شما مراحل مقدماتی هستید
مشاهده بخش ها

آموزش فتوشاپ

آشنایی با ابزارهای مختلف در نوارابزار ( Toolbar ) فتوشاپ

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

اگر مقاله قبلی ما را در رابطه با یادگیری رابط کاربری فتوشاپ مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که هر یک از ابزارهای مختلف در بخش نوارابزار ( Toolbar )، کاربرد و عملکرد متقاوتی دارند. در حقیقت، مهم ترین بخش فتوشاپ که به شما امکان استفاده از ابزارهای مختلف و ویرایش تصاویر را می دهد، همین بخش نوار ابزار ( Toolbar ) می باشد.

به کمک این ابزارها می توانید بخشی از تصاویر را انتخاب ( Select ) کنید، عکس خود را برش ( Crop ) دهید، تصاویر خود را روتوش ( Retouch ) کنید و حتی به عکس خود نوشته، اشکال و دیگر موارد را اضافه کنید.

ما در ابتدا نگاهی مختصر به خود نوار ابزار ( Toolbar ) می اندازیم تا با سازماندهی و جایگاه هر یک از ابزارها بیشتر آشنا شوید. پس از آن به سراغ تک تک ابزارها می رویم و عملکرد و کاربرد هرکدام را به شما توضیح می دهیم.

توجه داشته باشید که محتویات این مقاله بر اساس نسخه ۲۰۲۲ فتوشاپ تنظیم شده است. با این حال توضیحات آن برای کاربرانی که از نسخه های قدیمی تر فتوشاپ استفاده می کنند هم کاربرد دارد. فقط ممکن است بعضی از ابزارهای معرفی شده در نسخه های قدیمی فتوشاپ موجود نباشند. شما می توانید آخرین نسخه از فتوشاپ ۲۰۲۳ را از سایت دریافت کنید.

حالا بریم سراغ آشنایی با نوار ابزار فتوشاپ!

نوارابزار فتوشاپ ( Toolbar )

نوار ابزار فتوشاپ ( Toolbar ) سمت چپ رابط کاربری فتوشاپ قرار گرفته است.

نوارابزار فتوشاپ

همانطور که در تصویر بالا مشخص شده است، نوار ابزار فتوشاپ به طور پیش فرض به صورت یک ستون نمایش داده می شود. با این حال در صورتیکه روی علامت دو فلش << در بالای نوار ابزار کلیک کنید، ظاهر و چیدمان آن به دو ستون تغییر پیدا می کند. ( تصویر پایین ) با انتخاب مجدد علامت دو فلش >> می توانید ظاهر آن را به یک ستون تغییر دهید.

تغییر ظاهر نوارابزار به دوستون

 

آشنایی با چیدمان نوار ابزار در فتوشاپ

شاید در نگاه اول احساس کنید که چیدمان ابزارها در بخش نوارابزار ( Toolbar ) کاملا تصادفی است! اما در واقع یک ترتیب و نظم خاص در نحوه چیدمان آن ها وجود دارد!

در قسمت بالایی نوار ابزار، ابزارهای جابجایی ( Move ) و انتخابگر ( Selection ) دیده می شوند که درست زیر آن ها، ابزارهای برش ( Crop ) و تکه کردن ( Slice ) قرار گرفته اند. پایین تر از آن ها نیز ابزارهای اندازه گیری ( Measurement tools ) وجود دارند که به دنبال آن ها ابزار های نقاشی و روتوش تصاویر ( Retouching and Painting tools ) قرار گرفته اند.

پس از آن، ابزارهای مختلف برای کشیدن ( Draw ) و نوشتار ( Type ) را داریم که در نهایت به ابزارهای پیمایش و جهت یابی ( Navigation Tools ) ختم می شوند.

نحوه چیدمان ابزارها در Toolbar فتوشاپ

ابزارهای مخفی در نوار ابزار فتوشاپ

همانطور که در مقاله آشنایی با رابط کاربری فتوشاپ به آن اشاره کردیم، بعضی از ابزارهای فتوشاپ، ابزارهای بیشتری را در خود جای داده اند. در واقع وجود یک فلش کوچک در آیکون این ابزارها بیانگر این است که با باز کردن آن ها، به ابزارهای بیشتری دسترسی خواهید داشت.

ابزارهای مخفی در نوارابزار فتوشاپ

برای دسترسی به ابزارهای بیشتر روی ابزار مورد نظر خود کلیک کنید و نگه دارید. همچنین می توانید روی ابزار مورد نظر کلیک راست کنید ( ویندوز ). با این کار، ابزارهایی بیشتری که تقریبا عملکرد مشابه ای با ابزار انتخاب شده شما دارند باز می شوند.

نحوه دسترسی به ابزارهای بیشتر در Toolbar

ابزار پیش فرض

ابزاری که در ابتدا در هر نقطه از نوار ابزار نمایش داده می شود، به عنوان ابزار پیش فرض شناخته خواهد شد. به عنوان مثال، ابزار Rectangular Marquee ( انتخابگر مستطیل شکل )، به طور پیش فرض جایگاه دوم نوارابزار ( ToolBar ) را در اختیار دارد! با این حال فتوشاپ همیشه ابزار پیش فرض را در نوارابزار نشان نمی دهد و در عوض سراغ ابزاری می رود که آخرین بار از آن استفاده کرید.

به عنوان مثال اگر روی انتخابگر مستطیل شکل ( Rectangular Marquee ) کلیک راست کنیم و از منوی باز شده گزینه Elliptical Marquee ( انتخابگر بیضوی شکل ) را انتخاب کنیم، آیکون آن ( بیضوی شکل ) جای آیکون ابزار انتخابگر مستطیل را می گیرد.

ابزار پیش فرض در نوارابزار

در این حالت اگر دوباره بخواهیم انتخابگر مستطیل شکل ( Rectangular Marquee ) را انتخاب کنیم، یا باید روی گزینه Elliptical Marquee ( انتخابگر بیضوی شکل ) کیلک کنیم و نگه داریم و یا روی آن کلیک راست کنیم و از منوی باز شده، گزینه انتخابگر مستطیل شکل ( Rectangular Marquee ) را انتخاب کنیم.

انتخاب مجدد ابزار مخفی شده

کاربرد ابزارهای مختلف در نوار ابزار ( Toolbar )

حالا که با چیدمان و جایگاه ابزارهای مختلف نوارابزار ( Toolbar ) آشنا شدید، بهتر است برویم سراغ کاربرد و عملکرد هر کدام از این ابزارها!

در لیست زیر، توضیحات مختصری راجع به کاربرد و عملکرد هر کدام از ابزارهای مختلف نوار ابزار گردآوری شده است. این ابزارها به ترتیب نوار ابزار ( Toolbar ) از بالا به پایین لیست شده اند.

نشان ستاره (*) جلوی بعضی از ابزارها به این معنای پیش فرض بودن آن ها در نوار ابزار ( Toolbar ) می باشد. همچنین حروف داخل پرانتز، دکمه های شورتکات و میانبر برای فعال سازی ابزارها است. اگر یک حرف به عنوان شورتکات ابزارهای مختلف بود، دکمه Shift روی کیبورد را نگه دارید و با فشردن دکمه شورتکات، بین ابزارهای مختلفی که از یک میانبر استفاده میکنند، جابجا شوید.

ابزارهای انتخاب و جابجایی

Photoshop Move Tool

Move Tool * ( V ) ( ابزار جابجایی )

ابزار Move Tool برای جابجایی لایه ها، عناصر انتخاب شده و دیگر موارد موجود روی تصویر استفاده می شود. برای انتخاب خودکار لایه و یا گروهی که روی آن کار می کنید می توانید گزینه انتخاب خودکار ( Auto-Select ) را فعال کنید.

Photoshop Artboard Tool

Artboard Tool ( V ) ( ابزار تابلوی هنری )

ابزار تابلوی هنری به شما این امکان را می دهد تا به راحتی چندین طرح وبسایت یا UX ( تجربه کاربری ) را برای دستگاه های گوناگون یا اندازه های مختلف صفحه نمایش طراحی کنید.

Photoshop Rectangular Marquee Tool

Rectangular Marquee Tool * ( M ) (  ابزار انتخابگر مستطیل شکل )

به کمک این ابزار می توانید خطوط مستطیل شکل را برای انتخاب عناصر مختلف روی تصویر بکشید. اگر می خواهید شکل آن را به مربع نگه دارید، هنگام کشیدن خطوط، دکمه Shift را فشار دهید و نگه دارید.

Photoshop Elliptical Marquee Tool.

Elliptical Marquee Tool ( M ) (  ابزار انتخابگر بیضوی شکل )

همانند ابزار بالا، این ابزار نیز برای رسم و انتخاب خطوط بیضوی شکل روی تصاویر به کار می رود. اگر می خواهید شکل آن را به دایره تغییر دهید، هنگام کشیدن خطوط، دکمه Shift را فشار دهید و نگه دارید.

Photoshop Single Row Marquee Tool

Single Row Marquee Tool ( ابزار انتخابگر تک ردیف )

به کمک این ابزار می توانید یک ردیف از پیکسل های تصویر را از سمت چپ به راست انتخاب کنید.

Photoshop Single Row Marquee Tool

Single Column Marquee Tool ( ابزار انتخابگر تک ستون )

به کمک این ابزار می توانید یک ستون از پیکسل ها را از بالا به پایین انتخاب کنید.

Photoshop Lasso Tool.

Lasso Tool * ( L ) ( ابزار طناب )

درست مثل یک بند طناب آزادانه عمل می کند! به کمک ابزار Lasso می توانید یک شکل دلخواه دور تا دور یک شی خاص ترسیم و انتخاب کنید.

Photoshop Polygonal Lasso Tool

Polygonal Lasso Tool ( L ) ( ابزار طناب چندضلعی )

همانند ابزار قبل، به کمک Polygonal Lasso Tool می توانید دور تا دور یک شی خاص در تصویر، خطوط چندضلعی ترسیم و انتخاب کنید.

Photoshop Magnetic Lasso Tool

Magnetic Lasso Tool ( L ) ( ابزار طناب مغناطیسی )

درست مثل یک آهنربا عمل می کند و زمانیکه ماوس خود را اطراف یک شی خاص در تصویر می چرخانید، لبه های شی را به طرح کلی انتخاب شده می چسباند.

Photoshop Quick Selection Tool

Object Selection Tool * ( W ) ( ابزار انتخابگر شی )

ابزار انتخابگر شی با کشیدن خطوط هوشمند دور تا دور شی موردنظر، ناحیه و شی موردنظر را برایتان انتخاب ( Select ) می کند.

در صورتیکه روی این ابزار کلیک کنید و پس از آن روی یک شی خاص در تصویر بزنید، به طور خودکار خطوط هوشمندی دور تا دور شی مورد نظر شما ترسیم و انتخاب می شود.

Photoshop Object Selection Tool

Quick Selection Tool ( W ) ( ابزار انتخابگر سریع )

ابزار انتخابگر سریع به شما اجازه می دهد تا با کشیدن قلم مو روی یک شی خاص در تصویر، ناحیه و شی موردنظر را انتخاب کنید.

Photoshop Magic Wand Tool.

Magic Wand Tool ( W ) ( ابزار عصای جادویی )

به کمک این ابزار می توانید ناحیه های هم رنگ در تصویر را با یک کلیک انتخاب کنید. گزینه مقدار مقاومت ( Tolerance ) در بخش نوارگزینه ها ( Option bar )، محدوده رنگ هایی که انتخاب می شوند را تعیین می کند.

 

ابزارهای برش و تکه کردن

Photoshop Crop Tool.

Crop Tool * ( C ) ( ابزار برش )

از این ابزار می توانید برای برش تصاویر و حذف قسمت های ناخواسته عکس کمک بگیرید. اگر می خواهید یک عکس را به صورت ” غیر تخریبی ” برش دهید تیک گزینه “ Delete Cropped Pixel ” را بردارید.

Photoshop Perspective Crop Tool.

Perspective Crop Tool ( C ) ( ابزار برش مخصوص منظره و چشم اندازها )

اگر می خواهید همزمان هم یک عکس را برش دهید و هم انحراف و مشکلات چشم اندازی ( Perspective ) تصویر را برطرف کنید، از ابزار برش مخصوص منظره و چشم اندازه ها استفاده کنید.

Photoshop Slice Tool.

Slice Tool ( C )  ( ابزار تکه کردن )

به کمک ابزار Slice می توانید یک عکس یا طرح را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید که امکان خروجی گرفتن و بهینه سازی هر کدام از آن ها به صورت جداگانه نیز وجود دارد.

Photoshop Slice Select Tool.

Slice Select Tool ( C ) ( ابزار انتخاب تکه )

به کمک این ابزار می توانید تکه های جداگانه ای که به کمک ابزار Slice ایجاد کردید را انتخاب کنید.

Photoshop Slice Select Tool.

Frame Tool * ( K ) ( ابزار قاب )

این گزینه در نسخه ۲۰۱۹ به فتوشاپ اضافه شد. به کمک این ابزار می توانید عکس خود را در اشکال مستطیل و یا بیضوی شکل قرار دهید.

ابزارهای اندازه گیری

Photoshop Eyedropper Tool.

Eyedropper Tool * ( I ) ( ابزار قطره چکان )

به کمک ابزار قطره چکان می توانید از رنگ موجود در یک تصویر نمونه ( سمپل ) بگیرید. برای نمایش بهتر رنگ ناحیه نمونه برداری شده، مقدار گزینه ” Sample  Size ” را در افزایش دهید.

Photoshop 3D Material Eyedropper Tool.

۳D Material Eyedropper Tool ( I ) ( ابزار قطره چکان مخصوص اشکال سه بعدی )

به کمک این ابزار می توانید از یک عنصر خاص در یک مدل سه بعدی، نمونه ( سمپل ) بگیرید.

Photoshop Color Sampler Tool.

Color Sampler Tool ( I ) ( ابزار نمونه بردار رنگ )

این ابزار مقدار رنگ ناحیه انتخاب شده ( نمونه برداری شده ) در عکس را نمایش می دهد. به کمک آن می توانید در هرنوبت حداکثر از ۴ نقطه نمونه برداری کنید.  اطلاعات رنگ را می توانید در پنل اطلاعات فتوشاپ مشاهده کنید.

Photoshop Ruler Tool.

Ruler Tool ( I ) ( ابزار خط کش )

ابزار خط کش فاصله ها، مکان و زوایای مختلف را اندازه گیری می کند. یک ابزار عالی برای کسانی که میخواهند عکس و سایر عناصر موجود در تصویر را به طور دقیق در مکان دلخواه خود قرار دهند.

Photoshop Note Tool.

Note Tool ( I ) ( ابزار یادداشت )

به کمک این ابزار می توانید یادداشت های متنی به سند فتوشاپ خود اضافه کنید. چه برای خودتان و چه برای کسانیکه به طور همزمان روی این پروژه کار می کنند. یادداشت به عنوان بخشی از فایل فتوشاپ ( PSD ) ذخیره می شوند.

Photoshop Count Tool.

Count Tool ( I ) ( ابزار شمارشگر )

از این ابزار می توانید برای شمارش عناصر موجود در یک تصویر استفاده کنید. همچنین امکان شمارش خودکار چندین ناحیه مختلف توسط فتوشاپ نیز وجود دارد.

ابزارهای رنگ آمیزی  و روتوش

Photoshop Spot Healing Brush Tool.

Spot Healing Brush Tool * ( J ) ( ابزار ترمیم نقطه ای قلم مو )

این ابزار به سرعت لکه ها و دیگر عیب های کوچک در تصاویر را حذف می کند. برای نتیجه بهتر اندازه قلم مو را کمی بزرگتر از لکه انتخاب کنید.

 

Photoshop Healing Brush Tool.

Healing Brush Tool ( J ) ( ابزار قلم مو ترمیم کننده )

ابزار Healing Brush به شما امکان ترمیم عیوب بزرگتر روی عکس را با رنگ آمیزی روی آن ها می دهد. در ویندوز دکمه ALT و در مک دکمه Option را نگه دارید تا بتوانید از یک ناحیه سالم در عکس نمونه ( سمپل ) بگیرید. بعد از آن می توانید از همین سمپل روی نقاطی که مشکل دارند رنگ آمیزی کنید.

Photoshop Patch Tool.

Patch Tool ( J ) ( ابزار وصله زن )

به کمک Patch Tool می توانید یک طرح با شکل آزاد روی ناحیه ای از تصویر ترسیم و انتخاب کنید. سپس با کشاندن همان طرح روی قسمت هایی که سالم هستند، قسمت انتخاب شده را وصله بزنید و ترمیم کنید.

Photoshop Content-Aware Move Tool.

Content-Aware Move Tool ( J ) ( ابزار جابجایی هوشمند محتوا )

به کمک این ابزار می توانید بخشی از تصویر را انتخاب کنید و  به نقاط دلخواه جابجا کنید. فتوشاپ به طور خودکار نقاط خالی شده در تصویر را به کمک نمونه بردای از محیط اطراف پر می کند.

Photoshop Red Eye Tool.

Red Eye Tool ( J ) ( ابزار قرمزی چشم )

این ابزار به طور خودکار مشکلات قرمزی چشم در عکس ها را که به علت فلش دوربین  ایجاد می شوند ترمیم می کند.

Photoshop Brush Tool.

Brush Tool * ( B ) ( ابزار قلم مو )

این ابزار اصلی ترین ابزار برای رنگ آمیزی و نقاشی در فتوشاپ محسوب می شود. می توانید از آن برای رنگ آمیزی و کشیدن رنگ روی لایه ها و یا ماسک لایه ها استفاده کنید.

Photoshop Brush Tool.

Pencil Tool ( B ) ( ابزار مداد )

ابزار مداد یکی دیگر از ابزار نقاشی و رنگ آمیزی فتوشاپ محسوب می شود. با این حال ابزار قلم مو برای رنگ آمیزی و کشیدن لبه های نرم و ابزار مداد برای کشیدن لبه های سخت به کار می رود.

Photoshop Color Replacement Tool.

Color Replacement Tool ( B ) ( ابزار جایگزینی رنگ )

از این ابزار می توانید برای تغییر رنگ یک شی در تصویر با رنگ دلخواه خود استفاده کنید.

Photoshop Mixer Brush Tool.

Mixer Brush Tool ( B ) ( ابزار قلم مو ترکیبی )

بر خلاف ابزار قلم مو استاندارد، این ابزار می تواند تکنیک های نقاشی حرفه ای را نیز برای شما شبیه سازی کند.  مثلا میتوانید رنگ ها را با هم ترکیب کنید یا حتی میزان خیس بودن قلم مو را نیز تغییر دهید.

Photoshop Clone Stamp Tool.

Clone Stamp Tool * ( S ) ( ابزار استامپ )

این ابزار ابتدایی ترین قابلیت فتوشاپ برای روتوش تصاویر است. به کمک این ابزار می توانید از پیکسل های یک ناحیه دلخواه نمونه ( سمپل ) بگیرید و بعد از آن، سمپل را روی پیکسل های نقاط دیگر تصویر نقاشی کنید.

Photoshop Pattern Stamp Tool.

Pattern Stamp Tool ( S ) ( ابزار استامپ الگویی )

از این ابزار می توانید برای نقاشی یک الگو روی تصویر استفاده کنید.

Photoshop History Brush Tool.

History Brush Tool * ( Y ) ( ابزار قلم مو تاریخچه ای )

این ابزار یک تصویر فوری از مراحل قبلی ( بر اساس تاریخچه ) را در نسخه فعلی تصویر ترسیم می کند. ابزار History Brush قابلیت بازگردانی تصویر به حالت اولیه خود را دارد، به این صورت که اگر چندین فیلتر و متن و براش روی تصویر اعمال کرده باشید، با این ابزار می توانید به شکل اولیه تصویر که وارد فتوشاپ نموده اید، دست یابید.

Photoshop Art History Brush Tool.

Art History Brush Tool ( Y ) ( ابزار قلم مو هنری بر اساس تاریخچه )

این ابزار نیز درست مثل ابزار قلم مو تاریخچه ای عمل می کند اما عملکرد آن با استفاده از قلم مو های استایل ( سَبک ) می باشد.

Photoshop Eraser Tool.

Eraser Tool * ( E ) ( ابزار پاک کننده )

این ابزار به صورت دائمی پیکسل هایی مشخص را از یک لایه حذف می کند.

Photoshop Background Eraser Tool.

Background Eraser Tool ( E ) ( ابزار حذف کننده پس زمینه )

این ابزار ناحیه های هم رنگ در یک تصویر را با رنگ آمیزی روی آن ها پاک می کند.

Photoshop Magic Eraser Tool.

Magic Eraser Tool ( E ) ( ابزار پاک کننده جادویی )

این ابزار کاربردی مشابه با ابزار عصای جادوی ( Magic Wand ) دارد. با این تفاوت که ابزار پاک کننده جادویی ناحیه های انتخاب شده هم رنگ را به صورت دائمی پاک می کند.

Photoshop Gradient Tool.

Gradient Tool * ( G ) ( ابزار گرادینت )

این ابزار ترکیب های تدریجی بین چندین رنگ مختلف را ترسیم می کند. به کمک ویرایشگر گرادینت ( Gradient Editor ) می توانید گرادینیت دلخواه خود را بسازید و شخصی سازی کنید.

Photoshop Paint Bucket Tool.

Paint Bucket Tool ( G ) ( ابزار سطل رنگ )

این ابزار یک ناحیه مشخص که هم رنگ با تصویر پس زمینه یا الگوی شماست را با رنگ پر می کند. مقدار تحمل ( Tolerance ) در نوار ابزار، محدوده رنگ های تحت تاثیر در اطراف ناحیه ای که کلیک کردید را تعیین می کند.

Photoshop 3D Material Drop Tool.

۳D Material Drop Tool ( G ) ( ابزار کپی بردار اشیای ۳ بعدی )

این ابزار که عمدتا در مدل های سه بعدی استفاده می شود، به شما اجازه می دهد تا از یک عنصر خاص در مدل سه بعدی نمونه بگیرید و سپس آن را در قسمت دیگری از مدل، مش یا لایه سه بعدی قرار دهید.

Photoshop Blur Tool.

Blur Tool * ( ابزار تار کردن )

نواحی که به کمک ابزار Blur روی آن می کشید، به تدریج محو و تار می شوند.

Photoshop Sharpen Tool.

Sharpen Tool ( ابزار تیز کردن )

نواحی که به کمک ابزار Sharpen روی آن می کشید، به تدریج تیز و لبه دار می شوند.

Photoshop Smudge Tool.

Smudge Tool ( ابزار لکه )

نواحی که به کمک ابزار Smudge روی آن می کشید، به تدریج لکه دار می شوند. از این ابزار می توانید برای ایجاد افکت نقاشی با انگشتان استفاده کنید.

Photoshop Dodge Tool.

Dodge Tool * ( O ) ( ابزار روشن کردن )

برای روشن کردن نواحی دلخواه خود در تصویر می توانید از ابزار Dodge Tool کمک بگیرید.

Photoshop Dodge Tool.

Burn Tool ( O ) ( ابزار تاریک کردن )

نواحی که به کمک ابزار Burn روی آن می کشید، به تدریج تیره تر می شوند.

Photoshop Sponge Tool.

Sponge Tool ( O ) ( ابزار اسفنج )

برای کاهش و یا افزایش میزان اشباع رنگ یک ناحیه دلخواه می توانید از ابزار Sponge Tool کمک بگیرید.

ابزارهای کشیدن و نوشتاری

Photoshop Pen Tool.

Pen Tool * ( P ) ( ابزار خودکار )

به کمک این ابزار می توانید بردار و خطوط دقیقی بکشید و ناحیه های دلخواه در تصاویر را با دقت بالا انتخاب ( Select ) کنید.

Photoshop Freeform Pen Tool.

Freeform Pen Tool ( P ) ( ابزار خودکار آزاد )

به کمک این ابزار می توانید خطوط و اشکال را به صورت آزادانه ترسیم کنید. با ترسیم هر خط، نقطه ای به عنوان لنگرگاه ( Anchor Point ) تشکیل می شود که در نهایت می توانید آن ها را به متصل کنید.

Photoshop Curvature Pen Tool

Curvature Pen Tool ( P ) ( ابزار خودکار منحنی کش )

Curvature Pen Tool یک نسخه آسان و ساده تر شده ابزار خودکار می باشد. این ابزار که در فتوشاپ ۲۰۱۸ به برنامه اضافه شده، امکان ترسیم خطوط منحنی و وصل کردن آن ها را به یکدیگر می دهد.

Photoshop Add Anchor Point Tool.

Add Anchor Point Tool ( ابزار اضافه کردن نقاط لنگرگاه )

به کمک این ابزار می توانید نقاط لنگرگاه ( Anchor Point ) بیشتری به خطوط ترسیم شده اضافه کنید.

Photoshop Add Anchor Point Tool.

Delete Anchor Point Tool ( ابزار پاک کننده نقاط لنگرگاه )

به کمک این ابزار می توانید روی نقطه لنگرگاه موجود کلیک کنید تا از خطوط ترسیم شده پاک شود.

Photoshop Convert Point Tool.

Convert Point Tool ( ابزار تبدیل نقاط )

به کمک این ابزار می توانید روی یک خط ترسیم شده، نقاط لنگرگاه را به نقاط گوشه ای ( Corner Point ) یا بالعکس تبدیل کنید.

Photoshop Horizontal Type Tool.

Horizontal Type Tool * ( T ) ( ابزار نوشتار افقی )

این ابزار که عمدتا با نام Type Tool نیز شناخته می شود، برای اضافه کردن اسناد نوشتاری به صورت استاندارد ( افقی ) روی عکس بکار می رود.

Photoshop Vertical Type Tool.

Vertical Type Tool ( T ) ( ابزار نوشتار عمودی )

به کمک این ابزار می توانید اسناد نوشتاری خود را به صورت عمودی ( بالا به پایین ) به عکس اضافه کنید.

Photoshop Vertical Mask Type Tool.

Vertical Type Mask Tool ( T ) ( ابزار ماسک کردن نوشتار عمودی )

این ابزار بجای اضافه کردن اسناد نوشتاری قابل ویرایش به عکس، یک طرح کلی ( ماسک ) شبیه به شکل نوشتار عمودی ایجاد می کند.

Photoshop Horizontal Mask Type Tool.

Horizontal Type Mask Tool ( T ) ( ابزار ماسک کردن توشتار افقی )

این ابزار نیز عملکرد مشابه ای با ابزار ماسک کردن نوشتار عمودی دارد با این تفاوت که ماسک برای سند نوشتاری افقی ایجاد می شود.

Photoshop Horizontal Mask Type Tool.

Path Selection Tool * ( A ) ( ابزار انتخابگر مسیر )

برای جابجایی کلی یک مسیر ( خط ) در فتوشاپ می توانید از این ابزار کمک بگیرید.

Photoshop Horizontal Mask Type Tool.

Direct Selection Tool ( A ) ( ابزار انتخابگر مستقیم )

به کمک این ابزار می توانید بخشی از مسیر یا یک نقطه لنگرگاه مستقل را انتخاب و جابجا کنید.

Photoshop Rectangle Tool.

Rectangle Tool * ( U ) ( ابزار مستطیل کش )

به کمک این ابزار می توانید اشکال و خطوط مستطیل شکل بکشید و یا اشکال پیکسلی با گوشه های تیز یا گرد شده ترسیم کنید. اگر می خواهید شکل آن را به مربع تغییر دهید، هنگام کشیدن ابزار دکمه Shift را فشار دهید و نگه دارید.

Photoshop Ellipse Tool.

Ellipse Tool ( U ) ( ابزار بیضوی کش )

Ellipse Tool به شما امکان ترسیم اشکال و خطوط بیضوی شکل را می دهد. اگر میخواهید شکل آن را به دایره تغییر دهید، هنگام کشیدن ابزار دکمه Shift را فشار دهید و نگه دارید.

Photoshop Triangle Tool

Triangle Tool ( U ) ( ابزار مثلت کش )

به کمک این ابزار می توانید اشکالی به شکل مثلث رسم کنید. برای ترسیم مثلت متساوی الاضلاع ( Equilateral triangle ) دکمه Shift را نگه دارید و یا به کمک گزینه شعاع ( Radius )، گوشه های مثلت را گرد کنید.

Photoshop Polygon Tool.

Polygon Tool ( U ) ( ابزار چند ضلعی کش )

به کمک این ابزار می توانید اشکال چندضلعی با هر تعداد ضلع دلخواه ترسیم کنید. برای تبدیل شکل چند ضلعی به ستاره از گزینه Star Ratio استفاده کنید.

Photoshop Line Tool.

Line Tool ( U ) ( ابزار خط )

Line Tool به شما امکان ترسیم خطوط یا پیکان های کاملا صاف می دهد. برای تغییر ظاهر خط می توانید از گزینه های Stroke color و Weight استفاده کنید.

Photoshop Custom Shape Tool.

Custom Shape Tool ( U ) ( ابزار ترسیم اشکال سفارشی )

برای کشیدن اشکال دلخواه و سفارشی میتوانید از این گزینه کمک بگیرید. می توانید خودتان خلاقیت به خرج دهید و یا از اشکال سفارشی پیش فرض خود فتوشاپ استفاده کنید.

ابزارهای پیمایش و جهت یابی

Photoshop Hand Tool.

Hand Tool * ( H ) ( ابزار دست )

به کمک ابزار دست می توانید روی یک تصویر کلیک کنید و آن را به قسمت های مختلف بوم بکشید.

Photoshop Rotate View Tool.

Rotate View Tool ( R ) ( ابزار چرخش تصویر )

از این گزینه می توانید برای چرخش بوم ( Canvas ) استفاده کنید تا ویرایش های خود را از زوایای مختلف روی تصویر اعمال کنید.

Photoshop Zoom Tool.

Zoom Tool * ( Z ) ( ابزار بزرگنمایی )

برای بزرگنمایی یک ناحیه خاص روی تصویر میتوانید از ابزار Zoom tool استفاده کنید. همچنین می توانید دکمه Alt را در ویندوز نگه دارید و به کمک عقب و جلو کردن دکمه وسط ماوس، عکس را کوچک یا بزرگ کنید.

 

و این آخرین ابزار معرفی شده در بخش نوارابزارها بود که با کاربرد و عملکرد آن آشنا شدیم. حالا که به پایان مقاله رسیدید، درک بهتری از عملکرد و کارایی هر کدام از این ابزارها دارید. پس همین الان عکس دلخواه خود را باز کنید و با انتخاب ابزارهای مختلف، عملکرد آن ها را در واقعیت بسنجید.

قدم بعدی شما پس از یادگیری کامل بخش نوارابزارها ( Toolbar )، آشنایی با نحوه نوشتار در فتوشاپ می باشد. پس لطفا همینجا متوقف نشوید و پس از پایان این مقاله سراغ بخش بعدی بروید! اگر سوال یا مشکل خاصی در استفاده از ابزارهای مختلف Toolbar دارید، از قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

.

دیدگاه ها

 1. عبدالله گودرزی گفت:

  سلام خسته نباشید بسیار عالی بود
  اگه تغییر فرمت بدم ویدیو رو توی کیفیت هم تغییری ایجاد میشه یا نه؟

 2. عبدالله عزیزی گفت:

  جزوه ها دانلود نمی شود.

 3. عبدالله مجیدی گفت:

  مرسی از مطالب مفیدی که به اشتراک گذاشتین. اگر نیاز به طراحی لوگو، بنر، ست اداری، کاتالوگ، پوستر و… داشتین به وبسایت ما سر بزنید.

 4. حسینعلی بهبهانی گفت:

  گروه واتساپی هم دارید؟

 5. موسی طالبی گفت:

  محتوا خوبی بود

 6. حاجی گفت:

  حرف نداشت👌🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک