. در صورتی که امکان پرداخت هزینه به این سایت را داشته باشید نیز، هزینه خرید و تهیه اکشن از این سایت، هزینه زیاد و غیر معقولی نیست.

لینک این وبسایت : mcpactions

امیدواریم که شما بتوانید با استفاده از این ۶ وبسایت بهترین اکشن فتوشاپ که مورد نیازتان است را پیدا کنید و از آن استفاده کنید. ترتیب معرفی این وبسایت‌ها نیز ارتباطی با برتری هیچکدام از این مجموعه‌ها نسبت به دیگری ندارد. بلکه شما برای پیدا کردن منبعی مناسب برای دانلود اکشن، این وبسایت‌ها را یک به یک امتحان کنید و از امکانات و محصولات‌ عرضه شده هرکدام از آن‌ها دیدن کنید تا به نتیجه مطلوب برسید. در بخش بعدی نیز، ما اکشن‌هایی را برای شما تهیه کردیم تا هرکدام را به شکل رایگان دانلود و استفاده کنید.

دانلود اکشن فتوشاپ

ما از بین هزاران اکشنی که برای فتوشاپ ساخته شده، در این قسمت ۱۵ اکشن فتوشاپ را برای شما گردآوری کردیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید عکس‌های خودتان را ویرایش کنید. شما می‌توانید در همین قسمت توضیحات مربوط به هر اکشن را به شکل جداگانه مطالعه کنید و سپس آن‌ها را دانلود کنید. برای مشاهده و دانلود این اکشن‌ها در ادامه با ما همراه باشید.

۱. اکشن روتوش صورت برای فتوشاپ

اکشن فتوشاپ روتوش صورت

روتوش صورت یکی از زمان‌بر ترین و مهم‌ترین کارهایی است که با استفاده از فتوشاپ انجام می‌شود. در واقع می‌توان گفت بسیاری از افراد از فتوشاپ فقط برای روتوش صورت استفاده می‌کنند. شما با استفاده از این اکشن می‌توانید پوست صورت سوژه عکس خود را تغییر دهید. شما می‌توانید از این اکشن استفاده کنید و نتیجه نهایی را با یکی از عکس‌هایی که به شکل دستی روتوش کردید، مقایسه کنید. البته فراموش نکنید همان‌طور که گفتیم در برخی موارد اکشن‌ها دچار خطا می‌شوند. تشخیص صورت و ویرایش آن نیز کاری حساس است و انجام آن به شکل خودکار ممکن است سخت به نظر برسد. اما با این حال، این اکشن روتوش صورت، به حد قابل قبولی نتایج مثبت از خود به جای گذاشته است. از این رو ما قصد داریم تا این اکشن را به شما نیز پیشنهاد کنیم. در این اکشن ۱۸ متد مختلف روتوش موجود است که هرکدام از آن‌ها با استفاده از متد و ابزارهای خاصی تصویر پرتره شما را روتوش می‌کند. این اکشن یکی از کامل‌ترین اکشن‌هایی است که تا کنون برای فتوشاپ منتشر شده است.

دانلود مجموعه ۱۸تایی اکشن روتوش صورت برای فتوشاپ (۳۰ مگابایت)

شما می‌توانید تصاویر نمونه از تاثیرات اکشن‌ها بر روی عکس پرتره را در تصاویر زیر مشاهده کنید.

استفاده از اکشن روتوش عکس در فتوشاپ

نمونه دوم روتوش با اکشن

همانطور که مشاهده می‌کنید کیفیت کار این اکشن قابل قبول است توانسته نتیجه مطلوبی را به عنوان یک عکس روتوش شده به ما ارایه کند.

۲. اکشن فتوشاپ نقاشی رنگ روغن

اکشن تبدیل عکس به نقاشی

با وجود امکانات زیاد و ابزارهای بسیار متنوع در فتوشاپ، تبدیل عکس به نقاشی یکی از کارهای زمان‌بری است که در فتوشاپ انجام می‌شود. در واقع پروسه تبدیل عکس به نقاشی مقداری سخت و زمان‌بر است. در صورتی که قصد دارید تا عکسی را تبدیل به نقاشی رنگ روغن کنید، می‌توانید از این Action استفاده کنید.

دانلود اکشن تبدیل عکس به نقاشی رنگ روغن (۳ مگابایت)

شما می‌توانید در تصویرهای زیر نحوه کار این اکشن را مشاهده کنید.

نمونه تبدیل عکس به نقاشی

نمونه دوم تبدیل عکس به نقاشی رنگ روغن

همانطور که در این تصاویر مشاهده کردید، این اکشن کار خود را به خوبی انجام می‌دهد و می‌تواند در چند ثانیه عکس را تبدیل به یک نقاشی رنگ روغن کند. کاری که اگر به شکل دستی قرار بود انجام شود، قطعا چند برابر این زمان، نیاز به کار داشت.

۳. اکشن افکت Retro

اکشن افکت retro

در بسیاری از طراحی‌های امروز در زمینه گرافیک، پوستر، حتی لباس و … تمایل به استفاده دوباره از المان‌های قدیمی و ترکیب آن‌ها با مد روز را می‌بینیم. این طرح‌های قدیمی را با عنوان Vintage یا Retro می‌شناسیم. یکی از طراحان گرافیکی و فتوشاپ‌کاران حرفه‌ای نیز اقدام به تولید اکشن Retro کرده است. این اکشن افکتی را بر تصویرهای شما اعمال می‌کند که تصویر شما شبیه به طرح گرافیکی قدیمی می‌شود. این اکشن فتوشاپ برای بسیاری از کاربران فتوشاپ یا طراحان گرافیکی که با فتوشاپ مشغول به کار هستند، ابزاری بسیار کاربردی محسوب می‌شود. زیرا که استفاده از افکت‌های Retro به قدری افزایش یافته که حتی برنامه‌هایی برای سیستم‌عامل‌های اندروید و آی او اس طراحی شده که تنها کارشان اعمال فیلتر Vintage یا Retro بر روی عکس است. حتی شما می‌توانید در بزرگ‌ترین همایش‌های دنیا نیز می‌توانید استفاده فراوان از این افکت‌های قدیمی را ببینید. برای مثال، طرح لباس بسیاری از تیم‌های فوتبال که از برند آدیداس استفاده می‌کنند به شکل قدیمی طراحی شده است. شما می‌توانید از طریق لینک زیر اکشن اعمال فیلتر Retro بر روی عکس‌ها را دانلود کنید.

دانلود اکشن افکت Retro (۴ مگابایت)

در تصویر زیر می‌توانید نحوه کار این فیلتر بر روی یک عکس پرتره را مشاهده کنید.

اکشن فتوشاپ Retro

همانطور که دیدید در واقع این فیلتر با اعمال رنگ‌هایی بزرگ‌نمایی شده و تبدیل کردن عکس به طرحی نیمه کارتونی آن را به شکل پوسترها و طرح‌های قدیمی در می‌آورد.

۴. اکشن فتوشاپ با افکت دود

اکشن فتوشاپ با افکت دود

اضافه کردن دود به تصاویر گاه ممکن است موجب رازآلود شدن تصاویر شود. گاهی نیز ممکن است سوژه عکس را با ابهت‌تر نشان دهد. در هر صورت، بسته به سوژه حاضر در تصویر، دود بر اینکه سوژه چگونه جلوه کند اثرگذار خواهد بود. اما اضافه کردن دود واقعی در زمان عکاسی کاری زمان‌بر است که هزینه کمی ندارد و همچنین انجام آن ممکن است آسیب‌های زیادی به محیط اطراف عکاسی برساند. حتی استفاده از دود در فضای بسته آتلیه تا حدی غیرممکن است. شما به جای اینکه دود واقعی را به محیط عکاسی ببرید، می‌توانید با استفاده از فنون ادیت تصاویر آن را به اشکال مختلف به تصاویر خود اضافه کنید. اکشنی که در این قسمت برای شما گذاشتیم، افکت دود را بر تصاویر شما و سوژه‌های عکاسی شما اعمال می‌کند.

دانلود اکشن فتوشاپ با افکت دود (۴۰ مگابایت)

در تصویر زیر می‌توانید تصویر قبل از استفاده از این اکشن را در سمت چپ و تصویر نهایی با استفاده از اکشن افکت دود را در سمت راست مشاهده کنید.

افکت دود

۵. اکشن افکت کمیک برای تصاویر در فتوشاپ

اکشن فتوشاپ کمیک بوک

کتاب‌های مصور یا کمیک بوک‌ها (Comic Book) طرفداران زیادی دارند. این کتاب‌ها شامل قصه‌هایی هستند که با استفاده از متن و تصویر روایت می‌شوند. اکثر این کتاب‌ها داستان‌های اکشن یا ابرقهرمانی دارند، به همین علت، استقبال زیادی از این کتاب‌های مصور می‌شود و مخاطبان زیادی دارند. شما می‌توانید با استفاده از اکشنی که در این قسمت برای شما تدارک دیدیم، افکتی را بر تصویر خود اعمال کنید که تصویر شما، فضای تصاویر کمیک بوک‌ها را به خود بگیرد.

دانلود اکشن با افکت کمیک بوک (۷۰ مگابایت)

در تصویر زیر می‌توانید ببینید که فیلتر کمیک بوک چگونه عکس شما را تغییر می‌دهد و آن را شبیه به عکس‌هایی که در کتاب‌های مصور وجود دارند، تغییر می‌دهد.

افکت کمیک بوک با استفاده از اکشن برای فتوشاپ

۶. اکشن تبدیل طرح به لامپ

اکشن فتوشاپ تبدیل طرح به لامپ

یک اکشن زیبا، تبدیل طرح یا نوشته شما به طرح لامپ می‌باشد. این اکشن شاید به ظاهر ساده به نظر برسد، اما بسیار خلاقانه است و در طرح‌های گرافیکی یا پوسترها بسیار کارآمد است. شما با استفاده از این اکشن می‌توانید فونت یا الگوی خود را به شکلی درآورید که انگار هر کدام از المان‌های طرح شما از یک لامپ تشکیل شده است.

دانلود اکشن تبدیل طرح به لامپ‌های رنگی (۲۵ مگابایت)

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، ما کلمه Light به معنای نور را در فتوشاپ نوشتیم و با استفاده از این اکشن آن را به طرح زیر تغییر دادیم.

اکشن تبدیل طرح به لامپ

۷. اکشن براش درخشنده (Shining Brush)

اکشن فتوشاپ قلم درخشنده

شما با استفاده از این اکشن می‌توانید یک براش درخشنده را وارد فتوشاپ کنید. با استفاده از این براش نیز می‌توانید کل تصویر یا بخشی از آن را به شکلی درآورید که انگار در حال درخشیدن است. این اکشن دارای ۴ ابزار است که هرکدام به نحوی تصویر شما را درخشان می‌کند.

دانلود اکشن قلم درخشان کننده (۱۶ مگابایت)

۸. اکشن فتوشاپ تم قرمز

اکشن فتوشاپ تم قرمز رنگ

رنگ قرمز به عکس‌ها انرژی زیادی می‌بخشد و باعث می‌شود فضای آن‌ها بسیار گرم و صمیمی به نظر برسد. مخصوصا اگر نوع رنگ قرمز، پر رنگ باشد. شما با استفاده از این اکشن می‌توانید فضای رنگی تصاویر خود را به رنگ قرمز تغییر دهید. رنگ قرمز این تم را به اصطلاح (قرمز شرابی) می‌نامیم.

دانلود اکشن تم قرمز برای عکس‌ها (۱ مگابایت)

در تصویر زیر می‌توانید نحوه اعمال رنگ قرمز بر روی تصاویر را توسط این اکشن کاربردی مشاهده کنید.

اکشن تم قرمز برای فتوشاپ

۹. اکشن فتوشاپ تم آبی

اکشن فتوشاپ تم آبی برای تصاویر

رنگ آبی نیز نقطه مقابل رنگ قرمز است. رنگ آبی فضای تصویر را تا حدودی سرد، خشک یا بی‌روح می‌کند. معمولا از این رنگ برای تصاویری که فضای آرام یا سنگین دارند، استفاده می‌کنند. هر چقدر نیز رنگ آبی پررنگ‌تر باشد، میزان سرد بودن تصویر افزایش پیدا می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این اکشن، فضای تصویر خود را آبی کنید و فضای بصری و روحی آن را تغییر دهید.

دانلود اکشن تم آبی برای عکس‌ها (۱ مگابایت)

همانطور که در مجموعه تصاویر پایین می‌توانید مشاهده کنید، اکشن فتوشاپ تم آبی رنگ چنین تاثیری بر روی عکس‌ها می‌گذارد.

اکشن تم آبی

این ۹ اکشن، ابزارهایی کارآمد هستند که شما می‌توانید هرکدام از آن‌ها را دانلود کنید و از آن‌ها استفاده کنید. اگر می‌خواهید بدانید تا چگونه می‌توانید از این اکشن‌ها استفاده کنید، بخش بعدی این مقاله را مطالعه کنید.

چگونه می‌توان از اکشن در فتوشاپ استفاده کرد؟

حالا پس از معرفی منابع دانلود اکشن‌ها و معرفی چند اکشن کارآمد به شما برای دانلود، نوبت آن است که ببینیم چگونه می‌توان اکشن‌ها را وارد فتوشاپ کرد. اولین نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید این است که فرمت اکشن‌های فتوشاپ atn است. یعنی در انتهای فایل اکشن باید atn. را ببینید. ممکن است فایل‌هایی که به عنوان اکشن فتوشاپ دانلود می‌کنید فرمت‌های دیگر داشته باشند یا فایل دانلودی شما، یک پوشه باشد. در این صورت باید داخل فولدر یا فایلی که با فرمت دیگر است را بگردید تا فایلی که پسوند یا فرمت atn دارد را بیابید. حال که فایل اکشن را پیدا کردید، نوبت وارد کردن آن به فتوشاپ است. 

روش اول : باز کردن مستقیم فایل atn

برای باز کردن اکشن‌ها در فتوشاپ راه‌های مختلفی وجود دارد. یکی از سریع‌ترین راه‌ها این است که به شکل مستقیم خود فایل را اجرا کنید. در صورتی که شما فتوشاپ را بر روی سیستم خود نصب داشته باشید، فایل‌های atn بر روی فتوشاپ باز می‌شوند. برای باز کردن اکشن از این راه فقط کافی‌ست تا فایل اکشن مورد نظر را پیدا کنید، سپس روی آن دوبار کلیک کنید. همچنین می‌توانید مانند تصویر پایین، روی اکشن کلیک راست کنید و سپس گزینه Open را انتخاب کنید.

باز کردن اکشن فتوشاپ

به همین سادگی اکشن شما روی فتوشاپ اجرا می‌شود.

روش دوم : باز کردن اکشن با استفاده از گزینه Load Actions در فتوشاپ

برای باز کردن اکشن‌ها از طریق خود فتوشاپ، ابتدا باید از طریق منوی نواری بالای صفحه در فتوشاپ، پنجره Window را باز کنید. سپس مانند تصویر پایین، گزینه Actions را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.

باز کردن اکشن در فتوشاپ

بعد از انتخاب این گزینه یک پنجره جدید، مطابق با تصویر پایین برای شما باز می‌شود.

اکشن‌های فتوشاپ در منوی Actions

شما در این پنجره می‌توانید تمامی اکشن‌هایی که در اختیار دارید را مشاهده کنید. در واقع اگر می‌خواستید از نصب شدن صحیح یک اکشن بر روی فتوشاپ خود اطمینان پیدا کنید نیز، می‌توانید همین پنجره را باز کنید و ببینید که اکشن مورد نظر شما در این پنجره موجود است یا خیر. 

در مرحله بعدی باید اکشنی که می‌خواهید باز کنید را انتخاب کنید. یک اکشن را به دلخواه خود انتخاب کنید. سپس از پایین این پنجره، گزینه Play را انتخاب کنید. شما می‌توانید نحوه انتخاب این گزینه را در تصویر پایین مشاهده کنید.

اجرای اکشن در فتوشاپ

بعد از این مرحله اکشن مورد نظر برای شما در فتوشاپ باز می‌شود و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

به این دو روش شما می‌توانید از اکشن‌ها در فتوشاپ استفاده کنید. در صورتی که با هیچکدام از این روش‌ها نتوانستید اکشن مورد نظر خودتان را بر روی فتوشاپ نصب و اجرا کنید. می‌توانید فایل atn اکشن خود را به فولدر مخصوص اکشن‌ها در محلی که فتوشاپ نصب شده کپی کنید. برای اینکار باید ابتدا فایل اکشن با فرمت atn را کپی کنید. سپس وارد فولدری که فتوشاپ در آن نصب شده است بشوید. سپس وارد فولدر Presets شوید. از این پوشه، فولدر Actions را پیدا و باز کنید. سپس فایل خود را در این فولدر کپی کنید. با این کار اکشن شما بر روی فتوشاپ شما نصب شده و می‌توانید در فتوشاپ به آن دسترسی داشته باشید.

با استفاده از این روش‌ها شما می‌توانید فایل‌های atn را بر روی فتوشاپ خود باز کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

نحوه ساخت یک اکشن برای فتوشاپ

ممکن است شما فتوشاپ‌کار خلاقی باشید و از یک روش خاص برای روتوش چهره افراد یا افزایش کیفیت تصاویر استفاده کنید. قطعا انجام این کارها آن هم به روش خودتان زمان‌بر بوده و نیاز به حوصله و وقت زیادی دارد. شما برای صرفه جویی در زمان می‌توانید اکشن خودتان را بسازید. با این کار هم روند انجام ویرایش به سبک خودتان را تا ابد نگه می‌دارید و هم اینکه لازم نیست تا برای ویرایش یک عکس، یک کار تکراری را بارها و بارها انجام دهید. در این قسمت ما قصد داریم تا به شما توضیح دهیم که چگونه می‌توانید اکشن مخصوص به خودتان را در فتوشاپ بسازید و آن را ذخیره کنید.

برای ساخت یک اکشن ابتدا باید از طریق منوی نواری شکل که در بالای صفحه قرار گرفته، منوی Window را باز کنید. سپس از بین گزینه‌های موجود در این منو، Actions را انتخاب کنید تا پنجره مربوط به اکشن‌ها برای شما باز شود. درست شبیه به تصویر پایین عمل کنید.

منوی اکشن فتوشاپ

در پایین منوی اکشن فتوشاپ آیکونی وجود دارد که شبیه به ورق کاغذی است که گوشه راست آن برگشته است. در تصویر زیر این آیکون را برای شما مشخص کردیم.

ساخت اکشن فتوشاپ

بعد از کلیک بر روی این آیکون یک منوی جدید، شبیه به تصویر بالا برای شما باز می‌شود. شما در این منو می‌توانید مشخصات اکشنی که در حال ساخت آن هستید را تعیین کنید. ما اسم اکشنی که قرار بود بسازیم را Envato Tuts + گذاشتیم. هنگامی که همه مشخصات را با نظر خودتان انتخاب کردید، بر روی Record کلیک کنید تا ضبط اکشن شروع شود. بعد از انتخاب دکمه Record، هر عملی که انجام دهید بر روی اکشن شما ذخیره خواهد شد. پس مراقب باشید تا پیش از این مرحله همه چیز را آماده کرده باشید. البته در حین ضبط اکشن شما توانایی Stop کردن آن را دارید. هنگامی که اکشن در حال ضبط بود و خواستید تا کاری بی‌ربط به اکشن و فتوشاپ را انجام دهید، گزینه Stop را انتخاب کنید. سپس زمانی که قصد داشتید تا دوباره به ضبط اکشن ادامه دهید، گزینه Record را مجددا انتخاب کنید تا فرایند ضبط از سر گرفته شود. هنگامی که ضبط اکشن فتوشاپ را شروع کنید، پنلی شبیه به تصویر پایین برای شما نمایش داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید تنظیمات ضبط را تغییر دهید و آن را نگه دارید یا ذخیره کنید.

پنل ضبط اکشن در فتوشاپ

حالا وقت آن است که کار خود را انجام دهید، تمام تغییراتی که می‌خواهید را بر روی عکس به وجود آورید. بعد از انجام همه کارها، نوبت ذخیر Action است. برای ذخیره فرایند ادیت عکس که انجام دادید، فقط لازم است تا شبیه به تصویر پایین، اولین آیکون از سمت چپ در نوار پایین پنل ضبط اکشن را انتخاب کنید. این آیکون یک مربع ساده است که همه ما آن را به عنوان دکمه توقف یا پایان می‌شناسیم.

ذخیره اکشن

حالا اکشن شما ذخیره شد. شما می‌توانید به یکی از روش‌هایی که بالا توضیح دادیم، اکشن خود را باز کنید و از آن استفاده کنید. ساخت و ذخیره یک اکشن در این مرحله به پایان می‌رسد، اما نکات مهمی راجع به ساخت اکشن برای فتوشاپ وجود دارد که همواره باید به آن‌ها توجه کنید، ما این نکات را در بخش بعدی برای شما توضیح می‌دهیم.

نکاتی که حین ساخت اکشن فتوشاپ باید به آن‌ها توجه کنید

در حین ضبط و ساخت اکشن ممکن است خطاهایی به وجود آید یا اینکه در این خطاها در هنگام اجرای اکشن نمایان شود. برای جلوگیری از این خطاها و ساخت ذخیره هرچه بهتر تغییراتی که بر روی یک عکس به وجود آورده‌اید، نکات زیر را فراموش نکنید.

 • از پرداختن به جزییات بپرهیزید

در صورتی که در زمان ضبط اکشن بیش از حد به جزییات بپردازید، فتوشاپ خطایی را برای شما نمایان می‌کند و به شما اجازه ادامه کار را نمی‌دهد. این نکته را به خاطر داشته باشید  که اکشن‌ها باید شامل تغییراتی کلی باشند، زیرا که نمی‌توان جزییات یک عکس را با جزییات سایر تصاویر مطابقت داد. در صورتی که به جزییات توجه زیادی داشته باشید، علاوه بر اینکه فتوشاپ به شما خطا می‌دهد، نمی‌توانید از اکشنی که ساختید بر روی تصاویر دیگر به خوبی استفاده کنید. برای مثال فرض کنید یک اکشن روتوش چهره می‌سازید. اما در فرایند ساخت آن حتی خال روی چهره سوژه را حذف کرده‌اید. در این صورت اکشن شما بر روی سایر تصاویر نیز همان نقطه را تغییر می‌دهد. در صورتی که ممکن است سوژه دیگری در آن قسمت از چهره هیچ مشخصه‌ای نداشته باشد و روتوش آن قسمت موجب خرابی تصویر شود. از همین رو، حین ساخت اکشن، به جزییات نپردازید.

 • به عکس اصلی دست نزنید

در صورتی که می‌خواهید تغییراتی که قرار است بر روی یک عکس به وجود آورید را ذخیره کنید، سعی کنید ابتدا یک کپی از آن عکس بسازید و سپس تغییرات را بر روی نسخه کپی عکس اعمال کنید. زیرا که حین به وجود آوردن یک اکشن ممکن است به خطاها و اشتباهات زیادی برخورد کنید.

 • از ابزارهای non-destructive استفاده کنید

در مجموع، ابزارهای فتوشاپ به دو دسته destructive و non-destructive تقسیم می‌شوند. اکشن را نیز شاید بتوان به عنوان یک ابزار در فتوشاپ در نظر گرفت. ابزارهای non-destructive آن دسته از ابزارها هستند که بر روی لایه‌های کپی شده کار می‌کنند و برای عکس اصلی مخرب نیستند. سعی کنید چه حین ساخت یک اکشن، چه هنگام دانلود و استفاده از یک اکشن اطمینان پیدا کنید که non-destructive باشد.

کلام پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا در ابتدا شما را با اکشن‌هایی که در فتوشاپ وجود دارند آشنا کنیم. سپس به معرفی بهترین منابع دانلود اکشن برای فتوشاپ پرداختیم و چند اکشن جالب و کاربردی را در اختیار شما قرار دادیم. در بخش‌های بعدی نیز نحوه استفاده و نحوه ساخت یک اکشن در فتوشاپ را به شما آموزش دادیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه ها

 1. محمدتقی باقری گفت:

  خیلی ممنون از توضیحاتون خوبتون

 2. میثم محمدزاده گفت:

  مشاوره آنلاین هم دارید

 3. امید بزرگ نیا گفت:

  Awli bood

 4. رضا جلیلی گفت:

  حرف نداشت👌🏻

 5. عیسی رسولی گفت:

  مشاوره هاتون عالین واقعا!

 6. محمدحسین حمیدی گفت:

  چرا اینقد کم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک