شما مراحل مقدماتی هستید
مشاهده بخش ها

آموزش فتوشاپ

آموزش کار با ابزار متن ( Type ) و نوشتن در فتوشاپ ( سطح مبتدی تا حرفه ای )

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

متن گذاری روی تصاویر و ساخت بنرهای تبلیعاتی با جملات تاثیرگذار، یکی از از کاربردهای مهم فتوشاپ برای کاربران معمولی تا کسب و کارهای بزرگ است. حتما شما هم بنرهای تبلیغاتی وبسایت ها و بیلبوردهای بزرگ سطح شهر را دیده اید! اگر راستش را بخواهید تقریبا اکثر این بنرها و بیلبوردها به کمک نرم افزار فتوشاپ و ابزار نوشتاز ( Type ) ساخته شده اند. بله درسته! تمام آن رنگ آمیزی های جذاب و فونت های فانتزی، همگی کار برنامه فتوشاپ است!

با این حال اگر دوست داشته باشید این کار را به صورت حرفه ای انجام دهید، باید نحوه کار کردن با ابزار نوشتار ( Type ) و به طور کل نوشتن در فتوشاپ را یاد بگیرید. آشنایی با تعویض فونت، جایگزینی رنگ، تنظیم جایگاه متون و اضافه کردن افکت های خلاقانه به متن نوشتاری و … از سلسله مراتبی هستند که شما را تبدیل به یک تایپوگرافیست حرفه ای می کنند!

ما در این مقاله سعی می کنیم تا با زبانی ساده و به صورت تصویری از این سلسه مراتب پیروی کنیم و بعد از آموزش نکات مقدماتی و ابتدایی شما را سراغ امکانات حرفه ای ابزار نوشتار ( Type ) ببریم! همچنین به شما توصیه می کنیم که قبل از شروع، حتما مقاله یادگیری رابط کاربری فتوشاپ و آشنایی با انوارابزار ( Toolbar ) را مطالعه کنید تا با اطلاعات بیشتری وارد بخش نوشتار شوید. برخی از اصطلاحات بکاررفته در این بخش به طور کامل در ۲ مقاله قبلی تعریف و توضیح داده شده اند.

خب حالا وقتشه که بریم سراغ آموزش متن گذاری در فتوشاپ!

چگونه در فتوشاپ متن نوشـــــتاری اضافه کنیم؟

مرحله ۱: ابزار Horizontal Type Tool را از نوارابزار انتخاب کنید.

بعد از باز کردن برنامه فتوشاپ، روی نوارابزار ( Toolbar ) سمت چپ، دنبال گزینه Horizontal Type Tool ( ابزار نوشتار افقی ) با یا آیکون T بگردید.

اگر دوست دارید از میانبر ابزار استفاده کنید، فقط کافیه که دکمه T را فشار دهید.

مرحله ۲: روی بوم ( Canvas ) کلیک کنید.

زمانیکه ابزار نوشتار افقی را انتخاب کردید، روی بوم ( Canvas ) کلیک کنید تا یک متن جدید ایجاد شود. اگر نگاهی به پنل لایه ها ( Layers Panel ) که در سمت راست و پایین رابط کاربری قرار گرفته است بکنید، بعد از کلیک کردن شما روی بوم، یک لایه نوشتاری به پنل اضافه می شود.

لایه های نوشتاری برای اطلاع از بخش های مختلف متنی و ویرایش آن ها کاربرد دارد.

در برخی موارد ممکن است بعد از ساختن لایه متن جدید، عبارت ” Lorem Ipsum ” روی بوم ایجاد شود. این عبارت به صورت پیش فرض در لایه های متنی فتوشاپ قرار گرفته است که امکان غیرفعال کردن آن نیز وجود دارد.

بعدا بیشتر راجع بهش صحبت می کنیم!

مرحله ۳:  متن خود را تایپ کنید.

پس از کلیک روی بوم، متنی که دوست دارید به تصویر اضافه کنید را تایپ کنید. اگر گزینه Horizontal Type Tool ( ابزار نوشتار افقی ) را انتخاب کرده باشید، متن شما همیشه در جهت افقی نوشته می شود. این خبر خوبیه چون با نوشتار افقی، هیچ وقت فضای خالی کم نخواهید آورد! اما ممکن است تنظیم کردن جایگاه متن روی تصویر کمی سخت بشه!

اگر دوست دارید به سرخط بعدی بروید، دکمه Enter را فشار دهید. درست مثل برنامه Word، با این کار می توانید نوشته های خود را از هم جدا و به صورت دستی مرتب کنید.

اگر دوست دارید یک پاراگراف متنی به عکس اضافه کنید، یک راه آسان تر نیز وجود دارد! مقاله را دنبال کنید تا در ادامه به این بخش نیز برسیم!

مرحله ۴:  دکمه ESC را فشار دهید تا تغییرات را ذخیره کنید.

زمانیکه متن دلخواه خود را وارد کردید و از ظاهر آن راضی بودید، دکمه ESC را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شوند.

همچنین می توانید از نوار تنظیمات بالا، آیکون تیک را فشار دهید.

زمانیکه به کمک هر کدام از روش های بالا متن خود را ذخیره کردید، متوجه خواهید شد که دیگر عبارت چشمک زن و جعبه ویرایش دور تا دور متن شما وجود ندارد و متن به صورت یک لایه جداگانه به تصویر اضافه شده است.

حالا که با نحوه اضافه کردن متن به تصویر آشنا شدید، بهتر است برویم سراغ ویرایش ظاهری آن!

نحوه ویرایش متن در فتوشاپ

برای ویرایش متن در فتوشاپ، ابزار نوشتار ( Type ) در نوار ابزار را انتخاب کرده و بعد از آن روی متن خود کلیک کنید. دکمه Control + A ( ویندوز ) و Command + A ( مکینتاش ) را فشار دهید تا کل متن شما هایلایت ( برجسته ) شود و پس از آن سراغ نوار تنظیمات بالا بروید.

در این قسمت، گزینه های مختلفی مثل تعویض فونت، اندازه متون، جایگزینی رنگ، تنظیم جایگاه و … وجود دارند که پس از تغییر هر کدام می توانید دکمه ESC را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شوند.

حالا بریم که با این گزینه ها و کاربرد هر کدوم بیشتر آشنا بشیم!

تغییر متن نوشتاری

اگر در متن خود غلط املایی دارید یا دوست دارید قسمتی از آن را ویرایش کنید، فتوشاپ به شما اجازه این کار را می دهد. سریع ترین راه این است که روی متن نوشتاری خود روی بوم دوبار کلیک کنید. با این کار متن ذخیره شده دوباره قابل ویرایش می شود و می توانید کلماتی به آن حذف یا اضافه کنید.

 

با این حال این ویژگی ممکن است برای کاربران نسخه های قدیمی فتوشاپ کار نکند. در این حالت می توانید ابتدا روی ابزار نوشتار ( T ) در نوارابزار بزنید و بعد از آن روی متن خود روی بوم یا لایه نوشتاری در پنل لایه ها ( Layers Panel ) کلیک کنید.

درست مثل یک فایل Word، می توانید روی قسمت های مختلف متن کلیک کنید تا علامت درج کننده ( Insertion point ) جابجا شود. همچنین می توانید با فشردن دکمه Delete کل متن و یا حروف دلخواه خود را حذف کنید. ( در صورتیکه فایل متنی در حالت ویرایش است، می توانید برای پاک کردن حروف از دکمه Back نیز کمک بگیرید )

تغییر رنگ متن

۲ راه مختلف برای جذاب کردن متون و عوض کردن رنگ آن ها وجود دارد.

در ابتدا باید متن خود را به حالت قابل ویرایش در بیاورید. پس یا روی آن دوبار کلیک کنید و یا پس از انتخاب ابزار نوشتار ( T ) روی متن خود بزنید.

حالا دکمه Control + A ( ویندوز ) و Command + A ( مکینتاش ) را فشار دهید تا کل متن شما انتخاب شود. اگر دوست دارید فقط بخشی از متن شما ( کلمه یا جمله ) برای تغییر رنگ آماده شود، به سادگی با ماوس خود روی کلمه دلخواه بکشید تا انتخاب شود.

همانطور که متن شما انتخاب ( Select ) شده است، به نوار تنظیمات بالا بروید و روی گزینه Color Fill بزنید. پس از آن، یک انتخابگر رنگ برای شما باز می شود که می توانید رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید. هر وقت رنگ مورد علاقه خود را پیدا کردید، روی Ok بزنید تا رنگ جدید روی نوشته شما اعمال شود!

روش دیگر برای تغییر رنگ متن، استفاده از پنل کاراکتر ( Character Panel ) است. اگر این پنل به صورت پیش فرض برای شما باز نیست. از نوار فهرست ( Menu bar ) مسیر Window > Character را دنبال کنید.

بعد از اینکه مطمئن شدید لایه متنی شما در پنل لایه ها ( Panel Layers ) انتخاب شده است، روی گزینه Color ( رنگ ) در پنل کاراکتر ( Character Panel ) بزنید.

درست مثل قبل، انتخابگر رنگ برای شما ظاهر می شود که می توانید رنگ دلخواه خود را انتخاب و بعد از آن با فشردن دکمه Ok، تغییرات را اعمال کنید.

اگر می خواهید رنگ کل متن را عوض کنید، روش پنل کاراکتر با کلیک های کمتری شما را به نتیجه دلخواه و تغییر رنگ می رساند!

تغییر اندازه فونت

شما به راحتی می توانید اندازه فونت را مستقیما تنظیم کنید و یا به کمک دکمه Ctrl متن خود را بزرگ یا کوچک کنید.

ابتدا لایه نوشتاری خود را از پنل لایه ها انتخاب کنید و بعد از آن سراغ پنل کاراکتر ( Character Panel ) بروید. ( اگر پنل باز نیست از مسیر Window > Character  روی نوار منو باز کنید )

برای تنظیم اندازه فونت روی منوی کشویی کلیک کنید و اندازه جدید را انتخاب کنید.

همچنین می توانید روی شماره فونت فعلی کلیک کنید و عدد دلخواه خود را وارد کنید. ( معمولا این روش برای انتخاب فونت های بزرگتری که در منوی کشویی نیست استفاده می شود )

برای تغییر مقیاس متن ( بزرگ و کوچک کردن ) می توانید روی متن خود دوبار کلیک کنید تا به حالت قابل ویرایش در آید. حالا دکمه Ctrl را فشار دهید و نگه دارید. متوجه خواهید شد که اطراف متن شما مربع های کوچکی ظاهر می شوند.

در صورتیکه روی مربع هایی که گوشه کادر قرار گرفته اند نگه دارید، با کشیدن ماوس به سمت بیرون، اندازه متن شما افزایش پیدا می کند. این در حالی است که با کشیدن ماوس به داخل، اندازه متن کوچکتر می شود.

به کمک این روش می توانید تغییر ظاهری سایز فونت نسبت به عکس را بهتر درک کنید و اندازه دقیق تری برای فونت خود انتخاب کنید.

تغییر جایگاه متن

زمانیکه در یک فایل ورد می نویسید، به طور پیش فرض، نوشته شما سمت چپ قرار می گیرد. با این حال می توانید متن خود را در مرکز و یا سمت راست نیز قرار دهید. این قابلیت در فتوشاپ هم وجود دارد.

به عنوان مثال، من یک متن به نام ” آزادی ” ساخته ام. همانطور که می بینید در حال حاضر جایگاه آن در مرکز است. در صورتیکه روی متن دوبار کلیک کنم، از نوار تنظیمات بالا می توانم به سه گزینه تراز مختلف ( راست – مرکز – چپ ) دسترسی پیدا کنم.

اگر تراز چپ را انتخاب کنم، متن من به این شکل قرار می گیرد:

و حالا اگر سمت راست را انتخاب کنم:

با کلیک کردن روی هرکدام از این ۳ جایگاه مختلف، به سرعت می توانید تراز متن خود را تغییر دهید.

خط کشیدن زیر متن

برای خط کشیدن زیر متن در فتوشاپ، باید دوباره سراغ پنل کاراکتر ( Character Panel ) برویم. ( یک بار دیگه میگم! اگه این پنل رو نمی بینید از مسیر Window > Character روی نوار منو فعالش کنید! )
پس از انتخاب لایه نوشتاری در لایه پنل ها ( Layers Panel )، روی گزینه خط کشیدن ( Underline ) در پنل کاراکتر بزنید. ( آیکون آن در تصویر زیر مشخص است )
با کلیک روی این دکمه به راحتی می توانید زیر نوشته های خود خط بکشید. برای پاک کردن این خط دوباره روی گزینه خط کشیدن ( Underline ) بزنید.

نحوه ویرایش متن بدون ایجاد یک لایه جدید

برای ویرایش متن بدون ایجاد یک لایه جدید، ابزار Horizontal Type Tool (T) را انتخاب کرده و روی متنی که می خواهید ویرایش کنید دوبار کلیک کنید. با این کار متن موردنظر شما بدون ایجاد یک لایه جدید، قابل ویرایش می شود. به یاد داشته باشید که این روش فقط روی نوشته هایی که روی لایه متنی خود قرار گرفته اند کاربرد دارد.

به عنوان مثال، من یک متن در فتوشاپ دارم که وجود یک لایه نوشتاری در پنل لایه ها ( Layers Panel ) نشان دهنده آن است.

با انتخاب ابزار نوشتار ( T ) و دور کردن نشانه ماوس از اطراف نوشته، متوجه تشکیل یک کادر مربع شکل اطراف نشانگر ماوس می شوید.

حالا اگر نشانگر ماوس را روی نوشته ببرم، خواهیم دید که کادر مربع شکل حذف می شود.

به کمک همین نکته ساده می توانید بفهمید که آیا قرار است متن را روی یک لایه جدید ایجاد کنید و یا نوشته موجود روی بوم را ویرایش کنید.

وجود کادر مربع شکل اطراف نشانگر ماوس به این معناست که وقتی کلیک می کنید یک لایه متن جدید ایجاد می شود.

و در صورتیکه این مربع نمایش داده نشود به این معناست که قرار است متنی که روی آن قرار دارید را ویرایش کنید.

اگر متنی را به عکس اضافه کنید و از آن خروجی بگیرید، دیگر امکان ویرایش آن را ندارید. به عنوان مثال فرض کنید که نوشته ای روی یک عکس قرار داده اید و به عنوان فایل JPEG یا PNG از آن خروجی گرفته اید. حالا اگر دوباره این فایل تصویری را وارد فتوشاپ کنید، دیگر امکان ویرایش متن را ندارید زیرا متن به تصویر چسبیده است و به عنوان یک لایه تصویری ( Background ) شناخته می شود.

نحوه اضافه کردن متن عمودی در فتوشاپ

مرحله ۱: ابزار Vertical Type Tool را از نوارابزار انتخاب کنید.

برای این کار دکمه Shift را نگه دارید و با فشردن دکمه T، بین ابزارهای مختلف متنی جابجا شوید. آیکون ابزار نوشتار عمودی با یک T و فلش رو به پایین مشخص شده است.

همچنین می توانید روی آیکون T نوار ابزار کلیک کنید و نگه دارید و از پنجره ظاهر شده گزینه Vertical Type Tool را انتخاب کنید.

 

مرحله۲: روی بوم ( Canvas ) کلیک کنید.

زمانیکه ابزار نوشتار عمودی را فعال کردید، روی بوم خود کلیک کنید تا یک متن افقی پیش فرض ( Lorem Ipsum ) روی تصویر شما ایجاد شود.

 

مرحله۳:  متن عمودی خود را وارد کنید.

حالا یک لایه نوشتاری جدید و یک متن قابل ویرایش به صورت عمودی روی بوم خود دارید. متن دلخواه را وارد کنید تا به بوم اضافه شود.

مرحله۴:  دکمه ESC را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شوند.

زمانیکه متن خود را به طور کامل وارد کردید، دکمه ESC را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شوند.

متون عمودی نیز درست مثل متون افقی که بالاتر به آن اشاره کردیم، ویرایش می شوند. پس اگر به دنبال تغییر فونت، اندازه، رنگ و دیگر موارد مربوط به متون عمودی هستید، می توانید از بخش ” نحوه ویرایش متن ” کمک بگیرید.

نحوه جابجایی و چرخش متون در فتوشاپ

برای جابجایی و چرخش متون در فتوشاپ، روی متن خود دوبار کلیک کنید. سپس دکمه Ctrl را نگه دارید تا یک کادر دورتادور نوشته ظاهر شود.  حالا ماوس خود را روی نوشته ببرید و برای چرخش متن، مربع های کوچکی که اطراف نوشته قرار دارند را بالا و پایین کنید. برای جابجایی کامل متن هم می توانید روی مرکز نوشته کلیک کنید و آن را به موقعیت دلخواه خود بکشید.

بیاید این مورد را نیز به صورت تصویری بررسی کنیم.

ابتدا روی نوشته خود دوبار کلیک کنید. با این کار متن شما قابل ویرایش ( Editable ) شده و کل متن نیز انتخاب می شود .

دکمه Ctrl را نگه دارید. حالا یک کادر کوچک دور تا دور متن شما ظاهر می شود که به شما امکان جابجایی و چرخش لایه را می دهد. برای چرخش متن، ماوس خود را در گوشه کادر ظاهر شده نگه دارید تا نشانگر ماوس به یک فلش دو طرفه تبدیل شوند. حالا کلیک کنید و به اطراف بچرخانید تا متن شما نیز چرخش پیدا کند.

اگر می خواهید کل متن را جابجا کنید، ابزار جابجایی ( Move tool ) را از نوار ابزار یا با فشردن دکمه V فعال کنید. حالا در مرکز کادر ظاهر شده کلیک کنید و متن را به ناحیه دلخواه بکشید و رها کنید.

به کمک این ۲ روش به راحتی می توانید متن خود را در موقعیت دلخواه قرار دهید.

نحوه قرار دادن متن روی تصویر در فتوشاپ

برای قرار دادن متن روی تصویر در فتوشاپ، ابتدا تصویر خود را به برنامه اضافه کنید و در موقعیت دلخواه قرار دهید. ابزار نوشتار ( Type ) را با فشار دادن T فعال کرده و روی بوم کلیک کنید تا یک لایه متن جدید ایجاد شود. متن دلخواه خود را وارد کنید و پس از آن دکمه ESC را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شوند. حالا در پنل لایه ها ( Layers Panel )، لایه نوشتار ( Text ) را به بالای لایه تصویر ( Background ) بکشید.

اجازه بدید تا این قسمت را نیز مرحله به مرحله جلو بریم!

ساده ترین راه برای اضافه کردن عکس به فتوشاپ، کشیدن عکس مورد نظر روی بوم فتوشاپ است. همچنین می توانید پس از باز شدن برنامه فتوشاپ، گزینه Open را انتخاب کنید و فایل تصویری دلخواه خود را وارد کنید.

زمانیکه عکس خود را اضافه کردید، ابزار نوشتار ( چه افقی و چه عمودی ) را انتخاب کنید.

حالا روی بوم فتوشاپ کلیک کرده و متن دلخواه خود را وارد کنید. بعد از وارد کردن متن و اعمال تغییرات ظاهری، دکمه ESC را فشار دهید یا با انتخاب آیکون تیک از نوار تنظیمات، تغییرات را ذخیره کنید.

به صورت پیش فرض، لایه نوشتاری شما ( Text ) بالای لایه تصویر ( Background ) قرار می گیرد اما اگر اینطور نشد، احتمالا لایه نوشتاری پشت لایه تصویر مخفی شده است. برای رفع این مشکل، روی لایه نوشتاری ( Text ) کلیک کنید و نگه دارید. حالا آن را به بالای لایه تصویری ( Background ) بکشید.

حالا متن شما روی تصویر قرار می گیرد! برای هر لایه ای که می خواهید متنی را روی آن قرار دهید می توانید از همین پروسه استفاده کنید. ( منظور از رو، یعنی نوشته شما روی عناصر مختلف عکس حک می شود و جای آن ها را می گیرد )

نحوه قرار دادن متن پشت تصویر در فتوشاپ

برای قرار دادن متن پشت تصویر در فتوشاپ، ابتدا ابزار نوشتار ( T ) را فعال کرده و روی عکس مورد نظر کلیک کنید. متن خود را تایپ کنید و دکمه ESC را بزنید. حالا ابزار انتخابگر سریع ( Quick Selection Tool ) را از نوارابزار انتخاب کنید یا دکمه Shift را نگه داشته و دکمه W را برای فعال سازی آن فشار دهید.

به کمک این ابزار روی سوژه خود کلیک کنید و بکشید تا پس زمینه انتخاب ( Select ) شود. همانطور که این ابزار روی عکس شما فعال است، روی لایه نوشتاری در پنل لایه ها کلیک کنید و یک لایه ماسک اضافه کنید. حالا متن پشت تصویر شما قرار گرفته است!

قرار دادن متن پشت تصاویر به عکس های شما حالتی جالب شبیه مجله ها می دهد! اگرچه در ابتدا ممکن است کمی پیچیده بنظر برسد، اما تنها به کمک ابزار انتخابگر و لایه ماسک می توانید متن خود را پشت تصاویر ببرید. پس بریم که آموزش مرحله به مرحلش رو ببینیم!

قبل از هرکاری، متن خود را بنویسید و روی ناحیه دلخواه عکس قرار دهید! نگران نباشید! بعدا می توانید متن و جایگیری آن را تغییر دهید.

حالا  من از ابزار انتخابگر سریع ( Quick Selection Tool ) برای انتخاب پس زمینه ای که دور سوژه من قرار گرفته است، استفاده می کنم. برای فعال سازی این ابزار روی آیکون آن در Toolbar بزنید یا دکمه Shift را نگه داشته و W را بزنید تا به این ابزار برسید.

حالا با کیک روی آیکون چشم، قابلیت مشاهده لایه نوشتاری ( T ) را غیرفعال کنید ( در این حالت آیکون چشم حذف می شود ) و لایه تصویر ( Background ) را انتخاب کنید. این کار باعث می شود که جداسازی پس زمینه ( Select ) با دقت بهتری انجام شود.

حالا برای انتخاب و جداسازی در ابتدا روی پس زمینه کلیک کنید و بکشید. هدف اینجا انتخاب نواحی می باشد که دوست دارید متن شما در آن قابل مشاهده باشد. به عنوان مثال در این عکس می خواهم متن در پس زمینه قابل مشاهده اما در اطراف مدل دیده نشود.

زمانیکه انتخاب شما ( Selection )  به اتمام رسید، دور تا دور محیط انتخاب شده افکتی شبیه به راه پیمایی مورچه ها مشاهده خواهید کرد!

در مرحله بعد، بعد از کلیک روی لایه نوشتاری در پنل لایه ها، آیکون لایه ماسک ( Layer Mask ) را از قسمت پایین انتخاب کنید تا نواحی انتخاب شده به یک لایه ماسک تبدیل شوند. ( با این کار، تصویر مدل در یک پس زمینه سفید جلوی لایه نوشتار ( T ) به نمایش در می آید )

سپس با کلیک اطراف لایه نوشتار، قابلیت مشاهده آن را فعال کنید. ( در این حالت دوباره آیکون چشم ظاهر می شود )

در این حالت می بینیم که متن نوشتاری شما فقط در نواحی اتنتخاب شده نمایش پیدا می کند. به طوریکه انگار پشت مدل قرار گرفته اند!

اگر می خواهید مکان قرارگیری متن را تغییر دهید، در ابتدا باید لایه نوشتار ( Text ) را از ماسک لایه ( Layer Mask ) جدا ( Unlink ) کنید. برای این کار روی آیکون پیوند زنجیره ای بین آن ها در پنل لایه ها بزنید.

حالا روی لایه نوشتاری خود کلیک کنید و ابزار جابجایی را با فشردن دکمه V فعال کنید. حالا می توانید متن خود را به طور مستقل از ماسک حرکت دهید و مطمئن باشید که همیشه پشت تصویر شما قرار گرفته است!

نحوه قرار دادن متن در مستطیل به کمک فتوشاپ

برای قرار دادن متن داخل یک مستطیل، ابتدا ابزار مستطیل ( Rectangle Tool ) را از نوار ابزار انتخاب کنید و روی بوم بکشید تا طرح مستطیل ترسیم شود. حالا ابزار نوشتار ( T ) را انتخاب کرده و داخل مستطیل کلیک کنید. متن خود را بنویسید و دکمه ESC را فشار دهید تا نوشته شما داخل مستطیل قرار گیرد.

در حقیقت شما می توانید متن خود را داخل هر شکلی که دوست دارید قرار دهید. در مثال زیر، همانطور که می بینید ابزار مستطیل ( Rectangle Tool ) با میانبر U انتخاب شده و با کلیک روی بوم، تصویر مستطیل رسم شده است.

شما می توانید ظاهر مستطیل را با استفاده از گزینه های Fill ( تغییر رنگ ) و Stroke ( اضافه کردن کادر ) شخصی سازی کنید.

حالا ابزار نوشتار افقی ( Horizontal Type Tool ) را با میانبر T انتخاب کرده و داخل مستطیل کلیک می کنیم. توجه کنید زمانیکه نشانگر ماوس خود را داخل مستطیل می برید، یک دایره دور آن اضافه می شود. این بدین معناست که متن شما داخل شکل اعمال خواهد شد.

 

این روش معمولا زمانی استفاده می شود که می خواهید یک متن طولانی را داخل مستطیل قرار دهید. تنها مشکل آن هم این است که که جا دادن متن داخل مستطیل با این روش کمی چالش برانگیز است. برای این که متن خود را کاملا در مرکز مستطیل قرار دهید ( چه به صورت افقی و چه به صورت عمودی ) باید روند کمی متفاوت تری را دنبال کنید.

نحوه قراردادن متن در مرکز مستطیل

درست مثل قبل، شکل مستطیل خود را به کمک ابزار مستطیل ( Rectangle Tool ) ترسیم کنید.

حالا متن خود را ایجاد کنید اما این بار جدا از شکل! یعنی بعد از انتخاب ابزار نوشتار، بجای کلیک کردن داخل مستطیل، سراغ قسمت دیگری بروید و روی بوم بزنید تا امکان جایگیری آزاد متن وجود داشته باشد.

آنچه را که می خواهید داخل مستطیل قرار گیرد تایپ کنید. حالا یک تکه متن نوشتاری و یک شکل کاملا مستقل از یکدیگر خواهید داشت.

حالا برای اینکه متن خود را در مرکز مستطیل قرار دهید،کلید Ctrl در ویندوز یا Command را در مک نگه دارید و روی نمایه لایه مستطیل ( Rectangle 1 ) در پنل لایه ها کلیک کنید تا انتخاب ( Select ) شود.

همانطور که انتخاب ( Selection ) شما دور تا دور مستطیل فعال است، روی لایه نوشتار در پنل لایه ها کلیک کنید و ابزار جابجایی را با فشردن دکمه V انتخاب کنید.

از گزینه های تراز که در نوار تنظیمات ظاهر می شوند، تراز عمودی ( align vertically ) و تراز افقی ( align horizontally ) را انتخاب کنید. ( آیکون این دو گزینه در تصویر زیر مشخص شده است )

حالا لایه متن شما به طور خودکار در مرکز مستطیل انتخاب شده قرار می گیرد.

در پایان  دکمه های Command + D (مکینتاش ) یا  Control + D ( ویندوز) را فشار دهید تا نواحی انتخاب شده دور مستطیل غیرفعال شوند.

خب، حالا متن شما کاملا در مرکز مستطیل قرار گرفته است. این روش برای ایجاد عناوین ( Titles )  و یا قرار دادن کلمات کوتاه تر داخل اشکال نسبت به روش قبلی کاربرد بیشتری دارد.

متن نقطه ای ( Point Text ) و متن پاراگراف ( Paragraph Text )

در فتوشاپ دو متن داریم که یکی از آن ها به متن نقطه ای ( Point Text ) و دیگری به متن پاراگراف ( Paragraph Text ) مشهور است. متن نقطه ای، نوشتار شما را برای همیشه در خطوط افقی ایجاد می کند. این در حالی است که متن پاراگراف به یک ناحیه خاص متنی محدود می شود. متن نقطه ای معمولا برای ساخت عناوین در فتوشاپ و متن پاراگراف برای متن های طولانی تری که در بدنه نوشتار قرار می گیرند کاربرد دارد.

هر زمانیکه که یک متن جدید را به کمک ابزار نوشتار ( Type Tool ) ایجاد می کنید، به طور پیش فرض یک متن نقطه ای ایجاد می شود. با این حال می توانید روی لایه نوشتار در پنل لایه ها کلیک راست کنید و گزینه Convert To Paragraph Text ( تبدیل به پاراگراف ) رو انتخاب کنید.

با این کار، کادری اطراف متن شما ظاهر می شود که ناحیه پاراگراف را مشخص می کند. با کلیک روی مربع های کوچکی که روی کادر قرار گرفته اند می توانید اندازه کادر را برای نوشتن کوچک یا بزرگ کنید.

بر خلاف متن نقطه ای، متن پاراگراف تنها در داخل همین کادر قابل مشاهده است. اگر جملات شما بیشتر از حد طولانی باشند و داخل این کادر قرار نگیرند، به طور خودکار حذف ( نامرئی ) می شوند. خوشبختانه می توانید با انتخاب لایه نوشتاری و فعال کردن ابزار نوشتار ( T )، اندازه آن را تغییر دهید.

هر زمانیکه که دوست داشتید متن پارگراف خود را به متن نقطه ای تبدیل کنید، روی لایه نوشتار در پنل لایه ها کلیک راست کنید و گزینه Convert To Point Text ( تبدیل به متن نقطه ای ) را انتخاب کنید.

نحوه برجسته کردن متون در فتوشاپ

برای برجسته کردن متون در فتوشاپ، ابتدا روی لایه نوشتاری در پنل لایه ها دوبار کلیک کنید تا تنظیمات سبک لایه ها ( Layers Styles ) باز شود. از گزینه های Style قابلیت Stroke را تیک بزنید و موقعیت ( Position ) را روی Outside ( خارج ) تظنیم کنید. حالا گزینه Fill-type را روی Color ( رنگ ) قرار دهید و رنگ مورد نظر خود را برای برجسته کردن دور متن انتخاب کنید. بعد از آن روی Ok کلیک کنید تا تغییرات شما به متن اعمال شود.

اجازه بدید این قسمت رو هم مرحله به مرحله بریم جلو!

بعد از اینکه متن خود را ایجاد کردید، روی لایه متن در پنل لایه ها دوبار کلیک کنید تا پنل حالت لایه ها ( Layer Styles panel ) باز شود. این پنل قسمتی است که می توانید انواع تغییرات ظاهری را به هر لایه ای اضافه کنید. از آنجایی که می خواهید متن خود را برجسته کنید،گزینه Stroke را تیک بزنید.

برای نتیجه بهتر ، مطمئن شوید که گزینه موقعیت ( Position ) را روی خارج ( Outside ) قرار داده اید. حالت ترکیبی ( Blend Mode ) نیز باید روی نرمال ( Normal )  و شفافیت ( Opacity ) نیز روی ۱۰۰% باشد.

برای رنگی کردن برجستگی متون، گزینه Fill-type را روی Color قرار دهید و سپس روی جعبه رنگی پایین آن بزنید تا انتخابگر رنگ باز شود. رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید و Ok را بزنید.

پس از انتخاب رنگ، اگر دوست دارید برجستگی متن نازک تر یا ضحیم تر باشد، مقدار Size را کاهش یا افزایش دهید و پس از آن روی Ok بزنید.

حالا می بینید که دور تا دور متن شما با رنگ دلخواهتان برجسته شده است!

نحوه خمیده کردن متون در فتوشاپ

برای خمیده کردن متن در فتوشاپ، در ابتدا متن خود را روی عکس ایجاد کنید. حالا لایه نوشتاری را از پنل لایه ها انتخاب کنید و با فشار دادن دکمه T،ابزار نوشتار را فعال کنید. حالا از نوار تنظیمات بالا گزینه Warp Text را بزنید و گزینه Style را روی Arc قرار دهید. برای تغییر میزان خمیدگی متن، اسلایدر Bend را کم و زیاد کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

شما تنها زمانی به گزینه Warp Text در نوار تنظیمات دسترسی دارید که ابزار نوشتار ( T ) فعال شده باشد. آیکون این گزینه شبیه قرارگیری T روی یک خمیدگی می باشد.

زمانیکه گزینه Warp Text را باز می کنید، می توانید به سبک های مختلف خمیدگی دسترسی داشته باشید. برای ایجاد یک خمیدگی معمولی، گزینه Arc بهترین انتخاب است.

پس از انتخاب سبک دلخواه، متن شما به طور خودکار خمیده می شود. به کمک اسلایدر خمیدگی (  Bend )، می توانید میزان خمیدگی را کم و زیاد کنید.

هر زمانی تغییرات شما به اتمام رسید گزینه Ok را بزنید.

و این هم نتیجه نهایی!

تغییر تنظیمات متن پیش فرض

برای تغییر تنظیمات متن پیش فرض یا همان Lorem Ipsum، فتوشاپ را باز کرده و از نوار منو مسیر Edit > Preferences > Type را دنبال کنید. حالا برای خاموش کردن این قابلیت تیک گزینه Fill new type layers with placeholder text را بردارید. با این کار دیگر عبارت Lorem Ipsum هنگام ایجاد متن نمایش پیدا نمی کند. 

قبل از نوشتن هر گونه متنی، متن پیشفرض ( Lorem Ipsum ) به شما کمک می کند تا درک بهتری از ظاهر و اندازه متن خود داشته باشید. با این حال این قابلیت می تواند برای برخی از کابران آزاردهنده باشد.

با دنبال کردن مسیر Edit > Preferences > Type تنظیمات متن برای شما باز می شود. با برداشتن تیک گزینه Fill new type layers with placeholder text این قابلیت غیرفعال خواهد شد.

خاموش یا روشن نگه داشتن این قابلیت تنها به سلیقه و ترجیحات شما بستگی دارد. همانطور که بالاتر گفتیم این گزینه به جز پیش نمایش فوری فونت و اندازه متن کاربرد دیگری ندارد!

چگونه به فتوشاپ فونت جدید اضافه کنیم؟

برای شخصی سازی بیشتر متون در فتوشاپ می توانید از تغییر فونت استفاده کنید. در حقیقت این کار بی دردسرترین و راحت ترین گزینه موجود برای تغییر ظاهر متن شماست. با این حال شاید فونت های موجود در فتوشاپ برای شما جذابیت خاصی نداشته باشد! خب خبر خوب این است که شما به راحتی می توانید فونت جدیدتان را به برنامه اضافه کرده و از آن استفاده کنید.

در ابتدا فونت دلخواه انگلیسی خود را از سایت های مثل Dafont، ۱۰۰۱ Free Fonts , Font Space دریافت کنید. برای دانلود فونت های فارسی می توانید از سایت های فونت یاب یا آی آر فونت استفاده کنید.

بعد از دانلود فونت مورد نظر، روی فایل زیپ دانلود کلیک کنید و محتویات را به کمک برنامه Winrar استخراج کنید. حالا روی فایل فونت با پسوند OTF. دوبار کلیک کنید تا فونت باز شود.

روی گزینه Install کلیک کنید تا فونت روی کامپیوتر شما نصب شود.

هنگامی که فونت به کامپیوتر شما اضافه شد، به طور خودکار در لیست فونت فتوشاپ نیز به چشم می خورد. بعد از انتخاب ابزار نوشتار (T)  و کلیک روی بوم، از نوار تنظیمات بالا نوع فونت را تغییر دهید.

و این آخرین قسمت از مبحث نوشتار در فتوشاپ بود! حالا هر چیزی که راجع به نوشتن متن در فتوشاپ باشد را یاد گرفته اید.  فرقی نمی کند بخواهید عناوین یا پاراگراف های بلند بسازید و یا با برجسته کردن و خمیده کردن متون، جذابیتی دوچدان به نوشتار خود ببخشید. تمام این نکات به صورت تصویری در این مقاله بررسی شده است.

برای یادگیری بهتر مطمئن شوید که همگام با مطالعه این مقاله، نرم افزار فتوشاپ را باز کرده اید و تکنیک های توضیح داده شده را روی متون خود اعمال می کنید. بعد از مطالعه این مقاله در قسمت یادگیری ویرایش عکس و تصاویر منتظر شما هستیم!

دیدگاه ها

 1. رحیم محمدی گفت:

  عالی توضیح میدید
  ماشالا به جونتون❤️

 2. محمد بابایی گفت:

  کیفیت اموزش خیلییی بده اصن صداش نمیاد با هر پلیری هم باز کردم درست نشد):

 3. عبدالحسین دستغیب گفت:

  شادکام و سلامت باشید

 4. رمضان باقری گفت:

  اکانت اینستا هم دارید؟

 5. رامین حسینی گفت:

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

 6. فرهاد میری گفت:

  علیرضا جان عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک