آموزش پیشرفته و حرفه ای فتوشاپ

آموزش جامع حذف لوگو و واترمارک از روی عکس با فتوشاپ

avatar
اردلان چیتایی

اشتراک

بسیاری از عکس ها در فضای اینترنت بوسیله لوگو و واترمارک ها حفاظت می شوند. واترمارکْ یک متن (مثلاً نام شخص) یا یک تصویر (مثلاً لوگوی شرکت) است که روی یک سند (مثلاً اسکناس، عکس دیجیتالی،…) قرار می‌گیرد و نشان‌دهندۀ کپی‌رایت، اعتبار اثر و نیز معرفی‌کنندۀ شخص یا شرکت صاحب اثر است. استفاده از عکس های حاوی لوگو یا واترمارک در وبسایت شما، علاوه بر کاهش اعتماد مخاطب به محتوا، ممکن است بعدها مشکلات قانونی نیز برایتان پیش بیاورد! بنابراین بهتر است قبل از استفاده از عکس، لوگو و یا واترمارک را از روی تصویر حذف کنید! تکنیکی که قرار است به صورت قدم به قدم در این مقاله آموزش ببینید!

همچنین میتوانید با ویدیو زیر کامل یاد بگیرید

با این حال توجه داشته باشید که قصد ما از آموزش حذف لوگو از روی عکس با فتوشاپ، سرقت کردن آثار هنری دیگران و یا سواستفاده از آن ها نیست! بلکه می خواهیم به شما این تکنیک را یاد دهیم تا بتوانید از تصاویر واترمارک شده قبلی خود استفاده مجدد بکنید. به هر حال ساخت یک تصویر جدید همراه واترمارک می توانید خیلی زمانبر تر از حذف لوگو از روی عکس فعلی باشد.

ما در این آموزش، از ابزارهای کاربردی برنامه فتوشاپ برای حذف لوگو و یا واترمارک از روی عکس استفاده می کنیم. تمامی مراحل را با دقت انجام دهید و مرحله ای را جا نندازید تا در پایان بهترین نتیجه را بگیرید!

آموزش قدم به قدم حذف واترمارک از روی عکس با فتوشاپ

برای حذف واترمارک  از روی عکس باید سراغ برنامه محبوب فتوشاپ برویم. ما در این آموزش برای نتیجه بهتر، از آخرین نسخه فتوشاپ استفاده کرده ایم که می توانید آن را بر اساس سیستم عامل خود از سایت دریافت کنید. این آموزش به صورت قدم به قدم برای شما شرح داده می شود تا حتی مبتدی ها هم بتوانند واترمارک های مزاحم را از عکس های خود حذف کنند!

بریم که با اولین قدم آشنا بشیم.

مرحله اول

عکس حاوی واترمارک را وارد برنامه فتوشاپ کنید. مثلا عکس پایین را در نظر بگیرید. ما قرار است عبارت های قبل ( Before ) و بعد ( After ) را به همراه واترمارک روی عکس حذف کنیم . برای وارد کردن عکس در فتوشاپ، کافی است برنامه را باز کنید و گزینه Open را بزنید. در پنجره باز شده روی عکس موردنظر بزنید تا عکس در فتوشاپ باز شود. همچنین می توانید عکس مورد نظر را روی رابط کاربری فتوشاپ بکشید تا عکس باز شود.

مرحله دوم

برای حذف عبارت های Before و After در ابتدا باید از ابزارهای انتخابگر کمک بگیرید. برای این مثال ما از ابزار انتخابگر مستطیل ( Rectangular marquee tool  ) استفاده می کنیم و یک مستطیل کوچک دور تا دور عبارت Before ترسیم می کنیم تا انتخاب شود.

مرحله سوم

حالا روی ناحیه مستطیل شکل کلیک راست کنید و از بین گزینه ها، گزینه Fill را انتخاب کنید. می توانید سراغ نوار منوی بالای فتوشاپ نیز بروید و پس از انتخاب گزینه Edit، روی گزینه Fill کلیک کنید.

اگر گزینه Fill برایتان کار نکرد، احتمالا باید لایه عکس را شطرنجی کنید. برای این کار به پنل لایه ها بروید و روی لایه عکس کلیک راست کنید. حالا گزینه Rasterize Layer را انتخاب کنید.

مرحله چهارم

به محض اینکه روی گزینه Fill کلیک کردید، یک پنجره دیگر برایتان باز خواهد شد. در این پنجره، مقدار عبارت Content را روی Content Aware قرار دهید و دکمه Ok را بزنید. حالا خواهید دید که عبارت Before به صورت کامل از روی عکس حذف می شود.

مشتاقید بدانید چه اتفاقی افتاد؟ خب ابزار Content-Aware Fill ( پر کردن هوشمند بر اساس محتوا ) یه جورایی برادر کوچیکه ابزار کلون ( Clone Stamp tool ) محسوب می شود که با آن می توانستیم از یک ناحیه دلخواه سمپل ( نمونه ) بگیریم و روی نقاطی که دوست داریم پاک کنیم بکشیم! همین پروسه به صورت کاملا خودکار و هوشمند اینجا اتفاق افتاد! ابزار Content-Aware Fill به صورت خودکار از اطراف ناحیه سلکت شده نمونه برداری می کند و ناحیه موردنظر را با همان رنگ و ترکیب پر می کند!

در این مثال، پس زمینه عکس کاملا سفید بود و طبیعتا با پاک شدن عبارت Before و After، ما یک پس زمینه سفید رنگ پشت آن خواهیم داشت.

حالا بریم سراغ حذف واترمارک از روی عکس که دوباره با همین روش Content-Aware Fill انجام خواهد شد.

مرحله پنجم

روی واترمارک عکس زوم کنید تا کوچکترین پیکسل های واترمارک را هم ببینید! بدین منظور، دکمه Alt روی کیبورد را نگه دارید و دکمه وسط ماوس را به سمت بالا بکشید.

مرحله ششم

در این مثال، ما مجبوریم بجای ابزار انتخابگر مستطیل شکل ( Rectangular marquee tool  )، از ابزار Lasso استفاده کنیم. چون لبه های واترمارک همانند عبارت های Before و After که قبلا حذف کردیم، صاف نیستند!

مرحله پایانی

با استفاده از ابزار ابزار Lasso، دور تا دور حروف واترمارک را انتخاب ( Select ) کنید. توجه داشته باشید بعد از انتخاب هر حرف، باید دوباره پروسه Fill را طی کنید. روی ناحیه انتخاب شده کلیک راست کنید و گزینه Fill را بزنید. در پنجره بعدی مقدار عبارت Content را روی Content Aware قرار دهید و دکمه Ok را بزنید تا ناحیه سلکت شده با رنگ پس زمینه آن پر شود. بهتر است این کار را با حوصله انجام دهید و برای بدست آوردن بهترین نتیجه عجله نداشته باشید!

عکس زیر نتیجه نهایی ما برای حذف لوگو و واترمارک از روی عکس با فتوشاپ بود.

حذف واترمارک از روی عکس به کمک ابزار وصله زن ( Patch Tool )

ابزار وصله زن ( patch tool ) یکی از کاربردی ترین ابزارهای برنامه فتوشاپ محسوب می شود. به وسیله این ابزار به راحتی می توانید به روش های مختلفی موارد مزاحم و ناخواسته از عکس را حذف کنید. ( مثلا جوش صورت و یا حتی واترمارک ! ) برای آموزش این ابزار نیز به منظور حذف لوگو از روی عکس مراحل را به صورت قدم به قدم برایتان شرح داده ایم!

مرحله اول

مانند روش قبلی، عکس مورد نظر را در برنامه فتوشاپ باز کنید. اگر برنامه فتوشاپ در حال اجراست فقط کافی است از نوار منوی بالا سراغ گزینه File بروید و پس از آن روی Open بزنید. به مسیر عکس بروید و عکس موردنظر را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Open بزنید تا عکس حاوی واترمارک در فتوشاپ باز شود.

مرحله دوم

ابزار انتخابگر مستطیل شکل ( Rectangular Marquee Tool ) را از نوار ابزار فعال کنید. توجه داشته باشید که اگر شکل حروف واترمارک شما با ابزار انتخابگر مستطیل شکل سلکت نمی شد، از دیگر ابزارهای انتخابگر مثل بیضی شکل ( Elliptical ) و … استفاده کنید. پس از فعال شدن ابزار، همانطور که کلیک راست ماوس را نگه داشته اید، با کلیک چپ دورتادور حرف اول واترمارک بکشید تا اطراف آن کاملا سلکت شود.

مرحله سوم

برای حذف واترمارک از روی عکس، دوباره باید از قابلیت Fill استفاده کنیم . از نوارمنوی بالا سراغ گزینه Edit و سپس Fill بروید. مقدار عبارت Content را روی Content-Aware قرار دهید و Ok را بزنید.

مرحله چهارم

ابزار وصله زن ( Patch Tool )، به شما کمک می کند تا پیکسل های ناحیه انتخاب شده را با پیکسل های قسمت دیگری از عکس جایگزین کنید. درست مثل وصله زدن!

در ابتدا سراغ نوار ابزار بروید و روی ابزار Spot Healing Brush کلیک راست کنید. در پنجره باز شده، روی گزینه Patch Tool بزنید.

حالا فقط کافیست روی نقاط سالم عکس و نزدیک به واترمارک ( منظور نقاطیست که واترمارک روی آن ها قرار نگرفته و به محل واترماک نیز نزدیک هستند ) یک دایره کوچک رسم کنید . حالا ناحیه انتخاب شده را روی حروف واترمارک بکشید تا کم کم واترمارک به طور کامل پاک شود!

خروجی نهایی

تصویر بالا، خروجی نهایی ما به کمک همین آموزش بود. تمام حروف مزاحم که به عنوان واترمارک شناخته می شدند، به کمک ابزار Patch Tool از روی صورت سوژه حذف شدند و حالا یک عکس بدون واترمارک و کاملا حرفه ای دارید!

آموزش قدم به قدم حذف لوگو از روی عکس با فتوشاپ

خب تا الان با حذف واترمارک از روی عکس به کمک برنامه فتوشاپ آشنا شدیم. واترمارک ها معمولا به صورت حروف هستند که حذف کردن آن ها را تا حد زیادی آسان می کند. با این حال ممکن است در مواردی با لوگوی های تصویری روی عکس سر و کار داشته باشیم که طبیعتا کار حذف لوگو را سخت تر می کند!

در این عکس قصد داریم تا لوگوی روی زبانه کفش را حذف کنیم! ما در این روش قصد داریم برای حذف لوگو از روی عکس با فتوشاپ، از ابزار Clone Stomp کمک بگیریم. به کمک این ابزار می توانیم از نواحی دیگر سمپل بگیریم و روی ناحیه دلخواه خود کپی – پیست کنیم!

مرحله اول

در مرحله اول عکس را وارد برنامه فتوشاپ کنید. سپس باید یک لایه جدید بسازید. برای این کار از نوار منوی بالا سراغ گزینه Layer بروید. سپس روی New و بعد از آن Layer بزنید. در پنجره بعدی نام دلخواه خود را برای لایه انتخاب کنید و Ok را بزنید.

مرحله دوم

چون این عکس جزئیات بسیار زیادی دارد، باید به دقت روی زبانه کفش زوم کنیم! برای این کار ابتدا روی زبانه کفش کلیک چپ کنید و پس از آن دکمه Ctrl کیبورد را فشار دهید و نگه دارید. حالا به کمک دکمه + روی همان ناحیه زوم کنید.

اگر به تدریج ناحیه موردنظر را در زوم کردن گم کردید، می توانید دکمه Space روی کیبورد را نگه دارید و روی عکس کلیک کنید. حالا با عقب و جلو کردن ماوس به راحتی می توانید به ناحیه دلخواه خود برگردید و زوم کنید.

حالا به پنل لایه ها بروید و روی لایه جدیدی که ساختید، کلیک کنید. این پنل سمت راست و پایین رابط کاربری فتوشاپ قرار گرفته است. توجه داشته باشید که لایه Background عکس اصلی شماست و با آن کاری نداریم. باید روی لایه جدید که معمولا Layer1 نام دارد کلیک کنید.

مرحله سوم

در این مرحله باید ابزار Clone Stomp را از نوار ابزار سمت چپ فتوشاپ فعال کنید. آیکون آن را می توانید در تصویر زیر ببینید. همچنین می توانید از میانبر دکمه S روی کیبورد استفاده کنید و با فشردن آن، ابزار Clone Stomp را فعال کنید.

مرحله چهارم

در مرحله بعد، باید سراغ نوارگزینه ابزار Clone Stomp بروید و مقدار عبارت Sample را تغییر دهید. به صورت پیش فرض احتمالا این گزینه روی Current Layer قرار گرفته است. دو گزینه دیگر نیز باید در منوی همبرگری آن وجود داشته باشد. All Layers و Current and Below!

در صورتیکه گزینه All Layer را انتخاب کنید،از تمام لایه های موجود در پنل لایه ها،نمونه بردای و سمپل انجام می شود.

با انتخاب گزینه Current Layer، تنها از لایه فعلی که روی آن کلیک کردید، نمونه برداری می شود و با انتخاب گزینه Current and Below، از لایه پایینی لایه فعلی نمونه برداری خواهد شد!

برای این مثال، روی گزینه Current and Below بزنید.

مرحله پنجم

حالا باید به کمک ابزار Clone Stomp مراحل سمپل و نمونه برداری را انجام دهیم و بعد از آن با همان نمونه روی لوگوی عکس بکشیم. این ابزار کاربردی مشابه با ابزار براش ( Brush ) دارد با این تفاوت که بجای پر کردن نقاط با رنگ، از قسمت های مختلف عکس برای پوشش دادن ناحیه موردنظر استفاده می کند.

برای این کار، در ابتدا دکمه Alt روی کیبورد را نگه دارید و فشار دهید و سپس روی ناحیه نزدیک به لوگو زبانه کفش کلیک کنید. ممکن است عادت کردن به این ابزار برای مبتدی ها کمی زمانبر باشد اما چند بار که مراحل آن را انجام دهید، کاملا به آن عادت می کنید!

در عکس زیر، من ناحیه سمپل شده را با مربع مشخص کردم. همچنین قسمتی که سمپل روی آن استفاده شده نیز با فلش مشخص شده است!

مرحله ششم

این کار را تا حذف کامل لوگو از روی زبانه کفش تکرار کنید. این مرحله زمانبر ترین قسمت از آموزش حذف لوگو از روی عکس با فتوشاپ می باشد که باید مقداری حوصله به خرج دهید. اگر اشتباهی رخ داد، به راحتی می توانید از ابزار پاک کن ( eraser tool ) استفاده کنید. می توانید این ابزار را با فشردن دکمه E روی کیبورد فعال کنید.

عکس زیر، خروجی نهایی ما پس از صرف چند دقیقه روی عکس بود! کار ما اینجا تمام شده است و حالا باید یخورده روی جزئیات عکس کار کنیم تا یک عکس حرفه ای و بی نقص داشته باشیم!

مرحله هفتم

در این مرحله باید سراغ ابزار پاک کننده ( Eraser Tool ) برویم که بالاتر هم به آن اشاره کردیم. این ابزار دورتادور لبه های ناحیه موردنظر استفاده می شود تا نواقص و اشتباهات ابزار Clone Stomp را از بین ببرد. ابزار را فعال کنید و جاهایی که زیاده روی کردید و سمپل از ناحیه موردنظر خارج شده است را پاک کنید.

این خروجی نهایی ما پس از کار کردن با ابزار پاک کننده است.

مرحله هشتم

خب، تمام شد! ما به سادگی از یک ناحیه سمپل گرفتیم و روی لوگوی کفش قرار دادیم! اما یک مشکل دیگر هم باید حل کنیم! ما اینجا دوتا کفش داریم و باید لوگو را از کفش دیگر نیز حذف کنیم!

می توانیم دوباره تمام مراحل بالا را برای کفش دوم انجام دهیم که ممکن است مقداری زمان ببرد! راه حل دیگر، کپی لایه فعلی و تطابق آن روی کفش دوم است! مراحلی که قرار است در ادامه آموزش ببینیم!

مرحله نهم

همانطور که لایه فعلی انتخاب شده است، به نوار منوی فتوشاپ بروید و روی گزینه Layer و سپس Duplicate Layer بزنید.

حالا یک کپی از لایه قبلی خواهید داشت!

مرحله دهم

کار بعدی که باید انجام دهید، برگرداندن ( Flip ) لایه جدید است! پس مطمئن شوید که لایه جدید در پنل لایه ها انتخاب شده است. پس از آن از نوار منوی فتوشاپ، سراغ گزینه Edit و سپس Transform بروید. حالا روی گزینه Flip Horizontal کلیک کنید.

بعد از آن، دکمه های Ctrl + T را فشار دهید. با این کار به راحتی می توانید جایگاه لایه قبلی را دستکاری کنید و روی قسمت های دیگر عکس بکشید.

پس روی ناحیه سمپل شده از لایه قبل کلیک کنید و روی زبانه کفش دوم بکشید. زمانیکه ماوس خود را نزدیک گوشه های ناحیه سمپل شده ببرید، به راحتی می توانید آن را بچرخانید.

زمانیکه جایگاه ناحیه سمپل شده روی کفش دوم اوکی شد، می توانیم دوباره سراغ ابزار پاک کننده ( Eraser Tool ) برویم و نواقص ناحیه سمپل شده را پاک کنیم!

مرحله یازدهم

در بعضی موارد می توانیم کمی بلور ( تاری ) نیز به ناحیه سمپل شده اضافه کنیم. به عنوان مثال در این عکس، پای دوم مقداری از فوکوس دوربین خارج شده است که با اضافه کردن مقداری بلور، حس واقعی تری به مخاطب می دهد.

در ابتدا روی لایه موردنظر کلیک کنید. بعد از آن از نوار منوی بالا سراغ گزینه Filter بروید و سپس روی گزینه Blur بزنید. حالا گزینه Gaussian blur را انتخاب کنید.

در پنجره بعدی مقدار آن را به صورت دلخواه تنظیم کنید و بعد از آن Ok را بزنید.

مرحله دوازدهم

قسمت آخر برای حذف لوگو از روی عکس در فتوشاپ، کاملا انتخابی است! می توانید سراغ گزینه Hue and Saturation ( رنگ و اشباع ) بروید تا همگام سازی بهتری بین رنگ ها داشته باشید و یا حتی مقداری از رنگ ناحیه موردنظر را بگیرید تا با دیگر قسمت های کفش یکدست شود!

برای استفاده ز این قابلیت ، از نوار منوی بالا سراغ گزینه Image و سپس Adjustment بروید. سپس گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید.

اسلایدرهای Hue، Saturation و Lightness را کم و زیاد کنید تا به بهترین ظاهر عکس برسید!

و این نتیجه نهایی ما پس از حذف لوگو از زبانه های کفش می باشد!

آموزش حذف لوگوهای پیچیده از روی عکس به کمک برنامه فتوشاپ

گاهی اوقات ممکن است با لوگوهای پیچیده ای سرو کار داشته باشیم که تشخیص و حذف آن ها به همین راحتی نباشد! به عنوان مثال، عکس زیر را در نظر بگیرید. به لوگوی زرد رنگ هودی این خانم دقت کنید. ما در این قسمت قصد داریم تا این لوگو را از هودی حذف کنیم و به جای آن از رنگ سفید هودی استفاده کنیم!

مرحله اول

در مرحله اول باید یک لایه جدید بسازید. آموزش آن را می توانید در قسمت قبلی پیدا کنید. ( می توانید دکمه های Ctrl + Alt + Shift + N را نیز برای ساخت لایه جدید فشار دهید )

پس از ان ابزار براش ( Brush ) را از نوارابزار سمت چپ انتخاب کنید. ( می توانید دکمه B را هم فشار دهید )

مرحله دوم

حالا روی ناحیه موردنظر ( لوگوی روی هودی ) زوم کنید. بعد از آن دکمه Alt را برای سمپل گیری رنگ ها روی کیبورد فشار دهید و نگه دارید. حالا روی نقاط نزدیک به لوگو که همرنگ هستند، ( در این مثال نقاط سفید هودی )  کلیک کنید و بعد از آن Alt را رها کنید و   قلم مو را روی لوگو بکشید.

زمانیکه این کار را انجام می دهید، مطمئن شوید که از اولین براش فتوشاپ در منوی براش ها استفاده می کنید. می توانید روی عکس کلیک راست کنید تا مطمئن شوید که اولین براش انتخاب شده است.

مرحله سوم

چندین بار این کار را تکرار کنید تا لوگوی هودی با رنگ سفید پوشش داده شود. نگران نشت رنگ ها و خارج شدن از کادر نباشید. بعدا این نواقص را به کمک ابزار پاک کننده ( Eraser Tool ) اصلاح می کنیم.

زمانیکه نیاز به تغییر اندازه قلم مو و یا سمپل گیری دوباره با ابزار براش بود، این کار را انجام دهید. هر چه قدر حوصله بیشتری به خرج دهید، تصویر نهایی شما حرفه ای تر خواهد بود!

مرحله چهارم

حالا باید کمی بافت موردنظر را بزرگ تر کنیم. از نوار منوی بالا سراغ گزینه Filter و سپس Noise بروید. حالا روی Add Noise بزنید.

با استفاده از اسلایدر، مقدار نویز ناحیه انتخاب شده را کم و زیاد کنید تا به حالت دلخواه خود برسید. لازم نیست خیلی دقیق باشد چون احتمالا کسی قرار نیست روی آن زوم کند! با این حال اگر تصویر این خانم روی بیلبورد تبلیغاتی و مواردی این چنین بود، احتمالا باید برای یکدست کردن تکسچر زمان زیادی می گذاشتیم و از تکنیک های دیگری استفاده می کردیم! مثلا تکنیک اینکه از همون اول سراغ هودی بره که لوگو نداره!

مرحله پنجم

در مرحله آخر باید کمی تمیزکاری اطراف ناحیه سمپل شده انجام بدهیم! من در ابتدا از ابزار پاک کننده ( Eraser Tool ) برای پاک کردن نواحی اضافه استفاده می کردم و بعد از آن سراغ ابزار Clone Stomp رفتم تا نواحی که به اشتباه پاک شده اند را دوباره به تصویر اضافه کنم!

برای لبه های تیز اطراف ناحیه سمپل شده، می توانید از ابزار Lasso و یا Polygonal Tool نیز استفاده کنید. فقط کافی است تا یک سلکشن دورتادور شی و یا عنصر موردنظر بکشید و پس از آن دکمه Delete روی کیبورد را فشار دهید!

و این هم تصویر نهایی ما پس از حذف لوگو از روی هودی!

کلام آخر و جمع بندی

خب حالا شما با تمام شیوه های حذف لوگو از روی عکس در فتوشاپ آشنا شدید! فرقی نمی کند با واترمارک نوشتاری طرف باشید یا یک لوگوی تصویری! به کمک این شیوه ها به راحتی می توانید پیچیده ترین لوگو ها را نیز از عکس خود حذف کنید! فقط کافی است کمی حوصله به حرج دهید و مراحل سمپل گیری را با دقت انجام دهید!

در صورتیکه سوالی داشتید می توانید از فیلد نظرات با ما ارتباط بگیرید! ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید!

دیدگاه ها

 1. حمید شکیبا گفت:

  سلام از ویدیو 7 به بعد کلیک میکنم روی فیلم ها باز نمیشه لطفا اگه میشه لینک دانلود کلی ویدیو هارو بزارید

 2. حسن میرزایی گفت:

  شما کانال تلگرام هم دارین؟

 3. پرویز جمشیدی گفت:

  Awli bood

 4. بهزاد عبادی گفت:

  خیلی خوب بود

 5. امیر هخامنش گفت:

  احسنت عالی بود

 6. عبدالحسین عزیزی گفت:

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک