آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

۶ روش برش عکس در فتوشاپ به شکل حرفه‌ای

avatar
زهیر اکبری

اشتراک

حتما برای شما هم پیش آمده که عکسی گرفته‌اید که نقطه‌ای از آن عیب و ایرادی دارد. ساده‌ترین روش ادیت و بهبود این نوع عکس‌ها برش زدن آن یا به اصطلاح “کراپ کردن” آن است. در این مقاله با چند روش برش عکس در فتوشاپ آشنا خواهیم شد. ابتدا دو روش ساده بریدن عکس را برای شما بیان می‌کنیم، سپس با روش‌های برش اتوماتیک، بریدن عکس با شکل دایره، کراپ عکس بدون حذف پس زمینه آشنا خواهیم شد. در انتها نیز به آموزش برش قسمتی از عکس در فتوشاپ و چسباندن آن خواهیم پرداخت.

این نوشته شاید به ظاهر ساده به نظر برسد اما ادیتورهای حرفه‌ای عکس به خوبی می‌دانند که برش مناسب عکس و حذف قسمت‌های اضافی عکس چقدر بر زیبایی و بهبود فرایند ادیت عکس کمک می‌کند.

برش عکس به شکل ساده در فتوشاپ (Crop)

اگر می‌خواهید خیلی سریع و راحت عکس خود را ببرید، همانطور که گفتیم می‌توانید از این دو روش که هر کدام را به شکل جدا توضیح خواهیم داد، استفاده کنید.

سریع‌ترین روش بریدن عکس در فتوشاپ

برای فعال کردن ابزار برش، فقط کافیست تا دکمه C کیبورد خود را فشار دهید.

سپس مرز برش عکس را مانند تصویر زیر با جا به جا کردن نشانگرهای اطراف تصویر خود، مشخص کنید.

در صورتی که اندازه مناسب بریدن عکس را به دست آوردید، دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

برش عکس شما در فتوشاپ به همین سرعت انجام شد.

این روش برش یا Crop عکس در واقع سریع‌ترین و دم دستی‌ترین راه برای برش یک عکس در فتوشاپ است.

بریدن قسمتی از عکس با استفاده از ابزار Rectangular Marquee Tool فتوشاپ

برای استفاده از Rectangular Marquee Tool فقط کافی است که دکمه M را در صفحه کیبورد خود فشار دهید تا این ابزار فعال شود.

سپس مانند تصویر بالا، مرزهای برش عکس را با جابه جایی خطوط بریدن عکس تنظیم کنید.

در مرحله آخر، مطابق تصویر پایین از طریق نوار ابزار بالای صفحه در فتوشاپ قسمت Image را باز کنید و گزینه Crop را انتخاب کنید تا قسمتی از عکس که مشخص کرده‌اید برش داده شود.

به همین سادگی شما می‌توانید به راحتی با دو راه متفاوت عکس‌های خودتان را در فتوشاپ کراپ کنید و قسمت‌های اضافی عکس را حذف کنید. در ادامه این بخش آموزشی به سراغ آموزش استفاده از ویژگی برش خودکار در فتوشاپ و برش عکس به اشکال و روش‌های مختلف و پیچیده‌تر خواهیم پرداخت.

برش اتوماتیک عکس در فتوشاپ

همچنین ادوبی برای راحت‌تر کردن کار کاربران و سریع‌تر کردن فرایند برش عکس, در نسخه‌های اخیر فتوشاپ امکان برش اتوماتیک عکس‌ها را فراهم کرده. در ادامه متن به شما آموزش میدهیم تا چگونه از برش اتوماتیک عکس در فتوشاپ استفاده کنید.

ابتدا عکس خود را در فتوشاپ باز کنید.

سپس از طریق نوار بالا منوی File را باز کنید. قسمت Automate را انتخاب کنید و از بین گزینه‌های آن Crop and Straighten Photos را انتخاب کنید.

این گزینه به طور خودکار عکس‌های شما را اسکن می‌کند و آن را برش می‌دهد. کار برش اتوماتیک عکس شما به همین سادگی تمام شد.

کات کردن عکس در فتوشاپ به شکل دایره‌ای

حتما شده که برای لوگوی خود یا عکس پروفایل‌تان در شبکه‌های اجتماعی یا حتی برای بارگذاری عکس در پلتفرم‌هایی که قالب خاص دارند نیاز به عکس دایره‌ای شکل پیدا کرده باشید. از جایی که معمولا برش عکس اتوماتیک برنامه‌های مختلف ایرادات فراوانی دارد، شما می‌توانید با خواندن آموزشی که برای شما ذکر می‌کنیم‌، عکس‌های خود را به راحتی در فتوشاپ به شکل دایره‌ای ببرید.

کراپ دایره‌ای عکس با استفاده از Marquee Tool

در مرحله اول لازم است تا شبیه به تصویر بالا، از طریق نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ ابزار Marquee Tool را باز کنید. این ابزار لوگویی بیضی شکل با خط ناپیوسته دارد. آن را باز کنید و از گزینه‌های این ابزار، Elliptical Marquee را انتخاب کنید.

سپس دکمه Shift را نگه دارید و مرزهای برش تصویر را به صورت دایره‌ای انتخاب کنید.

حالا مجددا مانند مراحل قبلی، از طریق نوار بالا منوی Image را باز کنید و Crop را بزنید.

با اینکار فتوشاپ همچنان تصویر شما را به شکل مستطیل برش می‌دهد. برای درست کردن این مشکل ابتدا Ctrl X را فشار دهید. سپس Ctrl V را فشار دهید و در منوی کوچک سمت چپ تصویر لایه پس زمینه یا Background را حذف کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید عکس شما به شکل دایره‌ای بریده شده است. برای استفاده از آن فقط کافی‌ست تا عکس را ذخیره کنید.

بریدن عکس به شکل دایره‌ای با استفاده از ماسک لایه فتوشاپ

اگر احساس کردید که به روشی که گفته شد نمی‌توانید به خوبی عکس‌های خود را به شکل دایره‌ای ببرید، ماسک لایه را امتحان کنید. این روش کمی پیچیده‌تر از برش عکس در فتوشاپ با استفاده از Marquee Tool است اما دقیق‌تر عمل می‌کند.

برای برش عکس‌ها با این روش ابتدا لازم است تا دکمه U را در صفحه کلید خود فشار دهید. با این کار ابزار Ellipse برای‌تان فعال می‌شود. سپس شکل مدنظر خود را با استفاده از این ابزار بکشید.

در مرحله بعدی، مانند تصویر زیر، لایه Ellipse را زیر لایه عکس اصلی قرار دهید و روی عکس اصلی کلیک راست کنید و گزینه Create Clipping Mask را از منوی باز شده انتخاب کنید.

برش دایره‌ای عکس تکمیل شد. همچنین اگر ایراداتی را در تصویر برش داده شده پیدا کردید، می‌توانید آن را در همین مرحله ادیت کنید. همچنین با استفاده از روش بریدن عکس به شکل ماسک لایه شما می‌توانید عکس‌ها را نه فقط به شکل دایره که به هر شکلی که می‌خواهید برش دهید.

دو راه گقته شده ساده‌ترین و در عین حال اصولی‌ترین راه‌ها برای برش انواع عکس به شکل دایره یا سایر اشکال غیرمتداول می‌باشند.

بریدن تصویر در فتوشاپ بدون حذف پس زمینه

ممکن است گاهی برای ادیت تصاویر و بهبود آن‌ها نیاز به کوچک‌تر کردن آن‌ها داشته باشید. همچنین ممکن است برای چسباندن یک عکس به تصویر دیگر در فتوشاپ بخواهید عکس را برش دهید تا بر تصویر دیگر انطباق پیدا کند. ما در این بخش از این مقاله آموزشی به توضیح چگونگی بریدن عکس بدون حذف پس‌زمینه خواهیم پرداخت.

ابتدا لازم است تا روی لایه دوم تصویر کلیک کنید و گزینه Add a Mask را فعال کنید. برای این کار می‌توانید علامت مستطیل شکلی که در میان آن دایره است را از پایین پنل لایه‌ها انتخاب کنید.

حالا ماسک لایه را در منوی لایه‌ها انتخاب کنید و با استفاده از ابزار Rectangular Marquee که نحوه استفاده از آن را در این مقاله گفتیم، اندازه مورد نظر برش را انتخاب کنید.

بعد از تکمیل انتخاب خود، با استفاده از میانبر Shift +Ctrl +l نقاط مشخص شده را معکوس کنید.

سپس میانبر Shift + F5 را از طریق صفحه کلید خود انتخاب کنید تا منوی Fill برای شما باز شود. مثل تصویر پایین، برای Contents، گزینه Black را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب فقط کافی‌ست تا OK  را بزنید تا تغییرات نهایی شوند.

در صورتی که نیاز به لغو انتخاب دارید، دکمه‌های Ctrl + D را در صفحه کلید فشار دهید.

برش چند تصویر به شکل هم‌زمان در فتوشاپ با استفاده از Action

شما می‌توانید با استفاده از اکشن‌هایی (Action) که فتوشاپ در اختیار کاربران قرار داده چند تصویر را به شکل همزمان در سایزی مشخص برش دهید. اگر دوست دارید بدانید چگونه این کار انجام می‌شود، ادامه این قسمت از این مقاله آموزشی را مطالعه کنید.

شما می‌توانید با مراجعه به یکی از منابع دانلود اکشن‌های فتوشاپ مانند سایت GraphicRiver اکشن Photoshop Auto Crop (Crop Images) را دانلود کنید.

سپس برنامه فتوشاپ را باز کنید و برای باز کردن این فایل دکمه‌های Ctrl + O را بزنید و این اکشن را در فتوشاپ باز کنید.

هنگامی که اکشن را یک بار بر روی فتوشاپ باز و نصب کنید، می‌توانید برای همیشه از طریق منوی اکشن‌ها به آن دسترسی داشته باشید. برای باز کردن این منو فقط کافی‌ست تا دکمه‌های Alt + F9 را در کیبورد خود فشار دهید. این منو را باز کنید و Crop Images را انتخاب کنید.

حال لازم است تا تصاویری که می‌خواهید برش دهید را داخل یک فولدر بگذارید. سپس از طریق نوار بالای فتوشاپ منوی Edit را باز کنید. Automate را باز کنید و از بین گزینه‌های آن،‌شبیه به تصویر پایین، Batch را انتخاب کنید.

در منوی Batch یک قسمت به نام Play وجود دارد. گزینه Set را روی Crop Image قرار دهید و گزینه Action را مطابق شکلی که می‌خواهید عکس‌ها برش بخورند تنظیم کنید. برای مثال ما می‌خواهیم تا عکس‌ها را به شکل دایره برش دهیم. پس Action را روی گزینه Decrease – Shape (Circle) Crop قرار دادیم.

در سمت چپ منو از قسمتی که روی آن نوشته …Choose وجود دارد پوشه تصاویر را انتخاب کنید. همچنین تیک گزینه Suppress File Open Options Dialogs را فعال کنید. در سمت راست منو نیز پوشه‌ای که می‌خواهید تصاویر برش داده شده در آن ذخیره شوند را انتخاب کنید و تیک پایین آن را فعال کنید.

با زدن دکمه OK تغییرات اعمال می‌شوند.

بدین شکل می‌توانید عکس‌ها را به تعداد بالا کراپ کنید. البته فراموش نکنید که به دلیل تفاوت عکس‌ها ممکن است این روش درصد خطای زیادی داشته باشد. اما با این حال می‌تواند تعداد زیادی عکس را در زمان کمی برش دهد. در صورتی که اگر می‌خواستید هر یک را برش دهید زمان زیادی را باید صرف این کار می‌کردید.

آموزش برش و چسباندن عکس در فتوشاپ

حال که با بهترین راه‌های برش عکس آشنا شدیم, می‌توانیم به سراغ آموزش چسباندن عکس‌ها به یکدیگر در فتوشاپ برویم. بسیاری از افرادی که عکس‌های خود را برش می‌دهند به دنبال این هستند که چطور عکس برش داده شده را به تصویری دیگر بچسبانند. برای آموزش چسباندن دو عکس به همدیگر در فتوشاپ, در ادامه با ما همراه باشید.

برای چسباندن دو عکس به هم, ابتدا لازم است تا از طریق منوی فتوشاپ, گزینه File را انتخاب کنید و سپس به بخش Scripts بروید و گزینه Load Files into Stack را انتخاب کنید.

سپس منوی Load Layers برای شما باز می‌شود. در این منو برای قسمت Use گزینه Files را انتخاب کنید.

در مرحله بعدی برای باز کردن عکس‌ها روی Browse کلیک کنید. با این کار شما می‌توانید عکس‌های خود را انتخاب و وارد فتوشاپ کنید.

بعد از انتخاب عکس‌ها به منوی Load Layers باز‌می‌گردید. کافی‌ست تا دکمه OK را بزنید تا عکس‌ها وارد فتوشاپ شما شوند. اکنون هر دو تصویر را در قسمت لایه‌ها می‌توانید مشاهده کنید.

فراموش نکنید که علامت چشم کنار هر دو لایه را فعال کنید.

در مرحله بعدی از طریق نوار ابزار سمت چپ ابزار Move Tool را مطابق تصویر پایین انتخاب کنید.

بعد از انتخاب این ابزار حتما اطمینان پیدا کنید که Snap و Snap to Documents Bounds فعال هستند. برای فعال کردن این دو گزینه از طریق نوار ابزار بالا View را باز کنید و شبیه به دو تصویر پایین تیک گزینه Snap را بزنید و سپس با بازکردن گزینه‌های Snap to تیک گزینه Documents Bounds را فعال کنید.

سپس لایه بالایی عکس را انتخاب کنید.

سپس با ابزار Move Tool که قبلا انتخاب کردید عکسی که در لایه بالایی قرار دارد را جا به جا کنید تا عکس دوم نمایان شود.

اگر می‌خواهید که هر دو عکس را به شکل کامل در کنار هم داشته باشید می‌توانید از طریق منوی بالا Image را باز کنید و گزینه Reveal All را انتخاب کنید تا اندازه بوم به اندازه هر دو عکس تنظیم شود و هر دو عکس به شکل کامل در کنار هم قرار بگیرند.

نتیجه نهایی این کارها را می‌توانید در تصویر پایین مشاهده کنید.

اهمیت Crop کردن عکس‌ها

از اهمیت برش عکس‌ها به شکل مختصر گفتیم. اکنون قصد داریم تا به شکل کامل‌تر توضیح دهیم تا چرا بریدن عکس‌ها می‌تواند در عین ساده به نظر رسیدن بااهمیت و مهم باشد.

 • حذف قسمت‌های اضافه

معمولا افرادی که عکاسی مستند یا در لحطه را دنبال می‌کنند می‌دانند که نکات کوچکی در بخشی از عکس‌ها وجود دارد که جنبه زیبایی و جذابیت تصویر را از آن می‌گیرد. همچنین در این نوع عکس‌ها معمولا در پس‌زمینه موارد اضافه وجود دارد که تمرکز بر سوژه اصلی را کم می‌کند و هماهنگی بصری عکس را کم می‌کند. از این رو برش عکس‌ها می‌تواند در این موارد کلید حل مشکلات باشد.

 • تهیه تصاویری با سایزهای خاص

گاهی ممکن است که نیاز به تصاویری با سایزهایی خاص داشته باشید. مثلا بخواهید یک عکس خیلی عریض یا با طول خیلی زیاد داشته باشید. از این رو می‌توانید به جای اینکه کار عکاسی خود را سخت کنید, فقط عکس‌ها را در ابعاد اصلی لنز دوربین بگیرید و بعد با استفاده از گزینه‌های برش تصویر, عکسی با سایز مدنظر خود را تهیه کنید.

 • عکس‌هایی با شکل خاص

ممکن است تصویری سوژه‌ای اصلی داشته باشد که شکلی خاص داشته باشد و به علت همین شکل خاص, نشود تا با ارایه عکس با قالب‌های متداول بر روی سوژه تمرکز کرد. از این رو شما می‌توانید عکس را با استفاده از اشکل مختلف مانند دایره یا مثلث برش دهید تا نتیجه دلخواه شما حاصل شود.

 • بریدن عکس برای نمایش یک محتوا یا مفهوم خاص

ممکن است عکسی بگیرید که در دل آن پر از نکات مختلف باشد که هر یک بیانگر مفهومی متفاوت باشد. شما می‌توانید با استفاده از گزینه Crop هر کدام از این مفاهیم و گوشه‌های عکس را متمایز کنید و هر یک را به عنوان تصویری جدا ذخیره کنید.

این دلایل نیز می‌تواند عکاسان و هنرمندان حوزه تصویر را به اهمیت برش تصاویر آگاه سازد. از همین رو آشنایی با شیوه بریدن عکس‌ها بسیار مهم است. قطعا فتوشاپ جامع‌ترین و کامل‌ترین برنامه ادیت و تغییر عکس‌ها می‌باشد. ما در این نوشته به شکل کاملی شیوه‌های برش عکس در فتوشاپ را توضیح دادیم. امیدواریم که این توضیحات برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاه ها

 1. محمدحسن رضایی گفت:

  سلام دوست عزیز برای طراحی بروی ظروف چینی یا بلور و ارکوپال باید با چه برنامه های کار کنم که روی ورقه های ورنی یا عکس برگردان میاد چاپ میشه و بعدش روی ظروف میاد داخل کوره می‌ره وبعدش روی ظروف چاپ میشه سوالم بابته طراحیش وبعد چاپ روی ورق ورنی با
  چه برنامه باید کارکنم با برنامه کورل میشه کار کرد
  ممنون

 2. حمیدرضا محسنی گفت:

  سلام من میخوام یه نرم افزار یاد بگیرم که باهاش بتونم پول در بیارم چه نرم افزاری رو پیشنهاد میدین؟

 3. عزیز حاجی گفت:

  ممنون از آموزش های رایگان شما.
  کوتاه و کاربردی بود.

 4. علی اصغر حاتمی گفت:

  من همیشه تو این مورد مشکل داشتم خیلی عالی توضیح دادید

 5. امین مددی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آیا این نرم افزار امکان بارگذاری فایل اتوکد رو داره؟

 6. سیدعلی افشاری گفت:

  سلام وقت بخیر. برای طراحی استیکر این نرم افزار رو پیشنهاد میدین یا فتوشاپ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک