شما مراحل مقدماتی هستید
مشاهده بخش ها

آموزش فتوشاپ

آموزش جامع ابزار براش ( Brush ) در فتوشاپ ( ۰ تا ۱۰۰ )

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

یکی از ابزارهای پراستفاده در برنامه فتوشاپ، ابزار براش ( Brush ) یا همان قلم مو خودمان است. با استفاده از این ابزار می توانید رنگ آمیزی دلخواه خود را انجام دهید، ایده های نقاشی خود را روی بوم بکشید و حتی هنگام استفاده از قابلیت های دیگر برنامه مثل ماسک کردن از آن کمک بگیرید. در حقیقت این ابزار عملکردی مشابه با قلم مو واقعی در دنیای نقاشی دارد که با ارائه تنظیمات مختلف، آثار هنری دیجیتال شما را بیش از پیش به واقعیت نزدیک می کند. یادگیری کاربرد و عملکرد ابزار براش ( Brush ) در فتوشاپ برای تمام کاربرانی که به طور منظم با این برنامه سرو کار دارند، یک باید است!

درست به همین دلیل در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را به صورت جامع با عملکرد و طرز استفاده ابزار براش ( Brush ) در فتوشاپ آشنا کنیم. ابزار براش ( Brush ) تنظیمات و قابلیت های بسیاری دارد که با تغییر هر یک از آن ها، عملکرد ابزار روی بوم نیز تغییر می کند!

ما در ابتدا نگاهی به ابزارهای براش برنامه فتوشاپ می اندازیم و سپس سراغ تنظیمات و شخصی سازی آن ها می رویم تا بتوانید حداکثر استفاده را از این ابزار ارزشمند ببرید.

همچنین لینک دانلود ۱۵ براش مختلف نیز در انتهای این مقاله گردآوری شده است. بنابراین پس از مطالعه آموزش، حتما آن ها را دریافت کنید تا با خلاقیت بیشتری روی آثار هنری خود کار کنید.

خب بریم که با ابزار براش یا همون قلم مو بیشتر آشنا شیم!

نحوه دسترسی به ابزار براش ( Brush ) در فتوشاپ

برای فعال کردن ابزار براش روی آیکون آن روی نوارابزار سمت چپ بزنید. همچنین می توانید از شورتکات ابزار استفاده کنید و با فشردن دکمه B این ابزار را فعال کنید.

اگر آیکون براش را روی نوارابزار ندارید، احتمالا از قبل ابزار دیگری از این گروه انتخاب کردید. بنابراین دنبال آیکون ابزار مداد ( Pencil Tool )، ابزار جایگزینی رنگ ( Color Replacement Too ) یا ابزار براش ترکیبی ( Mixer Brush Tool ) باشید. سپس با کلیک کردن روی آن ها، پنل مخفی ابزارها را باز کرده و ابزار براش ( Brush Tool ) را انتخاب کنید.

زمانیکه ابزار براش را انتخاب کردید، بلافاصله می توانید نقاشی یا رنگ آمیزی دلخواه خود را روی بوم آغاز کنید و یا می توانید سراغ تنظیمات ابزار بروید و با تغییر آن ها، عملکرد قلم مو را شخصی سازی کنید!

چگونه با ابزار براش ( قلم مو ) نقاشی کنیم؟

اگر دوست دارید تنها نحوه عملکرد ابزار براش را ببینید، می توانید بدون تغییر تنظیمات، کار خود را شروع کنید. با این حال اگر قصدتان نقاشی است، باید چند گزینه را قبل از شروع کار تغییر دهید. اولین گزینه، رنگ قلم مویی است که قرار است با آن نقاشی را شروع کنید!

هنگامیکه ابزار را انتخاب کردید، قلم مو با هر رنگ پیش زمینه ای که در برنامه انتخاب شده است، رنگ می کند. برای تغییر این رنگ، دنبال آیکون دو مربع رنگی در نوارابزار ( Toolbar ) باشید. در تصویر زیر، مربع اول رنگ پیش زمینه و مربع دوم، رنگ پس زمینه بوم می باشد.

برای تغییر رنگ پیش زمینه ( همان رنگ قلم مو )، روی مربع اول بزنید تا انتخابگر رنگ برای شما باز شود. در این قسمت می توانید رنگ قلم مو خود را انتخاب کنید یا با وارد کردن کد حالت های رنگی ( Hex، RGB، CMYK، HSB یا LAB ) به رنگ دلخواه خود برسید.

نگران حالت های رنگی نباشید! بعدا بیشتر راجع به این کدها و حالت های رنگی صحبت می کنیم! فقط روی مربع رنگی باز شده، رنگ موردنظر را انتخاب کنید و OK را بزنید.

بعد از تعیین رنگ قلم مو، سراغ نوار گزینه ها ( Option Bar ) در قسمت بالای برنامه بروید. بعد از آیکون خانه و قلم مو، دایره ای کوچک در این قسمت قرار گرفته است که به کمک آن می توانید اندازه قلم مو، میزان سختی و دیگر موارد را تعیین کنید. روی این گزینه کلیک کنید و سایز قلم مو را با عقب و جلو کردن اسلایدر و یا با وارد کردن عدد دلخواه تغییر دهید.

در همین صفحه می توانید نوع نوک قلم مو را نیز تغییر دهید. همانطور که در تصویر زیر می بینید، فتوشاپ به صورت پیش فرض چندین نوع قلم مو مختلف برای شما آماده کرده است. به این لیست می توانید قلم موهای دست ساز و یا براش هایی که از اینترنت دانلود کرده اید هم اضافه کنید. ( در قسمت پایانی مقاله نحوه اضافه کردن براش های دانلودی به فتوشاپ رو هم یاد میگیرید! )

یکی از گروه های پیش فرض را باز کنید و قلم مو دلخواه خود را انتخاب کنید. من برای این مثال، گروه براش های عمومی (  General Brushes  ) را باز می کنم و بعد از آن روی قلم مو Hard Round میزنم. زمانیکه یک براش را انتخاب می شود، یک مستطیل آبی رنگ دور آن ظاهر خواهد شد.

خب حالا که با با تنظیمات ساده براش مثل تغییر رنگ، نوع و سایز آن آشنا شدید. می توانید نقاشی خودتان را شروع کنید! ( در قسمت های بعدی تنظیمات پیشرفته تری را برای شما شرح می دهیم )

برای نقاشی به کمک ابزار براش ( Brush )، روی بوم خود کلیک کنید و نگه دارید. حالا با بالا و پایین کردن ماوس، تصویر دلخواه خود را بکشید. هر خطی که به کمک ابزار قلم مو ایجاد می کنید، یک ضرب قلم یا همان ( Brushstroke ) است.

شاید اصطلاح ضرب قلم ( Brush Stroke ) را در ادامه مقاله بیشتر ببینید. بنابراین بهتر است به طور کامل معنی این واژه را درک کنید. در نقاشی واقعی، به کشیده شدن قلم مو در یک راستا بدون بلند شدن قلم مو از روی بوم، یک ضربه یا همان Stroke می گویند. طبیعتا در برنامه فتوشاپ و به کمک ابزار براش، شما این کار را با ماوس خود انجام می دهید. بنابراین کشیده شدن هر خطی روی بوم بدون رها کردن ماوس، یک ضرب قلم ( Brushstroke ) محسوب می شود.

برای پاک کردن آخرین ضرب قلم کشیده شده ( همان Undo )، از دکمه های Ctrl + Z در ویندوز و Command + Z در مک کمک بگیرید. اگر می خواهید برای کشیدن خطوط صاف قلم مو در یک راستا باشد، هنگام کشیدن قلم مو روی بوم دکمه Shift را نگه دارید. ( مثال در تصویر زیر )

انواع ابزار براش ( قلم مو ) در فتوشاپ

قلم مویی که در بالا به توضیح آن پرداختیم، تنها ابزار براش در فتوشاپ نیست! در حقیقت، ۳ نوع مختف از ابزار براش در فتوشاپ وجود دارد. با اینکه روش استفاده از آن ها تقریبا یکسان است اما هرکدام آثار و نتایج مختلفی روی بوم نقاشی شما می گذارند!

۱ . ابزار براش ( قلم مو )

براش یا همان قلم مو، متداول ترین ابزار این گروه می باشد که می توانید برای کشیدن خطوط و اشکال مختلف روی بوم یا تصاویر خود از آن استفاده کنید. یکی دیگر از کاربردهای ابزار براش ( Brush ) استفاده در لایه ماسک ها است که برای افزودن و یا حذف شدن از ماسک، بکار گرفنه می شود.

برای استفاده معمولی از ابزار براش می توانید از توضیحات بالاتر استفاده کنید. با این حال اگر می خواهید از این ابزار همراه با لایه ماسک استفاده کنید، باید روند کمی متفاوت تری را دنبال کنید.

به عنوان مثال اگر طرح گرافیکی زیر را به عنوان فایل JPEG داشتید و می خواستید پس زمینه را با استفاده از یک لایه ماسک حذف کنید، می توانید از همین ابزار براش ( Brush ) استفاده کنید.

در ابتدا، یک لایه ماسک را با انتخاب آیکون اضافه کردن لایه ماسک ( Add Layer Mask) در انتهای پنل لایه ها ( Layers Panel ) اضافه کنید.

سپس ابزار براش را از نوارابزار یا با فشردن دکمه B فعال کنید و  رنگ پیش زمینه را به مشکی تغییر دهید. زمانیکه از ابزار براش برای تغییر یک لایه ماسک استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که رنگ آمیزی با رنگ مشکی بخش های مختلف یک لایه را مخفی و رنگ آمیزی با رنگ سفید بخش های یک لایه را قابل مشاهده می کند.

حالا به کمک ابزار Quick Selection Tool ( ابزار انتخابگر سریع ) دور تا دور پس زمینه عکس را انتخاب کرده ( طرح مرکزی را انتخاب نکنید ) و با کلیک کردن و کشیدن ابزار براش پس زمینه لایه را مخفی کنید.

زمانیکه کارتان با ابزار براش و نقاشی روی لایه تمام شد، دکمه Ctrl + D ( ویندوز ) یا Command + D ( مک ) را فشار دهید تا نواحی انتخاب شده غیرفعال شوند. حالا شما به کمک ابزار براش و یک لایه ماسک پس زمینه عکس را حذف کرده اید.

معمولا از ابزار براش در مواردی همچون اضافه و یا حذف کردن قسمتی از یک لایه و یا کشیدن خطوط روی بوم استفاده می شود. با این حال شما می توانید با بکارگیری این ابزار، خلاقیت بیشتری در آثار هنر خود به خرج دهید و  طرح های ذهنی خود را روی بوم فتوشاپ پیاده کنید.

به عنوان مثال می توانید می توانید ضرب قلم ها ( Brushstrokes ) را با حالت ترکیبی ( Blend mode ) متفاوتی به عکس های خود اضافه کنید. برای این کار، ابزار براش را انتخاب کرده و سراغ نوارابزار ( Option Bar ) بروید. در این قسمت گزینه Blend Mode را تغییر دهید.

برای این مثال من از حالت ترکیبی Color Burn استفاده می کنم.

سپس روی تصویر خود روی بوم بکشید. حالا ضربات قلم مو ( Brushstrokes ) شما با حالت ترکیبی که بالاتر انتخاب کردید ( Color Burn ) به عکس اضافه می شوند.

توجه داشته باشید که شما فقط قبل از نقاشی با ابزار براش می توانید حالت ترکیبی ( Blend Mode ) را تغییر دهید. پس از کشیدن قلم مو روی بوم امکان تغییر حالت ترکیبی نیست!

۲ . ابزار مداد

ابزار مداد ( Pencil Tool ) تقریبا عملکری مشابه با ابزار براش دارد اما تنها با یک تفاوت! ابزار براش خطوط لبه دار نرم و ابزار مداد خطوط لبه دار سخت می کشند! لازم به ذکر است که ابزار مداد با همان روشی که ابزار براش روی بوم ضرب قلم ( Brushstroke ) ایجاد می کند، عمل می کند.

برای دسترسی به ابزار مداد، روی آیکون ابزار براش کلیک کنید و نگه دارید. حالا از پنجره باز شده ابزار مداد ( Pencil Tool ) را انتخاب کنید.

شما می توانید تنظیمات ابزار مداد را درست شبیه به تنظیمات ابزار براش که بالاتر توضیح دادیم، تغییر دهید. پس از آن می توانید روی بوم کلیک کنید و مشغول کشیدن شوید. تنها تفاوت تنظیمات در این دو ابزار این است که ابزار مداد امکان تغییر جریان ( Flow ) را به شما نمی دهد! ضرب قلم های ابزار مداد روی بوم شباهت زیادی با ابزار براش دارد.

برای بهتر نشان دادن تفاوت بین دو ابزار، من نوع براش را به یک قلم مو نرم ( Soft Round ) تغییر می دهم.  ابزار مداد حتی با انتخاب قلم مو نرم، لبه های ناهموار ایجاد نمی کند! همانطور که در تصویر زیر می بینید، خط دوم که با استفاده از قلم مو نرم کشیده شده است، شباهت زیادی به خط اول که از براش سخت ( Hard Round ) استفاده شده دارد!

ابزار مداد عموما برای کشیدن خطوط با لبه های سخت بکار می رود و به همین دلیل یک انتخاب عالی برای استفاده در تبلت های گرافیکی برای خوشنویسی حروف محسوب می شود!

۳ . ابزار جایگزینی رنگ 

گزینه بعدی در پنجره باز شده براش ها، ابزار جایگزینی رنگ ( Color Replacement Tool  ) می باشد. این ابزار رنگ عناصری که به کمک قلم مو روی آن می کشید را عوض می کند!

با اینکه استفاده از قلم مو راه حل دقیقی برای تغییر رنگ اشیا در تصاویر نیست، اما اگر به دنبال راهکاری سریع هستید، گزینه بدربخوری محسوب می شود!

برای استفاده از ابزار جایگزینی رنگ، روی آیکون آن در پنجره باز شده بزنید.

سپس رنگ پیش زمینه را روی رنگ دلخواهی که می خواهید روی شی موردنظر بکشید، قرار دهید.

همچنین می توانید به کمک نوارگزینه های بالا ( Option Bar )، تنظیمات ابزار را تغییر دهید. مهم ترین تنظیمات ابزار جایگزینی رنگ عبارتند از:

Mode ( حالت ) : در این قسمت می توانید یکی از گزینه های رنگ غالب ( Hue )، اشباع ( Saturation )، رنگ ( Color ) یا درخشندگی ( Luminosity ) را انتخاب کنید. پس از آن، خواص گزینه ای که انتخاب کرده اید بدون تاثیرگذاری روی خواص دیگر روی قلم مو اعمال خواهند شد.

The Sampling ( نمونه برداری ): در این قسمت می توانید بین گزینه های Continues ( همزمان با قلم زدن شما رنگ را برای جایگزینی نمونه برداری می کند ) Sample Once ( تنها رنگ اولی که انتخاب کرده اید را نمونه برداری و جایگزین می کند ) و یا Background Swatch ( از رنگ پس زمینه به عنوان رنگ جایگزین استفاده می کند ) انتخاب کنید.

زمانیکه تنظیمات دلخواه خود را اعمال کردید، روی شی موردنظر با قلم مو بکشید تا رنگ جدید جایگزین رنگ قبلی شود. می توانید اندازه قلم مو را برای رنگ آمیزی در مناطق کوچک یا بزرگ تغییر دهید.

علامت مثبت داخل دایره نشان می دهد که کدام رنگ را جایگزین می کنید. همیشه باید علامت مثبت را روی رنگ هایی نگه دارید که می خواهید تغییر دهید. از دایره قلم مو می توانید برای رنگ زدن لبه های شی نیز کمک بگیرید.

قلم مو را روی تمامی نواحی دلخواه بکشید تا رنگ آن تغییر پیدا کند. به تدریج متوجه خواهید شد که رنگ تعویض شده با هایلایت ( Highlight ) و سایه ( Shadow ) رنگ اصلی، مطابقت دارد!

ابزار جایگزینی رنگ معمولا برای تغییر رنگ اجسام کوچک با رنگ پس زمینه متفاوت کاربرد دارد!  استفاده از این ابزار برای تغییر رنگ اجسامی که رنگ مشابه ای با پس زمینه دارند توصیه نمی شود زیرا احتمالا ابزار جایگزین رنگ، رنگ پس زمینه را نیز تغییر می دهد!

۴ . ابزار براش ترکیبی

ابزار براش ترکیبی ( Mixer Brush Tool ) تقریبا عملکردی مشابه با ابزار براش ( Brush ) دارد. با این حال اگر به دنبال تجربه واقعی تری از نقاشی هستید، این گزینه بهترین انتخاب شماست!

این ابزار به شما امکان مختلفی مثل ترکیب رنگ ها روی بوم، تعیین میزان خیس بودن قلم مو ، میزان آغشتگی قلم مو به رنگ و … را می دهد. ( درحقیقت تازه زمانیکه تنظیمات این ابزار را تغییر می دهید متوجه عملکرد جادویی آن خواهید شد! )

برای انتخاب این ابزار، پنل براش ها را باز کنید و آیکون ابزار براش ترکیبی ( Mixer Brush Tool ) را انتخاب کنید.

درست شبیه به ابزار براش، قلم مو را برای ترسیم اشکال دلخواه روی بوم بکشید.

برای شروع، می توانید رنگ قلم مو را تغییر دهید. برای این کار، روی مربع رنگی در نوارگزینه ها بزنید و رنگ جدید خود را انتخاب کنید.

حالا اگر قلم مو خود روی نواحی رنگی قبلی بکشید، متوجه خواهید شد که درست مثل نقاشی واقعی، این دو رنگ با هم ترکیب می شوند!  

دیگر تنظیمات ابزار براش ترکیبی عبارتند از:

 • Wet ( خیس بودن ): همانطور که از اسمش پیداست میزان خیس بودن قلم مو را تعیین می کند. اگر میزان آن را روی ۰% بگذارید رنگ ها با یکدیگر ترکیب نخواهند شد! با این حال اگر میزان آن روی ۱۰۰% باشد رنگ ها با بیشترین غلضت با یکدیگر ترکیب می شوند! 
 • Load ( میزان رنگ استفاده شده در قلم مو ): این گزینه سرعت خشک شدن رنگ یا میزان رنگ استفاده شده در قلم مو را تعیین می کند. اگر مقدار آن را روی کم ( Low ) قرار دهید، رنگ قلم مو پس از مدتی، کمرنگ و در نهایت تمام می شود! این در حالی است که اگر مقدار آن را روی زیاد ( High ) قرار دهید، رنگ به طور مداوم از قلم مو خارج می شود.
 • Mix ( ترکیب ): نسبت ترکیب دو رنگ را تعیین می کند.
 • Flow ( جریان ): این گزینه مقدار رنگ خارج شده از قلم مو را در هر ضرب ( Brushstroke ) مشخص می کند. اگر مقدار آن را روی اعداد کم قرار دهید، رنگ روی بوم حالتی محو و اگر مقدار آن را روی اعداد بزرگتر تنظیم کنید، رنگ کامل قلم مو نمایش پیدا می کند.

این ابزار با شبیه سازی ضرب قلم های واقعی روی بوم به شما اجازه نقاشی واقع گرایانه می دهد. اگر دوست دارید خلاقیت بیشتری در آثار هنری خود داشته باشید، حتما از این ابزار استفاده کنید!

تنظیمات ابزار براش ( Brush )

هنگام استفاده از ابزار براش می توانید تنظیمات مختلفی روی قلم مو اعمال کنید. با این کار، نحوه عملکرد و شکل ظاهری خطوط ایجاد شده توسط قلم مو تغییر خواهد کرد. در ادامه این مطلب، توضیحات و عملکرد مهم ترین تنظیمات ابزار براش گردآوری شده است.

۱ . نوک براش ( Brush Tip )

هنگام استفاده از ابزار براش، اولین کاری که باید انجام دهید تنظیم نوک قلم نسبت به پروژه کاری شماست. فتوشاپ به صورت پیش فرض چندین تنظیمات از قبل ذخیره شده ( Preset ) برای ابزار براش دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین می توانید براش دلخواه خود را بسازید و یا به برنامه اضافه کنید.

برای دسترسی به تنظیمات نوک براش، ابزار براش را انتخاب کرده و دنبال یک قلش به سمت پایین در نوارگزینه ها ( Option bar ) باشید. در قسمت پایین پنجره باز شده، پریست های مختلف ابزار براش قرار گرفته اند.

پریست های پیش فرض براش و یا هر قلم مویی که خودتان میسازید یا به برنامه اضافه می کنید، در پوشه های مختلف دسته بندی می شوند. می توانید در پوشه های مختلف بگردید تا نوک قلم مناسب با پروزه خود را پیدا کنید.

برای توضیح بهتر گزینه های مختلف نوک براش ، من سوژه تصویرم را از پس زمینه برش داده ام و بین پیش زمینه و پس زمینه یک لایه قرار داده ام. حالا به کمک ابزار براش می توانم جلوه های جالبی به تصویرم اضافه کنم.

در ابتدا، من یک خط صاف را به کمک نوک براش Hard Round پشت سر سوژه می کشم. براش سخت ( Hard Round ) لبه های مشخص و تعریف شده ای دارد و معمولا زمانی استفاده می شود که شما به یک ضرب قلم ( Brushstroke ) واضح و یک پارچه نیاز دارید.

حالا نوک براش خود را به Soft Round تغییر می دهم و یک خط دیگر پشت سر سوژه میکشم. این نوک براش خطوطی تار و محو ایجاد می کند و بهترین انتخاب هنگام کار کردن با لایه های ماسک می باشد.

همچنین می توانید از بین پوشه های مختلف نوک براش، سراغ آخرین پوشه یعنی Special Effects folder ( پوشه جلوه های ویژه ) بروید. در این پوشه براش های ویژه ای مثل حالت پاشیدن و … وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید جلوه و افکت های جذابی به تصاویر خود اضافه کنید.

حالا به کمک این توضیحات می توانید بهترین نوک براش خود را پیدا کنید.

۲ . اندازه براش ( Brush Size )

شما می توانید اندازه براش را برای ایجاد ضرب قلم ( Brushstroke ) های کوچکتر یا بزرگتر تغییر دهید. اولین راه برای تغییر انداره براش، استفاده از اسلایدری است که با بالا و پایین کردن آن می توانید اندازه قلم مو را کوچک یا بزرگ کنید. این اسلایدر درست در همان صفحه تنظیمات قرار گرفته است که با سمت راست کشیدن آن اندازه قلم مو بزرگتر و با چپ کشیدن آن قلم مو کوچکتر می شود. همچنین می توانید عدد دلخواه خود را در کادر روبروی Size تایپ کنید تا اندازه براش تغییر کند.

این تغییر اندازه برای براش های جلوه ویژه که بالاتر بهش اشاره کردیم هم کاربرد داره! مثلا در مثال پایین، من نوک براش پاشیدن ( Spatter ) را انتخاب کردم و اندازش رو هم بزرگتر کردم . حالا با کشیدن قلم مو روی تصویر، افکت جذابی مثل لکه های رنگ به عکس من اضافه میشه. شما می تونید اندازه نوک این براش رو تا ۵۰۰۰ بزرگ کنید!

۳ . میزان سختی براش ( Brush Hardness )

میزان سختی براش در حقیقت تعیین کننده میزان مشخص بودن و صاف بودن لبه های قلم مو است. البته باید بدانید که این تنظیمات روی تمام براش ها مثل براش های جلوه های ویژه کار نمی کند!

براش های پیش فرض در فتوشاپ معمولا دارای میزان سختی از پیش تعیین شده هستند. مثلا نوک قلم Hard Round دارای سختی ۱۰۰% بوده و لبه های مشخص و تیز تری تا نوک قلم Soft Round با سختی ۰% دارد!

شما می توانید میزان سختی براش ( Hardness ) را نیز در پنجره تنظیمات تغییر دهید. ( تصویر زیر )

همچنین شما می توانید با تنظیم میزان سختی براش، افکت های جذابی درست کنید! براش های نرم تر ( Soft Round ) افکتی تار و محو ایجاد می کنند و براش های سخت تر ( Hard Round ) ظاهری مشخص و لبه های تیز دارند.

به عنوان مثال می توانید سختی یک براش را روی ۱۰۰% قرار دهید و پشت سر سوژه خود یک دایره رنگی مشخص بکشید. حالا اگر دوباره میزان سختی را تغییر دهید و روی ۵۰% یا ۰% بگذارید، خواهید دید که با کشیدن همان دایره، افکت محو شده ای از دایره به تصویر اضافه می شود.

توجه کنید اگر از براش های گرد شده ( Round ) استفاده می کنید، با هر بار کلیک روی بوم، بجای کشیده شدن خط تنها یک دایره ایجاد خواهد شد.

۴ . جریان ( Flow )

تنظیمات بعدی ابزار براش در نوارگزینه ها ( Option bar )، تنظیمات جریان ( Flow ) می باشد که مقدار آن به کمک عقب و جلو کردن یک اسلایدر تغییر می کند. در حقیقت این اسلایدر سرعت پخش رنگ از قلم مو روی بوم را مشخص می کند. به کمک این اسلایدر می توانید ضرب قلم ( Brushstroke ) های محو و کمرنگ ایجاد کنید که امکان پررنگ شدن آن نیز با کلیک کردن در همان ناحیه مشخص، امکان پذیر می باشد. تنظیم کردن مقدار جریان ( Flow ) به شما امکان اضافه کردن عناصر مختلفی مثل نور و سایه را می دهد.

برای توضیح بهتر تنظیمات جریان یا همان Flow، من نوک براش Hard Round را انتخاب کرده ام و میزان جریان را نیز روی ۱۰۰% قرار داده ام. حالا زمانیکه یک خط مستقیم ترسیم میکنم، رنگ خط کاملا پررنگ و یکپارچه است.

حالا میزان جریان ( Flow ) را روی ۱۰% قرار می دهم و یک خط مورب و پس از آن دوباره یک خط مستقیم می کشم. خواهیم دید که این خطوط ترسیم شده بسیار روشن تر و کمرنگ تر از خط اولیه هستند.

اگر دقت کنید با وجود اینکه ماوس را هنگام ترسیم خطوط رها نکردم، رنگٍ محل برخورد این خطوط کمی تیره تر شد! ( محل برخورد در تصویر زیر مشخص شده است )

حالا شاید برایتان سوال باشد که چگونه می توان از این تنظیمات در عمل استفاده کرد! خب در جواب این سوال باید گفت که تنظیمات جریان ( Flow ) کاربردهای زیادی دارد که یکی از آن ها اضافه کردن هایلایت های ظریف و سایه به تصاویر است.

برای این کار می توانید یک لایه خالی ( Blank Layer ) به تصویر خود اضافه کنید و حالت ترکیبی ( Blend Mode ) را روی گزینه Soft Light ( نور ملایم ) قرار دهید. حالا می توانید به کمک رنگ سفید و سیاه، هایلایت و سایه های دلخواه روی تصویر بکشید. ( مرحله بعد )

مقدار Flow را روی عددی کم مثل ۱۰% تنظیم کنید و رنگ پیش زمینه را روی سفید قرار دهید. حالا قلم مو را روی نواحی که می خواهید برجسته یا همان هایلایت شوند بکشید. هر چه قدر بیشتر این کار را تکرار کنید، می توانید افکت های بیشتری به تصویر اضافه کنید.

حالا رنگ پس زمینه را به سیاه تغییر دهید و روی نواحی دلخواه برای ایجاد سایه بکشید.

خب من تمام این تغییرات رو روی عکس زیر انجام دادم. همونطور که میبینید هایلایت ها در نواحی موی سوژه، روشن تر و نواحی تیره نیز تاریک تر بنظر می رسند.

۵ . شفافیت ( Opacity )

تنظیمات شفافیت ( Opacity ) میزان شفافیت هر ضرب قلم ( Brushstroke ) را مشخص می کند. به کمک این تنظیمات می توانید ضرب قلم های نیمه شفاف ایجاد کنید.

تفاوت اصلی بین شفافیت ( Opacity ) و جریان ( Flow ) در این است که اگرمیزان شفافیت در یک قلم مو را پایین تر از ۵۰% بگذارید و چندین بار روی یک ناحیه مشخص بکشید، مثل Flow آن ناحیه را تیره تر نمی کند! در این حالت اگر می خواهید ضرب قلم های خود را کمی تیره تر کنید باید ماوس را رها کرده و یک ضرب قلم جدید روی ضرب قلم قدیمی بکشید.

در مثال زیر من از نوک براش نرم ( Soft Round ) استفاده کردم. تقاوت بین شفافیت ۱۰۰% و ۵۰% را در تصویر زیر می بینید.

۶ . هموار بودن ( Smoothing )

تنظیمات هموار بودن ( Smoothing ) یک ابزار مفید برای کاهش لرزش دست به خصوص هنگام استفاده از ماوس می باشد. به طور پیش فرض مقدار این تنظیمات روی ۱۰% قرار گرفته است که به راحتی می توانید برای هموار کردن خطوط ترسیم شده مقدار آن را افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که بالا بردن درصد تنظیمات Smoothing باعث کاهش سرعت ترسیم قلم مو و در نتیجه ثابت ماندن ماوس هنگام ترسیم خطوط می شود.

در مثال زیر، من یک خط صاف را بدون نگه داشتن Shift و میزان هموار بودن ۱۰% و درست در کنار آن، یک خط صاف با میزان هموار بودن ۱۰۰% ترسیم کرده ام. خوب به تقاوت بین آن ها نگاه کنید!

با اینکه تصویر دوم بازهم آنچنان راست و صاف نیست، اما کاملا مشخص است که میزان لرزش دست در هنگام ترسیم خط دوم کاهش محسوسی نسبت به خط اول داشته است.

 

خب این آخرین بخش از آشنایی با ابزار براش بود. همونطور که دیدید، ابزار براش انواع مختلفی دارد که اصلی ترین نکته برای استفاده حداکثری از آن، یادگیری تنظیمات و شخصی سازی آن است! سعی کنید با تمام تنظیمات ابزار در بخش نوارگزینه ها بازی کنید تا کاملا کاربرد و عملکرد هرکدام را یاد بگیرید.

حالا وقتشه که ۱۵ تا براش جذاب برای فتوشاپ خودتون دانلود کنید!

دانلود ۱۵ براش رایگان برای نرم افزار فتوشاپ

اگر وقت ساخت براش دلخواه خود را ندارید، می توانید از براش های موجود در اینترنت استفاده کنید. در لیست زیر، ۱۵ براش رایگان و جذاب برای شما آماده شده است که به کمک آن ها می توانید خلاقیت بیشتری در آثار هنری خود داشته باشید. پس از این قسمت، با نحوه اضافه کردن براش های دانلودی به فتوشاپ آشنا خواهید شد!

۱ . براش Street Grunge Brush

یک براش عالی برای ایجاد افکت شن، خیابان و … . این مجموعه دارای ۶ پریست آماده براش می باشد.

 

دانلود براش Street Grunge

۲ . براش Grunge Photoshop Brushes

به کمک این براش ها می توانید به آثار هنری خود خطوط کج و ماوج و به طور کل ظاهر کثیف اضافه کنید.

دانلود براش Grunge Photoshop

۳ . براش HighTech Reloaded photoshop Brush

مجموعه ای از ۱۲ براش مختلف با وضوح و کیفیت بالا.

دانلود براش HighTech Reloaded photoshop

۴ . براش Paint Lines

مجموعه ای از براش های خطی با کیفیت که می تونید در پس زمینه های مختلف استفاده کنید.

دانلود براش Paint Lines

۵ . براش Grunge-Splatterish brushes

مجموعه ای از ۷ براش مختلف با ظاهر پاشیدن ( Splatter )

دانلود براش Grunge-Splatterish

۶ . براش Grunge Paint

۶ براش آماده با ظاهر رنگ آمیزی و نقاشی گرانج ( در هم برهم )

دانلود براش Grunge Paint

۷ . براش High Res Grunge

۷ براش آماده با وضوح و کیفیت بالا در سبک گرانج

دانلود براش High Res Grunget

۸ . براش Grunge

براش های سبک گرانج ساخته شده توسط Titi-Montoya.Net.

دانلود براش Grunge

۹ . براش Water Waves Photoshop Brushes 2

براش هایی با سبک و ظاهر امواج آب که برای چاپ روی بنر های تبلیغاتی و ساخت آثار هنری گزینه ایده آلی به شما می روند.

دانلود براش Water Waves Photoshop Brushes 2

۱۰ . براش Subtle Grunge

مجموعه ای از ۱۰ براش ظریف در سبک گرانج که به شما کمک می کند به همان ظاهر قدیمی فشن برگردید!

دانلود براش Subtle Grunge

۱۰ . براش Rose Petals

براش هایی با سبک و ظاهر گل رز!

دانلود براش Rose Petals

۱۱ . براش Aurora

۱۰ براش با کیفیت در سبک و ظاهر شفق قطبی!

دانلود براش Aurora

۱۲ . براش The Magical Snowflakes

۱۵ براش مختلف با ظاهر دانه های برف!

دانلود براش The Magical Snowflakes

۱۳ . براش Snow Photoshop Brushes 2

مجموعه ای از براش های مختلف در سبک و ظاهر برف!

دانلود براش Snow Photoshop Brushes 2

۱۴ . براش Halloween Party

مجموعه ای از براش های با کیفیت در سبک هالووین!

دانلود براش Halloween Party

۱۵ . براش Free Cloud

مجموعه ای از براش های با کیفیت با ظاهر ابر

دانلود براش Free Cloud

نحوه اضافه کردن براش به فتوشاپ

در ابتدا براش های بالا را دانلود کنید. اگر فایل دانلودی به صورت فایل زیپ بود، به کمک برنامه Winrar محتویات آن را خارج کنید.

حالا برنامه فتوشاپ را باز کنید و ابزار براش را انتخاب کنید. از نوارگزینه های بالا روی علامت فلش رو به پایین بزنید تا صفحه تنظیمات باز شود. روی علامت چرخ دنده سمت چپ بزنید و گزینه Import Brushes را انتخاب کنید.

سپس پنجره ای برای شما باز می شود که باید آدرس براش دانلودی را به آن بدهید. به مسیر استخراج براش ها بروید و فایل ABR را انتخاب کنید.

حالا براش های دانلودی به فتوشاپ اضافه شده اند و می توانید از آن ها استفاده کنید. برای انتخاب آن ها، به انتهای لیست پوشه ها بروید و با کلیک کردن روی اسم آن ها، براش ها را باز و فعال کنید.

خب اینم از آموزش اضافه کردن براش های دانلودی به فتوشاپ! حالا وفشته که کمی خلاقیت به خرج بدید و به کمک این براش ها، آثار هنری خودتون را بیش از پیش جذاب کنید!

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.

دیدگاه ها

 1. بهمن هدایت گفت:

  بسیار کاربردی و خوب بود . ممنونم

 2. امیرحسین علیزاده گفت:

  مطلب به درد بخوری بود

 3. مهدی بهاور گفت:

  خیلی خوشحالم که هستین

 4. بهمن مددی گفت:

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 5. سیدعلی نصیری گفت:

  علیرضا جان عالی بود

 6. هادی مختاری گفت:

  من یکی از کاربران دائمی سایت شما هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک