آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش تایپ حرفه‌ای در فتوشاپ

avatar
زهیر اکبری

اشتراک

بسیاری از افرادی که به تولید طرح‌های گرافیکی یا تولید پوستر با فتوشاپ مشغول هستند نیازمند به یادگیری نحوه تایپ حرفه‌ای در فتوشاپ و کار با متن و ایجاد تغییرات بر روی آن هستند. شاید به نظر برسد که فتوشاپ، که برنامه‌ای کامل برای ادیت عکس‌ها است، توانایی چندانی در ویرایش و ایجاد تغییر بر روی متون رو نداشته باشد. اما حقیقتا اینطور نیست. بسیاری از کاربران می‌توانند با استفاده از فتوشاپ تغییرات بسیار زیاد و جذابی را بر روی متون خود ایجاد کنند.

شما برای تایپ در فتوشاپ فقط کافی است که دکمه T را در صفحه کیبورد خود فشار دهید تا امکان تایپ انواع متن برای شما فراهم شود. سپس با یک کلیک روی صفحه می‌توانید نوشته خود را ذخیره کنید. اما اگر می‌خواهید متن تایپ شده توسط شما و ظاهر آن شکلی خاص و جذاب داشته باشد، فتوشاپ امکانات زیادی را در این مورد فراهم کرده است. ما قصد داریم تا در این مقاله آموزشی شما را با گزینه‌ها و ابزارهای تایپ در فتوشاپ آشنا کنیم. همچنین قصد آن داریم تا تکنیک‌هایی بسیار جذاب و کاربردی را برای کار با متن در فتوشاپ معرفی کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه تایپ حرفه‌ای در فتوشاپ و نحوه کار با متون را برای شما توضیح دهیم.

آموزش کار با منوی ابزار تایپ (Type) در فتوشاپ

هنگامی که ابزار تایپ را انتخاب و فعال کردید، منویی به شکل نوار بالای صفحه برای شما ظاهر می‌شود. با استفاده از این منو می‌توانید تنظیمات مربوط به ابزار Type را تغییر دهید. منویی که می‌بینید باید مشابه با تصویر پایین باشد.

منوی ابزار تایپ در فتوشاپ

این منوی دارای گزینه‌ها و امکانات مختلفی است که هر کدام را در تصویر مشخص کردیم. اینک قصد داریم تا هر کدام از این گزینه‌ها را برای شما به شکل جداگانه توضیح دهید.

Cancel or Commit : بعد از پایان یافتن تایپ متن در صفحه فتوشاپ با استفاده از یکی از این گزینه‌ها می‌توانید نوشته خود را ذخیره یا حذف کنید. دکمه تیک برای ذخیره و دکمه‌ای که آیکون آن شبیه به یک دایره است که یک خط مورب از میان آن رد شده برای حذف نوشته است.

Color : با استفاده از منوی رنگ‌ها می‌توانید یک رنگ را برای نوشته خود انتخاب کنید. رنگ پیش فرض نوشته‌ها سیاه است.

Align Text : با استفاده از گزینه‌های این بخش شما می‌توانید نوشته‌ خود را به شکل راست چین، وسط چین و یا چپ چین ذخیره کنید.

Size : سایز فونت را در این بخش می‌توانید تنظیم و انتخاب کنید.

Font Style : در منوی این بخش می‌توانید شکل فونت خود را تنظیم کنید.

Font Family : شما می‌توانید انواع فونت را از اینترنت یا منابع دیگر دانلود و ذخیره کنید. با استفاده از این گزینه می‌توانید فونتی را که در سیستم خود ذخیره کردید را وارد فتوشاپ کنید.

این ۶ مورد ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین تنظیماتی هستند که برای کار با متون و تایپ در فتوشاپ از آن‌ها استفاده کنید. این تنظیمات علاوه بر فتوشاپ، تقریبا در همه برنامه‌هایی که قابلیت تایپ کردن در آن‌ها وجود دارد، برای ایجاد تغییرات بر روی نوشته‌ها، تعبیه شده.

آموزش کار با پاراگراف‌های متنی

درست است که کاربرد نوشتن و ابزار تایپ در فتوشاپ معمولا برای تولید طرح‌های گرافیکی به کار می‌رود، اما برخی ترجیح می‌دهند که نوشته‌های نسبتا طولانی خود که حداقل اندازه یک پاراگراف است و قرار است بر روی عکسی قرار گیرد را نیز با استفاده از این برنامه تولید کنند. از این رو در این بخش ما به توضیح چگونگی تایپ و تنظیم شکل یک نوشته به اندازه یک پاراگراف، خواهیم پرداخت.

به خاطر اینکه معمولا تصویری که در خود یک پاراگراف را جای داده، طرح گرافیکی نیست، بهتر است که نوشته ساده باشد. زیرا که شما می‌خواهید بیننده تصویر نوشته شما را بخواند نه اینکه آن را شبیه به یک عنوان یا اسم در پوستر یا طرح گرافیکی ببیند. از این رو آموزش تایپ پاراگراف را بسیار ساده و خلاصه برای شما توضیح خواهیم داد.

بعد از فعال کردن ابزار Type یک کادر متنی را درست کنید. اندازه این کادر را مطابق با مقداری که می‌خواهید پاراگراف شما از تصویر اشغال کند، تنظیم کنید.

ایجاد کادر متنی برای تایپ حرفه‌ای در فتوشاپ

این کادر متنی را بهتر است با ابزار Horizontal Type درست کنید. برای کار با Horizontal Type Tool می‌توانید شبیه به تصویر پایین، از طریق نوار ابزار سمت چپ منوی ابزار تایپ را که آیکون آن حرف T انگلیسی است را باز کنید و از بین گزینه‌های آن، ابزار Horizontal Type را انتخاب کنید. سپس روی آن کلیک کنید تا فعال شود.

فعال کردن Horizontal Type در فتوشاپ

سپس کادر متنی خود را انتخاب کنید. بهتر است برای تایپ یک پاراگراف از رنگ و فونت ساده استفاده کنید. حالا نوبت آغاز مرحله تایپ کردن است. متن خود را وارد کادر متنی‌ای که ساختید، کنید.

تایپ حرفه‌ای در فتوشاپ

توجه کنید که متن شما از کادر خارج نمی‌شود. هنگامی که سطر نوشته به انتهای کادر برسد، به طور خودکار فتوشاپ نوشته را وارد سطر بعدی می‌کند. همچنین اگر در تنظیم اندازه کادر متنی اشتباه کرده‌اید و کادر را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از اندازه نوشته در نظر گرفته‌اید، نگران نباشید. شما با استفاده از صفحه کلید خود می‌توانید میانبر CTRL + T را برای ویندوز و CMD + T را برای سیستم‌های مک انتخاب کنید. با این کار نقاطی کنار کادر متنی فعال می‌شود که با کشیدن آن‌ها به هر طرفی می‌توانید اندازه کادر خود را از همان جهت افزایش یا کاهش دهید.

به همین سادگی شما می‌توانید یک پاراگراف را در فتوشاپ تایپ کنید و آن را ویرایش کنید. باز هم اگر فکر می‌کنید که می‌خواهید پاراگراف خود را داخل یک کادر متنی خاص قرار دهید، با ما همراه باشید. در بخش بعدی توضیح خواهیم داد تا چگونه کادرهای متنی با شکل‌های مختلف و خاص را با استفاده از برنامه کاربردی فتوشاپ درست کنید.

درست کردن کادر متنی با شکل‌های متفاوت در فتوشاپ

ممکن است شما بخواهید برای تصویری که متن خود را روی آن قرار می‌دهید، کادر مستطیلی نداشته باشید. ساخت کادر متنی با شکل‌های متفاوت و حتی خاص و منحصر به فرد اصلا کار سختی نیست. اما توجه داشته باشید که برای ساخت کادر متنی به شکل‌های متفاوت مانند دایره یا مثلث نیاز به ابزار Shape هست. اما برای ساخت‌ کادرهای متنی به شکل‌های مختلف و خاص که سازگار با عکس یا طرح گرافیکی شما باشد، نیازمند ابزار Pen هستید.

فعال کردن Pen Tool

برای فعال کردن ابزار Pen و تایپ متن داخل شکلی که با استفاده از آن می‌کشید، ابتدا از نوار ابزار سمت چپ، این ابزار را که آیکون آن شبیه به انتهای یک خودنویس است را باز کنید و اولین گزینه، یعنی Pen Tool را انتخاب کنید. در مرحله بعدی به دلخواه خود شکلی که می‌خواهید نوشته‌تان درون آن قرار گیرد را بکشید. فراموش نکنید که گوشه‌های شکل بسته باشد و خطوط شکل به یکدیگر متصل باشند.

فعال کردن Shape Tool

برای فعال کردن ابزار Shape در فتوشاپ می‌بایست به نوار ابزار سمت چپ تصویر رجوع کنید. آیکون مستطیل را انتخاب کنید. همانطور که می‌بینید انواع اشکال هندسی در منوی این ابزار وجود دارد. هر کدام از شکل‌ها که مناسب نوشته‌تان است را با یک کلیک انتخاب کنید. سپس نشانگر موس را در جهت مورب روی صفحه بکشید و شکل را به اندازه مد نظر درست کنید. هر جا که احساس کردید اندازه شکل مناسب است موس را رها کنید تا شکل به همان اندازه، روی تصویر باقی بماند.

Shape Tool در فتوشاپ

تایپ در شکل ایجاد شده

هنگامی که از این دو ابزار استفاده کنید، نواری بالای صفحه ایجاد می‌شود که منوی تنظیمات این دو ابزار است. در این منو گزینه‌ای به اسم Tool Mode وجود دارد. این گزینه را بر روی Path تنظیم کنید.

در مرحله بعدی، همان‌طور که گفتیم، ابزار Horizontal Type را فعال کنید و روی شکلی که کشیده‌اید کلیک کنید. تراز متن‌تان را روی وسط‌چین (Center) تنظیم کنید. سپس شروع به تایپ در شکلی که کشیده‌اید بکنید یا اینکه پاراگراف متنی از پیش آماده شده را روی شکل بچسبانید.

اتمام کار تایپ در کادری با شکل خاص

همانطور که می‌بینید، پاراگراف در کادری که شما ساختید وارد شد. به همین سادگی شما می‌توانید انواع متون خود را داخل کادرهای متنی با شکل‌های متفاوت یا خاص، تایپ یا وارد کنید.

تایپ حرفه‌ای در فتوشاپ به شکل منحنی

یکی از طرح‌هایی که بسیاری از تولید کنندگان طرح‌های گرافیکی و طراحان پوستر برای نوشته‌های مختلف انتخاب می‌کنند، قرار دادن متن بر روی یک خط منحنی است. شما با فتوشاپ می‌توانید این کار را به آسانی و در چند مرحله کوتاه انجام دهید.

برای قرار دادن نوشته روی سطر منحنی، همانطور که در بخش‌های قبلی گفتیم، از طریق نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ، ابزار Pen را فعال کنید و از طریق منوی بالا که بعد از فعال کردن ابزار نمایان می‌شود، حالت Tool را بر روی Path قرار دهید. سپس با استفاده از این ابزار یک کادر منحنی، به هر شکلی که خودتان دوست دارید، روی صفحه بکشید.

در مرحله بعدی ابزار Horizontal Type را از طریق منوی ابزار تایپ که در نوار ابزار سمت چپ قرار دارد، باز کنید. کرسر یا نشانگر موس خود را روی منحنی قرار دهید و هنگامی که شکل کرسر یا نشانگر به شکل منحنی یا موج دار تغییر کرد، کلیک کنید. سپس منحنی به شکل کادر متنی در می‌آید و شما می‌توانید متن خود را روی سطر منحنی تایپ کنید یا متن را روی آن بچسبانید.

نحوه قرار دادن متن روی خط منحنی در فتوشاپ

همچنین شما می‌توانید برای تنظیم نقطه قرارگیری متن بر روی منحنی از ابزار Direct Selection Tool استفاده کنید. برای فعال کردن این ابزار می‌توانید به نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ رجوع کنید و آیکونی که شبیه به نشانگر موس است را انتخاب کنید. سپس از گزینه‌های این ابزار، مطابق عکس پایین، ابزار Direct Selection را انتخاب کنید.

انتخاب ابزار Direct Selection برای ایجاد فاصله بین متن و سطر منحنی

بعد از انتخاب و فعال کردن این ابزار، نشانگر یا کرسر را روی متن ببرید. شکل نشانگر باید به شکل دو فلش متقاطع تغییر کند. هنگامی که این تغییر ایجاد شد، بر روی متن کلیک کنید و جای آن را به دلخواه خود یا در راستای خط، تغییر دهید. به همین سادگی متن شما با فاصله دلخواه بر روی سطر منحنی قرار می‌گیرد.

آشنایی بیشتر با پنل ابزار نوشته در فتوشاپ برای تایپ حرفه‌ای

منوی ابزار تایپ سبک و نوع فونت متن شما را تعیین می‌کند. در بخش اول این مقاله آموزشی با منوی کلی ابزار تایپ در فتوشاپ آشنا شدیم. حال وقت آن است که وارد جزییات بیشتری شویم و این منو را بیشتر بشناسیم. تعیین نوع فونت و شکل نوشته اهمیت بسیاری زیادی در طرح‌های گرافیکی و پوسترها دارد. چرا که نوع فونت باید با فضای طرح تولید شده همسان باشد. در غیر این صورت ممکن است بیننده نتواند ارتباط خوب و موثری که تولید کننده اثر می‌خواهد ارایه کند را با طرح ساخته شده برقرار کند. از این رو است که ما قصد داریم تا منوی تایپ در فتوشاپ را به جزییات و به شکل جداگانه به شما معرفی کنیم.

منوی فونت در فتوشاپ

همانطور که می‌بینید، علاوه بر مواردی که قبلا ذکر کردیم، ۵ مورد دیگر در منوی ابزار تایپ فتوشاپ وجود دارد. این گزینه‌ها برای افرادی هست که می‌خواهند به متون و نوشته‌های خود جزییات بیشتری را اضافه کنند و تغییرات بیشتری را بر روی نوشته‌ها اعمال کنند. به سراغ معرفی این گزینه‌ها برویم.

 • ۳D : با کلیک بر روی این گزینه، می‌توانید آن را فعال کنید. با فعال کردن آن نیز، فتوشاپ، حالت نمایش سه بعدی را برای شما نمایان می‌کند.
 • Character / Paragraph Panel : با کلیک بر روی این گزینه، منویی باز می‌شود که در آن تنظیمات مربوط به حروف و پاراگراف را می‌توانید تعیین کنید. در بخش بعدی به سراغ آموزش کار با پنل حروف و پاراگراف خواهیم رفت.
 • Wrap Text : این گزینه با فعال کردن پوشش متنی، متن را بنا بر ۱۵ نوع فونت از پیش تعیین شده تنظیم می‌کند.
 • Anti-Aliasing : با استفاده از گزینه رفع حالت دندانه‌ای، می‌توانید نحوه نمایش متن را به شکل نرم یا دندانه شکل انتخاب کنید.
 • Text Direction : این گزینه جهت نوشته را به صورت عمودی و افقی تغییر می‌دهد.

این پنج مورد نیز برای افرادی کاربرد دارد که به تایپ ساده یک متن در فتوشاپ بسنده نمی‌کنند و می‌خواهند تغییرات بیشتری را روی آن اعمال کنند. حال که به شکل کامل با منوی ابزار تایپ فتوشاپ آشنا شدیم، وقت آن است که به سراغ منوی پاراگراف‌ها و کاراکترها می‌رویم.

آموزش کار با پنل پاراگراف و کاراکتر در فتوشاپ

هنگامی که به نحوی که گفتیم وارد پنل یا همان منوی پاراگراف و کاراکتر شوید، منوی باز شده باید مطابق با تصویر زیر باشد.

شما از طریق تب بالای منو می‌توانید تنظیم کنید که به سراغ منوی پاراگراف یا کاراکتر بروید. اکثر گزینه‌هایی که در منوی پاراگراف هستند را در منوی ابزار تایپ نیز توضیح دادیم. همچنین در مورد نحوه کار و وارد کردن پاراگراف‌ها به فتوشاپ سخن گفتیم. اما در مورد اکثر گزینه‌های منوی کاراکترها صحبت نکردیم. از این رو قصد داریم تا در این بخش، قسمت کاراکترها یا حروف را از این پنل دو قسمتی، به شما معرفی کنیم.

همانطور که می‌بینید، پنل حروف نوشته در فتوشاپ ۸ گزینه متفاوت دارد که به شکل جداگانه هرکدام را برای شما توضیح می‌دهیم.

 • All Caps and Small Caps : می‌توانید این گزینه را فعال کنید تا همه حروف نوشته، حروف بزرگ باشند.
 • Faux Bold and Italics : با فعال کردن این گزینه می‌توانید از دو نوع فونت خاص استفاده کنید. می‌توانید آن‌ها را بر روی متن‌های تایپ شده خود امتحان کنید تا نتیجه را ببینید. اما فراموش نکنید که بسیاری از کاربران فتوشاپ استفاده از این دو فونت را توصیه نمی‌کنند.
 • Baseline Shift: این گزینه نوشته‌ها را به بالا یا پایین سطر منتقل می‌کند. کاربرد این گزینه می‌تواند هنگامی باشد که بخواهید در متن خود توان یک عدد را نشان دهید. 
 • Vertical / Horizontal Scale : این گزینه‌ها متن شما را در جهت عمودی یا افقی کش می‌دهند.
 • Kerning : با استفاده از این گزینه، می‌توانید فاصله بین هر جفت کاراکتر با یکدیگر را مشخص کنید. اگر این گزینه را روی Metrics قرار دهید، از فاصله پیش فرض فونت استفاده می‌شود. همچنین اگر Optical را برای گزینه Kerning انتخاب کنید، فتوشاپ به طور خودکار و متناسب با فونت شما فاصله بین دو کاراکتر را تعیین می‌کند.
 • Tracking : این گزینه فاصله بین همه کاراکترهای متن را مشخص می‌کند. حتی می‌توانید اعداد این گزینه را منفی انتخاب کنید تا کاراکترهای متن به شکل فشرده در کنار هم قرار بگیرند.
 • Leading : این گزینه فاصله بین دو خط را تنظیم می‌کند. اگر Leading را بر روی Auto تنظیم کنید، فتوشاپ به طور خودکار بهترین فاصله بین خطوط را با توجه به کاراکترهای شما انتخاب می‌کند.
 • Panel Menu : این گزینه، امکان فعالسازی No Break را به شما می‌دهد. No Break کلمات را در یک سطر قرار می‌دهد و از بالا یا پایین قرار گرفتن آن‌ها نسبت به یکدیگر جلوگیری می‌کند.

شما می‌توانید هر کدام از این امکاناتی را که فتوشاپ برای شما فراهم کرده را امتحان کنید و کیفیت طرح و در نهایت نوشته خود را بسنجید. 

نحوه تطبیق فونت برای تایپ در فتوشاپ از روی یک فونت دیگر (Match Font)

ممکن است شما جایی متنی را دیده باشید که فونت بسیار جذابی دارد و بخواهید از آن فونت استفاده کنید اما نتوانید فونتی که پسندیده‌اید را پیدا کنید. اگر این اتفاق برای شما افتاد اصلا لازم نیست نگران باشید. زیرا همانطور که گفتیم شاید به نظر برسد که فتوشاپ یک برنامه برای ادیت عکس است و امکانات زیادی برای کار با متن ندارد. اما فراموش نکنید که حتی امکان تایپ حرفه‌ای در فتوشاپ وجود دارد. از این رو فتوشاپ نیز دارای ابزاری می‌باشد که فونت را دریافت کند و آن را با یکی از فونت‌هایی که در این برنامه کاربردی موجود است، تطبیق دهد. حتی در صورتی که فتوشاپ فونت مشابه با فونت وارد شده را نداشته باشد، می‌تواند فونتی جایگزین را با شباهتی قابل قبول به شما پیشنهاد دهد.

نام این ابزار جذاب و کاربردی، Match Font است. برای کار با Match font ابتدا باید تصویری که می‌خواهید فونت را از آن بردارید، وارد فتوشاپ شود. سپس شبیه به تصویر پایین از طریق نوار ابزار بالا منوی Type را باز کنید و از بین گزینه‌های آن Match Font را انتخاب کنید.

بعد از این کار، کادری برای شما باز می‌شود. این کادر را بر روی قسمتی از تصویر که نوشته‌ای که می‌خواهید فونت آن را بردارید، منطبق کنید. بعد از چند ثانیه پردازش تصویر، فتوشاپ فونت‌های پیشنهای خود را به شما ارایه می‌کند.

استفاده از Match Font در فتوشاپ

فونت مورد نظر را انتخاب کنید و از آن برای نوشته‌های خود استفاده کنید.

سخن پایانی

ما سعی کردیم تا در این مقاله آموزشی اصول کلی و تنظیمات پایه فتوشاپ برای تایپ را به شما معرفی کنیم. سپس نکاتی بسیار کاربردی و مهم را برای افرادی که به تولید طرح‌های گرافیکی و پوستر مشغول هستند و یا به هر نحوی از نوشته‌ها در تصاویر خود استفاده می‌کنند، بیان کردیم. همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، از فتوشاپ می‌شود استفاده‌های بسیاری در جهت تایپ حرفه‌ای متن و قرار دادن آن بر روی انواع تصاویر و طرح‌ها کرد. امیدواریم که با استفاده از این نکات بتوانید به خوبی در تولید تصاویر نوشته دار استفاده کنید.

دیدگاه ها

 1. ایمان حسینی گفت:

  سلام وقت بخیر
  درس 4 (اصول کار با رنگ در گرافیک)– منبع
  لینک اش خرابه. دانلود میشه ولی یک فایل 8KB هست اش .
  ممنون میشم فایل اصلی رو ارسال کنین یا راهنمایی بفرمایید.

 2. حسین حمیدی گفت:

  ❤️مطالبتون فوق العاده عالی و جمع بندی شده بود، هر سوالی در مورد مقدمه شروع کار گرافیک داشتم رفع شد، خیلی ممنونم که به صورت رایگان این مطالب و کتاب هارا گذاشتید

 3. پرویز صادقی گفت:

  سلام ببخشید از چه ورژن فوتوشاپ استفاده می کنید.

 4. سعید خانی گفت:

  ممنون از مطالب عالی تون
  یه سوال چطور باید از سایت هایی که قرار دادید استفاده کنیم؟؟؟

 5. محسن یوسفی گفت:

  ایولا

 6. مسلم نوروزی گفت:

  دفتر مرکزیتون کجا قرار داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک