آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش جامع ساخت بنر با فتوشاپ ( قدم به قدم )

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

شاید خیلی ها فکر کنند برای ساخت بنر تبلیغاتی نیاز به برون سپاری و بکارگیری طراحان و گرافیست های مطرح باشد. اما در واقعیت، هرکسی می توانید به کمک فتوشاپ بنر تبلیغاتی دلخواه خود را بسازد و در وبسایت و یا شبکه های اجتماعی از آن استفاده کند. در این مقاله ما شما را به صورت قدم به قدم با آموزش ساخت بنر با فتوشاپ آشنا خواهیم کرد. 

به کمک فتوشاپ می توانید بنر تبلیغاتی خود را در سایزهای مختلف بسازید و در ساخت آن از عناصر دلخواه مثل عکس، نوشته، دکمه و … استفاده کنید. همچنین در صورتیکه از قابلیت تابلو هنری ( ArtBoard ) فتوشاپ استفاده کنید، به راحتی می توانید روی بوم های مختلف در برنامه کار کنید. این قابلیت برای کسانیکه میخواهند یک طرح را بر روی بنرهای تبلیغاتی با سایزهای مختلف اعمال کنند، بسیار کاربردی خواهد بود. در ادامه توضیحات، به کاربرد و نحوه استفاده از این قابلیت بیشتر اشاره خواهیم کرد!

بریم که با آموزش ساخت بنر با فتوشاپ آشنا بشیم!

برای ساخت بنر در فتوشاپ باید از چه اندازه ای استفاده کنم؟

احتمالا برای ساخت بنر در فتوشاپ، به چندین سایز استاندارد نیاز خواهیم داشت. این بدین خاطر است که بنرها معمولا در مکان های مختلفی در سایت و یا شبکه های اجتماعی قرار می گیرند که بهتر است برای هر کدام از آن ها یک نمونه سایز داشته باشیم. طیف سایز بندی بنرها از کوچک تا بزرگ گسترده است و اشکال مختلفی را شامل می شود. از مستطیل گرفته تا مربع! برخی از این سایز ها عبارتند از:

 •  468 در ۴۰ ( یک بنر وبسایت استاندارد )
 • ۲۴۰ در ۴۰۰ ( یک سایز خوب برای بنرهای افقی )
 • ۷۲۸ در ۹۰ ( سایز استاندارد برای بنرهای رتبه بندی )
 • ۱۲۰ در ۶۰۰ ( ایده آل برای بنرهای آسمان خراش )
 • ۳۰۰ در ۶۰۰ ( یک سایز ایده آل دیگر برای بنرهای افقی بزرگتر )
 • ۷۵۰ در ۷۵۰ ( یک بنر مربع شکل بزرگ )
 • ۲۵۰ در ۲۵۰ ( یک بنر مربع کوچک تر )
 • ۳۲۰ در ۵۰ ( بهترین سایز بنر برای گوشی های موبایل )

همانطور که می بینید، می توانید از سایزهای مخلتفی برای ساخت بنر خود استفاده کنید. حتی می توانید خارج از چهارچوب این لیست عمل کنید و از سایز های دیگر برای ساخت بنر استفاده کنید. به عنوان اولین قدم برای ساخت بنر در فتوشاپ، سایز بنر خود را نسبت به اهداف و مکان قرارگیری آن تعیین کنید و پس از آن سراغ مرحله بعدی بروید!

آموزش ساخت بنر در فتوشاپ

در این مثال، من یک نمونه بنر تبلیغاتی را به کمک عکس و مقداری نوشتار ایجاد خواهم کرد. با این حال واضح است که شما باید از عکس و نوشتار مورد نیاز خودتان برای ساخت بنر استفاده کنید. به همین دلیل از محتوای این مقاله فقط برای راهنمایی برای ساخت بنر فتوشاپ استفاده کنید و سبک و محتوای بنر را بر اساس نیاز خود تغییر دهید. 

قدم اول : یک تابلوی هنری ( ArtBoard ) جدید ایجاد کنید

همانطور که گفته شد، بهتر است از تابلوهای هنری برای ساخت بنر تبلیغاتی استفاده کنید، زیرا به شما این امکان را می دهند که با چندین تابلو به طور همزمان کار کنید و عناصر را به اندازه های مختلف جابجا کنید.
 
برای ساخت تابلوی هنری جدید، از نوار منوی فتوشاپ سراغ گزینه File و سپس New بروید. 
 
حالا پنجره New Document برایتان باز می شود. در ابتدا می توانید به برگه Web بروید و روی دکمه Web Most Common کلیک کنید. با این کار مطمئن خواهید شد که با PPI ( پیکسل بر اینچ ) صحیح برای ساخت بنر کار می کنید. ۷۲ PPI .
 
 
در مرحله بعد، اندازه بوم را با استفاده از اندازه های توصیه شده در بالا تنظیم کنید. برای این مثال قرار است از اندازه ۷۵۰ در ۷۵۰ برای ساخت یک بنر مربع شکل استفاده کنیم. مطمئن شوید که تیک گزینه Artboard را میزنید تا بجای کار کردن روی یک سند، با یک تابلوی هنری سر و کار داشته باشید.

قدم دوم : عکس خود را اضافه کنید

اگر قصد ساخت بنر تبلیغاتی برای معرفی محصول و یا خدماتی دارید، احتمالا به یک یا دو عکس برای ساخت بنر نیاز خواهید داشت. این عکس می تواند تصویر محصول و یا لوگوی برند شرکت شما باشد. قصدتان هر چیزی باشد، مطمئن باشید که از عکس برای ساخت بنر خود استفاده می کنید. زیرا بنرهای تبلیغاتی با عکس معمولا عملکرد بهتری تا نمونه های بدون عکس ( فقط نوشتار ) دارند.

برای اضافه کردن عکس به فتوشاپ، می توانید تصویر مربوطه را از کامپیوتر خود درگ کنید ( بکشید ) و روی پروژه فتوشاپ رها کنید. در این حالت عکس به صورت مستقیم به پروژه فعلی فتوشاپ اضافه می شود. همچنین می توانید از نوارمنوی فتوشاپ مسیر File > Open را طی کنید و تصویر دلخواه خود را انتخاب کنید. در این حالت عکس به برگه ای جداگانه منتقل خواهد شد. 

اگر می خواهید عکس را قبل از اضافه شدن به بنر مقداری ویرایش کنید بهتر است از روش دوم استفاده کنید. زمانیکه آماده اضافه کردن عکس به پروژه خود هستید، روی لایه عکس در پنل لایه ها کلیک کنید و نگه دارید. حالا آن را روی برگه اول ( برگه تابلو هنری ) بکشید. چند ثانیه صبر کنید تا برگه اول برایتان باز شود. حالا عکس را روی بوم رها کنید. 
به یاد داشته باشید که تا زمانی که تصویر را مستقیماً روی تابلوی هنری رها نکردید، نباید دستتان را از روی کلیک چپ ماوس بردارید.
 
بهتر است از عکس های با پس زمینه شفاف ( مثل PNG ) استفاده کنید تا پس زمینه بنر کاملا نشان داده شود. در غیر این صورت، همیشه می‌توانید پس‌زمینه آگهی را طوری ویرایش کنید که با پس‌زمینه تصویر مطابقت داشته باشد. این کاری است که خود من نیز قرار است انجام بدهم چون پس زمینه عکس همان رنگی است که می خواهم برای بنر تبلیغاتی استفاده کنم! ( در ادامه با نحوه و چگونگی آن آشنا خواهید داشت )

قدم سوم : اندازه تصاویر را متناسب با بنر تغییر دهید

زمانیکه یک عکس به تابلوی هنری ( ArtBoard ) اضافه کردید، می توانید هر زمانی با دنبال کردن مسیر Edit > Free Transform از نوارمنوی فتوشاپ، اندازه آن را تغییر دهید. 

حالا یک کادر دور تا دور تصویر شما اضافه می شود که با کلیک گردن و نگه داشتن روی دستگیره های آن به راحتی می توانید سایز تصویر را تغییر دهید و حتی جایگاه آن را روی بوم فتوشاپ تغییر دهید. برای چرخاندن تصویر، خارج از کادر کلیک کنید و ماوس را به سمت چپ و راست بکشید.

قدم چهارم : رنگ پس زمینه را تغییر دهید ( اختیاری )

برای حرفه ای تر شدن ظاهر بنر تبلیغاتی بهتر است رنگ پس زمینه بنر با رنگ پس زمینه عکس شما یکسان باشد. اگر یک عکس با پس زمینه شفاف ( Transparent ) دارید، می توانید یک رنگ پس زمینه جدید به جر سفید انتخاب کنید. برای این کار روی دو کادر رنگی در قسمت پایینی نوارابزار بزنید. 

روی مربع اول کلیک کنید. حالا پنجره انتخاب رنگ برایتان باز می شود. رنگ جدید را انتخاب و سپس اوکی کنید.

زمانیکه رنگ خود را انتخاب کردید، به منظور انتخاب شدن لایه بجای تابلوی هنری،  روی Layer 1 روی پنل لایه ها کلیک کنید.

حالا باید روی ابزار Paint Bucket Tool کلیک کنید. این ابزار احتمالا در ابزار Gradient Tool مخفی شده است. بنابراین روی ابزار گرداینت کلیک راست کنید و سپس روی Paint Bucket Tool بزنید.

حالا روی بوم کلیک کنید تا رنگ پس زمینه آن با توجه به رنگ انتخابی شما تغییر کند.

در غیر این صورت اگر می خواهید پس زمینه بنر خود را با رنگ پس‌زمینه تصویری که تازه اضافه کردید مطابقت دهید، می توانید روی ابزار قطره چکان ( Eyedropper Tool ) کلیک کنید تا فعال شود. سپس روی پس زمینه عکس خود بزنید تا از رنگ آن سمپل گرفته شود. 

بعد از آن روی ابزار سطل رنگ (  Paint Bucket Tool ) بزنید و روی پس زمینه بوم کلیک کنید تا رنگ آن با رنگ پس زمینه عکس یکی شود. 

حالا تصویر شما با پس زمینه بنر تبلیغاتی ترکیب می شود. توجه داشته باشید این کار فقط زمانی امکان پذیر است که پس زمینه عکس شما تنها یک رنگ مشخص داشته باشد. در غیر این صورت، بهتر است در ابتدا پس زمینه عکس را شفاف کرده و سپس به پروژه خود اضافه کنید. 

قدم پنجم : به بنر خود نوشتار اضافه کنید

برای اضافه کردن نوشتار به متن خود، ابزار نوشتار ( Type Tool ) را از نوارابزار سمت چپ فعال کنید.

حالا نشانگر ماوس شما به آیکون نوشتار ( T ) تغییر می کند. می توانید روی هر ناحیه ای که می خواهید کلیک کنید تا کادر نوشتار باز شود.

در نوارگزینه ها، می توانید فونت، سبک، رنگ و اندازه متن را تغییر دهید.

برای اضافه کردن متن جدید، می توانید روی نقاط دیگر در بوم کلیک کنید. تعداد و محتوای نوشتار کاملا به سلیقه و نیاز شما بستگی دارد.

قدم ششم : یک دکمه اضافه کنید

آخرین چیزی که قرار است به بنر خود اضافه کنیم، یک دکمه کاربردی و زیبا روی بنر است! مشتریان شما با دیدن این دکمه روی آن کلیک می کنند و به مسیر دلخواه شما هدایت می شوند. ظاهر این دکمه می تواند بر اساس علاقه شما پیچیده و یا کاملا ساده باشد. برای ساخت این دکمه، باید از ابزار اشکال ( Shape Tool ) استفاده کنید. دکمه شما می توانید هر شکلی که دوست دارید داشته باشد. برای این مثال، ما قرار است یک دکمه مستطیل شکل اضافه کنیم!

روی ابزار Rectangle Tool در نوار ابزار بزنید و سپس روی بنر یک مستطیل رسم کنید. 

حالا می توانید ظاهر مستطیل را ویرایش کنید. از نوار گزینه بالا، روی کادر Fill بزنید و تا بتوانید رنگ پر کننده را بر اساس علایق خود تغییر دهید.

شما می توانید سبک و حالت Fill را به کمک ۴ آیکون بالا انتخاب کنید. اولین آیکون از سمت چپ، داخل شکل شما را شفاف ( Transparent ) می کند، دومین آیکون فضای داخلی مستطیل را با یک رنگ ثابت پر می کند و سومین نیز داخل شکل را با گرادینیت پر می کند. اگر می خواهید فضای داخلی با یک پترن ( الگو ) پر شود از آیکون چهارمی استفاده کنید.

روی فولدرهای مختلف کلیک کنید تا انواع مختلف از رنگ های پر کننده، اشکال و گرادینت ها را مشاهده کنید.

همچنین می توانید ظاهر Stroke ( رنگ حاشیه ) و یا کادر دکمه ( Outline ) را نیز ویرایش کنید. برای تغییر ضخامت، عرض دلخواه خود را در کادر مشخص شده وارد کنید. همچنین برای تغییر سبک و حالت Stroke نیز می توانید روی کادر روبه روی ضحامت بزنید. یک منوی لیست شده برایتان باز می شود که می توانید از بین ۳ گزینه انتخاب کنید: ثابت ( Solid )، نقطه چین ( Dotted ) و یا خط تیره دار ( Dashed )

در پایان نیز روی آیکون کناری Stroke بزنید تا ظاهر کادر را درست مثل مرحله بالا تنظیم کنید. نوع Fill را به کمک ۴ آیکون بالا انتخاب کنید و سپس روی فولدرهای مختلف کلیک کنید تا رنگ، گرادینت و الگوهای بیشتری ببینید!

برای این مثال، من داخل مستطیل را شفاف ( Transparent ) نگه داشتم و برای کادر آن نیز از رنگ سفید ثابت استفاده کرده ام.

قدم هفتم: به دکمه خود نوشتار اضافه کنید

در مرحله آخر ساخت بنر در فتوشاپ، باید به دکمه بنر متن دلخواه خود را اضافه کنید. برای این کار روی ابزار نوشتار ( Type Tool ) کلیک کنید.

حالا در داخل مستطیل کلیک کنید تا کادر نوشتار ظاهر شود.

هرچیزی که دوست دارید تایپ کنید. بعد از آن می توانید برای تغییر ظاهر متن سراع نوارگزینه بالا بروید.

زمانیکه متن را به دکمه اضافه کردید، حالا یک دکمه کاربردی روی بنر خود خواهد داشت که مشتریان می توانند از آن استفاده کنند!

پروسه ساخت بنر در فتوشاپ به اتمام رسید و بنر تبلیغاتی شما حاضر است!

نحوه تغییر اندازه بنر در فتوشاپ 

زمانیکه کارتان با ساخت بنر تمام شد، شاید بخواهید از همین طرح در اندازه های مختلف استفاده کنید. برای این کار باید اندازه بنر را تغییر دهید که به کمک فتوشاپ به راحتی امکان پذیر است! با این حال حواستان باشد که اگر زیاد بنر را تغییر اندازه دهید ممکن است کیفیت آن از دست برود!

به طور کلی بهتر است اندازه بنر را کوچکتر تا بزرگتر کنید! بزرگتر کردن اندازه بنر نسبت به سایز اصلی می توانید مقداری کیفیت بنر را کاهش دهید و باعث ایجاد پیکسلیشن ( Pixelation ) شود. به عنوان مثال ما در این مقاله یک بنر مربع شکل با سایز ۷۵۰ در ۷۵۰ ساختیم. بنابراین به راحتی می توانیم سایز آن را به ۲۵۰ در ۲۵۰ بدون کاهش کیفیت با حفظ نسبت تصویر کاهش دهیم! 

برای تغییر اندازه بنر در فتوشاپ از نوار منو به مسیر Image > Image Size بروید.

عرض ( Width ) و طول ( Height ) دلخواه خود را در کادر مربوط وارد کنید و مطمئن شوید که مقدار Resolution روی ۷۲ PPI قرار گرفته است! 

حالا اندازه بوم فتوشاپ نسبت به سایزی که بالاتر وارد کردید، تغییر خواهد کرد. تا زمانیکه سایز بنر را کاهش دهید، تغییر محسوسی در رزولوشن بنر مشاهده نخواهید کرد! 

همچنین می توانید در قسمت Export نیز اندازه بنر را تغییر دهید. در قسمت بعد با خروجی گرفتن از بنر و تغییر اندازه در قسمت Export آشنا می شوید.

چگونه از بنر تبلیغاتی در فتوشاپ خروجی بگیریم؟

زمانیکه کارتان با ساخت بنر و اندازه بندی آن تمام شد، می توانید بنر را با فرمت های مختلفی خروجی بگیرید. برای این کار، از نوار منوی فتوشاپ مسیر File > Export > Export As را طی کنید. 

حالا پنجره خروجی ( Export As ) نمایش پیدا می کند. در ابتدا مطمئن شوید که فرمت فایل روی PNG و یا JPEG قرار گرفته است. در کل بهتر است از فرمت PNG استفاده کنید زیرا این فرمت به عنوان فرمت استاندارد برای طراحی گرافیک وب شناخته می شود. با انتخاب PNG، کیفیت و شفافیت بنر دست نخورده باقی می ماند و شفافیت پس زمینه ( Transparent ) نیز حفظ می شود. فرمت JPEG توانایی ذخیره پس زمینه شفاف را ندارد!

در این مرحله هم می توانید اندازه بنر را طبق سلیقه خود بزرگ و یا کوچک کنید. به این منطور، در کادر Width و Height زیر Image Size مقادیر دلخواه خود را وارد کنید. 

زمانیکه تنظیمات دلخواه خود را برای خروجی گرفتن وارد کردید، روی گزینه Export بزنید. حالا بنر تبلیغاتی با فرمت انتخاب شده در کامپیوتر شما ذخیره خواهد شد.

به پایان مقاله آموزش ساخت بنر در فتوشاپ رسیدیم. شما می توانید این مراحل را برای طرح های گوناگون و یا اندازه های مختلف بنر تکرار کنید. فقط کافی است تا تصویر اولیه ای از چیزی که قرار است بسازید در ذهنتان داشته باشید و کمی حوصله به خرج دهید! اونموقعست که میبینید ساخت بنر در فتوشاپ بسیار آسان و هیجان انگیزه!

ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید!

دیدگاه ها

 1. پرویز نیشابوری گفت:

  ممنون مطلب خوبی بود فقط ای کد رنگ ها هم برای استاده در فتوشاپ میزاشتید

 2. بهروز بابایی گفت:

  سلام خدا قوت
  من از آموزش ویدئویی فتوشاپ شما خیلی استفاده کردم خواستم تشکر کنم ازتون که به صورت رایگان این آموزش ها رو در اختیار ما قرار دادید ممنونم

 3. حسن فرد گفت:

  سلام خسته نباشید
  برای نصب فتوشاپ چه مشخصات سخت افزاری نیاز هستش
  من میخوام سیستم جدید بگیرم که فتوشاپ راحت نصب بشه و سرعتش خوب باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. یدالله رحمانی گفت:

  راهکار برطرف کردن ارور21 در هنگام نصب کردن ادوبی ایکس بر روی لب تاپ مدل vostro 1015 چی میتونه باشه البته اینم بگم ویندوز 10 آخرین نسخه نصب شده

 5. علی رضا عسکری گفت:

  سلام
  با تشکر از این فایلهای آموزشی
  میخواستم بدونم این آموزشهای adobe xd با چه ورژنی انجام میشه؟
  لطفا سریع پاسخ بدین
  ممنون

 6. سیدمحمد جعفری گفت:

  سلام من یک لپ تاپ چهار هسته‌ای با رم شش هسته ای دارم پریمیر روی آن نصب می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک