شما مراحل مقدماتی هستید
مشاهده بخش ها

آموزش فتوشاپ

آموزش مقدماتی ویرایش عکس و تصویر در فتوشاپ ( گام به گام )

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

بسیاری از افراد، از عکاسان حرفه ای گرفته تا کاربران معمولی، برای ویرایش عکس و تصاویر خود سراغ برنامه ای به نام فتوشاپ می روند. مهم نیست جزو کدام یک از این دسته ها باشید؛ همه ما حس سردرگمی و گیج شدن در هنگام کار کردن با برنامه فتوشاپ را بارها و بارها تجربه کرده ایم! با این حال باید این نکته را بدانید که برای ویرایش مقدماتی تصاویر خود، تنها باید چند مرحله مختصر را انجام دهید تا به ویرایش دلخواه خود برسید!

مواردی همچون تغییر اندازه عکس، برش دادن قسمتی از تصویر، تغییر پس زمینه عکس و … همگی جزو مراحل مقدماتی ویرایش تصاویر در فتوشاپ محسوب می شوند. با این حال اگر در فتوشاپ حرفه ای تر هستید، طبیعتا می توانید تغییرات چشم گیرتری روی تصاویر و عکس های خود اعمال کنید و به قول معروف ظاهر و احساس عکس های خود را دگرگون سازید!

برای ویرایش اولیه تصاویر در فتوشاپ، می توانید از چند روش مختلف استفاده کنید که انتخاب آن ها همگی به سلیقه و نیاز شما بستگی دارد.

با این حال ما در این مقاله سعی می کنیم آسان ترین مراحل ویرایش مقدماتی عکس در فتوشاپ را به زبانی ساده برای شما بیان کنیم. این ویرایش چندین مرحله مختلف را شامل می شود. بنابراین تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا به راحتی بتوانید با فتوشاپ اولین ویرایش خود را روی تصویر موردعلاقه تان انجام دهید.

آموزش اضافه کردن تصاویر به فتوشاپ

زمانی که راجع به اضافه کردن عکس به فتوشاپ صبحت می کنیم، ممکن است قصدمان اضافه کردن عکس به بوم خالی فتوشاپ و یا اضافه کردن عکس روی عکس دیگری باشد. ما در این قسمت هر ۲ روش را مورد بررسی قرار داده ایم.

آموزش اضافه کردن عکس به فتوشاپ

 • برنامه فتوشاپ را باز کنید. اگر آیکون برنامه رو نمی شناسید، دنبال آیکون مربع شکلی با رنگ آبی باشید که در مرکز آن حروف PS حک شده است.

 • روی گزینه File کلیک کنید. این گزینه در نوار منوی بالای رابط کاربری فتوشاپ قرار گرفته است.

 • روی گزینه Open کلیک کنید. با این کار پنجره ای ضاهر می شود که می توانید بین تصاویر موجود روی کامپیوتر خود جابجا شوید.

 • به مسیر دلخواه خود بروید و عکس را انتخاب کنید. از پنجره باز شده به مسیری بروید که تصویر خود را ذخیره کرده اید. پس از آن روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود.

 • روی گزینه Open کلیک کنید. با این کار عکس مورد نظر در فتوشاپ باز می شود.
همچنین شما می توانید بعد از باز کردن برنامه فتوشاپ در صفحه اول، گزینه Open را بزنید و عکس دلخواه خود را انتخاب کنید.

آموزش قرار دادن یک عکس روی عکسی دیگر در فتوشاپ

 • برنامه فتوشاپ را باز کنید. اگر آیکون آن را در دسکتاپ نمی بینید، از نوار استارت دنبال آن بگردید.

 • یک تصویر و یا یک فایل فتوشاپ ( PSD ) را باز کنید. روی گزینه File و سپس Open بزنید.

 • تصویر دلخواه خود را انتخاب کنید. در این قسمت می توانید یک فایل فتوشاپ که قبلا با آن کار کرده اید و یا یک عکس معمولی با فرمت های مختلف ( PNG، JPEG، BMP و … ) را انتخاب کنید.

 • تصویر دلخواه خود را باز کنید. پس از کلیک کردن روی عکس و یا فشردن دکمه Open، تصویر مورد نظر در فتوشاپ باز می شود.

 • دوباره روی گزینه File کلیک کنید. این گزینه در نوار منوی بالای رابط کاربری فتوشاپ قرار گرفته است.

 • حالا روی گزینه Place Embeded بزنید. با این کار پنجره ای ظاهر می شود که می توانید به عکس های موجود روی رایانه خود دسترسی داشته باشید.

 • به مسیر دلخواه خود بروید و عکس را انتخاب کنید. از پنجره باز شده به مسیری بروید که تصویر خود را ذخیره کرده اید. پس از آن روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود. سپس دکمه Open را فشار دهید.

 • تصویر جدید روی عکس قبلی قرار می گیرد. با این کار تصویر شما به عنوان یک لایه جدید روی تصویر قبلی قرار می گیرد.
خب قصدتون هرکدوم بود، احتمالا تا الان عکس دلخواه خودتون رو اضافه کردید! بریم برای آموزش برش دادن تصویر یا همون کراپ در فتوشاپ!

آموزش استفاده از ابزار Crop برای برش تصاویر در فتوشاپ

کراپ تصاویر در فتوشاپ به روش های مختلفی انجام می شود. هنگام برش تصاویر در فتوشاپ می توانید به صورت آزادانه نواحی دلخواه را انتخاب کنید و یا از نسبت های تصویر ( Aspect Ratio ) خود برنامه استفاده کنید. همچنین ابزارهای دیگری نیز در بخش Crop وجود دارند که به شما اجازه برش دقیق و یا پر کردن نواحی خالی را می دهند. اجازه بدهید تا به صورت تصویری روش های مختلف را به شما توضیح دهیم.

برش تصاویر در فتوشاپ به صورت دستی

خب، بعد از اینکه عکس خود را وارد برنامه فتوشاپ کردید، باید ابزار Crop را از نوارابزار سمت چپ انتخاب کنید. می توانید از میانبر این ابزار استفاده کنید و با فشردن دکمه C، ابزار برش را فعال کنید.

پس از انتخاب ابزار کراپ، متوجه یک کادر سفید رنگ اطرف تصویر می شوید. همچنین نوارگزینه های بالا نیز با انتخاب ابزار کراپ تغییر می کنند.

در صورتیکه می خواهید به صورت آزادانه اطراف تصویر را برش دهید، مطمئن شوید که گزینه Ratio ( نسبت ) در نوار گزینه ها روی گزینه W x H x Resolution قرار گرفته است. با این کار به صورت دلخواه می توانید نواحی اضافی اطراف را حذف کنید.

خب برگردیم به تصویر خودمون. وقتی کادر سفید رنگ اطراف تصویر شما ظاهر شد، به راحتی دستگیره هایی که در گوشه و وسط تصویر شما ظاهر شده اند را بکشید تا ابعاد تصویر تغییر کند. توجه داشته باشید نواحی که خارج از این مربع هستند از عکس شما حذف یا همان برش داده می شوند.

همچنین شما می توانید برای حذف یا گنجاندن بخش خاصی از تصویر، عکس خود را به سمت بالا، پایین و یا چپ و راست حرکت دهید. برای این کار روی عکس خود کلیک کنید و نگه دارید. حالا ماوس خود را به اطراف حرکت دهید.

وقتی از ابعاد برش خود راضی هستید، دکمه Enter را فشار دهید تا تغییرات روی عکس اعمال شوند.

همچنین اگر می خواهید بعد از برش تصویر، قسمت های اضافی همچنان روی تصویر بمانند، تیک گزینه Delete Cropped Pixels را بردارید.

استفاده از گزینه Content-Aware هنگام برش تصاویر در فتوشاپ

خب همانطور که گفتیم با انتخاب ابزار Crop، علاوه بر برش دستی تصاویر که بالاتر به آن پرداختیم، گزینه های بیشتری نیز برای شخصی سازی و برش دقیق تر تصاویر در اختیار ما قرار می گیرد. یکی از این گزینه ها، Content-Aware می باشد که به طور هوشمند، جاهای خالی تصاویر را به کمک نواحی اطراف پر می کند.

فرض کنید عکسی دارید که می خواهید اندازه آن را از سایر اصلی آن افزایش دهید. در حالت معمولی در صورتیکه این گزینه تیک نخورده باشد و ما نیز ابزار برش را فراتر از سایز اصلی عکس ببریم، خواهیم دید که قسمت های شطرنجی به عکس اضافه می شوند!

خب حالا اگر تیک گزینه Content-Aware را بزنیم و کادر برش را فراتر از عکس ببریم، پس از فشردن دکمه Enter، به طور خودکار قسمت های جدیدی به عکس اضافه می شوند!

برای استفاده از گزینه Content-Aware در ابتدا باید ابزار Crop را فعال کنید و پس از آن در نوارگزینه های بالا تیک گزینه Content-Aware را بزنید.

استفاده از گزینه Straighten هنگام برش تصاویر در فتوشاپ

قابلیت بعدی در نوارگزینه های ابزار Crop، ویژگی Straighten ( صاف کننده ) است. این قابلیت یک ابزار عالی برای تصحیح خطوط افقی شیب دار و یا تنظیم تراز عکس شما با لبه های آن است. در اکثر موارد، شما از این ابزار در امتداد خطوط افقی تصاویر خود استفاده می کنید.

برای دسترسی به قابلیت صاف کننده ( Straighten ) در ابتدا ابزار Crop را انتخاب کنید و بعد از آن از نوارگزینه های بالا روی گزینه Straighten بزنید.

پس از فعال شدن، روی عکس خود کلیک کنید و نگه دارید. حالا یک خط افقی به سمت بیرون بکشید. با کشیدن شما، خطی ترسیم می شود که اصلاحات صاف شدن بر اساس همان خط انجام می شود. تمام تلاش خود را بکنید تا این خط را با زاویه افقی و یا لبه دلخواه در تصویر هماهنگ کنید. با این کار، فتوشاپ به راحتی می فهمد که قصد دارید کدام لبه را کاملا صاف و مستقیم جلوه دهید.

بعد از اینکه ماوس خود را رها کردید، تصویر شما نسبت به همان خطی که رسم کردید به طور خوکار صاف ( Straighten ) می شود.

استفاده از تقسیم کننده ها هنگام برش تصاویر در فتوشاپ

یکی دیگر از قابلیت های موجود در نوارگزینه های ابزار Crop، تقسیم کننده های شبکه ای می باشد که پس از انتخاب ابزار کراپ، به صورت خطوط روی تصاویر شما قرار می گیرند. هدف از ایجاد این خطوط، افزایش دقت شما هنگام برش تصاویر می باشد.

برای دسترسی به این قابلیت ابتدا ابزار کراپ را فعال کنید و پس از آن در نوار گزینه ها دنبال آیکون زیر باشید.

همانطور که می بینید، با کلیک روی این  آیکون، گزینه های مختلفی برای شما باز می شود که با انتخاب هر کدام، شکل و چینش آن ها تغییر می کند. اگر به دنبال برش دقیق بخشی از تصاویر خود هستید، می توانید از این خطوط برای راهنما استفاده کنید.

برش خودکار تصاویر در فتوشاپ به کمک نسبت ( Ratio )

برای برش تصاویر در فتوشاپ می توانید از نسبت های پیش فرض برنامه ( Ratio ) نیز کمک بگیرید. با این کار تصاویر شما در اندازه های دقیق برش داده خواهند شد. برای این کار ابزار برش Crop را فعال کرده و به قسمت نوارگزینه های بالا بروید.

حالا روی گزینه Ratio بزنید. همانطور که می بینید با این کار نسبت های مختلفی برای برش تصاویر نمایش داده می شود.

اگر به دنبال برش تصاویر به شکل مربع هستید، روی گزینه  ۱:۱ ( Square ) کلیک کنید. با این کار ابعاد کادر کراپ به مربع تغییر پیدا می کند. برای برش مستطیل شکل تصاویر نیز می توانید از نسبت  ۷  : ۵ استفاده کنید. به این ترتیب می توانید ابعاد مختلف را انتخاب کرده و پس از آن عکس خود را برش دهید.

همچنین در قسمت پایین تر ، سایز های پیکسلی مختلفی برای برش تصاویر وجود دارد. در صورت نیاز می توانید از این گزینه ها نیز برای برش دقیق تر تصاویر خود استفاده کنید.

برش دایره ای عکس در فتوشاپ

آموزش های بالاتر همگی برای برش تصاویر به شکل مربع یا مستطیل بودند. با این حال اگر به دنبال برش دایره ای عکس در فتوشاپ هستید، باید مراحل کمی متفاوت تری را طی کنید.

به این منظور ابتدا عکس دلخواه خود را وارد فتوشاپ کنید. حالا باید تصویر پس زمینه خود را به یک لایه معمولی تبدیل کنید. برای این کار، در قسمت پنل لایه ها، روی علامت قفل کناری تصویر ( BackGround ) 1 بار کلیک کنید. با این کار علامت قفل ناپدید می شود و حالا یک لایه معمولی دارید. ( در این حالت عبارت Background به Layer 0 تغییر نام پیدا می کند )

حالا به نوارابزار سمت چپ فتوشاپ مراجعه کنید. روی ابزار Rectangular marquee ( انتخابگر مستطیل شکل ) کلیک کنید و نگه دارید. حالا از پنجره رو به رو ابزار Elliptical Marquee ( انتخابگر بیضوی شکل ) را انتخاب کنید.

حالا ابزار را روی تصویر خود بکشید تا ناحیه دایره ای شکل شما انتخاب شود. اگر می خواهید دایره ای کاملا دقیق داشته باشید، هنگام کشیدن ابزار روی تصویر دکمه Shift را نگه دارید.

حالا از نوارمنوی بالای فتوشاپ، سراغ گزینه Select بروید و پس از آن روی گزینه Inverse بزنید.

با این کار، باقی نواحی عکس ( پس زمینه ) نیز به طور خودکار انتخاب ( Select ) می شود.

حالا دکمه Delete روی کیبورد را فشار دهید تا نواحی اضافی عکس پاک شوند!

حالا از نوارابزار دوباره روی ابزار انتخابگر بیضوی شکل ( Elliptical Marquee ) بزنید و نگه دارید. از پنجره رو به رو این بار انتخابگر مستطیل شکل ( Rectangular marquee ) را انتخاب کنید و یک مربع دقیق اطراف عکس باقی مانده بکشید.

حالا ابزار برش ( Crop ) را از نوار ابزار فعال کنید. در این حالت می بینید که مربع رسم شده به صورت خودکار کادر برش شما خواهد بود. حالا Enter را فشار دهید تا عکس برش پیدا کند.

حالا عکس صورت سوژه را به صورت دایره ای شکل برش داده ایم و پس زمینه آن شفاف ( Transparent ) است. این بدین معناست که هرکجا این عکس را آپلود کنید، به طور خودکار رنگ پس زمینه همان لایه را جذب می کند.

توجه داشته باشید اگر می خواهید  پس زمینه عکس شما شفاف یا همان Transparent باشد، باید با فرمت PNG از عکس خروجی بگیرید زیرا فرمت JPEG از پس زمینه شفاف پشتیبانی نمی کند! برای خروجی گرفتن از عکس، از نوار منوی بالا روی گزینه File بزنید و سپس Save as را انتخاب کنید.

حالا روی گزینه Save on your computer بزنید.

در مرحله بعد، از کادر کشویی Save as Type گزینه PNG را انتخاب کنید و پس از انتخاب مسیر دلخواه گزینه Save را بزنید!

و این هم تصویر نهاییمون از خانم Madalina Ghenea !

آموزش حدف پس زمینه در فتوشاپ

حالا که با نحوه برش زدن تصاویر در برنامه فتوشاپ آشنا شدیم، وقتش رسیده که با چند ابزار ساده ، تصویر پس زمینه خود را حذف کنیم. توجه داشته باشید که حذف پس زمینه ممکن است به ۲ صورت انجام شود:

۱ . حذف کامل پس زمینه : در این حالت پس زمینه به طور کامل حذف می شود و نقاط شطرنجی به معنی شفاف بودن پس زمینه به آن اضافه می شود. ( مثل مثال بالا برای برش دایره ای شکل )

۲ . سفید کردن پس زمینه : در این حالت می توانید رنگ پس زمینه خود را با رنگ دلخواه خود تعویض کنید.

ما در این قسمت هر ۲ روش را به صورت تصویری به شما توضیح داده ایم.

حذف کامل پس زمینه در فتوشاپ

برنامه فتوشاپ را باز کرده و عکس دلخوه خود را وارد برنامه کنید. حالا از پنل لایه ها، روی تصویر ( Background ) کلیک کنید.

از نوار منوی بالا گزینه Windows را بزنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. ( توجه داشته باشید که در این حالت گزینه Properties تیک دار می شود )

در منوی باز شده, قسمت روی فلش کوچک کنار Quick Actions بزنید تا باز شود. حالا روی  گزینه Remove Background کلیک کنید تا پس زمینه حذف شود. ( اگر این گزینه را ندارید در ابتدا گزینه Crop را انتخاب کنید و مقداری از گوشه های عکس را برش دهید. خواهید دید که پس از آن گزینه Remove Background اضافه می شود )

اگر پس زمینه به درستی حذف نشد، این باز از گزینه پایینی یعنی Select Subject استفاده کنید. با این کار سوژه شما انتخاب می شود. بعد از آن به نوار منوی بالا بروید و روی گزینه Select بزنید. پس از آن گزینه Inverse را انتخاب کنید. با این کار پس زمینه عکس نیز به طور جداگانه انتخاب می شود. حالا دکمه Delete روی کیبورد را فشار دهید تا پس زمینه حذف شود!

سفید کردن پس زمینه در فتوشاپ

روش اول

در ابتدا عکس دلخواه خود را وارد فتوشاپ کنید. سپس از نوارابزار سمت چپ روی ابزار Eraser Tool کلیک کرده و نگه دارید. سپس از پنجره باز شده، ابزار Magic Eraser Tool را انتخاب کنید.

حالا به کمک ابزار اطراف سوژه تصویر خود کلیک کنید تا پس زمینه به صورت تدریجی حذف شود. ( توجه داشته باشید که باید این کار به صورت متوالی انجام دهید تا کل پس زمینه دلخواه شما حذف شود )

حالا از نوارابزار روی ابزار Gradient Tool کلیک کنید و نگه دارید. سپس از پنجره باز شده ابزار سطل رنگ ( Paint Bucket Tool ) را انتخاب کنید.

پس از آن رنگ دلخواه خود برای رنگ کردن پس زمینه از نوار ابزار انتخاب کنید.

حالا با ابزار سطل رنگ روی نقاط خالی تصویر کلیک کنید تا رنگ پس زمینه عوض شود.

روش دوم

عکس خود را وارد فتوشاپ کنید . پس از آن  ابزار Quick Selection Tool را از نوارابزار سمت چپ انتخاب کنید. اگر این گزینه رو ندارید، در ابتدا روی آیکون Object Selection Tool کلیک کنید و نگه دارید. سپس از پنجره باز شده ابزار Quick Selection Tool را انتخاب کنید.

حالا روی سوژه های مختلف عکس خود کلیک کنید تا به صورت کامل انتخاب ( Select ) شوند.

سپس از منوی بالا Select را انتخاب کنید و روی گزینه Inverse کلیک کنید. با این کار پس زمینه انتخاب می‌شود.

حالا دوباره از نوار منوی بالا گزینه Layer را انتخاب کنید.  سپس روی  New Fill Layer بزنید و گزینه Solid Color را انتخاب کنید.

در صفحه باز شده، یک نام دلخواه برای لایه انتخاب کنید و OK را بزنید.

پس از آن انتخابگر رنگ برای شما باز می شود. رنگ دلخواه خود را برای پس زمینه انتخاب کنید و OK را بزنید.

این هم نتیجه نهایی!

خب، این آخرین مرحله از آموزش مقدماتی ویرایش عکس و تصاویر در فتوشاپ بود. حالا به خوبی شیوه های برش دادن تصاویر و حذف پس زمینه عکس در فتوشاپ را یاد گرفته اید. این آموزش ها همگی جزو مراحل مقدماتی ویرایش تصاویر در فتوشاپ محسوب می شوند. به یاد داشته باشید همیشه برای این که یک قدم جلو تر باشید، عکس های خود را کراپ کنید. در غیر این صورت ممکن است وقت خود را برای اصلاح قسمت هایی از تصویر تلف کنید که  بعد از برش در تصویر گنجانده نمی شوند!

بعد از این آموزش در قسمت آموزش براش فتوشاپ، منتظر شما هستیم! ممنون که تا انتهای مقاله همراه ما بودید!

دیدگاه ها

 1. قاسم سلیمی گفت:

  سلام ، Autocad plant 3d روی ویندوز ۷ نصب می‌شه؟

 2. امیرحسین جمالی گفت:

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 3. رامین حیدری گفت:

  چه مطلب خوبی

 4. ابراهیم طالب زاده گفت:

  aaaaliii bood

 5. امید نعمتی گفت:

  قیمت مشاورتون چقدره؟

 6. وحید سبزواری گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک